Font Downloader - en to fr translation catalogue (49 entries)

en: Font Downloader
fr: Police Télécharger

en: Font type
fr: Police type

en: All
fr: Tout

en: Display
fr: Afficher

en: Handwriting
fr: Manuscrit

en: About Font Downloader
fr: Sur Police Télécharger

en: Download
fr: Télécharger

en: Type your text here...
fr: Tapez ici un texte...

en: Simple font downloader written in GTK that installs fonts directly from Google Fonts.
fr: Un simple police télécharger écrit en GTK qui installe polices directement de Google Fonts.

en: A simple GTK font downloader.
fr: Un simple GTK police télécharger.

en: Have you ever wanted to change the font in your terminal, but didn't want to go through the entire process of searching, downloading and installing a font? This simple to use and adaptive GTK application allows you to search and install fonts directly from Google Fonts' website!
fr: Est-ce que tu ai voulu de changer votre police de terminal, mais ne voulu pas passer sur tout le processus de recherche, télécharger et installer la police? Ce simple et adaptative GTK program vous permet rechercher et installer polices directement de Google Fonts!

en: Install
fr: Installer

en: Translators
fr: Traducteurs

en: Dark mode
fr: Mode sombre

en: Any alphabet
fr: Tout l'alhabet

en: Default installation directory
fr: Répertoire d'installation par défaut

en: Which alphabets aren't filtered
fr: Quel alphabet n'est filtré pas

en: Settings
fr: Réglages

en: Close
fr: Fermer

en: Any
fr: Tout

en: Arabic
fr: Arabe

en: Chinese Hong Kong
fr: ChinoisHong Kong

en: ChineseSimplified
fr: ChinoisSimplifiée

en: ChineseTraditional
fr: ChinoisTraditionnel

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: CyrillicExtended
fr: CyrilliqueÉtendu

en: Korean
fr: Coréen

en: LatinExtended
fr: LatinÉtendu

en: Sinhala
fr: Cinghalais

en: Thai
fr: thaïlandais

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Greek
fr: Grec

en: GreekExtended
fr: GrecÉlargi

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Japanese
fr: Japonais

en: <b> File Settings </b>
fr: <b> Paramètres de Fichier </b>

en: Default font installation folder:
fr: Répertoire d'installation des polices par défaut

en: Choose directory
fr: Choisissez répertoire

en: Warning: If you can't find the folder you are wishing to install fonts to, it might be because this application doesn't have access to it, to correct this, install Flatseal and give this application access to the folder.
fr: Attention: Si vous ne trouvez pas de répertoire dans lequel vous voulez installed les polices, c'est peut-être que cette application n'y a pas accès dans le répertoire, pour corriger cela, installez Flatseal et donnez à cette application l'accès au répertoire.

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: display
fr: afficher

en: monospaced
fr: monospace

en: handwriting
fr: manuscrit

en: Please choose a folder
fr: Veuillez choisir un répertoire

en: family
fr: familie

en: category
fr: categorie

en: Installed
fr: Installé

en: Default
fr: Défaut
