gnome-firmware master - en to pa translation catalogue (158 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
pa: ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਉੱਤੇ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: Update, reinstall and downgrade firmware on devices supported by fwupd.
pa: ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਉੱਤੇ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਨੂੰ ਅੱਪਡੇਟ, ਮੁੜ-ਇੰਸਟਾਲ ਅਤੇ ਡਾਊਨਗਰੇਡ ਕਰਨਾ fwupd ਰਾਹੀਂ ਸਹਾਇਕ ਹੈ।

en: Devices panel
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਪੈਨਲ

en: Releases panel
pa: ਰੀਲਿਜ਼ ਪੈਨਲ

en: Richard Hughes
pa: ਰਿਚਰਡ ਹਿਗ੍ਹਸ

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ;

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
pa: ਭਰੋਸੇਯੋਗ ਪੇਅਲੋਡ

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
pa: ਭਰੇਸਯੋਗ ਮੇਟਾਡਾਟਾ

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ ਹੈ

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
pa: ਡਾਊਨਗਰੇਡ ਕਰਨ ਯੋਗ ਹੈ

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
pa: ਪਾਬੰਦੀ ਲਾਇਆ ਵਰਜ਼ਨ

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
pa: ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
pa: ਬਦਲਵੀਂ ਬਰਾਂਚ

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
pa: ਕਮਿਊਨਟੀ ਵਲੋਂ ਸਹਾਇਕ

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
pa: ਅੰਦਰੂਨੀ ਡਿਵਾਈਸ

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਯੋਗ

note: TRANSLATORS: Update can only be done from offline mode
en: Update requires a reboot
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਲਈ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
pa: ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਬਾਹਰੀ ਊਰਜਾ ਸਰੋਤ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਲਾਕ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
pa: LVFS ਉੱਤੇ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
pa: ਬੂਟਲੋਡਰ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
pa: ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
pa: ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਦੇ ਬਾਅਦ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
pa: LVFS ਨੂੰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਭੇਜੀ ਗਈ

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
pa: ਵਰਤੋਂਕਾਰ ਨੂੰ ਸੂਚਿਤ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Install composite firmware on the parent before the child
en: Install to parent device first
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਪੇਰੈਂਟ ਡਿਵਾਈਸ ਲਈ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
pa: ਬੂਟ-ਲੋਡਰ ਮੋਡ ਵਿੱਚ ਹੈ

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
pa: ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਮੁੜ ਪਲੱਗ ਲਾਏ ਜਾਣ ਦੀ ਉਡੀਕ ਕਰ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Ignore validation safety checks when flashing this device
en: Ignore validation safety checks
pa: ਵੈਧਤਾ ਸੁਰੱਖਿਆ ਜਾਂਚ ਨੂੰ ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਅੱਪਡੇਟ ਨੂੰ ਐਕਟੀਵੇਸ਼ਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਅੱਪਡੇਟ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਦੇ ਬਾਅਦ ਮੁੜ-ਦਿਖਾਈ ਨਹੀਂ ਦੇਵੇਗਾ

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
pa: ਕ੍ਰਿਪਟੋਗਰਾਫਿਕ ਹੈਸ਼ ਤਸਦੀਕ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨੇ ਅੱਪਡੇਟ ਸਟੇਜ ਕੀਤੇ

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਫਲੈਸ਼ ਅਸਫ਼ਲ ਹੋਣ ਤੋਂ ਬਹਾਲ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਅੱਪਡੇਟ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਵਰਤਣ ਦੇ ਯੋਗ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਸਾਰੇ ਵਿਚਲੇ ਰੀਲਿਜ਼ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: Device does not restart and requires a manual action
en: Device skips restart
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਨੂੰ ਛੱਡਿਆ

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਦੀ ਵੱਖਰੀ ਸਟਰੀਮ ਬਦਲਣ ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਹੈ

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਡਿਵਾਈਸ ਫਿਰਮਵੇਅਰਾਂ ਨੂੰ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
pa: ਇੱਕੋ ਕਿਸਮ ਦੇ ਸਾਰੇ ਡਿਵਾਈਸਾਂ ਨੂੰ ਇੱਕੋ ਵੇਲੇ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤਾ ਜਾਵੇਗਾ

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
pa: ਸਿਰਫ਼ ਵਰਜ਼ਨ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੀ ਇਜਾਜ਼ਤ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਇਸ ਵੇਲੇ ਪਹੁੰਚ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
pa: ਵਾਲੀਅਮਾਂ ਨੂੰ ਡਿਕ੍ਰਿਪਟ ਕਰਨ ਲਈ ਕਈ ਗੈਰ-ਵਾਜਬ ਭੇਤ ਵਰਤੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
pa: ਵੇਹਲਾ…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
pa: …ਖਿਲਾਰਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
pa: …ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
pa: …ਡਿਵਾਈਸ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
pa: …ਪੜ੍ਹਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
pa: …ਲਿਖਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
pa: …ਮਿਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
pa: …ਤਸਦੀਕ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
pa: …ਸੈਡਿਊਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
pa: …ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
pa: …ਪਰਮਾਣਿਤ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
pa: …ਉਡੀਕ ਵਿੱਚ

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
pa: …ਬੰਦ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: this is when we don't know how the GUID was constructed
en: Plugin Defined
pa: ਪਰਿਭਾਸ਼ਿਤ ਕੀਤੀ ਪਲੱਗਇਨ

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
pa[0]: ਵੇਂਡਰ ID
pa[1]: ਵੇਂਡਰ ID

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
pa: ਠੀਕ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
pa: ਅਣਪਛਾਤਾ

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਬੰਦ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: A manual shutdown is required.
pa: ਖੁਦ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: A manual reboot is required.
pa: ਖੁਦ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
pa: ਰਿਮੋਟਸ ਦੀ ਸੂਚੀ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਦੀ ਸੂਚੀ ਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
pa: ਕੋਈ ਸਹਾਇਕ ਡਿਵਾਈਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ…

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: Less than one minute remaining
pa: ਇੱਕ ਤੋਂ ਘੱਟ ਮਿੰਟ ਬਾਕੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: time remaining for completing firmware flash
en: %.0f minute remaining | %.0f minutes remaining
pa[0]: %.0f ਮਿੰਟ ਬਾਕੀ
pa[1]: %.0f ਮਿੰਟ ਬਾਕੀ

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the LVFS remote was not found on the system
en: Failed to find LVFS
pa: LVFS ਲੱਭਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
pa: LVFS ਸਮਰੱਥ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
pa: ਰਿਮੋਟਸ ਦੀ ਸੂਚੀ ਲੈਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਲਈ ਅਗਲੇਰੀ ਕਾਰਵਾਈ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਲਈ ਸਿਸਟਮ ਬੰਦ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਹੋਣ ਵਾਸਤੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
pa: ਇੰਸਟਾਲੇਸ਼ਨ ਕਾਮਯਾਬ ਹੈ

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
pa: %2$s ਉੱਤੇ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਵਰਜ਼ਨ %1$s ਇੰਸਟਾਲ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
pa: ਪੂਰੀ ਡਿਸਕ ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਖੋਜੀ ਗਈ

note: TRANSLATORS: buttons TRANSLATORS: button text
en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
pa: ਇਸ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਕੁਝ ਪਲੇਟਫਾਰਮ ਭੇਤ ਨਾ-ਪਰਮਾਣਿਤ ਹੋ ਸਕਦੇ ਹਨ।

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
pa: ਯਕੀਨੀ ਬਣਾਓ ਕਿ ਜਾਰੀ ਰੱਖਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਵਾਲੀਅਮ ਰਿਕਵਰੀ ਕੁੰਜੀ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
pa: %s ਤੋਂ ਫਿਰਮਵੇਅਰ %s ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਗਿਆ ਹੈ

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਵੇਂਡਰ ਵਲੋਂ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ ਗਿਆ ਹੈ

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
pa: ਬਰਾਂਚ ਸਵਿੱਚ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
pa: ਇਸ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡਾ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਨੁਕਸਾਨਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਇਸ ਰੀਲਿਜ਼ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਕਰਕੇ %s ਨਾਲ ਕੋਈ ਵੀ ਵਾਰੰਟੀ ਵੀ ਖਤਮ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
pa: ਇਸ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਨਾਲ ਤੁਹਾਡਾ ਹਾਰਡਵੇਅਰ ਨੁਕਸਾਨਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ ਅਤੇ ਇਸ ਰੀਲਿਜ਼ ਨੂੰ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਕਰਕੇ ਵੇਂਡਰ ਨਾਲ ਕੋਈ ਵੀ ਵਾਰੰਟੀ ਵੀ ਖਤਮ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਬਰਾਂਚ ਬਦਲਣ ਦੇ ਨਤੀਜਿਆਂ ਨੂੰ ਸਮਝਣਾ ਲੈਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s
pa: %s ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਵਰਜ਼ਨ %s ਮੁੜ-ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s
pa: %s ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਵਰਜ਼ਨ %s ਅੱਪਗਰੇਡ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s
pa: %s ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਵਰਜ਼ਨ %s ਡਾਊਨਗਰੇਡ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s
pa: %s ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਵਰਜ਼ਨ %s ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: Reinstall
pa: ਮੁੜ-ਇੰਸਟਾਲ

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: Upgrade
pa: ਅੱਪਗਰੇਡ

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: Downgrade
pa: ਡਾਊਨਗਰੇਡ

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਡਿਵਾਈਸ ਵਰਤਣਯੋਗ ਹੋਵੇਗਾ

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰਨ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਡਿਵਾਈਸ ਨਾ-ਵਰਤਣਯੋਗ ਹੋਵੇਗਾ

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਤਸਦੀਕ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
pa: ਤਸਦੀਕ ਕਰਨਾ ਕਾਮਯਾਬ ਹੋਇਆ

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
pa: %s ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਚੈਕ-ਸਮ ਮਿਲਦੇ ਹਨ

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਚੈਕ-ਸਮ ਤਸਦੀਕ ਕਰਨੇ ਹਨ?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
pa: ਇਸ ਕਰਾਵਾਈ ਦੇ ਦੌਰਾਨ ਡਿਵਾਈਸ ਨਾ ਵਰਤਣਯੋਗ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
pa: ਚੈਕ-ਸਮ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
pa: ਕ੍ਰਿਪਟੋਗਰਾਫਿਕ ਹੈਸ਼ ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਡਿਵਾਈਸ ਕ੍ਰਿਪਟੋਗਰਾਫਿਕ ਹੈਸ਼ਾਂ ਨੂੰ ਤਸਦੀਕ ਵਜੋਂ ਰਿਕਾਰਡ ਕਰਨਾ ਹੈ?

note: TRANSLATORS: the title of the about window
en: About GNOME Firmware
pa: ਗਨੋਮ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਬਾਰੇ

note: TRANSLATORS: the application name for the about UI TRANSLATORS: command description
en: GNOME Firmware
pa: ਗਨੋਮ ਫਿਰਮਵੇਅਰ

en: Category | Categories
pa[0]: ਕੈਟਾਗਰੀ
pa[1]: ਕੈਟਾਗਰੀਆਂ

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
pa[0]: ਚੈਕਸਮ
pa[1]: ਚੈਕਸਮ

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
pa[0]: ਮਸਲਾ ਠੀਕ ਕੀਤਾ
pa[1]: ਮਸਲੇ ਠੀਕ ਕੀਤੇ

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
pa: ਪਰੋਪ੍ਰੈਟਰੀ

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
pa: fwupd ਸੇਵਾ ਤੁਹਾਡੇ ਓਪਰੇਟਿੰਗ ਸਿਸਟਮ ਲਈ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
pa: ਸਿਸਟਮ ਦੇ ਬੰਦ ਹੋਣ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
pa: ਸਿਸਟਮ ਦੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਹੋਣ ਨੂੰ ਪੂਰਾ ਕਰਨ ਵਾਸਤੇ ਡਿਵਾਈਸ ਨੂੰ ਅਣ-ਲਾਕ ਕਰਨ ਦੀ ਲੋੜ ਹੈ।

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
pa: ਹੁਣੇ ਮੁੜ-ਚਾਲੂ ਕਰਨਾ ਹੈ?

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
pa: ਵਾਧੂ ਡਿਬੱਸ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
pa: ਕਮਾਂਡ ਲਾਈਨ ਚੋਣਾਂ ਪਾਰਸ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

note: window title
en: Devices
pa: ਡਿਵਾਈਸ

note: LVFS is an online firmware provider
en: LVFS is not enabled
pa: LVFS ਸਮਰੱਥ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: we need metadata so we know where to get the firmware from
en: Firmware metadata can be obtained from the Linux Vendor Firmware Service at no cost.
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਬਿਨਾਂ ਕਿਸੇ ਖ਼ਰਚੇ ਦੇ ਲੀਨਕਸ ਵੇਂਡਰ ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਸੇਵਾ ਤੋਂ ਲਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

note: button text
en: Enable
pa: ਸਮਰੱਥ ਕਰੋ

note: group title
en: Device Properties
pa: ਡਿਵਾਈਸ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

note: title: device version
en: Current Version
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਰਜ਼ਨ

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
pa: ਲਾਕ ਸਥਿਤੀ

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਵਰਜ਼ਨ

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
pa: ਬੂਟਲੂਡਰ ਵਰਜ਼ਨ

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
pa: ਵੇਂਡਰ

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
pa: ਬਰਾਂਚ

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
pa: ਇੰਸਟਾਲ ਲਈ ਸਮਾਂ

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
pa: ਬਾਕੀ ਪਏ ਫਲੈਸ਼

note: title: the error text from las time
en: Update Error
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਗ਼ਲਤੀ

note: title: device unique ID
en: Serial Number
pa: ਸੀਰੀਅਲ ਨੰਬਰ

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
pa: ਤਸਦੀਕ

note: button: save as trusted
en: _Store
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

note: button: verify the checksum
en: _Verify
pa: ਤਸਦੀਕ(_V)

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਰੀਲਿਜ਼

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
pa: ਕੋਈ ਰੀਲਿਜ਼ ਮੌਜੂਦ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: title: when starting
en: Loading
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
pa: …ਡਿਵਾਈਸ ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
pa: ਕੋਈ ਡਿਵਾਈਸ ਨਹੀਂ

note: title: one line
en: Summary
pa: ਸਾਰ

note: title: multiple lines of prose
en: Description
pa: ਵਰਣਨ

note: title: what we are downloading
en: Filename
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ

note: title: size in bytes
en: Size
pa: ਆਕਾਰ

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
pa: ਪਰੋਟੋਕਾਲ

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
pa: ਰਿਮੋਟ ID

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
pa: ਐਪਸਟਰੀਮ ID

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
pa: ਲਸੰਸ

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਸੁਨੇਹਾ

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
pa: ਕੈਟਾਗਰੀਆਂ

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
pa: ਜਾਰੀ

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
pa: ਮੇਟਾਡਾਟਾ ਤਾਜ਼ਾ ਕਰੋ(_R)

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
pa: ਫਿਰਮਵੇਅਰ ਅਰਕਾਇਵ ਇੰਸਟਾਲ ਕਰੋ(_I)
