gnome-flashback master - en to tr translation catalogue (264 entries)

en: Built-in display
tr: Yerleşik ekran

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Unknown Display
tr: Bilinmeyen Ekran

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast from 07-17-2013 10:00:46 PM.webm"
en: Screencast from %d %t.webm
tr: Ekran yayını - %d %t.webm

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot
en: Screenshot from %s
tr: Ekran görüntüsü %s

en: _Password for %s:
tr: %s _Parolası:

en: _Password:
tr: _Parola:

en: Your authentication attempt was unsuccessful. Please try again.
tr: Kimlik doğrulama girişiminiz başarısız oldu. Lütfen yeniden deneyin.

en: Authentication dialog was dismissed by the user
tr: Kimlik doğrulama penceresi kullanıcıca kapatıldı

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as one of the users below is required to perform this action.
tr: Bir uygulama ayrıcalık gerektiren eylem gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki kullanıcılardan biri olarak kimlik doğrulaması gerekiyor.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication is required to perform this action.
tr: Bir uygulama ayrıcalık gerektiren eylem gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için kimlik doğrulaması gerekiyor.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as the super user is required to perform this action.
tr: Bir uygulama ayrıcalık gerektiren eylem gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için süper kullanıcı olarak kimlik doğrulaması gerekiyor.

en: Select user...
tr: Kullanıcı seç...

en: Action:
tr: Eylem:

en: Click to edit %s
tr: %s düzenlemek için tıkla

en: Vendor:
tr: Sağlayıcı:

en: Click to open %s
tr: %s açmak için tıkla

en: Authenticate
tr: Kimlik Doğrula

en: <big><b>Title</b></big>
tr: <big><b>Başlık</b></big>

en: <small><b>_Details</b></small>
tr: <small><b>_Ayrıntılar</b></small>

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Authenticate
tr: _Kimlik Doğrula

en: Clipboard (GNOME Flashback)
tr: Pano (GNOME Flashback)

en: Idle Monitor (GNOME Flashback)
tr: Boşluk Gözlemcisi (GNOME Flashback)

en: MediaKeys (GNOME Flashback)
tr: Ortam Tuşları (GNOME Flashback)

en: Network (GNOME Flashback)
tr: Ağ (GNOME Flashback)

en: Manage your network connections
tr: Ağ bağlantılarını yönet

en: Science
tr: Bilim

en: Scientific applications
tr: Bilimsel uygulamalar

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Personal preferences
tr: Kişisel tercihler

en: Administration
tr: Yönetici

en: Change system-wide settings (affects all users)
tr: Sistem geneli ayarları değiştir (tüm kullanıcıları etkiler)

en: Screenshots
tr: Ekran görüntüsü

en: Save a screenshot to $PICTURES
tr: Ekran görüntüsünü $PICTURES dizinine kaydet

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
tr: Pencerenin ekran görüntüsünü $PICTURES dizinine kaydet

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
tr: Alanın ekran görüntüsünü $PICTURES dizinine kaydet

en: Copy a screenshot to clipboard
tr: Ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
tr: Pencerenin ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
tr: Alanın ekran görüntüsünü panoya kopyala

en: Record a short screencast
tr: Kısa ekran yayını kaydet

en: a11y-keyboard
tr: a11y-klavye

en: Audio device selection
tr: Ses aygıtı seçimi

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to provide the audio device selection dialog.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback uygulaması ses aygıtı seçim iletişimini sağlamada kullanılacaktır.

en: Automount manager
tr: Kendiliğinden bağlama yöneticisi

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to automount removable media.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback uygulaması çıkarılabilir ortamı kendiliğinden bağlamada kullanılacaktır.

en: Clipboard
tr: Pano

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: End session dialog
tr: Son oturum iletişim kutusu

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to show the end session dialog.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback uygulaması son oturum iletişim kutusunu göstermek için kullanılacaktır.

en: Idle monitor
tr: Boşluk gözlemcisi

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used for user activity monitoring.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback uygulaması kullanıcı etkinliği izlemede kullanılacaktır.

en: Input settings
tr: Giriş ayarları

en: Keyboard layouts and input methods
tr: Klavye düzenleri ve giriş yöntemleri

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to manage keyboard layouts and input methods.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback uygulaması klavye düzenlerini ve giriş yöntemlerini yönetmede kullanılacaktır.

en: Notification daemon
tr: Bildirim art alan hizmeti

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to manage notifications.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback uygulaması bildirimleri yönetmede kullanılacaktır.

en: Authentication agent for polkit
tr: Polkit için kimlik doğrulama aracısı

en: This is the same authentication agent that was provided by PolicyKit-gnome.
tr: PolicyKit-Gnome tarafından sağlanan aynı kimlik doğrulama aracıdır.

en: Root background
tr: Kök arka planı

en: Screencasts
tr: Ekran yayınları

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to record the screen.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback uygulaması ekranı kaydetmede kullanılacaktır.

en: Screensaver
tr: Ekran koruyucu

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as a screensaver.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback uygulaması, ekran koruyucu olarak kullanılacaktır.

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to take screenshots.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback uygulaması, ekran görüntülerini almada kullanılacaktır.

en: Shell
tr: Kabuk

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as a shell.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback uygulaması kabuk olarak kullanılacaktır.

en: Status Notifier Watcher
tr: Durum Bildirimi İzleyici

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as Status Notifier Watcher.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback uygulaması Durum Bildirimi İzleyicisi olarak kullanılacaktır.

en: Draw desktop background
tr: Masaüstü arka planı çiz

en: If set to true, then GNOME Flashback will draw the desktop background.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback masaüstü arka planını çizecek.

en: Show desktop icons
tr: Masaüstü simgelerini göster

en: If set to true, then GNOME Flashback will draw the icons on the desktop.
tr: Doğru olarak seçilirse, GNOME Flashback masaüstündeki simgeleri çizecek.

en: Fade the background on change
tr: Arka plan değiştiğinde soldur

en: If set to true, then fade effect will be used to change the desktop background.
tr: Doğru olarak seçilirse, masaüstü arka planını değiştirmek için soldurma etkisi kullanılacaktır.

en: Icon size
tr: Simge boyutu

en: The size of desktop icons.
tr: Masaüstü simgelerinin boyutu.

en: Placement
tr: Yerleşim

en: Can be one of "auto-arrange-icons", "align-icons-to-grid" or "free". It controls how icons are placed on desktop.
tr: Şunlardan biri olabilir: "auto-arrange-icons" (simgeleri kendiliğinden düzenle), "align-icons-to-grid" (simgeleri ızgaraya hizala) veya "free" (serbest). Simgelerin masaüstünde nasıl yerleşeceğini denetler.

en: Sort by
tr: Şuna göre sırala

en: Can be one of "name", "date-modified" or "size". It controls how icons are sorted in "auto-arrange-icons" placement.
tr: Şunlardan biri olabilir: "name" (ad), "date-modified" (değiştirilme tarihi) veya "size" (boyut). "auto-arrange-icons" (simgeleri kendiliğinden düzenle) yerleşiminde simgelerin nasıl sıralanacağını denetler.

en: Extra text width
tr: Ekstra metin genişliği

en: Extra width for icon text.
tr: Simge metni için ekstra genişlik.

en: Column spacing
tr: Sütun boşluğu

en: The amount of space between columns.
tr: Sütunlar arası boşluğun miktarı.

en: Row spacing
tr: Satır boşluğu

en: The amount of space between rows.
tr: Satırlar arası boşluğun miktarı.

en: Show home icon
tr: Ev simgesini göster

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
tr: Eğer doğru olarak ayarlanırsa ev klasörüne bağlanan simge masaüstüne konacaktır.

en: Show trash icon
tr: Çöp simgesini göster

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
tr: Eğer doğru olarak ayarlanırsa çöpe bağlanan simge masaüstüne konacaktır.

en: Take a screenshot
tr: Ekran görüntüsü al

en: Binding to take a screenshot.
tr: Ekran görüntüsü almak için kısayol.

en: Take a screenshot of a window
tr: Pencerenin ekran görüntüsünü al

en: Binding to take a screenshot of a window.
tr: Pencerenin ekran görüntüsünü almak için kısayol.

en: Take a screenshot of an area
tr: Alanın ekran görüntüsünü al

en: Binding to take a screenshot of an area.
tr: Alanın ekran görüntüsünü almak için kısayol.

en: Binding to copy a screenshot to clipboard.
tr: Ekran görüntüsünü panoya kopyalamak için kısayol.

en: Binding to copy a screenshot of a window to clipboard.
tr: Pencerenin ekrang görüntüsünü panoya kopyalamak için kısayol.

en: Binding to copy a screenshot of an area to clipboard.
tr: Alanın ekran görüntüsünü panoya kopyalamak için kısayol.

en: Record a short video of the screen
tr: Ekranın kısa videosunu kaydet

en: Binding to record a short video of the screen
tr: Ekranın kısa videosunu kaydetmek için kısayol

en: Maximum length of screen recordings
tr: Ekran kaydının en çok uzunluğu

en: The maximum length of single screen cast recordings in seconds or 0 for unlimited
tr: Ekran yayın kaydının saniye türünden uzunluğu, sınırsız için 0

en: Location of the notifications
tr: Bildirimlerin konumu

en: The corner of the screen where notifications will be shown.
tr: Bildirimlerin gösterileceği ekran kenarı.

en: Use IBus icon if available
tr: Oluyorsa IBus simgesi kullan

en: Icon background color
tr: Simge arka plan rengi

en: Icon foreground color
tr: Simge ön plan rengi

en: Icon font family
tr: Simge yazı tipi ailesi

en: Icon font weight
tr: Simge yazı tipi genişliği

en: Do you want to keep these display settings?
tr: Bu görüntü ayarlarını saklamak istiyor musunuz?

en: _Revert Settings
tr: Ayarları _Geri Al

en: _Keep Changes
tr: Değişiklikleri _Koru

en: Confirm Changes
tr: Değişiklikleri Onayla

en: This session logs you into GNOME Flashback with Compiz
tr: Bu oturum Compiz ile GNOME Flashback uygulamasına giriş yaptırır

en: This session logs you into GNOME Flashback with Metacity
tr: Bu oturum Metacity ile GNOME Flashback uygulamasına giriş yaptırır

en: Settings changes will revert in %d second! | Settings changes will revert in %d seconds!
tr[0]: Ayar değişiklikleri %d saniye içinde geri dönecek!

en: Replace a currently running application
tr: Şu an çalışan uygulamayı değiştir

en: Print version and exit
tr: Sürüm bilgisini yazdır ve çık

en: Slow Keys Turned On
tr: Yavaş Tuşlar Açık

en: Slow Keys Turned Off
tr: Yavaş Tuşlar Kapalı

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
tr: Shift tuşuna 8 saniye boyunca bastınız. Bu, klavyenizin çalışma yolunu etkileyen Yavaş Tuşlar özelliğinin kısayoludur.

en: Turn Off
tr: Kapat

en: Turn On
tr: Aç

en: Leave On
tr: Açık Bırak

en: Leave Off
tr: Kapalı Bırak

en: Universal Access
tr: Evrensel Erişim

en: Sticky Keys Turned On
tr: Yapışkan Tuşlar Açık

en: Sticky Keys Turned Off
tr: Yapışkan Tuşlar Kapalı

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
tr: Shift tuşuna art arda 5 kez bastınız. Bu, klavyenizin çalışma yolunu etkileyen Yapışkan Tuşlar özelliğinin kısayoludur.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
tr: İki tuşa aynı anda veya Shift tuşuna art arda 5 kez bastınız. Bu, klavyenizin çalışma yolunu etkileyen Yapışkan Tuşlar özelliğini kapatır.

en: Headphones
tr: Kulaklıklar

en: Headset
tr: Kulaklıklı Mikrofon

en: Microphone
tr: Mikrofon

en: Failed to start Sound Preferences: %s
tr: Ses Tercihleri başlatılamadı: %s

en: What kind of device did you plug in?
tr: Ne tür aygıt taktınız?

en: Sound Settings
tr: Ses Ayarları

en: Cancel
tr: İptal

en: Unknown Audio Device
tr: Bilinmeyen Ses Aygıtı

en: Unable to mount %s
tr: %s bağlanamadı

en: Unable to open a folder for %s
tr: %s için klasör açılamıyor

en: Ask what to do
tr: Ne yapılacağını sor

en: Do Nothing
tr: Bir Şey Yapma

en: Open Folder
tr: Klasörü Aç

en: Unable to eject %p
tr: %p çıkarılamıyor

en: Unable to unmount %p
tr: %p bağı kaldırılamıyor

en: You have just inserted an Audio CD.
tr: Az önce Ses CD’si eklediniz.

en: You have just inserted an Audio DVD.
tr: Az önce Ses DVD’si eklediniz.

en: You have just inserted a Video DVD.
tr: Az önce Video DVD’si taktınız.

en: You have just inserted a Video CD.
tr: Az önce Video CD’si taktınız.

en: You have just inserted a Super Video CD.
tr: Az önce Super Video CD taktınız.

en: You have just inserted a blank CD.
tr: Az önce boş CD taktınız.

en: You have just inserted a blank DVD.
tr: Az önce boş DVD taktınız.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
tr: Az önce boş Blu-Ray disk taktınız.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
tr: Az önce boş HD DVD taktınız.

en: You have just inserted a Photo CD.
tr: Az önce Fotoğraf CD’si taktınız.

en: You have just inserted a Picture CD.
tr: Az önce Resim CD’si taktınız.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
tr: Az önce dijital fotoğraflı ortam yerleştirdiniz.

en: You have just inserted a digital audio player.
tr: Az önce dijital ses oynatıcı taktınız.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
tr: Az önce kendiliğinden başlaması amaçlanan yazılım ortamı taktınız.

note: fallback to generic greeting
en: You have just inserted a medium.
tr: Az önce ortam yerleştirdiniz.

en: Choose what application to launch.
tr: Başlatılacak uygulamayı seçin.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
tr: "%s" türünün nasıl açılacağını ve bundan sonra "%s" türündeki diğer ortamlar için bu eylemin uygulanıp uygulanmayacağını seçin.

en: _Always perform this action
tr: Bu eylemi _hep uygula

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Eject
tr: _Çıkar

en: _Unmount
tr: _Bağı Kaldır

en: New Folder
tr: Yeni Klasör

en: Create
tr: Oluştur

en: Folder name
tr: Klasör adı

en: Home
tr: Ev

en: Open
tr: Aç

en: Move to Trash
tr: Çöpe taşı

en: Rename...
tr: Yeniden adlandır...

en: Empty Trash
tr: Çöpü Boşalt

en: Properties
tr: Özellikler

en: Auto arrange icons
tr: Simgeleri kendiliğinden düzenle

en: Align icons to grid
tr: Simgeleri ızgaraya hizala

[ctx: Free placement of icons]
en: Free
tr: Serbest

en: Name
tr: Ad

en: Date modified
tr: Değiştirilme tarihi

en: Size
tr: Boyut

en: Change Background
tr: Arka Planı Değiştir

en: Display Settings
tr: Ekran Ayarları

en: Open Terminal
tr: Uçbirim aç

en: Folder names cannot contain “/”.
tr: Klasör adları “/” içeremez.

en: File names cannot contain “/”.
tr: Dosya adları “/” içeremez.

en: A folder cannot be called “.”.
tr: Klasör “.” olarak adlandırılamaz.

en: A file cannot be called “.”.
tr: Dosya “.” olarak adlandırılamaz.

en: A folder cannot be called “..”.
tr: Klasör “..” olarak adlandırılamaz.

en: A file cannot be called “..”.
tr: Dosya “..” olarak adlandırılamaz.

en: A folder with that name already exists.
tr: Bu adda klasör zaten var.

en: A file with that name already exists.
tr: Bu adda dosya zaten var.

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
tr: Adının başında “.” olan klasörler gizlidir.

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
tr: Adının başında “.” olan dosyalar gizlidir.

en: File name
tr: Dosya adı

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Log Out
tr: Oturumu Kapat

en: Click Log Out to quit these applications and log out of the system.
tr: Bu uygulamalardan çıkmak ve sistem oturumunu kapatmak için Çıkış tıklayın.

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
tr[0]: %s oturumu %d saniye içinde kendiliğinden kapatılacak.

en: Power Off
tr: Kapat

en: Click Power Off to quit these applications and power off the system.
tr: Bu uygulamadan çıkmak ve sistemi kapatmak için Kapat’a tıklayın.

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
tr[0]: Sistem %d saniye içinde kendiliğinden kapatılacak.

en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: Click Restart to quit these applications and restart the system.
tr: Bu uygulamalardan çıkmak ve sistemi yeniden başlatmak için Yeniden Başlat’a tıklayın.

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
tr[0]: Sistem %d saniye içinde kendiliğinden yeniden başlatılacak.

en: Hibernate
tr: Hazırda Beklet

en: The system will hibernate automatically in %d second. | The system will hibernate automatically in %d seconds.
tr[0]: Sistem %d saniye içinde kendiliğinden hazırda bekletilecek.

en: Suspend
tr: Askıya Al

en: The system will suspend automatically in %d second. | The system will suspend automatically in %d seconds.
tr[0]: Sistem %d saniye içinde kendiliğinden askıya alınacak.

en: Hybrid Sleep
tr: Karma Uyku

en: The system will hybrid sleep automatically in %d second. | The system will hybrid sleep automatically in %d seconds.
tr[0]: Sistem %d saniye içinde kendiliğinden karma uykuya geçecek.

en: Some programs are still running:
tr: Bazı programlar hala çalışıyor:

en: Waiting for these applications to finish. Interrupting them can lead to loss of data.
tr: Uygulamaların işlemlerinin bitmesi bekleniyor. Uygulamaların kesilmesi veri yitimine neden olabilir.

en: Lock Screen
tr: Ekranı Kilitle

en: Closes the notification.
tr: Bildirimi kapatır.

en: Notification summary text.
tr: Bildirim özeti metni.

en: Notification
tr: Bildirim

en: Invalid notification identifier
tr: Tanımlanmamış bildirim

en: Notification body text.
tr: Bildirim gövdesi metni.

en: Clear all notifications
tr: Tüm bildirimleri temizle

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Your account was given a time limit that has now passed.
tr: Hesabınıza verilen zaman sınırı şu an doldu.

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
tr: Üzgünüm ama işe yaramadı. Lütfen yeniden deneyin.

en: Failed to switch to greeter!
tr: Karşılama penceresine geçilemedi!

en: Time has expired.
tr: Süre doldu.

en: Checking…
tr: Denetleniyor…

en: S_witch User…
tr: Kullanıcı _Değiştir…

en: _Unlock
tr: _Kilidini Aç

en: You have the Caps Lock key on.
tr: Caps Lock tuşunuz açık durumda.

en: Screenshot taken
tr: Ekran görüntüsü alındı

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
tr: Devre dışı

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
tr[0]: %u Çıktı

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
tr[0]: %u Girdi

en: System Sounds
tr: Sistem Sesleri

en: Send Files
tr: Dosya Gönder

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı Kes

en: Connect
tr: Bağlan

en: Keyboard Settings
tr: Klavye Ayarları

en: Mouse & Touchpad Settings
tr: Fare ve Dokunmatik Yüzey Ayarları

en: Bluetooth Settings
tr: Bluetooth Ayarları

en: %d Connected Device | %d Connected Devices
tr[0]: %d Aygıt Bağlı

en: Not Connected
tr: Bağlı Değil

en: Desktop file “%s” is missing!
tr: “%s” masaüstü dosyası bulunamadı!

en: Failed to start “%s”: %s
tr: “%s” başlatılamadı: %s

en: Show Keyboard Layout
tr: Klavye Düzenini Göster

en: Region & Language Settings
tr: Bölge ve Dil Ayarları

en: System Indicators
tr: Sistem Belirteçleri

en: This applet contains system indicators
tr: Uygulamacık sistem belirteçleri içerir

en: UPS
tr: Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS)

en: Battery
tr: Pil

en: Fully Charged
tr: Tümüyle Şarj Oldu

en: Empty
tr: Boş

en: Not Charging
tr: Şarj Olmuyor

en: Estimating...
tr: Öngörülüyor...

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Remaining (<percentage>)
en: %.0f:%02.0f Remaining (%.0f%%)
tr: %.0f:%02.0f Kaldı (%%%.0f)

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Until Full (<percentage>)
en: %.0f:%02.0f Until Full (%.0f%%)
tr: Tümüyle Dolmasına %.0f:%02.0f (%%%.0f)

en: Power Settings
tr: Güç Ayarları

en: Volume changed
tr: Ses değişti

en: Mute
tr: Sesi Kapat

en: Input
tr: Girdi

en: Output
tr: Çıktı

en: Muted
tr: Sessiz
