gnome-firmware master - en to eu translation catalogue (199 entries)

note: TRANSLATORS: the application name window title
en: Firmware
eu: Firmwarea

note: TRANSLATORS: one-line description for the app
en: Install firmware on devices
eu: Instalatu firmwarea gailuetan

note: TRANSLATORS: AppData description marketing paragraph
en: A power-user tool that allows updating, reinstalling and downgrading of firmware on devices supported by fwupd.
eu: Erabiltzaile aurreratuentzako tresna, firmwarea eguneratu, berrinstalatu eta bertsio zaharragora itzultzea ahalbidetzen duena fwupd aplikazioak onartzen duten gailuetan.

en: Devices panel
eu: Gailuen panela

en: Releases panel
eu: Argitalpenen panela

note: TRANSLATORS: these are desktop keywords - remember the trailing ';' :)
en: Firmware;
eu: Firmwarea;

note: TRANSLATORS: schema summary
en: Timestamp of the last device list request
eu: Gailu-zerrenda eskatu zen azken aldiaren genbora-zigilua

note: TRANSLATORS: schema description
en: The timestamp of the last time we uploaded the device list.
eu: Gailu-zerrenda igo zen azken aldiaren denbora-zigilua.

note: TRANSLATORS: We verified the payload against the server
en: Trusted payload
eu: Karga erabilgarri fidagarria

note: TRANSLATORS: We verified the meatdata against the server
en: Trusted metadata
eu: Metadatu fidagarriak

note: TRANSLATORS: version is newer
en: Is upgrade
eu: Eguneratzea da

note: TRANSLATORS: version is older
en: Is downgrade
eu: Bertsio zaharragora itzultzea da

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Blocked version
eu: Blokeatutako bertsioa

note: TRANSLATORS: version cannot be installed due to policy
en: Not approved
eu: Ez dago onartuta

note: TRANSLATORS: is not the main firmware stream
en: Alternate branch
eu: Ordezko adarra

note: TRANSLATORS: is not supported by the vendor
en: Community supported
eu: Komunitateak mantendua

note: TRANSLATORS: the QA team is someone we trust
en: Report is trusted
eu: Txostena fidagarria da

note: TRANSLATORS: Device cannot be removed easily
en: Internal device
eu: Barneko gailua

note: TRANSLATORS: Device is updatable in this or any other mode
en: Updatable
eu: Eguneragarria

note: TRANSLATORS: Must be plugged in to an outlet
en: System requires external power source
eu: Sistemak kanpoko energia-iturria behar du

note: TRANSLATORS: Is locked and can be unlocked
en: Device is locked
eu: Gailua blokeatuta dago

note: TRANSLATORS: Is found in current metadata
en: Supported on LVFS
eu: LVFSn onartua

note: TRANSLATORS: Requires a bootloader mode to be manually enabled by the user
en: Requires a bootloader
eu: Abio-kargatzailea behar du

note: TRANSLATORS: Requires a reboot to apply firmware or to reload hardware
en: Needs a reboot after installation
eu: Berrabiarazi behar da instalazioaren ondoren

note: TRANSLATORS: Requires system shutdown to apply firmware
en: Needs shutdown after installation
eu: Itzali behar da instalazioaren ondoren

note: TRANSLATORS: Has been reported to a metadata server
en: Reported to LVFS
eu: LVFSri jakinarazia

note: TRANSLATORS: User has been notified
en: User has been notified
eu: Erabiltzaileari jakinarazpena bidali zaio

note: TRANSLATORS: Is currently in bootloader mode
en: Is in bootloader mode
eu: Abio-kargatzailearen moduan dago

note: TRANSLATORS: The hardware is waiting to be replugged
en: Hardware is waiting to be replugged
eu: Hardwarea berriro entxufatua izateko zain dago

note: TRANSLATORS: Device update needs to be separately activated
en: Device update needs activation
eu: Gailuaren eguneratzeak aktibazioa behar du

note: TRANSLATORS: Device will not return after update completes
en: Device will not re-appear after update completes
eu: Gailua ez da berriro agertuko eguneratzea osatu arte

note: TRANSLATORS: Device supports some form of checksum verification
en: Cryptographic hash verification is available
eu: Hash-egiaztatze kriptografikoa erabilgarri

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device stages updates
eu: Gailuak eguneratzeak gordetzen ditu

note: TRANSLATORS: Device supports a safety mechanism for flashing
en: Device can recover flash failures
eu: Gailuak flash hutsegiteak berreskuratu ditzake

note: TRANSLATORS: Device remains usable during update
en: Device is usable for the duration of the update
eu: Gailua erabilgarri egongo da eguneratzeak iraun bitartean

note: TRANSLATORS: Device does not jump directly to the newest
en: Device installs all intermediate releases
eu: Gailuak tarteko bertsio guztiak instalatzen ditu

note: TRANSLATORS: the stream can be provided by different vendors
en: Device supports switching to a different stream of firmware
eu: Gailuak beste firmware-korronte batera aldatzea onartzen du

note: TRANSLATORS: it is saved to the users local disk
en: Device firmware will be saved before installing updates
eu: Gailuaren firmwarea gorde egingo da eguneratzeak instalatu ondoren

note: TRANSLATORS: on some systems certain devices have to have matching versions, * e.g. the EFI driver for a given network card cannot be different
en: All devices of the same type will be updated at the same time
eu: Mota bereko gailu guztiak aldi berean eguneratuko dira

note: TRANSLATORS: some devices can only be updated to a new semver and cannot * be downgraded or reinstalled with the sexisting version
en: Only version upgrades are allowed
eu: Bertsio-eguneratzeak soilik onartzen dira

note: TRANSLATORS: the device is currently unreachable, perhaps because it is in a * lower power state or is out of wireless range
en: Device is currently unreachable
eu: Momentu honetan ezin da gailua atzitu

note: TRANSLATORS: a volume with full-disk-encryption was found on this machine, * typically a Windows NTFS partition with BitLocker
en: May invalidate secrets used to decrypt volumes
eu: Bolumenak deszifratzeko erabilitako sekretuak baliogabetu ditzake

note: TRANSLATORS: the vendor is no longer supporting the device
en: End of life
eu: Bizitzaren amaiera

note: TRANSLATORS: firmware is verified on-device the payload using strong crypto
en: Signed payload
eu: Zeinudun karga

note: TRANSLATORS: firmware payload is unsigned and it is possible to modify it
en: Unsigned payload
eu: Zeinurik gabeko karga

note: TRANSLATORS: this device is not actually real
en: Emulated
eu: Emulatua

note: TRANSLATORS: we're saving all USB events for emulation
en: Tagged for emulation
eu: Emulaziorako etiketatua

note: TRANSLATORS: device should stay on one firmware version unless the new version * is explicitly specified
en: Only explicit updates
eu: Eguneratze esplizituak soilik

note: TRANSLATORS: daemon is inactive
en: Idle…
eu: Inaktibo…

note: TRANSLATORS: decompressing the firmware file
en: Decompressing…
eu: Deskonprimatzen…

note: TRANSLATORS: parsing the firmware information
en: Loading…
eu: Kargatzen…

note: TRANSLATORS: restarting the device to pick up new F/W
en: Restarting device…
eu: Gailua berrabiarazten…

note: TRANSLATORS: reading from the flash chips
en: Reading…
eu: Irakurtzen…

note: TRANSLATORS: writing to the flash chips
en: Writing…
eu: Idazten…

note: TRANSLATORS: erasing contents of the flash chips
en: Erasing…
eu: Ezabatze…

note: TRANSLATORS: verifying we wrote the firmware correctly
en: Verifying…
eu: Egiaztatzen…

note: TRANSLATORS: scheduing an update to be done on the next boot
en: Scheduling…
eu: Planifikatzen…

note: TRANSLATORS: downloading from a remote server
en: Downloading…
eu: Deskargatzen…

note: TRANSLATORS: waiting for user to authenticate
en: Authenticating…
eu: Autentifikatzen…

note: TRANSLATORS: waiting for device to do something
en: Waiting…
eu: Zain…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Shutting down…
eu: Itzaltzen…

note: TRANSLATORS: waiting for daemon
en: Waiting for user…
eu: Erabiltzailearen zain…

note: TRANSLATORS: the attestation failed
en: Not OK
eu: Ez ados

note: TRANSLATORS: the checksum verified
en: OK
eu: Ados

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update
eu: Sistemak energia gutxiegi du eguneratzea gauzatzeko

note: TRANSLATORS: as in laptop battery power
en: System power is too low to perform the update (%u%%, requires %u%%)
eu: Sistemak energia gutxiegi du eguneratzea gauzatzeko (%u%%, behar du %u%%)

note: TRANSLATORS: for example, a Bluetooth mouse that is in powersave mode
en: Device is unreachable, or out of wireless range
eu: Gailua ezin da atzitu, edo haririk gabeko eremutik kanpo dago

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low
eu: Gailuak energia gutxiegi du

note: TRANSLATORS: for example the batteries *inside* the Bluetooth mouse
en: Device battery power is too low (%u%%, requires %u%%)
eu: Gailuak energia gutxiegi du (%u%%, behar du %u%%)

note: TRANSLATORS: usually this is when we're waiting for a reboot
en: Device is waiting for the update to be applied
eu: Gailua eguneratzea aplikatzeko zain dago

note: TRANSLATORS: as in, wired mains power for a laptop
en: Device requires AC power to be connected
eu: Gailuak argindarrari konektatuta egon behar du

note: TRANSLATORS: lid means "laptop top cover"
en: Device cannot be used while the lid is closed
eu: Gailua ezin da erabili tapa itxita badago

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device is in use
eu: Gailua erabiltzen ari da

note: TRANSLATORS: device cannot be interrupted, for instance taking a phone call
en: Device cannot be used while there are no displays plugged in
eu: Gailua ezin da erabili pantailarik ez badago konektatuta

note: TRANSLATORS: the hw IDs the device defines, * e.g. USB:0x1234
en: Vendor ID | Vendor IDs
eu[0]: Fabrikatzailearen IDa
eu[1]: Fabrikatzailearen IDak

note: TRANSLATORS: the checksum state was unknown
en: Unknown
eu: Ezezaguna

note: TRANSLATORS: error in shutting down the system
en: Failed to shutdown device
eu: Huts egin du gailua itzaltzeak

en: A manual shutdown is required.
eu: Eskuz itzali behar da.

note: TRANSLATORS: error in rebooting down the system
en: Failed to reboot device
eu: Huts egin du gailua berrabiarazteak

en: A manual reboot is required.
eu: Eskuz berrabiarazi behar da.

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load list of remotes
eu: Huts egin du urrunekoen zerrenda kargatzeak

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to send report to the LVFS
eu: Huts egin du txostena LVFSra bidaltzeak

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Upload Device List?
eu: Igo gailuen zerrenda?

note: TRANSLATORS: dialog body, %1 is typically "Linux Vendor Firmware Service" *  and %2 is a URL to the privacy policy
en: Help to improve the %s by sending the list of current devices? The list is anonymous and does not include personally identifiable information  — see the <a href="%s">privacy policy</a> for more information.
eu: Lagundu %s hobetzen, bidali uneko gailuen zerrenda. Zerrenda anonimoa da eta ez du informazio pertsonal identifikagarririk bidaltzen  — ikus <a href="%s">pribatutasun-politika</a> informazio gehiagorako.

note: TRANSLATORS: button text
en: _Cancel
eu: _Utzi

note: TRANSLATORS: button text
en: _Upload
eu: _Igo

note: TRANSLATORS: header before the JSON listing
en: Device List
eu: Gailuen zerrenda

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to load device list
eu: Huts egin du gailuen zerrenda kargatzeak

note: TRANSLATORS: no devices supporting firmware updates were found
en: No supported devices were found…
eu: Onartzen ez diren gailuak aurkitu dira…

note: TRANSLATORS: the list of available firmware failed to be updated
en: Failed to refresh metadata
eu: Huts egin du metadatuak freskatzeak

note: TRANSLATORS: the LVFS remote could not be enabled
en: Failed to enable LVFS
eu: Huts egin du LVFS gaitzeak

note: TRANSLATORS: fwupd refused us data
en: Failed to get remotes list
eu: Huts egin du urrunekoen zerrenda eskuratzeak

note: TRANSLATORS: dialog title
en: No report to upload
eu: Ez da txostenik igo

note: TRANSLATORS: dialog title
en: There are no unsupported devices detected.
eu: Ez da aurkitu onartzen ez den gailurik.

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: To complete the update further action is required
eu: Ekintza gehiago gauzatu behar dira eguneratzea osatzeko

note: TRANSLATORS: the user needs to do something, e.g. remove the device
en: Action is required
eu: Ekintza bat behar da

note: TRANSLATORS: the firmware install failed for an unspecified reason
en: Failed to install firmware
eu: Huts egin du firmwarea instalatzeak

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: The update requires the system to shutdown to complete.
eu: Sistema itzali behar da eguneratzea osatzeko.

en: Shutdown now?
eu: Itzali orain?

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: The update requires a reboot to complete.
eu: Sistema berrabiarazi behar da eguneratzea osatzeko.

note: TRANSLATORS: button text
en: Restart now?
eu: Berrabiarazi orain?

note: TRANSLATORS: inform the user that the installation was successful onto the device
en: Installation successful
eu: Instalazioa ongi gauzatu da

note: TRANSLATORS: dialog text, %1 is a * version number, %2 is a device name
en: Installed firmware version %s on %s.
eu: instalatutako firmwarearen bertsioa: %s / %s.

note: TRANSLATORS: e.g. bitlocker
en: Full disk encryption detected
eu: Disko-zifratze osoa detektatu da

note: TRANSLATORS: buttons
en: Cancel
eu: Utzi

note: TRANSLATORS: the platform secret is stored in the PCRx registers on the TPM
en: Some of the platform secrets may be invalidated when updating this firmware.
eu: Plataformaren sekretuetako batzuk baliogabetu daitezke firmware hau eguneratzean.

note: TRANSLATORS: 'recovery key' here refers to a code, rather than a metal thing
en: Please ensure you have the volume recovery key before continuing.
eu: Ziurtatu bolumena berreskuratzeko gakoa duzula eragiketarekin jarraitu baino lehen.

note: TRANSLATORS: title, %1 is the firmware vendor, %2 is the device vendor name
en: The firmware from %s is not supplied by %s
eu: %s gailuaren firmwarea ez da %s fabrikatzailearena

note: TRANSLATORS: branch switch title
en: The firmware is not supplied by the vendor
eu: Fabrikatzaileak ez du firmwarea eskaintzen

note: TRANSLATORS: button text to switch to another stream of firmware
en: Switch Branch
eu: Aldatu adarra

note: TRANSLATORS: %1 is the device vendor name
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with %s.
eu: Zure hardwarea kaltetu daiteke firmware hau erabilita, eta bertsio hau instalatzen bada %s fabrikatzailearen bermea hautsi daiteke.

note: TRANSLATORS: the vendor is unknown
en: Your hardware may be damaged using this firmware, and installing this release may void any warranty with the vendor.
eu: Zure hardwarea kaltetu daiteke firmware hau erabilita, eta bertsio hau instalatzen bada fabrikatzailearen bermea hautsi daiteke.

note: TRANSLATORS: should the branch be changed
en: You must understand the consequences of changing the firmware branch.
eu: Firmware-adarrez aldatzeak dituen ondorioak ulertu behar dituzu.

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Reinstall %s firmware version %s?
eu: Berrinstalatu %s firmwarea, %s bertsioa?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Upgrade %s firmware version %s?
eu: Eguneratu %s firmwarea, %s bertsioa?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Downgrade %s firmware version %s?
eu: Instalatu %s firmwarearen bertsio zaharragoa, %s bertsioa?

note: TRANSLATORS: %1 is device name, %2 is the version
en: Install %s firmware version %s?
eu: Instalatu %s firmwarea, %s bertsioa?

note: TRANSLATORS: button text: install the same version again
en: _Reinstall
eu: _Berrinstalatu

note: TRANSLATORS: button text, move from old -> new
en: _Upgrade
eu: _Bertsio-berritu

note: TRANSLATORS: button text, move from new -> old
en: _Downgrade
eu: Bertsio _zaharragoa instalatu

note: TRANSLATORS: the device can be used normallly
en: The device will remain usable for the duration of the update
eu: Gailuak erabilgarri egon behar du eguneratzeak irauten duen bitartean

note: TRANSLATORS: the device will be non-fuctional for a while
en: The device will be unusable while the update is installing
eu: Gailuak ez du erabilgarri egon behar eguneratzea instalatzen den bitartean

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to verify firmware
eu: Huts egin du firmwarea egiaztatzeak

note: TRANSLATORS: inform the user that the firmware verification was successful
en: Verification succeeded
eu: Egiaztatzea ongi gauzatu da

note: TRANSLATORS: firmware is cryptographically identical
en: %s firmware checksums matched
eu: %s firmwarearen kontrol-baturak bat datoz

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Verify firmware checksums?
eu: Egiaztatu firmwarearen kontrol-batura?

note: TRANSLATORS: device will "go away" and then "come back"
en: The device may be unusable during this action
eu: Gailua beharbada ez da egongo erabilgarri ekintza hau gauzatu bitartean

note: TRANSLATORS: verify means checking the actual checksum of the firmware
en: Failed to update checksums
eu: Huts egin du kontrol-baturak eguneratzeak

note: TRANSLATORS: dialog title
en: Update cryptographic hash
eu: Eguneratu zifratze-hasha

note: TRANSLATORS: save what we have now as "valid"
en: Record current device cryptographic hashes as verified?
eu: Erregistratu uneko gailuaren hash kriptografikoak egiaztatuak baleude bezala?

en: Category | Categories
eu[0]: Kategoria
eu[1]: Kategoriak

note: title: hashes of the file payload
en: Checksum | Checksums
eu[0]: Kontrol-batura
eu[1]: Kontrol-baturak

note: TRANSLATORS: list of security issues, e.g. CVEs
en: Fixed Issue | Fixed Issues
eu[0]: Konpondutako auzia
eu[1]: Konpondutako auziak

note: TRANSLATORS: as in non-free
en: Proprietary
eu: Jabeduna

note: TRANSLATORS: maybe try Linux?
en: The fwupd service is not available for your OS.
eu: fwup zerbitzua ez dago erabilgarri zure sistema eragilean.

note: TRANSLATORS: unlock means to make the device functional in another mode
en: Failed to unlock device
eu: Huts egin du gailua desblokeatzeak

note: TRANSLATORS: prompting a shutdown to the user
en: Unlocking a device requires the system to shutdown to complete.
eu: Gailu baten desblokeoa osatzeko, sistema guztiz itxi behar da.

note: TRANSLATORS: prompting a reboot to the user
en: Unlocking a device requires a reboot to complete.
eu: Gailu baten desblokeoa osatzeko, sistema berrabiarazi behar da.

note: TRANSLATORS: command line option
en: Show extra debugging information
eu: Erakutsi arazketa-informazio gehigarria

note: TRANSLATORS: the user has sausages for fingers
en: Failed to parse command line options
eu: Huts egin du komando-lerroko aukeren analisiak

note: window title
en: Devices
eu: Gailuak

en: Main Menu
eu: Menu nagusia

note: banner title
en: Unsupported Devices Detected
eu: Onartzen ez diren gailuak aurkitu dira

note: button text
en: Show Details…
eu: Erakutsi xehetasunak…

note: banner title
en: Firmware Service Disabled
eu: Firmware-zerbitzua desgaitu da

note: button text
en: Enable…
eu: Gaitu…

note: banner title
en: Firmware Metadata Outdated
eu: Firmware-metadatuak zaharkituta daude

note: button text
en: Refresh…
eu: Freskatu…

note: group title
en: Device Properties
eu: Gailu-propietateak

note: title: device version
en: Current Version
eu: Uneko bertsioa

note: title: if the device is locked
en: Lock Status
eu: Blokeo-egoera

note: title: the lowest version we can update to
en: Minimum Version
eu: Gutxieneko bertsioa

note: title: the version of the [read only] bootloader
en: Bootloader Version
eu: Abio-kargatzailearen bertsioa

note: title: device manufacturer title: manufacturer that supplied the file
en: Vendor
eu: Hornitzailea

note: title: firmware stream, e.g. coreboot
en: Branch
eu: Adarra

note: title: ime in seconds to update title: time to deploy this specific update
en: Install Duration
eu: Instalazioaren iraupena

note: title: how many times the device can be updated
en: Flashes Left
eu: Geratzen diren flashak

note: title: the error text from las time
en: Update Error
eu: Eguneratze-errorea

note: title: problems why we can't use the device
en: Problems
eu: Arazoak

note: title: device unique ID
en: Serial Number
eu: Serie-zenbakia

note: title: if we can verify the firmware
en: Attestation
eu: Egiaztatzea

note: button: save as trusted
en: _Store…
eu: _Biltegiratu…

note: button: verify the checksum
en: _Verify
eu: _Egiaztatu

en: Hardware Identification
eu: Hardwarearen identifikazioa

note: title: Information about the release, e.g. is-signed
en: Flags
eu: Banderak

note: title: there is firmware we can install
en: Available Releases
eu: Eskuragarri dauden bertsioak

note: title: there are no releases to install
en: No Releases Available
eu: Ez dago bertsiorik eskuragarri

note: title: when starting
en: Loading
eu: Kargatzen

note: more information about when we're loading
en: Loading devices…
eu: Gailuak kargatzen…

note: title: no devices could be found we can update
en: No Devices
eu: Gailurik ez

note: title: one line
en: Summary
eu: Laburpena

note: title: multiple lines of prose
en: Description
eu: Azalpena

note: title: what we are downloading
en: Filename
eu: Fitxategia

note: title: size in bytes
en: Size
eu: Tamaina

note: title: method of doing the update, e.g. DFU
en: Protocol
eu: Protokoloa

note: title: the nice name of the firmware remote
en: Remote ID
eu: Urruneko IDa

note: title: the ID to identify the stream
en: AppStream ID
eu: AppStream IDa

note: title, e.g. Nonfree, GPLv2+ etc
en: License
eu: Lizentzia

note: title: any message we show the user after the update is done
en: Update Message
eu: Eguneratze-mezua

note: title: the type of firmware, e.g. X-ManagementEngine
en: Categories
eu: Kategoriak

note: title: list of security issues, e.g. CVE numbers
en: Issues
eu: Argitalpenak

note: menu-text: download a new copy of the firmware metadata
en: _Refresh Metadata
eu: _Freskatu metadatuak

note: menu-text: upload a device list to the LVFS
en: _Upload Device List
eu: _Igo gailuen zerrenda

note: menu-text: select and install a local file
en: _Install Firmware Archive
eu: _Instalatu firmware-artxiboa

en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

note: menu-text: shows information about this ap
en: _About
eu: Honi _buruz

en: General
eu: Orokorra

en: Refresh Metadata
eu: Freskatu metadatuak

en: Install Firmware Archive
eu: Instalatu firmware-fitxategia

en: Open Main Menu
eu: Ireki menu nagusia

en: Show Keyboard Shortcuts
eu: Erakutsi lasterbideak

en: Close Window
eu: Itxi leihoa

en: Quit
eu: Irten

note: TRANSLATORS: update severity
en: Critical
eu: Larria

note: TRANSLATORS: update severity
en: High Priority
eu: Lehentasun altua

note: TRANSLATORS: upgrading the firmware
en: _Upgrade…
eu: B_ertsio-berritu…

note: TRANSLATORS: downgrading the firmware
en: _Downgrade…
eu: Bertsio _zaharragoa instalatu…

note: TRANSLATORS: installing the same firmware that is * currently installed
en: _Reinstall…
eu: _Berrinstalatu…

note: TRANSLATORS: problems are things the user has to fix, e.g. low battery
en: Cannot perform action as the device has a problem
eu: Ezin da ekintza gauzatu gailuak arazo bat daukalako
