gnome-flashback master - en to sv translation catalogue (263 entries)

en: Built-in display
sv: Inbyggd skärm

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Display
sv: Okänd skärm

note: Translators: this is a filename used for screencast * recording, where "%d" and "%t" date and time, e.g. * "Screencast from 07-17-2013 10:00:46 PM.webm"
en: Screencast from %d %t.webm
sv: Skärminspelning från %d %t.webm

note: translators: this is the name of the file that gets made up * with the screenshot
en: Screenshot from %s
sv: Skärmbild från %s

en: _Password for %s:
sv: _Lösenord för %s:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Your authentication attempt was unsuccessful. Please try again.
sv: Ditt autentiseringsförsök misslyckades. Prova igen.

en: Authentication dialog was dismissed by the user
sv: Autentiseringsdialogen avfärdades av användaren

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as one of the users below is required to perform this action.
sv: Ett program försöker att utföra en åtgärd som kräver privilegier. För att utföra denna åtgärd krävs autentisering som en av användarna nedan.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication is required to perform this action.
sv: Ett program försöker att utföra en åtgärd som kräver privilegier. För att utföra denna åtgärd krävs autentisering.

en: An application is attempting to perform an action that requires privileges. Authentication as the super user is required to perform this action.
sv: Ett program försöker att utföra en åtgärd som kräver privilegier. För att utföra denna åtgärd krävs autentisering som superanvändaren.

en: Select user...
sv: Välj användare…

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: Click to edit %s
sv: Klicka för att redigera %s

en: Vendor:
sv: Tillverkare:

en: Click to open %s
sv: Klicka för att öppna %s

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: <big><b>Title</b></big>
sv: <big><b>Titel</b></big>

en: <small><b>_Details</b></small>
sv: <small><b>_Detaljer</b></small>

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Authenticate
sv: _Autentisera

en: Clipboard (GNOME Flashback)
sv: Urklipp (GNOME Flashback)

en: Geoclue Demo agent (GNOME Flashback)
sv: Geoclue-demonstrationsagent (GNOME Flashback)

en: Demo geoclue agent
sv: Geoclue-demonstrationsagent

en: geolocation;
sv: geolokalisering;platsdata;

en: Idle Monitor (GNOME Flashback)
sv: Inaktivitetsövervakare (GNOME Flashback)

en: MediaKeys (GNOME Flashback)
sv: Mediatangenter (GNOME Flashback)

en: Network (GNOME Flashback)
sv: Nätverk (GNOME Flashback)

en: Manage your network connections
sv: Hantera dina nätverksanslutningar

en: Science
sv: Vetenskap

en: Scientific applications
sv: Vetenskapliga program

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Personal preferences
sv: Personliga inställningar

en: Change system-wide settings (affects all users)
sv: Ändra systeminställningar (påverkar alla användare)

en: Screenshots
sv: Skärmbilder

en: Save a screenshot to $PICTURES
sv: Spara en skärmbild till $PICTURES

en: Save a screenshot of a window to $PICTURES
sv: Spara en fönsterskärmbild till $PICTURES

en: Save a screenshot of an area to $PICTURES
sv: Spara en skärmbild av ett område till $PICTURES

en: Copy a screenshot to clipboard
sv: Kopiera en skärmbild till urklipp

en: Copy a screenshot of a window to clipboard
sv: Kopiera en skärmbild av ett fönster till urklipp

en: Copy a screenshot of an area to clipboard
sv: Kopiera en skärmbild av ett område till urklipp

en: Record a short screencast
sv: Spela in en kort skärminspelning

en: Audio device selection
sv: Ljudenhetsval

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to provide the audio device selection dialog.
sv: Om satt till true (sant) kommer programmet GNOME Flashback att användas för att tillhandahålla valdialogen för ljudenhet.

en: Automount manager
sv: Hanterare av automatisk montering

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to automount removable media.
sv: Om satt till true (sant) kommer GNOME Flashback att användas för att automontera flyttbar media.

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: End session dialog
sv: Dialog för att avsluta session

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to show the end session dialog.
sv: Om satt till true (sant) kommer programmet GNOME Flashback att användas för att avsluta sessionsdialogen.

en: Idle monitor
sv: Inaktivitetsövervakare

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used for user activity monitoring.
sv: Om satt till true (sant) kommer programmet GNOME Flashback att användas för övervakning av användaraktivitet.

en: Input settings
sv: Inmatningsinställningar

en: Keyboard layouts and input methods
sv: Tangentbordslayout och inmatningsmetoder

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to manage keyboard layouts and input methods.
sv: Om satt till true (sant) kommer programmet GNOME Flashback att användas för att hantera tangentbordslayouter och inmatningsmetoder.

en: Notification daemon
sv: Aviseringsdemon

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to manage notifications.
sv: Om satt till true (sant) kommer programmet GNOME Flashback att användas för att hantera aviseringar.

en: Authentication agent for polkit
sv: Auktoriseringsagent för polkit

en: This is the same authentication agent that was provided by PolicyKit-gnome.
sv: Det här är samma auktoriseringsagent som tillhandahölls av PolicyKit-gnome.

en: Root background
sv: Root-bakgrund

en: Screencasts
sv: Skärmsändningar

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to record the screen.
sv: Om satt till true (sant) kommer programmet GNOME Flashback att användas för att spela in skärmen.

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as a screensaver.
sv: Om satt till true (sant) kommer programmet GNOME Flashback att användas som en skärmsläckare.

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used to take screenshots.
sv: Om satt till true (sant) kommer programmet GNOME Flashback att användas för att ta skärmbilder.

en: Shell
sv: Skal

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as a shell.
sv: Om satt till true (sant) kommer programmet GNOME Flashback att användas som ett skal.

en: Status Notifier Watcher
sv: Bevakare för statusaviserare

en: If set to true, then GNOME Flashback application will be used as Status Notifier Watcher.
sv: Om satt till true (sant) kommer programmet GNOME Flashback att användas som en bevakare för statusaviseringar.

en: Draw desktop background
sv: Rita ut skrivbordsbakgrund

en: If set to true, then GNOME Flashback will draw the desktop background.
sv: Om satt till true (sant) kommer GNOME Flashback att rita ut skrivbordsbakgrunden.

en: Show desktop icons
sv: Visa skrivbordsikoner

en: If set to true, then GNOME Flashback will draw the icons on the desktop.
sv: Om satt till true (sant) kommer GNOME Flashback att rita ut ikonerna på skrivbordet.

en: Fade the background on change
sv: Tona bakgrunden vid bakgrundsbyte

en: If set to true, then fade effect will be used to change the desktop background.
sv: Om satt till true (sant) kommer en toningseffekt användas vid byte av skrivbordsbakgrund.

en: Icon size
sv: Ikonstorlek

en: The size of desktop icons.
sv: Storleken för skrivbordsikoner.

en: Placement
sv: Placering

en: Can be one of "auto-arrange-icons", "align-icons-to-grid" or "free". It controls how icons are placed on desktop.
sv: Kan vara en av ”auto-arrange-icons”, ”align-icons-to-grid” eller ”free”. Det styr hur ikoner placeras på skrivbordet.

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Can be one of "name", "date-modified" or "size". It controls how icons are sorted in "auto-arrange-icons" placement.
sv: Kan vara en av ”name”, ”date-modified” eller ”size”. Det styr hur ikoner sorteras vid placeringen ”auto-arrange-icons”.

en: Extra text width
sv: Extra textbredd

en: Extra width for icon text.
sv: Extra bredd för ikontext.

en: Column spacing
sv: Kolumnavstånd

en: The amount of space between columns.
sv: Mängden utrymme mellan kolumner.

en: Row spacing
sv: Radavstånd

en: The amount of space between rows.
sv: Mängden utrymme mellan rader.

en: Show home icon
sv: Visa hemikon

en: If this is set to true, an icon linking to the home folder will be put on the desktop.
sv: Om detta är satt till true (sant), kommer en ikon som länkar till hemmappen att placeras på skrivbordet.

en: Show trash icon
sv: Visa papperskorgsikon

en: If this is set to true, an icon linking to the trash will be put on the desktop.
sv: Om detta är satt till true (sant), kommer en ikon som länkar till papperskorgen att placeras på skrivbordet.

en: Take a screenshot
sv: Ta en skärmbild

en: Binding to take a screenshot.
sv: Bindning för att ta en skärmbild.

en: Take a screenshot of a window
sv: Ta en skärmbild av ett fönster

en: Binding to take a screenshot of a window.
sv: Bindning för att ta en skärmbild av ett fönster.

en: Take a screenshot of an area
sv: Ta en skärmbild av ett område

en: Binding to take a screenshot of an area.
sv: Bindning för att ta en skärmbild av ett område.

en: Binding to copy a screenshot to clipboard.
sv: Bindning för att kopiera en skärmbild till urklipp.

en: Binding to copy a screenshot of a window to clipboard.
sv: Bindning för att kopiera en skärmbild av ett fönster till urklipp.

en: Binding to copy a screenshot of an area to clipboard.
sv: Bindning för att kopiera en skärmbild av ett område till urklipp.

en: Record a short video of the screen
sv: Spela in en kort film av skärmen

en: Binding to record a short video of the screen
sv: Bindning för att spela in en kort film av skärmen

en: Maximum length of screen recordings
sv: Maximal längd på skärminspelningar

en: The maximum length of single screen cast recordings in seconds or 0 for unlimited
sv: Den maximala längden för enskilda skärminspelningar i sekunder eller 0 för obegränsad

en: Location of the notifications
sv: Plats för aviseringarna

en: The corner of the screen where notifications will be shown.
sv: I vilket hörn av skärmen som aviseringar kommer visas.

en: Use IBus icon if available
sv: Använd IBus-ikon om tillgänglig

en: Icon background color
sv: Bakgrundsfärg för ikon

en: Icon foreground color
sv: Förgrundsfärg för ikon

en: Icon font family
sv: Typsnittsfamilj för ikon

en: Icon font weight
sv: Typsnittsvikt för ikon

en: Do you want to keep these display settings?
sv: Vill du behålla dessa skärminställningar?

en: _Revert Settings
sv: _Återställ inställningar

en: _Keep Changes
sv: _Behåll ändringar

en: Confirm Changes
sv: Bekräfta ändringar

en: This session logs you into GNOME Flashback with Compiz
sv: Denna session loggar in dig i GNOME Flashback med Compiz

en: This session logs you into GNOME Flashback with Metacity
sv: Denna session loggar in dig i GNOME Flashback med Metacity

en: Settings changes will revert in %d second! | Settings changes will revert in %d seconds!
sv[0]: Inställningsändringar kommer att återställas om %d sekund!
sv[1]: Inställningsändringar kommer att återställas om %d sekunder!

en: Replace a currently running application
sv: Ersätt ett för närvarande körande program

en: Print version and exit
sv: Skriv ut version och avsluta

en: Slow Keys Turned On
sv: Tröga tangenter aktiverade

en: Slow Keys Turned Off
sv: Tröga tangenter inaktiverade

en: You just held down the Shift key for 8 seconds. This is the shortcut for the Slow Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du höll precis ned skifttangenten under 8 sekunder. Detta är genvägen för funktionen tröga tangenter, som påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: Turn Off
sv: Slå av

en: Turn On
sv: Slå på

en: Leave On
sv: Lämna påslagen

en: Leave Off
sv: Lämna avstängd

en: Universal Access
sv: Hjälpmedel

en: Sticky Keys Turned On
sv: Klistriga tangenter aktiverade

en: Sticky Keys Turned Off
sv: Klistriga tangenter inaktiverade

en: You just pressed the Shift key 5 times in a row.  This is the shortcut for the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du tryckte precis ned skifttangenten 5 gånger i följd. Detta är genvägen för funktionen klistriga tangenter, som påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: You just pressed two keys at once, or pressed the Shift key 5 times in a row. This turns off the Sticky Keys feature, which affects the way your keyboard works.
sv: Du tryckte precis ned två tangenter samtidigt, eller tryckte ned skifttangenten 5 gånger i följd. Detta stänger av funktionen klistriga tangenter, som påverkar hur ditt tangentbord fungerar.

en: Headphones
sv: Hörlurar

en: Headset
sv: Mikrofonlurar

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Failed to start Sound Preferences: %s
sv: Misslyckades med att starta ljudinställningar: %s

en: What kind of device did you plug in?
sv: Vad för sorts enhet kopplade du in?

en: Sound Settings
sv: Ljudinställningar

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Unknown Audio Device
sv: Okänd ljudenhet

en: Unable to mount %s
sv: Kan inte montera %s

en: Unable to open a folder for %s
sv: Kan inte öppna en mapp för %s

en: Ask what to do
sv: Fråga vad som ska göras

en: Do Nothing
sv: Gör ingenting

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Unable to eject %p
sv: Kan inte mata ut %p

en: Unable to unmount %p
sv: Kan inte avmontera %p

en: You have just inserted an Audio CD.
sv: Du har just matat in en ljud-cd.

en: You have just inserted an Audio DVD.
sv: Du har just matat in en ljud-dvd.

en: You have just inserted a Video DVD.
sv: Du har just matat in en video-dvd.

en: You have just inserted a Video CD.
sv: Du har just matat in en video-cd.

en: You have just inserted a Super Video CD.
sv: Du har just matat in en Super Video-cd.

en: You have just inserted a blank CD.
sv: Du har just matat in en blank cd.

en: You have just inserted a blank DVD.
sv: Du har just matat in en blank dvd.

en: You have just inserted a blank Blu-Ray disc.
sv: Du har just matat in en blank Blu-Ray-skiva.

en: You have just inserted a blank HD DVD.
sv: Du har just matat in en blank hd-dvd.

en: You have just inserted a Photo CD.
sv: Du har just matat in en Photo CD.

en: You have just inserted a Picture CD.
sv: Du har just matat in en Picture CD.

en: You have just inserted a medium with digital photos.
sv: Du har just matat in ett media med digitalfoton.

en: You have just inserted a digital audio player.
sv: Du har just matat in en digital ljudspelare.

en: You have just inserted a medium with software intended to be automatically started.
sv: Du har just matat in ett media med programvara som är tänkt att startas automatiskt.

note: fallback to generic greeting
en: You have just inserted a medium.
sv: Du har just matat in ett media.

en: Choose what application to launch.
sv: Välj vilket program som ska startas.

en: Select how to open "%s" and whether to perform this action in the future for other media of type "%s".
sv: Välj hur ”%s” ska öppnas och huruvida denna åtgärd ska utföras i framtiden för andra media av typen ”%s”.

en: _Always perform this action
sv: Genomför _alltid den här åtgärden

en: _Eject
sv: Mata _ut

en: _Unmount
sv: Av_montera

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: Create
sv: Skapa

en: Folder name
sv: Mappnamn

en: Home
sv: Hem

en: Open
sv: Öppna

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Rename...
sv: Byt namn…

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Auto arrange icons
sv: Ordna ikoner automatiskt

en: Align icons to grid
sv: Justera ikoner till rutnät

[ctx: Free placement of icons]
en: Free
sv: Fri

en: Name
sv: Namn

en: Date modified
sv: Ändringsdatum

en: Size
sv: Storlek

en: Change Background
sv: Ändra bakgrund

en: Display Settings
sv: Skärminställningar

en: Open Terminal
sv: Öppna terminal

en: Folder names cannot contain “/”.
sv: Mappnamn kan inte innehålla ”/”.

en: File names cannot contain “/”.
sv: Filnamn kan inte innehålla ”/”.

en: A folder cannot be called “.”.
sv: En mapp kan inte kallas ”.”.

en: A file cannot be called “.”.
sv: En fil kan inte kallas ”.”.

en: A folder cannot be called “..”.
sv: En mapp kan inte kallas ”..”.

en: A file cannot be called “..”.
sv: En fil kan inte kallas ”..”.

en: A folder with that name already exists.
sv: Det finns redan en mapp med det namnet.

en: A file with that name already exists.
sv: Det finns redan en fil med det namnet.

en: Folders with “.” at the beginning of their name are hidden.
sv: Mappar med ”.” i början på sitt namn är dolda.

en: Files with “.” at the beginning of their name are hidden.
sv: Filer med ”.” i början på sitt namn är dolda.

en: File name
sv: Filnamn

en: Rename
sv: Byt namn

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Click Log Out to quit these applications and log out of the system.
sv: Klicka Logga ut för att avsluta dessa program och logga ut ur systemet.

en: %s will be logged out automatically in %d second. | %s will be logged out automatically in %d seconds.
sv[0]: %s kommer loggas ut automatiskt om %d sekund.
sv[1]: %s kommer loggas ut automatiskt om %d sekunder.

en: Power Off
sv: Stäng av

en: Click Power Off to quit these applications and power off the system.
sv: Klicka Stäng av för att avsluta dessa program och stänga av systemet.

en: The system will power off automatically in %d second. | The system will power off automatically in %d seconds.
sv[0]: Systemet kommer att stängas av automatiskt om %d sekund.
sv[1]: Systemet kommer att stängas av automatiskt om %d sekunder.

en: Restart
sv: Starta om

en: Click Restart to quit these applications and restart the system.
sv: Klicka Starta om för att avsluta dessa program och starta om systemet.

en: The system will restart automatically in %d second. | The system will restart automatically in %d seconds.
sv[0]: Systemet kommer att starta om automatiskt om %d sekund.
sv[1]: Systemet kommer att starta om automatiskt om %d sekunder.

en: Hibernate
sv: Viloläge

en: The system will hibernate automatically in %d second. | The system will hibernate automatically in %d seconds.
sv[0]: Systemet kommer automatiskt att försättas i viloläge om %d sekund.
sv[1]: Systemet kommer automatiskt att försättas i viloläge om %d sekunder.

en: Suspend
sv: Vänteläge

en: The system will suspend automatically in %d second. | The system will suspend automatically in %d seconds.
sv[0]: Systemet kommer automatiskt att försättas i vänteläge om %d sekund.
sv[1]: Systemet kommer automatiskt att försättas i vänteläge om %d sekunder.

en: Hybrid Sleep
sv: Hybridvila

en: The system will hybrid sleep automatically in %d second. | The system will hybrid sleep automatically in %d seconds.
sv[0]: Systemet kommer automatiskt att försättas i hybridvila om %d sekund.
sv[1]: Systemet kommer automatiskt att försättas i hybridvila om %d sekunder.

en: Some programs are still running:
sv: Några program körs fortfarande:

en: Waiting for these applications to finish. Interrupting them can lead to loss of data.
sv: Väntar på att dessa program ska bli klara. Att avbryta dem kan leda till dataförlust.

en: Lock Screen
sv: Lås skärm

en: Closes the notification.
sv: Stänger avisering.

en: Notification summary text.
sv: Sammanfattning av aviseringstext.

en: Notification
sv: Avisering

en: Invalid notification identifier
sv: Ogiltig aviseringsidentifierare

en: Notification body text.
sv: Huvudtext för avisering.

en: Clear all notifications
sv: Rensa alla aviseringar

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Your account was given a time limit that has now passed.
sv: Ditt konto gavs en tidsgräns som nu har passerats.

en: Sorry, that didn’t work. Please try again.
sv: Tyvärr, det fungerade inte. Försök igen.

en: Failed to switch to greeter!
sv: Misslyckades med att växla till hälsare!

en: Time has expired.
sv: Tiden har gått ut.

en: Checking…
sv: Kontrollerar…

en: S_witch User…
sv: _Växla användare…

en: _Unlock
sv: Lås _upp

en: You have the Caps Lock key on.
sv: Du har tangenten Caps Lock på.

en: Screenshot taken
sv: Skärmbild tagen

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
sv[0]: %u utgång
sv[1]: %u utgångar

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
sv[0]: %u ingång
sv[1]: %u ingångar

en: System Sounds
sv: Systemljud

en: Send Files
sv: Skicka filer

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Connect
sv: Anslut

en: Keyboard Settings
sv: Tangentbordsinställningar

en: Mouse & Touchpad Settings
sv: Inställningar för mus & styrplatta

en: Bluetooth Settings
sv: Bluetooth-inställningar

en: %d Connected Device | %d Connected Devices
sv[0]: %d ansluten enhet
sv[1]: %d anslutna enheter

en: Not Connected
sv: Ej ansluten

en: Desktop file “%s” is missing!
sv: Skrivbordsfilen ”%s” saknas!

en: Failed to start “%s”: %s
sv: Misslyckades med att starta ”%s”: %s

en: Show Keyboard Layout
sv: Visa tangentbordslayout

en: Region & Language Settings
sv: Re­gion- & språkinställningar

en: System Indicators
sv: Systemindikatorer

en: This applet contains system indicators
sv: Detta miniprogram innehåller systemindikatorer

en: Battery
sv: Batteri

en: Fully Charged
sv: Fulladdat

en: Empty
sv: Tomt

en: Not Charging
sv: Laddar inte

en: Estimating...
sv: Uppskattar…

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Remaining (<percentage>)
en: %.0f:%02.0f Remaining (%.0f%%)
sv: %.0f:%02.0f återstår (%.0f%%)

note: Translators: this is <hours>:<minutes> Until Full (<percentage>)
en: %.0f:%02.0f Until Full (%.0f%%)
sv: %.0f:%02.0f tills fullt (%.0f%%)

en: Power Settings
sv: Ströminställningar

en: Volume changed
sv: Volymen ändrades

en: Mute
sv: Tysta

en: Input
sv: Inmatning

en: Output
sv: Utmatning

en: Muted
sv: Tystad
