gnome-flashback master - en to ro translation catalogue (234 entries)

en: Built-in display
ro: Afișaj integrat

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown Display
ro: Afișaj necunoscut

en: GNOME Flashback
ro: Flashback GNOME

en: Clipboard (GNOME Flashback)
ro: Clipboard (Flashback GNOME)

en: Network (GNOME Flashback)
ro: Rețea (Flashback GNOME)

en: Manage your network connections
ro: Gestionează conexiunile la rețea

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Personal preferences
ro: Preferințe personale

en: Administration
ro: Administrare

en: Change system-wide settings (affects all users)
ro: Modifică configurările la nivel de sistem (afectează toți utilizatorii)

en: Audio device selection
ro: Selecția dispozitivului audio

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to provide the audio device selection dialog.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, aplicația Flashback GNOME va fi utilizată pentru a furniza dialogul de selectare a dispozitivelor audio.

en: Automount manager
ro: Gestionar de montare automată

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to automount removable media.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, aplicația Flashback GNOME va fi utilizată pentru a monta automat media detașabilă.

en: End session dialog
ro: Termină dialogul sesiunii

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to show the end session dialog.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci aplicația Flashback GNOME va fi utilizată pentru a arăta sfârșitul dialogului sesiunii.

en: Idle monitor
ro: Monitor în așteptare

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used for user activity monitoring.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, aplicația Flashback GNOME va fi utilizată pentru monitorizarea activității utilizatorului.

en: Input settings
ro: Configurări intrare

en: Keyboard layouts and input methods
ro: Aranjamentele de tastatură și metodele de intrare

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to manage keyboard layouts and input methods.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci aplicația Flashback GNOME va fi utilizată pentru a gestiona aranjamentele de tastatură și metodele de intrare.

en: Notification daemon
ro: Serviciu de înștiințare

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to manage notifications.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci aplicația Flashback GNOME va fi utilizată pentru a gestiona înștiințările.

en: Authentication agent for polkit
ro: Agent de autentificare pentru polkit

en: This is the same authentication agent that was provided by PolicyKit-gnome.
ro: Acesta este același agent de autentificare care a fost furnizat de PolicyKit-gnome.

en: Root background
ro: Fundal rădăcină

en: Screencasts
ro: Înregistrări de ecran

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to record the screen.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci aplicația Flashback GNOME va fi utilizată pentru a înregistra ecranul.

en: Screensaver
ro: Protector de ecran

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as a screensaver.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci aplicația Flashback GNOME va fi utilizată ca un protector de ecran.

en: Screenshots
ro: Capturi de ecran

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to take screenshots.
ro: Dacă este stabilit ca adevărat, atunci aplicația Flashback GNOME va fi utilizată pentru a lua capturi de ecran.

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as a shell.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci aplicația Flashback GNOME va fi utilizată ca un shell.

en: Status Notifier Watcher
ro: Observator de înștiințare de stare

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as Status Notifier Watcher.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci aplicația Flashback GNOME va fi utilizată ca un observator de înștiințare de stare.

en: Draw desktop background
ro: Desenează fundalul desktopului

en: If set to true, then GNOME Flashback will draw the desktop background.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci Flashback GNOME va desena fundalul desktopului.

en: Show desktop icons
ro: Arată iconițele desktopului

en: If set to true, then GNOME Flashback will draw the icons on the desktop.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci Flashback GNOME va desena iconițe pe desktop.

en: Fade the background on change
ro: Estompează fundalul la modificare

en: If set to true, then fade effect will be used to change the desktop background.
ro: Dacă este stabilit la adevărat, atunci efectul de estompare va fi utilizat pentru a modifica fundalul desktopului.

en: Icon size
ro: Dimensiune iconițe

en: The size of desktop icons.
ro: Dimensiunea iconițelor desktopului.

en: Placement
ro: Plasare

en: Can be one of "auto-arrange-icons", "align-icons-to-grid" or "free". It controls how icons are placed on desktop.
ro: Poate fi una dintre „auto-arrange-icons”, „align-icons-to-grid” sau „free”. Controlează cum sunt plasate iconițele pe desktop.

en: Sort by
ro: Ordonează după

en: Can be one of "name", "date-modified" or "size". It controls how icons are sorted in "auto-arrange-icons" placement.
ro: Poate fi una dintre „name”, „date-modified” sau „size”. Controlează cum sunt sortate iconițele în plasamentul „auto-arrange-icons”.

en: Extra text width
ro: Lățime de text extra

en: Extra width for icon text.
ro: Lățime extra pentru titlul iconiței.

en: Column spacing
ro: Spațiere coloane

en: The amount of space between columns.
ro: Cantitatea de spațiu între coloane.

en: Row spacing
ro: Spațiere rânduri

en: The amount of space between rows.
ro: Cantitatea de spațiu între rânduri.

en: Show home icon
ro: Arată iconița de acasă

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
ro: Dacă aceasta este stabilită la adevărat, o iconiță care face legătura cu dosarul de acasă va fi plasată pe desktop.

en: Show trash icon
ro: Arată iconița gunoiului

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
ro: Dacă aceasta este stabilită la adevărat, o iconiță care face legătura cu gunoiul va fi plasată pe desktop.

en: Use IBus icon if available
ro: Utilizează iconița IBus dacă este disponibilă

en: Icon background color
ro: Culoare de fundal al iconiței

en: Icon foreground color
ro: Culoare de prim plan al iconiței

en: Icon font family
ro: Familie de font a iconiței

en: Icon font weight
ro: Greutate de font a iconiței

en: Do you want to keep these display settings?
ro: Doriți să păstrați aceste configurări de afișare?

en: _Revert Settings
ro: Inve_rsează configurările

en: _Keep Changes
ro: _Păstrează modificările

en: Confirm Changes
ro: Confirmă modificările

en: GNOME Flashback (Compiz)
ro: Flashback GNOME (Compiz)

en: This session logs you into GNOME Flashback with Compiz
ro: Această sesiune vă autentifică la Flashback GNOME cu Compiz

en: GNOME Flashback (Metacity)
ro: Flashback GNOME (Metacity)

en: This session logs you into GNOME Flashback with Metacity
ro: Această sesiune vă autentifică la Flashback GNOME cu Metacity

en: Settings changes will revert in %d second! | Settings changes will revert in %d seconds!
ro[0]: Modificările configurărilor se vor inversa în %d secundă!
ro[1]: Modificările configurărilor se vor inversa în %d secunde!
ro[2]: Modificările configurărilor se vor inversa în %d de secunde!

en: Replace a currently running application
ro: Înlocuiește o aplicație care rulează în mod curent

en: Print version and exit
ro: Tipărește versiunea și ieși

en: Slow Keys Turned On
ro: Taste încete pornite

en: Slow Keys Turned Off
ro: Taste încete oprite

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Tocmai ați ținut apăsată tasta Shift pentru 8 secunde. Aceasta este scurtătura pentru funcționalitatea Taste încete, care afectează modul în care tastatura funcționează.

en: Turn Off
ro: Oprește

en: Turn On
ro: Pornește

en: Leave On
ro: Lasă pornit

en: Leave Off
ro: Lasă oprit

en: Universal Access
ro: Acces universal

en: Sticky Keys Turned On
ro: Taste persistente pornite

en: Sticky Keys Turned Off
ro: Taste persistente oprite

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Tocmai ați apăsat tasta Shift de 5 ori la rând.  Aceasta este scurtătura pentru funcționalitatea Taste persistente, care afectează modul în care funcționează tastatura.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
ro: Tocmai ați apăsat două taste simultan, sau ați apăsat tasta Shift de 5 ori la rând. Aceasta oprește funcționalitatea Taste persistente, care afectează modul în care tastatura funcționează.

en: Headphones
ro: Căști

en: Headset
ro: Căști cu microfon

en: Microphone
ro: Microfon

en: Failed to start Sound Preferences: %s
ro: Nu s-au putut porni preferințele sunetului: %s

en: What kind of device did you plug in?
ro: Ce fel de dispozitiv ați conectat?

en: Sound Settings
ro: Configurări de sunet

en: Cancel
ro: Anulează

en: Unknown Audio Device
ro: Dispozitiv audio necunoscut

en: Unable to mount %s
ro: Nu se poate monta %s

en: Unable to open a folder for %s
ro: Nu se poate deschide un dosar pentru %s

en: Ask what to do
ro: Întreabă-mă ce să fac

en: Do Nothing
ro: Nu face nimic

en: Open Folder
ro: Deschide dosarul

en: Unable to eject %p
ro: Nu se poate scoate %p

en: Unable to unmount %p
ro: Nu se poate demonta %p

en: You have just inserted an Audio CD.
ro: Tocmai ați inserat un CD Audio.

en: You have just inserted an Audio DVD.
ro: Tocmai ați inserat un DVD Audio.

en: You have just inserted a Video DVD.
ro: Tocmai ați inserat un DVD Video.

en: You have just inserted a Video CD.
ro: Tocmai ați inserat un CD Video.

en: You have just inserted a Super Video CD.
ro: Tocmai ați inserat un CD Video Super.

en: You have just inserted a blank CD.
ro: Tocmai ați inserat un CD gol.

en: You have just inserted a blank DVD.
ro: Tocmai ați inserat un DVD gol.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
ro: Tocmai ați inserat un disc Blu-Ray gol.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
ro: Tocmai ați inserat un DVD HD gol.

en: You have just inserted a Photo CD.
ro: Tocmai ați inserat un DVD Fotografie.

en: You have just inserted a Picture CD.
ro: Tocmai ați inserat un DVD Poze.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
ro: Tocmai ați inserat un mediu cu fotografii digitale.

en: You have just inserted a digital audio player.
ro: Tocmai ați inserat un player audio digital.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
ro: Tocmai ați inserat un mediu cu software destinat să fie pornit automat.

note: fallback to generic greeting
en: You have just inserted a medium.
ro: Tocmai ați inserat un mediu.

en: Choose what application to launch.
ro: Alegeți ce aplicație să lansați.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
ro: Selectați cum să se deschidă „%s” și dacă să se execute această acțiune în viitor pentru alte media de tipul „%s”.

en: _Always perform this action
ro: Execută întotde_auna această acțiune

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Eject
ro: Scoat_e

en: _Unmount
ro: _Demontează

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: Create
ro: Creează

en: Folder name
ro: Nume dosar

en: Home
ro: Acasă

en: Open
ro: Deschide

en: Move to Trash
ro: Mută la gunoi

en: Rename...
ro: Redenumește...

en: Empty Trash
ro: Golește gunoiul

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Auto arrange icons
ro: Aranjează iconițele automat

en: Align icons to grid
ro: Aranjează iconițele la grilă

[ctx: Free placement of icons]
en: Free
ro: Liber

en: Name
ro: Nume

en: Date modified
ro: Dată modificat

en: Size
ro: Dimensiuni

en: Change Background
ro: Modifică fundalul

en: Display Settings
ro: Configurări de afișare

en: Open Terminal
ro: Deschide terminalul

en: Folder names cannot contain “/”.
ro: Numele dosarelor nu pot conține „/”.

en: File names cannot contain “/”.
ro: Numele fișierelor nu pot conține „/”.

en: A folder cannot be called “.”.
ro: Un dosar nu poate fi numit „.”.

en: A file cannot be called “.”.
ro: Un fișier nu poate fi numit „.”.

en: A folder cannot be called “..”.
ro: Un dosar nu poate fi numit „..”.

en: A file cannot be called “..”.
ro: Un fișier nu poate fi numit „..”.

en: A folder with that name already exists.
ro: Un dosar cu acel nume există deja.

en: A file with that name already exists.
ro: Un fișier cu acel nume există deja.

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
ro: Dosarele cu „.” la începutul numelui sunt ascunse.

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
ro: Fișierele cu „.” la începutul numelui sunt ascunse.

en: File name
ro: Nume fișier

en: Rename
ro: Redenumește

en: Log Out
ro: Deautentificare

en: Click Log Out to quit these applications and log out of the system.
ro: Apăsați clic pe Deautentificare pentru a ieși din aceste aplicații și pentru a vă deautentifica de la sistem.

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
ro[0]: %s va fi deautentificat automat în %d secundă.
ro[1]: %s va fi deautentificat automat în %d secunde.
ro[2]: %s va fi deautentificat automat în %d de secunde.

en: Power Off
ro: Oprește

en: Click Power Off to quit these applications and power off the system.
ro: Apăsați clic pe Oprește pentru a ieși din aceste aplicații și pentru a opri sistemul.

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
ro[0]: Sistemul se va opri automat în %d secundă.
ro[1]: Sistemul se va opri automat în %d secunde.
ro[2]: Sistemul se va opri automat în %d de secunde.

en: Restart
ro: Reîncepe

en: Click Restart to quit these applications and restart the system.
ro: Apăsați clic pe Repornește pentru a ieși din aceste aplicații și pentru a reporni sistemul.

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
ro[0]: Sistemul se va reporni automat în %d secundă.
ro[1]: Sistemul se va reporni automat în %d secunde.
ro[2]: Sistemul se va reporni automat în %d de secunde.

en: Hibernate
ro: Hibernare

en: The system will hibernate automatically in %d second. | The system will hibernate automatically in %d seconds.
ro[0]: Sistemul va hiberna automat în %d secundă.
ro[1]: Sistemul va hiberna automat în %d secunde.
ro[2]: Sistemul va hiberna automat în %d de secunde.

en: Suspend
ro: Suspendare

en: The system will suspend automatically in %d second. | The system will suspend automatically in %d seconds.
ro[0]: Sistemul se va suspenda automat în %d secundă.
ro[1]: Sistemul se va suspenda automat în %d secunde.
ro[2]: Sistemul se va suspenda automat în %d de secunde.

en: Hybrid Sleep
ro: Somn hibrid

en: The system will hybrid sleep automatically in %d second. | The system will hybrid sleep automatically in %d seconds.
ro[0]: Sistemul va intra în somn hibrid automat în %d secundă.
ro[1]: Sistemul va intra în somn hibrid automat în %d secunde.
ro[2]: Sistemul va intra în somn hibrid automat în %d de secunde.

en: Some programs are still running:
ro: Unele programe încă rulează:

en: Waiting for these applications to finish. Interrupting them can lead to loss of data.
ro: Se așteaptă după aceste aplicații să se termine. Întreruperea acestora poate conduce la pierderi de date.

en: Lock Screen
ro: Blocare ecran

en: Closes the notification.
ro: Închide înștiințarea.

en: Notification summary text.
ro: Textul rezumat al înștiințării.

en: Notification
ro: Înștiințare

en: Invalid notification identifier
ro: Identificator de înștiințare nevalid

en: Exceeded maximum number of notifications
ro: Numărul maxim de înștiințări a fost depășit

en: Notification body text.
ro: Textul corpului înștiințării.

en: Clear all notifications
ro: Șterge toate înștiințările

en: Notifications
ro: Înștiințări

en: _Password for %s:
ro: _Parolă pentru %s:

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: Your authentication attempt was unsuccessful. Please try again.
ro: Încercarea de autentificare nu a fost cu succes. Încercați din nou.

en: Authentication dialog was dismissed by the user
ro: Fereastra de autentificare a fost închisă de către utilizator

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as one of the users below is required to perform this action.
ro: O aplicație încearcă să execute o acțiune care necesită privilegii. Autentificarea ca unul dintre utilizatorii de mai jos este necesară pentru a executa această acțiune.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication is required to perform this action.
ro: O aplicație încearcă să execute o acțiune care necesită privilegii. Autentificarea este necesară pentru a executa această acțiune.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as the super user is required to perform this action.
ro: O aplicație încearcă să execute o acțiune care necesită privilegii. Autentificarea ca utilizatorul super este necesară pentru a executa această acțiune.

en: Select user...
ro: Selectați utilizatorul...

en: Action:
ro: Acțiune:

en: Click to edit %s
ro: Apăsați clic pentru a edita %s

en: Vendor:
ro: Vânzător:

en: Click to open %s
ro: Apăsați clic pentru a deschide %s

en: Authenticate
ro: Autentificare

en: <big><b>Title</b></big>
ro: <big><b>Titlu</b></big>

en: <small><b>_Details</b></small>
ro: <small><b>_Detalii</b></small>

en: _Authenticate
ro: _Autentificare

en: Your account was given a time limit that has now passed.
ro: Contului i s-a dat o limită de timp care acum a trecut.

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
ro: Nu a funcționat. Încercați din nou.

en: Failed to switch to greeter!
ro: Nu s-a putut comuta la greeter!

en: Time has expired.
ro: Timpul a expirat.

en: Checking…
ro: Se verifică…

en: S_witch User…
ro: _Comută utilizatorul…

en: _Unlock
ro: _Deblochează

en: You have the Caps Lock key on.
ro: Aveți tasta Caps Lock activată.

en: Screenshot taken
ro: Captură de ecran efectuată

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ro: Dezactivat

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ro[0]: %u ieșire
ro[1]: %u ieșiri
ro[2]: %u de ieșiri

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ro[0]: %u intrare
ro[1]: %u intrări
ro[2]: %u de intrări

en: System Sounds
ro: Sunete de sistem

en: Send Files
ro: Trimite fișiere

en: Disconnect
ro: Deconectare

en: Connect
ro: Conectează

en: Keyboard Settings
ro: Configurări tastatură

en: Mouse & Touchpad Settings
ro: Configurări maus și touchpad

en: Bluetooth Settings
ro: Configurări bluetooth

en: %d Connected Device | %d Connected Devices
ro[0]: %d dispozitiv conectat
ro[1]: %d dispozitive conectat
ro[2]: %d de dispozitive conectat

en: Not Connected
ro: Nu este conectat

en: Desktop file “%s” is missing!
ro: Fișierul desktop „%s” lipsește!

en: Failed to start “%s”: %s
ro: Nu s-a putut începe „%s”: %s

en: Show Keyboard Layout
ro: Afișează aranjamentul tastaturii

en: Region & Language Settings
ro: Configurări de regiune și limbă

en: System Indicators
ro: Indicatori de sistem

en: This applet contains system indicators
ro: Această miniaplicație conține indicatori de sistem

en: Battery
ro: Baterie

en: Fully Charged
ro: Complet încărcată

en: Empty
ro: Golește

en: Not Charging
ro: Nu se încarcă

en: Estimating...
ro: Se estimează...

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Remaining (<percentage>)
en: %.0f:%02.0f Remaining (%.0f%%)
ro: %.0f:%02.0f Rămas (%.0f%%)

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Until Full (<percentage>)
en: %.0f:%02.0f Until Full (%.0f%%)
ro: %.0f:%02.0f Până ce este complet (%.0f%%)

en: Power Settings
ro: Configurări consum

en: Volume changed
ro: Volumul a fost schimbat

en: Mute
ro: Mut

en: Input
ro: Intrare

en: Output
ro: Ieșire

en: Muted
ro: Mut
