Font Downloader - en to nl translation catalogue (121 entries)

en: Font Downloader
nl: Lettertypedownloader

en: Font type
nl: Soort lettertype

en: All
nl: Alle

en: Serif
nl: Met schreef

en: Sans Serif
nl: Schreefloos

en: Display
nl: Weergave

en: Handwriting
nl: Handschrift

en: Monospace
nl: Vaste breedte

en: About Font Downloader
nl: Over Lettertypedownloader

en: Download
nl: Downloaden

en: Type your text here...
nl: Typ hier wat tekst...

en: Simple font downloader written in GTK that installs fonts directly from Google Fonts.
nl: Een eenvoudige lettertypedownloader, geschreven in GTK, die lettertypen van Google Fonts ophaalt en installeert.

en: A simple GTK font downloader.
nl: Een eenvoudige GTK-lettertypedownloader.

en: Have you ever wanted to change the font in your terminal, but didn't want to go through the entire process of searching, downloading and installing a font? This simple to use and adaptive GTK application allows you to search and install fonts directly from Google Fonts' website!
nl: Wilde je altijd al het terminallettertype aanpassen, maar zag je op tegen het gedoe van zoeken, downloaden en installeren? Met deze GTK-toepassing is het een fluitje van een cent: je kunt de hele Google Fonts-catalogus doorzoeken en de lettertypen met één klik installeren.

en: Install
nl: Installeren

en: Translators
nl: Vertalers

en: Dark mode
nl: Donker thema

en: Any alphabet
nl: Ieder alfabet

en: Default installation directory
nl: Standaard installatiemap

en: Which alphabets aren't filtered
nl: Welke alfabetten er niet worden gefilterd

en: Settings
nl: Instellingen

en: Close
nl: Sluiten

en: <b> Alphabets </b>
nl: <b>Alfabetten</b>

en: Any
nl: Ieder

en: Arabic
nl: Arabisch

en: Bengali
nl: Bengaals

en: Chinese Hong Kong
nl: Kantonees (Hongkong)

en: ChineseSimplified
nl: Chinees (Vereenvoudigd)

en: ChineseTraditional
nl: Chinees (Traditioneel)

en: Cyrillic
nl: Cyrillisch

en: CyrillicExtended
nl: Cyrillisch (Uitgebreid)

en: Korean
nl: Koreaans

en: Latin
nl: Latijn

en: LatinExtended
nl: Latijn (Uitgebreid)

en: Myanmar
nl: Birmees

en: Oriya
nl: Odia

en: Sinhala
nl: Singalees

en: Thai
nl: Thais

en: Tibetan
nl: Tibetaans

en: Vietnamese
nl: Vietnamees

en: Greek
nl: Grieks

en: GreekExtended
nl: Grieks (Uitgebreid)

en: Hebrew
nl: Hebreeuws

en: Japanese
nl: Japans

en: <b> File Settings </b>
nl: <b>Bestandsinstellingen</b>

en: Default font installation folder:
nl: Standaard lettertypemap:

en: Choose directory
nl: Map kiezen

en: Warning: If you can't find the folder you are wishing to install fonts to, it might be because this application doesn't have access to it, to correct this, install Flatseal and give this application access to the folder.
nl: Let op: als je de map waarin je de lettertypen wilt installeren niet kunt vinden, dan heeft deze toepassing mogelijk geen toegang tot de map. Oplossing: installeer Flatseal en geef deze toepassing toegang tot de map.

en: Reset
nl: Standaardwaarden

en: sans-serif
nl: schreefloos

en: serif
nl: met schreef

en: display
nl: weergave

en: monospaced
nl: vaste breedte

en: handwriting
nl: handschrift

en: Please choose a folder
nl: Kies een map

en: family
nl: familie

en: category
nl: categorie

en: Installed
nl: Geïnstalleerd

en: Default
nl: Standaard

en: Version 3.11.0
nl: Versie 3.11.0

en: Improved russian translation
nl: Bijgewerkt: Russische vertaling

en: Fixed portguese application name
nl: Opgelost: Portugese naam van toepassing

en: Updated font lins and versions to latest
nl: Bijgewerkt: nieuwste versie van lettertypen

en: Version 3.0.0
nl: Versie 3.0.0

en: This release aims to be the last feature release:
nl: Deze uitgave is waarschijnlijk de laatste met nieuwe mogelijkheden:

en: Dark mode!
nl: Donker thema

en: Option to filter by alphabets!
nl: Optie om te filteren op alfabetten

en: You can see installed fonts now!
nl: Je kunt voortaan je geïnstalleerde lettertypen bekijken

en: Swipe back and forth easily!
nl: Veeg om te bladeren

en: Change default installation dialog!
nl: Standaard installatievenster aangepast

en: Added a file chooser dialog for downloads!
nl: Bestandsvenster toegevoegd voor downloads

en: Version 3.10.2
nl: Versie 3.10.2

en: Updated translations
nl: Bijgewerkt: vertalingen

en: Important bug fix, where if user didn't have .local/share/fonts folder, the app wouldn't start
nl: Opgelost: een belangrijke fout waardoor de toepassing niet opstartte als de gebruiker geen map '.local/share/fonts' had

en: Fixes:
nl: Opgelost:

en: Russian translation should now work
nl: De Russische vertaling werkt eindelijk

en: All texts are now translated
nl: Alle tekst kan nu worden vertaald

en: Updated Translations
nl: Bijgewerkt: vertalingen

en: Fixes Spanish translation
nl: Spaanse vertaling gerepareerd

en: This release brings major improvements:
nl: Deze uitgave bevat grote verbeteringen:

en: Better resource usage
nl: Verbeterd geheugengebruik

en: Added language support for de, es, fr, pt_BR, ru and tg (Special thanks to Ibragimov for ru and tg translations)
nl: Vertalingen toegevoegd: Duits, Spaans, Frans, Portugees (Brazilië), Russisch en Tg (met dank aan Ibragimov voor de laatste twee!)

en: Added credits dialog!
nl: Venster "Met dank aan" toegevoegd

en: New, prettier icon!
nl: Nieuw, mooier pictogram

en: You can now swipe back to fonts catalog with you trackpad or screen!
nl: Je kunt voortaan de catalogus doorbladeren door te vegen op je scherm of trackpad

en: Version 3.12.1
nl: Versie 3.12.1

en: Translation Updates
nl: Vertaalupdates

en: Added Dutch translation
nl: Nieuw: Nederlandse vertaling

en: Major performance improvements
nl: Verbeterd: prestaties zijn nu veel beter

en: New experimental color mode
nl: Nieuw: experimentele kleurmodus

en: Updated icon for holiday season
nl: Nieuw: feestdagenpictogram

en: Bug fixes
nl: Fouten opgelost

en: Version 3.12.0
nl: Versie 3.12.0

en: More touch friendly ui
nl: Alles werkt nu beter op touchscreens

en: Updated font links and versions to latest
nl: Lettertypelinks bijgewerkt

en: Colorful mode
nl: Kleurmodus

en: Developer window
nl: Ontwikkelaarsvenster

en: Copy of webfonts.json containing only installed fonts
nl: Kopie van webfonts.json met alleen geïnstalleerde lettertypen

en: Welcome to Font Downloader!
nl: Welkom bij Lettertypedownloader!

en: Select a font from the left side panel or start typing to search for a font, then download or install it!
nl: Kies links een lettertype of typ om te zoeken om lettertypen te downloaden of installeren.

en: page1
nl: pagina1

en: Insert Emoji
nl: Emoji invoegen

en: <b> Developer Window </b>
nl: <b>Ontwikkelaarsvenster</b>

en: page0
nl: pagina0

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Something went wrong, check your internet connection.
nl: Er is iets misgegaan - controleer je internetverbinding.

en: page2
nl: pagina2

en: <b> Settings </b>
nl: <b>Instellingen</b>

en: Developer Window
nl: Ontwikkelaarsvenster

en: Contributers
nl: Bijdragers

en: Failed to download font. Check your internet connection and folder permissions
nl: Het lettertype kan niet worden gedownload. Controleer je internetverbinding en toegangsrechten op de map.

en: Failed to install font. Check your internet connection and folder permissions
nl: Het lettertype kan niet worden geïnstalleerd. Controleer je internetverbinding en toegangsrechten op de map.

en: Font downloaded succesfully!
nl: Het lettertype is gedownload!

en: Font installed succesfully!
nl: Het lettertype is geïnstalleerd!

en: Want to contribute to the project as a translator? Join my project here: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o
nl: Wil je meehelpen met vertalen? Open dan de volgende link: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o

en: For suggestions and bug fixes open an issue at https://github.com/GustavoPeredo/Font-Downloader/ or e-mail me at gustavomperedo@protonmail.com.
nl: Heb je suggesties of ben je een bug/probleem tegengekomen? Open dan een 'issue' op https://github.com/GustavoPeredo/Font-Downloader/ of stuur me een e-mail: gustavomperedo@protonmail.com.

en: Installed systemwide
nl: Systeemlettertypen

en: Update available
nl: Update beschikbaar

en: Search...
nl: Zoeken…

en: Requires restart
nl: Herstart vereist

en: Reset all settings
nl: Standaardwaarden terugzetten
