Font Downloader - en to id translation catalogue (76 entries)

en: Font Downloader
id: Pengunduh Fon

en: Font type
id: Jenis fon

en: All
id: Semua

en: Handwriting
id: Tulisan tangan

en: About Font Downloader
id: Tentang Pengunduh Fon

en: Download
id: Unduh

en: Type your text here...
id: Ketik teks Anda disini...

en: Simple font downloader written in GTK that installs fonts directly from Google Fonts.
id: Pengunduh fon sederhana yang ditulis dalam GTK yang memasang fon langsung dari Google Fonts.

en: A simple GTK font downloader.
id: Pengunduh fon GTK sederhana

en: Have you ever wanted to change the font in your terminal, but didn't want to go through the entire process of searching, downloading and installing a font? This simple to use and adaptive GTK application allows you to search and install fonts directly from Google Fonts' website!
id: Ingin mengubah font terminal Anda, namun Anda tidak mau melakukan proses pencarian, pengunduhan dan pemasangan fon sendiri? Aplikasi GTK yang sederhana dan adaptif ini memungkinkan Anda untuk mencari dan memasang langsung dari situs web Google Fonts!

en: Install
id: Pasang

en: Translators
id: Penerjemah

en: Dark mode
id: Mode gelap

en: Settings
id: Pengaturan

en: Close
id: Tutup

en: <b> Alphabets </b>
id: <b> Abjad </b>

en: Any
id: Apapun

en: Arabic
id: Arab

en: Bengali
id: Benggala

en: Chinese Hong Kong
id: CinaHong Kong

en: ChineseSimplified
id: CinaSederhana

en: ChineseTraditional
id: CinaTradisional

en: Korean
id: Korea

en: Thai
id: Thailand

en: Tibetan
id: Tibet

en: Vietnamese
id: Vietnam

en: Greek
id: Yunani

en: Gujarati
id: Gujarat

en: Japanese
id: Jepang

en: Default font installation folder:
id: Folder pemasangan font bawaan:

en: Choose directory
id: Pilih direktori

en: Warning: If you can't find the folder you are wishing to install fonts to, it might be because this application doesn't have access to it, to correct this, install Flatseal and give this application access to the folder.
id: Peringatan: Jika Anda tidak menemukan folder yang ingin digunakan untuk memasang fon, itu mungkin karena aplikasi ini tidak memiliki izin untuk mengaksesnya, untuk memperbaiki ini, pasang Flatseal dan berikan aplikasi ini izin untuk mengakses folder.

en: handwriting
id: tulisan tangan

en: Please choose a folder
id: Harap pilih sebuah folder

en: category
id: kategori

en: Installed
id: Terpasang

en: Version 3.11.0
id: Versi 3.11.0

en: Improved russian translation
id: Meningkatkan terjemahan Bahasa Rusia

en: Fixed portguese application name
id: Memperbaiki nama aplikasi dalam bahasa Portugis

en: Version 3.0.0
id: Versi 3.0.0

en: Dark mode!
id: Mode gelap!

en: You can see installed fonts now!
id: Anda dapat melihat fon yang terpasang sekarang!

en: Version 3.10.2
id: Versi 3.10.2

en: Updated translations
id: Memperbarui terjemahan

en: Important bug fix, where if user didn't have .local/share/fonts folder, the app wouldn't start
id: Perbaikan bug penting, yang di mana pengguna tidak memiliki folder .local/share/fonts, aplikasi tidak akan berjalan

en: Fixes:
id: Perbaikan:

en: Russian translation should now work
id: Terjemahan Bahasa Rusia seharusnya bekerja sekarang

en: All texts are now translated
id: Semua teks telah diterjemahkan sekarang

en: Updated Translations
id: Memperbarui Terjemahan

en: Fixes Spanish translation
id: Memperbaiki Terjemahan Bahasa Spanyol

en: This release brings major improvements:
id: Peluncuran ini membawa peningkatan besar:

en: Better resource usage
id: Penggunaan daya lebih baik

en: Added language support for de, es, fr, pt_BR, ru and tg (Special thanks to Ibragimov for ru and tg translations)
id: Menambahkan dukungan bahasa untuk de, es, fr, pt_BR, ru dan tg (Terima kasih istimewa untuk Ibragimov untuk terjemahan ru dan tg)

en: Added credits dialog!
id: Menambahkan dialog kredit!

en: New, prettier icon!
id: Ikon baru yang lebih indah!

en: Version 3.12.1
id: Versi 3.12.1

en: Translation Updates
id: Pembaruan Terjemahan

en: Added Dutch translation
id: Menambahkan terjemahan bahasa Belanda

en: Major performance improvements
id: Peningkatan besar performa

en: Updated icon for holiday season
id: Memperbarui ikon untuk musim liburan

en: Bug fixes
id: Perbaikan bug

en: Version 3.12.0
id: Versi 3.12.0

en: Welcome to Font Downloader!
id: Selamat Datang di Pengunduh Font!

en: Insert Emoji
id: Sisipkan Emoji

en: Loading...
id: Memuat...

en: Something went wrong, check your internet connection.
id: Terjadi kesalahan, periksa koneksi internet Anda.

en: <b> Settings </b>
id: <b> Pengaturan </b>

en: Contributers
id: Kontributor-kontributor

en: Failed to download font. Check your internet connection and folder permissions
id: Gagal mengunduh font. Periksa koneksi internet dan izin folder Anda

en: Failed to install font. Check your internet connection and folder permissions
id: Gagal memasang font. Periksa koneksi internet dan izin folder Anda

en: Font downloaded succesfully!
id: Font berhasil diunduh!

en: Font installed succesfully!
id: Font berhasil dipasang!

en: Want to contribute to the project as a translator? Join my project here: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o
id: Ingin berkontribusi ke proyek ini sebagai penerjemah? Bergabung pada proyek saya di sini: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o

en: Update available
id: Pembaruan tersedia

en: Search...
id: Cari...

en: Requires restart
id: Mulai ulang dibutuhkan
