Font Downloader - en to ja translation catalogue (123 entries)

en: Font type
ja: フォントタイプ

en: All
ja: すべて

en: Serif
ja: セリフ

en: Sans Serif
ja: サンセリフ

en: Display
ja: ディスプレイ

en: Handwriting
ja: 手書き

en: Monospace
ja: モノスペース

en: About Font Downloader
ja: Font Downloader について

en: Download
ja: ダウンロード

en: Type your text here...
ja: ここにテキストを入力してください...

en: Simple font downloader written in GTK that installs fonts directly from Google Fonts.
ja: GTKで書かれたシンプルなフォントダウンローダで、Google Fontsから直接フォントをインストールします。

en: A simple GTK font downloader.
ja: シンプルなGTKフォントダウンローダです。

en: Have you ever wanted to change the font in your terminal, but didn't want to go through the entire process of searching, downloading and installing a font? This simple to use and adaptive GTK application allows you to search and install fonts directly from Google Fonts' website!
ja: 端末のフォントを変更したいと思っても、フォントの検索、ダウンロード、インストールといった一連の作業をしたくないと思ったことはありませんか？このシンプルで適応性の高いGTKアプリケーションを使えば、Google Fontsのウェブサイトから直接フォントを検索してインストールすることができます!

en: Install
ja: インストール

en: Translators
ja: 翻訳者

en: Dark mode
ja: ダークモード

en: Any alphabet
ja: 任意のアルファベット

en: Default installation directory
ja: デフォルトのインストールディレクトリ

en: Which alphabets aren't filtered
ja: フィルタリングされていないアルファベット

en: Settings
ja: 設定

en: Close
ja: 閉じる

en: <b> Alphabets </b>
ja: <b>アルファベット</b>

en: Any
ja: 任意の

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Bengali
ja: ベンガル語

en: Chinese Hong Kong
ja: 中国語香港

en: ChineseSimplified
ja: 中国語簡体字

en: ChineseTraditional
ja: 中国語中国語

en: Cyrillic
ja: キリル語

en: CyrillicExtended
ja: キリル語拡張

en: Kannada
ja: カンナダ語

en: Khmer
ja: クメール語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Latin
ja: ラテン語

en: LatinExtended
ja: ラテン語拡張

en: Malayalam
ja: マラヤラム語

en: Myanmar
ja: ミャンマー語

en: Oriya
ja: オリャー語

en: Sinhala
ja: シンハラ語

en: Tamil
ja: タミル語

en: Telugu
ja: テルグ語

en: Thai
ja: タイ語

en: Tibetan
ja: チベット語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Devanagari
ja: デーヴァナーガリー語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: GreekExtended
ja: ギリシャ語拡張

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Gurmukhi
ja: グルムキー語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Japanese
ja: 日本語

en: <b> File Settings </b>
ja: <b>ファイルの設定</b>

en: Default font installation folder:
ja: デフォルトのフォントインストールフォルダ:

en: Choose directory
ja: ディレクトリを選択

en: Warning: If you can't find the folder you are wishing to install fonts to, it might be because this application doesn't have access to it, to correct this, install Flatseal and give this application access to the folder.
ja: 警告: フォントをインストールしたいフォルダが見つからない場合、このアプリケーションがそのフォルダにアクセスできないことが原因である可能性があります。この問題を解決するには、Flatsealをインストールし、このアプリケーションにそのフォルダへのアクセス権を与えます。

en: Reset
ja: リセット

en: sans-serif
ja: サンセリフ

en: serif
ja: セリフ

en: display
ja: ディスプレイ

en: monospaced
ja: モノスペース

en: handwriting
ja: 手書き

en: Please choose a folder
ja: フォルダを選択

en: family
ja: ファミリー

en: category
ja: カテゴリ

en: Installed
ja: インストール済み

en: Default
ja: デフォルト

en: Improved russian translation
ja: ロシア語の翻訳を改善

en: Fixed portguese application name
ja: ポルトガル語のアプリケーション名の修正

en: Updated font lins and versions to latest
ja: フォントの種類とバージョンを最新のものに更新

en: This release aims to be the last feature release:
ja: 今回のリリースは、最後の機能リリースを目指しています:

en: Dark mode!
ja: ダークモード!

en: Option to filter by alphabets!
ja: アルファベットでフィルターをかけることかできるようになりました!

en: You can see installed fonts now!
ja: インストールされたフォントが表示されるようになりました!

en: Swipe back and forth easily!
ja: スワイプで簡単に前後に移動できるようになりました!

en: Change default installation dialog!
ja: デフォルトのインストールダイアログの変更！

en: Added a file chooser dialog for downloads!
ja: ダウンロード用のファイルピッカーダイアログを追加しました！

en: Updated translations
ja: 翻訳の更新

en: Important bug fix, where if user didn't have .local/share/fonts folder, the app wouldn't start
ja: ユーザーのホームディレクトリに .local/share/fonts フォルダがない場合、アプリが起動しないというバグを修正しました。

en: Fixes:
ja: 修正点:

en: Russian translation should now work
ja: ロシア語版が動作するようになりました

en: All texts are now translated
ja: すべてのテキストが翻訳されました

en: Updated Translations
ja: 翻訳の更新

en: Fixes Spanish translation
ja: スペイン語の翻訳を修正

en: This release brings major improvements:
ja: 今回のリリースでは、大きな改善が行われました:

en: Better resource usage
ja: リソースの有効活用

en: Added language support for de, es, fr, pt_BR, ru and tg (Special thanks to Ibragimov for ru and tg translations)
ja: de, es, fr, pt_BR, ru, tg の言語サポートを追加 (Ibragimovさんの ru と tg の翻訳に感謝します)

en: Added credits dialog!
ja: クレジットダイアログを追加しました！

en: New, prettier icon!
ja: アイコンが新しくなりました！

en: You can now swipe back to fonts catalog with you trackpad or screen!
ja: トラックパッドやスクリーンを使って、スワイプでフォントカタログに戻ることができるようになりました！

en: Translation Updates
ja: 翻訳アップデート

en: Added Dutch translation
ja: オランダ語の翻訳を追加

en: Major performance improvements
ja: パフォーマンスの大幅な向上

en: New experimental color mode
ja: 新しい実験的なカラーモード

en: Updated icon for holiday season
ja: ホリデーシーズンに合わせてアイコンを更新

en: Bug fixes
ja: バグ修正

en: More touch friendly ui
ja: よりタッチフレンドリーなUI

en: Updated font links and versions to latest
ja: フォントのリンクとバージョンを最新のものに更新

en: Colorful mode
ja: カラフルモード

en: Developer window
ja: 開発者ウィンドウ

en: Copy of webfonts.json containing only installed fonts
ja: インストールされたフォントのみを含む webfonts.json のコピー

en: Welcome to Font Downloader!
ja: Font Downloaderへようこそ！

en: Select a font from the left side panel or start typing to search for a font, then download or install it!
ja: 左側のパネルからフォントを選択するか、入力を開始してフォントを検索し、ダウンロードまたはインストールすることができます。

en: page1
ja: ページ 1

en: Insert Emoji
ja: 絵文字を挿入

en: <b> Developer Window </b>
ja: <b>開発者ウィンドウ</b>

en: page0
ja: ページ 0

en: Loading...
ja: 読込中...

en: Something went wrong, check your internet connection.
ja: 問題が発生しました、インターネット接続を確認してください。

en: page2
ja: ページ 2

en: <b> Settings </b>
ja: <b>設定</b>

en: Developer Window
ja: 開発者ウィンドウ

en: Contributers
ja: 貢献者

en: Failed to download font. Check your internet connection and folder permissions
ja: フォントのダウンロードに失敗しました。インターネットの接続環境やフォルダの権限を確認してください

en: Failed to install font. Check your internet connection and folder permissions
ja: フォントのインストールに失敗しました。インターネットの接続環境やフォルダの権限を確認してください

en: Font downloaded succesfully!
ja: フォントのダウンロードが成功しました!

en: Font installed succesfully!
ja: フォントのインストールが成功しました!

en: Want to contribute to the project as a translator? Join my project here: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o
ja: 翻訳者としてプロジェクトに貢献してみませんか？私のプロジェクトに参加したいなら、ここにアクセス: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o

en: For suggestions and bug fixes open an issue at https://github.com/GustavoPeredo/Font-Downloader/ or e-mail me at gustavomperedo@protonmail.com.
ja: 提案やバグ報告については、 https://github.com/GustavoPeredo/Font-Downloader/ でissueを開くか、 gustavomperedo@protonmail.com にメールを送ってください。

en: Installed systemwide
ja: システム全体へインストール

en: Update available
ja: 更新可能

en: Search...
ja: 検索...

en: Requires restart
ja: 再起動が必要

en: Reset all settings
ja: すべての設定をリセット
