gnome-flashback master - en to da translation catalogue (262 entries)

en: Built-in display
da: Indbygget skærm

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown Display
da: Ukendt skærm

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast from 07-17-2013 10:00:46 PM.webm"
en: Screencast from %d %t.webm
da: Skærmoptagelse fra %d %t.webm

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot
en: Screenshot from %s
da: Skærmbillede fra %s

en: _Password for %s:
da: _Adgangskode for %s:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Your authentication attempt was unsuccessful. Please try again.
da: Dit godkendelsesforsøg mislykkedes. Prøv igen.

en: Authentication dialog was dismissed by the user
da: Godkendelsesdialogen blev lukket af brugeren

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as one of the users below is required to perform this action.
da: Et program forsøger at udføre en handling, som kræver privilegier. For at udføre den, kræves godkendelse som en af brugerne nedenfor.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication is required to perform this action.
da: Et program forsøger at udføre en handling, som kræver privilegier. Der kræves godkendelse for at udføre denne handling.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as the super user is required to perform this action.
da: Et program forsøger at udføre en handling, som kræver privilegier. Der kræves godkendelse som superbruger for at udføre denne handling.

en: Select user...
da: Vælg bruger …

en: Action:
da: Handling:

en: Click to edit %s
da: Klik for at redigere %s

en: Vendor:
da: Forhandler:

en: Click to open %s
da: Klik for at åbne %s

en: Authenticate
da: Godkend

en: <big><b>Title</b></big>
da: <big><b>Titel</b></big>

en: <small><b>_Details</b></small>
da: <small><b>_Detaljer</b></small>

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Authenticate
da: _Godkend

en: Clipboard (GNOME Flashback)
da: Udklipsholder (GNOME Flashback)

en: Idle Monitor (GNOME Flashback)
da: Overvåg inaktivitet (GNOME Flashback)

en: MediaKeys (GNOME Flashback)
da: Medietaster (GNOME Flashback)

en: Network (GNOME Flashback)
da: Netværk (GNOME Flashback)

en: Manage your network connections
da: Håndtér dine netværksforbindelser

en: Science
da: Videnskab

en: Scientific applications
da: Videnskabelige anvendelser

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Personal preferences
da: Personlige indstillinger

en: Change system-wide settings (affects all users)
da: Ændr ændringer for hele systemet (gælder alle brugere)

en: Screenshots
da: Skærmbilleder

en: Save a screenshot to $PICTURES
da: Gem et skærmbillede i $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
da: Gem et skærmbillede af et vindue i $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
da: Gem et skærmbillede af et område i $PICTURES

en: Copy a screenshot to clipboard
da: Kopiér et skærmbillede til udklipsholderen

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
da: Kopiér et skærmbillede af et vindue til udklipsholderen

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
da: Kopiér et skærmbillede af et område til udklipsholderen

en: Record a short screencast
da: Optag en kort skærmvideo

en: a11y-keyboard
da: tilgængelighedstastatur

en: Audio device selection
da: Valg af lydenhed

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to provide the audio device selection dialog.
da: Hvis sat til sand, vil programmet GNOME Flashback blive brugt til dialogen for valg af lydenhed.

en: Automount manager
da: Håndtering af automatisk montering

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to automount removable media.
da: Hvis sat til sand, vil programmet GNOME Flashback blive brugt til at montere flytbare medier automatisk.

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Desktop
da: Skrivebord

en: End session dialog
da: Afslut session-dialog

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to show the end session dialog.
da: Hvis sat til sand, vil programmet GNOME Flashback blive brugt til at vise dialogen afslut session.

en: Idle monitor
da: Overvåg aktivitet

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used for user activity monitoring.
da: Hvis sat til sand, vil programmet GNOME Flashback blive brugt til at måle brugeraktivitet.

en: Input settings
da: Indstillinger for input

en: Keyboard layouts and input methods
da: Tastaturlayout og inputmetoder

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to manage keyboard layouts and input methods.
da: Hvis sat til sand, vil programmet GNOME Flashback blive brugt til at håndtere tastaturlayout og inputmetoder.

en: Notification daemon
da: Påmindelsesdæmon

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to manage notifications.
da: Hvis sat til sand, vil programmet GNOME Flashback blive brugt til at håndtere påmindelser.

en: Authentication agent for polkit
da: Godkendelsesagent for polkit

en: This is the same authentication agent that was provided by PolicyKit-gnome.
da: Dette er samme godkendelsesagent, som PolyciKit-gnome tilbød.

en: Root background
da: Root-baggrund

en: Screencasts
da: Skærmoptagelse

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to record the screen.
da: Hvis sat til sand, vil programmet GNOME Flashback blive brugt til at optage skærmen.

en: Screensaver
da: Pauseskærm

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as a screensaver.
da: Hvis sat til sand, vil programmet GNOME Flashback blive brugt som pauseskærm.

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to take screenshots.
da: Hvis sat til sand, vil programmet GNOME Flashback blive brugt til at tage skærmbilleder.

en: Shell
da: Skal

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as a shell.
da: Hvis sat til sand, vil programmet GNOME Flashback blive brugt som skal.

en: Status Notifier Watcher
da: Statuspåmindelsesovervågning

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as Status Notifier Watcher.
da: Hvis sat til sand, vil programmet GNOME Flashback blive brugt som statuspåmindelsesovervågning.

en: Draw desktop background
da: Tegn skrivebordsbaggrund

en: If set to true, then GNOME Flashback will draw the desktop background.
da: Hvis sat til sand, bruges GNOME Flashback til at tegne skrivebordsbaggrunden.

en: Show desktop icons
da: Vis skrivebordsikoner

en: If set to true, then GNOME Flashback will draw the icons on the desktop.
da: Hvis sat til sand, bruges GNOME Flashback til at tegne ikonerne på skrivebordet.

en: Fade the background on change
da: Udtoning ved ændring af baggrund

en: If set to true, then fade effect will be used to change the desktop background.
da: Hvis sat til sand, vil udtoningseffekten blive brugt til at ændre skrivebordsbaggrunden.

en: Icon size
da: Ikonstørrelse

en: The size of desktop icons.
da: Størrelsen på skrivebordsikoner.

en: Placement
da: Placering

en: Can be one of "auto-arrange-icons", "align-icons-to-grid" or "free". It controls how icons are placed on desktop.
da: Kan være enten “auto-arrange-icons”, “align-icons-to-grid” eller “free”. Den styrer ikonernes placering på skrivebordet.

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Can be one of "name", "date-modified" or "size". It controls how icons are sorted in "auto-arrange-icons" placement.
da: Kan være enten “name”, “date-modified” eller “size”. Den styrer ikonernes sortering i “auto-arrange-icons”-placering.

en: Extra text width
da: Ekstra tekstbredde

en: Extra width for icon text.
da: Ekstra bredde for ikontekst.

en: Column spacing
da: Kolonnemellemrum

en: The amount of space between columns.
da: Størrelsen på mellemrum mellem kolonner.

en: Row spacing
da: Rækkemellemrum

en: The amount of space between rows.
da: Størrelsen på mellemrum mellem rækker.

en: Show home icon
da: Vis hjem-ikon

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil et ikon på skrivebordet henvise til hjemmemappen.

en: Show trash icon
da: Vis papirkurv-ikon

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
da: Hvis sat til sand, vil et ikon på skrivebordet henvise til papirkurven.

en: Take a screenshot
da: Tag et skærmbillede

en: Binding to take a screenshot.
da: Genvej til at tage et skærmbillede.

en: Take a screenshot of a window
da: Tag et skærmbillede af et vindue

en: Binding to take a screenshot of a window.
da: Genvej til at tage et skærmbillede af et vindue.

en: Take a screenshot of an area
da: Tag et skærmbillede af et område

en: Binding to take a screenshot of an area.
da: Genvej til at tage et skærmbillede af et område.

en: Binding to copy a screenshot to clipboard.
da: Genvej til at kopiere et skærmbillede til udklipsholderen.

en: Binding to copy a screenshot of a window to clipboard.
da: Genvej til at kopiere et skærmbillede af et vindue til udklipsholderen.

en: Binding to copy a screenshot of an area to clipboard.
da: Genvej til at kopiere et skærmbillede af et område til udklipsholderen.

en: Record a short video of the screen
da: Optag en kort video af skærmen

en: Binding to record a short video of the screen
da: Genvej til at optage en kort video af skærmen

en: Maximum length of screen recordings
da: Maksimal varighed af skærmoptagelser

en: The maximum length of single screen cast recordings in seconds or 0 for unlimited
da: Den maksimale varighed af en enkelt skærmoptagelse i sekunder eller 0 for ubegrænset

en: Location of the notifications
da: Placering af påmindelserne

en: The corner of the screen where notifications will be shown.
da: Det hjørne på skærmen hvor påmindelser vil blive vist.

en: Use IBus icon if available
da: Brug IBus-ikon hvis det er tilgængeligt

en: Icon background color
da: Baggrundsfarve for ikon

en: Icon foreground color
da: Forgrundsfarve for ikon

en: Icon font family
da: Skrifttypefamilie for ikon

en: Icon font weight
da: Skriftstyrke for ikon

en: Do you want to keep these display settings?
da: Vil du beholde disse visningsindstillinger?

en: _Revert Settings
da: _Gendan indstillinger

en: _Keep Changes
da: _Behold ændringer

en: Confirm Changes
da: Bekræft ændringer

en: This session logs you into GNOME Flashback with Compiz
da: Denne session logger dig ind i GNOME Flashback med Compiz

en: This session logs you into GNOME Flashback with Metacity
da: Denne session logger dig ind i GNOME Flashback med Metacity

en: Settings changes will revert in %d second! | Settings changes will revert in %d seconds!
da[0]: Indstillingsændringer vil blive nulstillet om %d sekund!
da[1]: Indstillingsændringer vil blive nulstillet om %d sekunder!

en: Replace a currently running application
da: Erstat et kørende program

en: Print version and exit
da: Udskriv versionen og afslut

en: Slow Keys Turned On
da: Langsomme taster slået til

en: Slow Keys Turned Off
da: Langsomme taster slået fra

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du har lige holdt skifttasten nede i otte sekunder. Det er genvejen til funktionen langsomme taster, som påvirker, hvordan dit tastatur opfører sig.

en: Turn Off
da: Sluk

en: Turn On
da: Tænd

en: Leave On
da: Lad være tændt

en: Leave Off
da: Lad være slukket

en: Universal Access
da: Universel adgang

en: Sticky Keys Turned On
da: Klæbetaster slået til

en: Sticky Keys Turned Off
da: Klæbetaster slået fra

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du har lige trykket skifttasten fem gange i træk. Det er genvejen til funktionen klæbetaster, som påvirker, hvordan dit tastatur opfører sig.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
da: Du har lige trykket på to taster samtidigt eller trykket på skifttasten fem gange i træk. Det slår funktionen klæbetaster fra, som påvirker, hvordan dit tastatur opfører sig.

en: Headphones
da: Hovedtelefoner

en: Headset
da: Hovedtelefoner med mikrofon

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Failed to start Sound Preferences: %s
da: Kunne ikke starte lydindstillinger: %s

en: What kind of device did you plug in?
da: Hvilken slags enhed tilsluttede du?

en: Sound Settings
da: Indstillinger for lyd

en: Cancel
da: Annullér

en: Unknown Audio Device
da: Ukendt lydenhed

en: Unable to mount %s
da: Kan ikke montere %s

en: Unable to open a folder for %s
da: Kan ikke åbne en mappe for %s

en: Ask what to do
da: Spørg om hvad der skal gøres

en: Do Nothing
da: Gør intet

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Unable to eject %p
da: Kan ikke skubbe %p ud

en: Unable to unmount %p
da: Kan ikke afmontere %p

en: You have just inserted an Audio CD.
da: Du har netop indsat en lyd-cd.

en: You have just inserted an Audio DVD.
da: Du har netop indsat en lyd-dvd.

en: You have just inserted a Video DVD.
da: Du har netop indsat en video-dvd.

en: You have just inserted a Video CD.
da: Du har netop indsat en video-cd.

en: You have just inserted a Super Video CD.
da: Du har netop indsat en Super Video-cd.

en: You have just inserted a blank CD.
da: Du har netop indsat en blank cd.

en: You have just inserted a blank DVD.
da: Du har netop indsat en blank dvd.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
da: Du har netop indsat en blank Blu-Ray-skive.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
da: Du har netop indsat en blank HD DVD.

en: You have just inserted a Photo CD.
da: Du har netop indsat en Photo CD.

en: You have just inserted a Picture CD.
da: Du har netop indsat en Picture CD.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
da: Du har netop indsat et medie med digitale billeder.

en: You have just inserted a digital audio player.
da: Du har netop indsat en digital lydafspiller.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
da: Du har netop indsat et medie med software tiltænkt automatisk kørsel.

note: fallback to generic greeting
en: You have just inserted a medium.
da: Du har netop indsat et medie.

en: Choose what application to launch.
da: Vælg hvilket program, der skal køres.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
da: Vælg hvordan “%s” skal åbnes, og om denne handling skal udføres i fremtiden for andre medier af typen “%s”.

en: _Always perform this action
da: Udfør _altid denne handling

en: _Eject
da: _Skub ud

en: _Unmount
da: _Afmontér

en: New Folder
da: Ny mappe

en: Create
da: Opret

en: Folder name
da: Mappenavn

en: Home
da: Hjem

en: Open
da: Åbn

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Rename...
da: Omdøb …

en: Empty Trash
da: Tøm papirkurv

en: Properties
da: Egenskaber

en: Auto arrange icons
da: Automatisk opstilling af ikoner

en: Align icons to grid
da: Juster ikoner til gitter

[ctx: Free placement of icons]
en: Free
da: Fri

en: Name
da: Navn

en: Date modified
da: Ændringsdato

en: Size
da: Størrelse

en: Change Background
da: Skift baggrund

en: Display Settings
da: Indstillinger for skærm

en: Open Terminal
da: Åbn terminal

en: Folder names cannot contain “/”.
da: Mappenavne må ikke indeholde “/”.

en: File names cannot contain “/”.
da: Filnavne må ikke indeholde “/”.

en: A folder cannot be called “.”.
da: En mappe må ikke kaldes “.”.

en: A file cannot be called “.”.
da: En fil må ikke kaldes “.”.

en: A folder cannot be called “..”.
da: En mappe må ikke kaldes “..”.

en: A file cannot be called “..”.
da: En fil må ikke kaldes “..”.

en: A folder with that name already exists.
da: Der findes allerede en mappe med det navn.

en: A file with that name already exists.
da: Der findes allerede en fil med det navn.

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
da: Mapper med “.” i begyndelsen af deres navn er skjulte.

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
da: Filer med “.” i begyndelsen af deres navn er skjulte.

en: File name
da: Filnavn

en: Rename
da: Omdøb

en: Log Out
da: Log ud

en: Click Log Out to quit these applications and log out of the system.
da: Klik Log ud for at afslutte disse programmer og logge ud af systemet.

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
da[0]: %s vil blive logget ud automatisk om %d sekund.
da[1]: %s vil blive logget ud automatisk om %d sekunder.

en: Power Off
da: Sluk

en: Click Power Off to quit these applications and power off the system.
da: Klik Sluk for at afslutte disse programmer og slukke systemet.

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
da[0]: Systemet vil slukke automatisk om %d sekund.
da[1]: Systemet vil slukke automatisk om %d sekunder.

en: Restart
da: Genstart

en: Click Restart to quit these applications and restart the system.
da: Klik Genstart for at afslutte disse programmer og genstarte systemet.

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
da[0]: Systemet vil automatisk genstarte om %d sekund.
da[1]: Systemet vil automatisk genstarte om %d sekunder.

en: Hibernate
da: Dvale

en: The system will hibernate automatically in %d second. | The system will hibernate automatically in %d seconds.
da[0]: Systemet vil automatisk gå i dvale om %d sekund.
da[1]: Systemet vil automatisk gå i dvale om %d sekunder.

en: Suspend
da: Hvile

en: The system will suspend automatically in %d second. | The system will suspend automatically in %d seconds.
da[0]: Systemet vil automatisk gå i hviletilstand om %d sekund.
da[1]: Systemet vil automatisk gå i hviletilstand om %d sekunder.

en: Hybrid Sleep
da: Hybridhviletilstand

en: The system will hybrid sleep automatically in %d second. | The system will hybrid sleep automatically in %d seconds.
da[0]: Systemet vil automatisk gå i hybridhviletilstand om %d sekund.
da[1]: Systemet vil automatisk gå i hybridhviletilstand om %d sekunder.

en: Some programs are still running:
da: Der kører stadig nogle programmer:

en: Waiting for these applications to finish. Interrupting them can lead to loss of data.
da: Venter på at disse programmer afslutter. Hvis de afbrydes, kan det føre til tab af data.

en: Lock Screen
da: Lås skærm

en: Closes the notification.
da: Lukker påmindelsen.

en: Notification summary text.
da: Sammendragstekst for påmindelse.

en: Notification
da: Påmindelse

en: Invalid notification identifier
da: Ugyldig identifikation af påmindelse

en: Notification body text.
da: Hovedtekst for påmindelse.

en: Clear all notifications
da: Ryd alle påmindelser

en: Notifications
da: Påmindelser

en: Your account was given a time limit that has now passed.
da: Din konto fik en tidsgrænse som nu er overskredet.

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
da: Beklager, det virkede ikke. Prøv venligst igen.

en: Failed to switch to greeter!
da: Kunne ikke skifte til velkomsthilsenen!

en: Time has expired.
da: Tiden er gået.

en: Checking…
da: Undersøger …

en: S_witch User…
da: S_kift bruger …

en: _Unlock
da: _Lås op

en: You have the Caps Lock key on.
da: Du har aktiveret Caps Lock.

en: Screenshot taken
da: Skærmbillede blev taget

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
da[0]: %u udgang
da[1]: %u udgange

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
da[0]: %u indgang
da[1]: %u indgange

en: System Sounds
da: Systemlyde

en: Send Files
da: Send filer

en: Disconnect
da: Afbryd forbindelse

en: Connect
da: Opret forbindelse

en: Keyboard Settings
da: Indstillinger for tastatur

en: Mouse & Touchpad Settings
da: Indstillinger for mus og pegeplade

en: Bluetooth Settings
da: Indstillinger for Bluetooth

en: %d Connected Device | %d Connected Devices
da[0]: %d forbundet enhed
da[1]: %d forbundne enheder

en: Not Connected
da: Ikke forbundet

en: Desktop file “%s” is missing!
da: Skrivebordsfilen “%s” mangler!

en: Failed to start “%s”: %s
da: Kunne ikke starte “%s”: %s

en: Show Keyboard Layout
da: Vis tastaturlayout

en: Region & Language Settings
da: Indstillinger for region og sprog

en: System Indicators
da: Systemindikatorer

en: This applet contains system indicators
da: Panelprogrammet indeholder systemindikatorer

en: UPS
da: Nødstrøm

en: Battery
da: Batteri

en: Fully Charged
da: Fuldt opladet

en: Empty
da: Tom

en: Not Charging
da: Oplader ikke

en: Estimating...
da: Anslår …

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Remaining (<percentage>)
en: %.0f:%02.0f Remaining (%.0f%%)
da: %.0f:%02.0f tilbage (%.0f%%)

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Until Full (<percentage>)
en: %.0f:%02.0f Until Full (%.0f%%)
da: %.0f:%02.0f indtil fuld (%.0f%%)

en: Power Settings
da: Indstillinger for strøm

en: Volume changed
da: Lydstyrken blev ændret

en: Mute
da: Stilhed

en: Input
da: Indgang

en: Output
da: Udgang

en: Muted
da: Stilhed
