gnome-flashback master - en to fa translation catalogue (165 entries)

en: Built-in display
fa: نمایشگر توکار

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Unknown Display
fa: نمایشگر ناشناس

[ctx: This is a monitor vendor name followed by product/model name where size in inches could not be calculated, e.g. Dell U2414H]
en: %s %s
fa: %s و %s

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast from 07-17-2013 10:00:46 PM.webm"
en: Screencast from %d %t.webm
fa: ضبط صفحه از %t %d.webm

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot
en: Screenshot from %s
fa: نماگرفت از %s

en: _Password:
fa: _گذرواژه:

en: Authentication dialog was dismissed by the user
fa: محاوره تأیید هویت از طرف کاربر رد شد

en: Select user...
fa: گزینش کاربر…

en: Action:
fa: کنش:

en: Click to edit %s
fa: زدن برای ویرایش %s

en: Vendor:
fa: سازنده:

en: Click to open %s
fa: برای گشودن %s کلیک کنید

en: Authenticate
fa: تأیید هویت

en: <big><b>Title</b></big>
fa: <big><b>عنوان</b></big>

en: <small><b>_Details</b></small>
fa: <small><b>_جزییات</b></small>

en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Authenticate
fa: _تصدیق هویت

en: GNOME Flashback
fa: گنوم قدیمی

en: Clipboard (GNOME Flashback)
fa: تخته گیره (گنوم قدیمی)

en: Idle Monitor (GNOME Flashback)
fa: پایشگر بی‌کاری (گنوم قدیمی)

en: MediaKeys (GNOME Flashback)
fa: کلیدهای رسانه‌ای (گنوم قدیمی)

en: Network (GNOME Flashback)
fa: شبکه (گنوم قدیمی)

en: Manage your network connections
fa: مدیریت اتّصال‌های شبکه‌ایتان

en: Polkit (GNOME Flashback)
fa: جعبهٔ سیاست (گنوم قدیمی)

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Personal preferences
fa: ترجیخات شخصی

en: Administration
fa: مدیریت

en: Change system-wide settings (affects all users)
fa: تغییر تنظیمات گسترهٔ سامانه (تأثیر روی همهٔ کاربران)

en: Screenshots
fa: نماگرفت‌ها

en: Save a screenshot to $PICTURES
fa: ذخیرهٔ نماگرفتی به $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
fa: ذخیرهٔ نماگرفتی از پنجره به $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
fa: ذخیرهٔ نماگرفتی از ناحیه به $PICTURES

en: Copy a screenshot to clipboard
fa: رونوشت از نماگرفتی به تخته‌گیره

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
fa: رونوشت از نماگرفتی از پنجره به تخته‌گیره

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
fa: رونوشت از نماگرفتی از ناحیه به تخته‌گیره

en: Record a short screencast
fa: ضبط فیلم از نمایشگر

en: a11y-keyboard
fa: صفحه‌کلید دسترسی‌پذیری

en: Audio device selection
fa: گزینش افزارهٔ صوتی

en: Automount manager
fa: مدی سوار کردن خودکار

en: Clipboard
fa: تخته‌گیره

en: Desktop
fa: میز‌کار

en: End session dialog
fa: گفت‌وگوی پایان نشست

en: Idle monitor
fa: پایشگر بی‌کاری

en: Input settings
fa: تنظمیات وروردی

en: Keyboard layouts and input methods
fa: روش‌های ورودی و چینش صفحه‌کلید

en: Notification daemon
fa: خدمت آگاهی

en: Root background
fa: پس‌زمینهٔ ریشه

en: Screencasts
fa: ضبط‌های صفحه

en: Screensaver
fa: محافظ صفحه

en: Shell
fa: پوسته

en: Draw desktop background
fa: کشیدن پس‌زمینهٔ میزکار

en: Show desktop icons
fa: نمایش نقشک‌های میزکار

en: Fade the background on change
fa: محوی پس‌زمینه هنگام دگرگونی

en: Icon size
fa: اندازهٔ نقشک

en: The size of desktop icons.
fa: اندازهٔ نقشک‌های میزکار.

en: Placement
fa: قرارگیری

en: Sort by
fa: چینش با

en: Extra text width
fa: پهنای متن اضافی

en: Extra width for icon text.
fa: پهنای اضافی برای متن نقشک.

en: Column spacing
fa: فاصله‌گذاری ستون‌ها

en: The amount of space between columns.
fa: مقدار فضا بین ستون‌ها.

en: Row spacing
fa: فاصله‌گذاری سطرها

en: The amount of space between rows.
fa: مقدار فضا بین ردیف‌ها.

en: Show home icon
fa: نمایشک نقشک خانه

en: Show trash icon
fa: نمایش نقشک زباله‌دان

en: Take a screenshot
fa: گرفتن یک نماگرفت

en: Binding to take a screenshot.
fa: ترکیب نماگرفت.

en: Take a screenshot of a window
fa: گرفتن نماگرفتی از یک پنچره

en: Binding to take a screenshot of a window.
fa: ترکیب نماگرفت از پنجره.

en: Print version and exit
fa: چاپِ نسخه و خروج

en: Slow Keys Turned On
fa: کلیدهای آهسته روشن شدند

en: Slow Keys Turned Off
fa: کلیدهای آهسته خاموش شدند

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fa: دکمهٔ تبدیل را ۸ ثانیه نگه داشتید. این میان‌بری برای ویژگی دکمه‌های آهسته است که بر نحوهٔ کار صفحه‌کلیدتان اثر می‌گذارد.

en: Turn Off
fa: خاموش کردن

en: Turn On
fa: روشن کردن

en: Leave On
fa: روشن گذاشتن

en: Leave Off
fa: خاموش گذاشتن

en: Sticky Keys Turned On
fa: کلیدهای چسبان روشن شدند

en: Sticky Keys Turned Off
fa: کلیدهای چسبان خاموش شدند

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
fa: دو کلید را هم‌زمان فشرده یا کلید تبدیل را ۵ بار پشت سر هم زدید. این میان‌بری برای ویژگی کلید‌های چسبان است که بر نحوهٔ کار صفحه‌کلیدتان اثر می‌گذارد.

en: Headphones
fa: هدفون‌ها

en: Headset
fa: هدست

en: Microphone
fa: میکروفون

en: Sound Settings
fa: تنظیمات صدا

en: Cancel
fa: لغو

en: Ask what to do
fa: بپرس چه باید کرد

en: Open Folder
fa: گشودن شاخه

en: _OK
fa: _قبول

en: _Eject
fa: _بیرون دادن

en: _Unmount
fa: _پیاده کردن

en: New Folder
fa: شاخهٔ جدید

en: Create
fa: ایجاد

en: Folder name
fa: نام شاخه

en: Home
fa: خانه

en: Open
fa: گشودن

en: Move to Trash
fa: جابه‌جایی به زباله‌دان

en: Empty Trash
fa: خالی کردن زباله‌دان

en: Properties
fa: ‌ویژگی‌ها

[ctx: Free placement of icons]
en: Free
fa: آزاد

en: Name
fa: نام

en: Size
fa: اندازه

en: Change Background
fa: تغییر پس‌زمینه

en: Display Settings
fa: تنظیمات نمایشگر

en: Open Terminal
fa: گشودن پایانه

en: Folder names cannot contain “/”.
fa: نام شاخه نمی‌تواند شامل «/» باشد.

en: File names cannot contain “/”.
fa: نام پرونده‌ها نمی‌تواند شامل «/» شود.

en: A folder cannot be called “.”.
fa: یک شاخه را نمی‌توان «.» نامگذاری کرد.

en: A file cannot be called “.”.
fa: یک پرونده نمی‌تواند «.» نامگذاری شود.

en: A folder cannot be called “..”.
fa: یک شاخه را نمی‌توان «..» نامگذاری کرد.

en: A file cannot be called “..”.
fa: یک پرونده نمی‌تواند «..» نامگذاری شود.

en: A folder with that name already exists.
fa: از پیش شاخه‌ای با این نام وجود دارد.

en: A file with that name already exists.
fa: از پیش پرونده‌ای با این نام وجود دارد.

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
fa: شاخه‌هایی با «.» در ابتدای نامشان، مخفیند.

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
fa: پرونده‌هایی با «.» در ابتدای نامشان، مخفیند.

en: File name
fa: نام پرونده

en: Rename
fa: تغییر نام

en: Log Out
fa: خروج

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
fa[0]: %s به طور خودکار پس از %Id ثانیه از سامانه خارج خواهد شد.
fa[1]: %s به طور خودکار پس از %Id ثانیه از سامانه خارج خواهد شد.

en: Power Off
fa: خاموش کردن

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
fa[0]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار خاموش می‌شود.
fa[1]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار خاموش می‌شود.

en: Restart
fa: راه‌اندازی دوباره

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
fa[0]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار دوباره راه‌اندازی می‌شود.
fa[1]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار دوباره راه‌اندازی می‌شود.

en: Hibernate
fa: خواب زمستانی

en: The system will hibernate automatically in %d second. | The system will hibernate automatically in %d seconds.
fa[0]: سامانه پس از %Id ثانیه به ط.ر خودکار به خواب زمستانی خواهد رفت.
fa[1]: سامانه پس از %Id ثانیه به ط.ر خودکار به خواب زمستانی خواهد رفت.

en: Suspend
fa: تعلیق

en: The system will suspend automatically in %d second. | The system will suspend automatically in %d seconds.
fa[0]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار معلّق خواهد شد.
fa[1]: سامانه پس از %Id ثانیه به طور خودکار معلّق خواهد شد.

en: Hybrid Sleep
fa: خواب ترکیبی

en: The system will hybrid sleep automatically in %d second. | The system will hybrid sleep automatically in %d seconds.
fa[0]: سامانه پس از %Id ثانیه به ط.ر خودکار به خواب ترکیبی خواهد رفت.
fa[1]: سامانه پس از %Id ثانیه به ط.ر خودکار به خواب ترکیبی خواهد رفت.

en: Some programs are still running:
fa: برخی برنامه‌ها هنوز در حال کارند:

en: Lock Screen
fa: صفحهٔ قفل

en: Notification
fa: آگاهی

en: Clear all notifications
fa: پاک‌سازی همهٔ آگاهی‌ها

en: Notifications
fa: آگاهی‌ها

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
fa: متاسفانه اثری نداشت! لطفاً دوباره تلاش کنید.

en: Time has expired.
fa: زمان گذشت.

en: Checking…
fa: در حال بررسی…

en: S_witch User…
fa: _تعویض کاربر…

en: _Unlock
fa: قفل‌_گشایی

en: You have the Caps Lock key on.
fa: قفل تبدیلتان روشن است.

en: Screenshot taken
fa: نماگرفت انجام شد

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
fa: از کار افتاده

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
fa[0]: %Iu خروجی
fa[1]: %Iu خروجی

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
fa[0]: %Iu ورودی
fa[1]: %Iu ورودی

en: System Sounds
fa: صداهای سامانه

en: Send Files
fa: فرستادن پرونده‌ها

en: Disconnect
fa: قطع ارتباط

en: Connect
fa: اتّصال

en: Keyboard Settings
fa: تنظیمات صفحه‌کلید

en: Bluetooth Settings
fa: تنظیمات بلوتوث

en: Not Connected
fa: وصل نشده

en: Show Keyboard Layout
fa: نمایش چیدمان صفحه‌کلید

en: Region & Language Settings
fa: تنظیمات ناحیه و زبان

en: UPS
fa: منبع تغذیهٔ بی‌وقفه

en: Battery
fa: باتری

en: Fully Charged
fa: شارژ کامل

en: Empty
fa: خالی

en: Not Charging
fa: شارژ نمی‌شود

en: Estimating...
fa: تخمین…

en: Power Settings
fa: تنظیمات انرژی

en: Volume changed
fa: حجم صدا تغییر کرد

en: Mute
fa: بی‌صدا

en: Input
fa: ورودی

en: Output
fa: خروجی

en: Muted
fa: بی‌صدا
