Font Downloader - en to he translation catalogue (130 entries)

en: Font Downloader
he: מושך הגופנים

en: Font type
he: סוג הגופן

en: All
he: הכול

en: Serif
he: מעוטר

en: Sans Serif
he: ללא עיטורים

en: Display
he: תצוגה

en: Handwriting
he: כתב־יד

en: Monospace
he: רוחב אחיד

en: About Font Downloader
he: על מושך הגופנים

en: Download
he: הורדה

en: Type your text here...
he: נא להקליד כאן טקסט…

en: Simple font downloader written in GTK that installs fonts directly from Google Fonts.
he: מושך גופנים פשוט שנכתב ב־GTK ומתקין גופנים מ־Google Fonts ישירות.

en: A simple GTK font downloader.
he: מושך גופנים פשוט ב־GTK.

en: Have you ever wanted to change the font in your terminal, but didn't want to go through the entire process of searching, downloading and installing a font? This simple to use and adaptive GTK application allows you to search and install fonts directly from Google Fonts' website!
he: אי פעם עניין אותך להחליף את גופן המסוף שלך אבל כל תהליך החיפוש ההורדה וההתקנה של הגופן לא קרץ לך? יישום ה־GTK הפשוט והמסתגל הזה מאפשר לך לחפש ולהתקין גופנים ישירות מאתר Google Fonts!

en: Gustavo Peredo
he: גוסטבו פרדו

en: Install
he: התקנה

en: Translators
he: מתרגמים

en: Dark mode
he: מצב כהה

en: Any alphabet
he: כל סוג כתב שהוא

en: Default installation directory
he: תיקיית ההתקנה כברירת מחדל

en: Which alphabets aren't filtered
he: אילו סוגי כתב לא מסוננים

en: Settings
he: הגדרות

en: Close
he: סגירה

en: <b> Alphabets </b>
he: <b> סוגי כתב </b>

en: Any
he: כלשהו

en: Arabic
he: ערבי

en: Bengali
he: בנגלי

en: Chinese Hong Kong
he: סיניהונג קונג

en: ChineseSimplified
he: סינימפושט

en: ChineseTraditional
he: סינימסורתי

en: Cyrillic
he: קירילי

en: CyrillicExtended
he: קירילימורחב

en: Kannada
he: קאנדה

en: Khmer
he: חמרי

en: Korean
he: קוריאני

en: Latin
he: לטיני

en: LatinExtended
he: לטינימורחב

en: Malayalam
he: מלאיאלאם

en: Myanmar
he: מיאנמרי

en: Oriya
he: אורייה

en: Sinhala
he: סינהלה

en: Tamil
he: טמילי

en: Telugu
he: טלוגו

en: Thai
he: תאי

en: Tibetan
he: טיבטי

en: Vietnamese
he: וייטנאמי

en: Devanagari
he: דוונאגרי

en: Greek
he: יווני

en: GreekExtended
he: יוונימורחב

en: Gujarati
he: גוג׳ראטי

en: Gurmukhi
he: גורמוקי

en: Hebrew
he: עברי

en: Japanese
he: יפני

en: <b> File Settings </b>
he: <b> הגדרות קבצים </b>

en: Default font installation folder:
he: תיקיית התקנת הגופנים כברירת מחדל:

en: Choose directory
he: בחירת תיקייה

en: Warning: If you can't find the folder you are wishing to install fonts to, it might be because this application doesn't have access to it, to correct this, install Flatseal and give this application access to the folder.
he: אזהרה: אם לא הצלחת למצוא את התיקייה אליה ברצונך להתקין גופנים, זה כנראה כיוון שליישום אין גישה אליה, כדי לתקן זאת יש להתקין את Flatseal ולאפשר ליישום לגשת לתיקייה הזאת.

en: Reset
he: איפוס

en: sans-serif
he: ללא עיטורים

en: serif
he: מעוטר

en: display
he: תצוגה

en: monospaced
he: רוחב אחיד

en: handwriting
he: כתב־יד

en: Please choose a folder
he: נא לבחור תיקייה

en: family
he: משפחה

en: category
he: קטגוריה

en: Installed
he: מותקן

en: Default
he: ברירת מחדל

en: Version 3.11.0
he: גרסה 3.11.0

en: Improved russian translation
he: שיפורים לתרגום הרוסי

en: Fixed portguese application name
he: שם היישום בפורטוגלית תוקן

en: Updated font lins and versions to latest
he: קישורי הגופנים והגרסאות עודכנו

en: Version 3.0.0
he: גרסה 3.0.0

en: This release aims to be the last feature release:
he: מהדורה זו מיועדת להיות האחרונה בסדרת היכולות הזאת:

en: Dark mode!
he: מצב כהה!

en: Option to filter by alphabets!
he: אפשרות לסדר לפי סוגי כתב!

en: You can see installed fonts now!
he: כעת ניתן לראות את הגופנים המותקנים!

en: Swipe back and forth easily!
he: החלקה אחורה וקדימה בקלות!

en: Change default installation dialog!
he: חלונית להחלפת התקנת ברירת המחדל!

en: Added a file chooser dialog for downloads!
he: נוספה חלונית בחירת קבצים להורדות!

en: Version 3.10.2
he: גרסה 3.10.2

en: Updated translations
he: התרגומים עודכנו

en: Important bug fix, where if user didn't have .local/share/fonts folder, the app wouldn't start
he: תוקנה תקלה חשובה, אם למשתמש לא הייתה תיקיית ‎.local/share/fonts, היישום לא נפתח

en: Fixes:
he: תיקונים:

en: Russian translation should now work
he: התרגום לרוסית אמור לעבוד מעכשיו

en: All texts are now translated
he: כל הטקסים מתורגמים מעכשיו

en: Updated Translations
he: התרגומים עודכנו

en: Fixes Spanish translation
he: התרגום לספרדית תוקן

en: This release brings major improvements:
he: המהדורה הזאת מביאה שיפורים משמעותיים:

en: Better resource usage
he: ניצול משאבים משופר

en: Added language support for de, es, fr, pt_BR, ru and tg (Special thanks to Ibragimov for ru and tg translations)
he: נוספה תמיכה בשפות: de,‏ es,‏ fr,‏ pt_BR,‏ ru ו־tg (תודה מיוחדת ל־Ibragimov על התרגומים ל־ru ול־tg)

en: Added credits dialog!
he: נוספה חלונית תודות!

en: New, prettier icon!
he: סמל חדש ויפה יותר!

en: You can now swipe back to fonts catalog with you trackpad or screen!
he: מעתה ניתן להחליק בחזרה לקטלוג הגופנים עם משטח המגע או מסך המגע שלך!

en: Version 3.12.1
he: גרסה 3.12.1

en: Translation Updates
he: תרגומים עודכנו

en: Added Dutch translation
he: נוסף תרגום להולנדית

en: Major performance improvements
he: שיפורי ביצועים מהותיים

en: New experimental color mode
he: מצב צבע ניסיוני חדש

en: Updated icon for holiday season
he: הסמל עודכן לרגל עונת החגים

en: Bug fixes
he: תוקנו תקלות

en: Version 3.12.0
he: גרסה 3.12.0

en: More touch friendly ui
he: מנשק המשתמש יותר ידידותי למגע

en: Updated font links and versions to latest
he: הקישורים והגרסות של הגופנים עודכנו

en: Colorful mode
he: מצב צבעוני

en: Developer window
he: חלון למפתחים

en: Copy of webfonts.json containing only installed fonts
he: עותק של webfonts.json המכיל רק את הגופנים המותקנים

en: Welcome to Font Downloader!
he: ברוך בואך למושך הגופנים!

en: Select a font from the left side panel or start typing to search for a font, then download or install it!
he: נא לבחור גופן מהלוח שמימין או להתחיל להקליד כדי לחפש גופן, לאחר מכן ניתן להוריד או להתקין אותו!

en: page1
he: עמוד1

en: Insert Emoji
he: הוספת אמוג׳י

en: <b> Developer Window </b>
he: <b> חלון למפתחים </b>

en: page0
he: עמוד0

en: Loading...
he: בטעינה…

en: Something went wrong, check your internet connection.
he: משהו השתבש, אולי תקלה בחיבור לאינטרנט.

en: page2
he: עמוד2

en: <b> Settings </b>
he: <b> הגדרות </b>

en: Developer Window
he: חלון למפתחים

en: Contributers
he: מתנדבים

en: Failed to download font. Check your internet connection and folder permissions
he: הורדת הגופן נכשלה. נא לבדוק את החיבור לאינטרנט ואת ההרשאות על התיקייה

en: Failed to install font. Check your internet connection and folder permissions
he: התקנת הגופן נכשלה. נא לבדוק את החיבור לאינטרנט ואת ההרשאות על התיקייה

en: Font downloaded succesfully!
he: הגופן התקבל בהצלחה!

en: Font installed succesfully!
he: הגופן הותקן בהצלחה!

en: Want to contribute to the project as a translator? Join my project here: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o
he: מעניין אותך להתנדב למיזם כדי לסייע בתרגום? אפשר להצטרף למיזם שלי כאן: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o

en: For suggestions and bug fixes open an issue at https://github.com/GustavoPeredo/Font-Downloader/ or e-mail me at gustavomperedo@protonmail.com.
he: להצעות ותיקוני תקלות אפשר לפתוח בקשה תחת https://github.com/GustavoPeredo/Font-Downloader/ או לכתוב לכתובת הדוא״ל שלי gustavomperedo@protonmail.com (באנגלית).

en: Installed systemwide
he: מותקן לכלל המערכת

en: Update available
he: יש עדכון

en: Search...
he: חיפוש…

en: Requires restart
he: דורש הפעלה מחדש

en: Reset all settings
he: איפוס כל ההגדרות
