Font Downloader - en to pl translation catalogue (123 entries)

en: Font type
pl: Rodzaj czcionki

en: All
pl: Wszystkie

en: Serif
pl: Szeryfowa

en: Sans Serif
pl: Beszryfowa

en: Display
pl: Ozdobna

en: Handwriting
pl: Odręczna

en: Monospace
pl: O stałej szerokości znaków

en: About Font Downloader
pl: O Font Downloader

en: Download
pl: Pobierz

en: Type your text here...
pl: Wpisz swój tekst...

en: Simple font downloader written in GTK that installs fonts directly from Google Fonts.
pl: Prosty pobieracz czcionek, stworzony w GTK, instalujący czcionki bezpośrednio z Google Fonts.

en: A simple GTK font downloader.
pl: Prosty pobieracz czcionek w GTK.

en: Have you ever wanted to change the font in your terminal, but didn't want to go through the entire process of searching, downloading and installing a font? This simple to use and adaptive GTK application allows you to search and install fonts directly from Google Fonts' website!
pl: Czy

en: Install
pl: Zainstaluj

en: Translators
pl: Tłumacze

en: Dark mode
pl: Tryb ciemny

en: Any alphabet
pl: Dowolny alfabet

en: Default installation directory
pl: Domyśla lokalizacja instalacji

note: I don't quite understand the context, the translation might need revision
en: Which alphabets aren't filtered
pl: Które alfabety nie są filtrowane

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Close
pl: Zamknij

en: <b> Alphabets </b>
pl: <b> Alfabety </b>

en: Any
pl: Jakikolwiek

en: Arabic
pl: Arabski

en: Chinese Hong Kong
pl: ChińskiHong Kong

en: ChineseSimplified
pl: ChińskiUproszczony

en: ChineseTraditional
pl: ChińskiTradycyjny

en: Cyrillic
pl: Cyrylica

en: CyrillicExtended
pl: CyrylicaRozszerzony

en: Khmer
pl: Khmerski

en: Korean
pl: Koreański

en: Latin
pl: Łacina

en: LatinExtended
pl: ŁacinaRozszerzony

en: Malayalam
pl: Malajalam

en: Myanmar
pl: Birmański

en: Oriya
pl: Orija

en: Sinhala
pl: Syngaleski

en: Thai
pl: Tajski

en: Tibetan
pl: Tybetański

en: Vietnamese
pl: Wietnamski

en: Devanagari
pl: Dewanagari

en: Greek
pl: Grecki

en: GreekExtended
pl: GreckiRozszerzony

en: Gujarati
pl: Gudżarati

en: Hebrew
pl: Hebrajski

en: Japanese
pl: Japoński

en: <b> File Settings </b>
pl: <b> Ustawienia pliku </b>

en: Default font installation folder:
pl: Domyślna lokalizacja instalowanych czcionek:

en: Choose directory
pl: Wybierz folder

en: Warning: If you can't find the folder you are wishing to install fonts to, it might be because this application doesn't have access to it, to correct this, install Flatseal and give this application access to the folder.
pl: Uwaga: jeżeli nie widzisz folder, w którym chcesz zainstalować czcionki – być może ta aplikacja nie ma do niego dostępu, zainstaluj Flatseal i nadaj tej aplikacji (Font Downloader) uprawnienia do folderu, który Cię interesuje.

en: Reset
pl: Resetuj

en: sans-serif
pl: bezszeryfowa

en: serif
pl: szeryfowa

en: display
pl: ozdobna

en: monospaced
pl: o stałej szerokości znaków

en: handwriting
pl: odręczna

en: Please choose a folder
pl: Proszę wybrać folder

en: family
pl: rodzaj

en: category
pl: kategoria

en: Installed
pl: Zainstalowane

en: Default
pl: Domyślny

en: Version 3.11.0
pl: Wersja 3.11.0

en: Improved russian translation
pl: Poprawione tłumaczenie rosyjskie

en: Fixed portguese application name
pl: Poprawiona portugalska nazwa aplikacji

en: Updated font lins and versions to latest
pl: Zaktualizowana lista czcionek i wersji

en: Version 3.0.0
pl: Wersja 3.0.0

en: This release aims to be the last feature release:
pl: To wydanie ma być ostatnim wydaniem funkcji

en: Dark mode!
pl: Tryb ciemny!

en: Option to filter by alphabets!
pl: Opcja filtrowania wg alfabetów!

en: You can see installed fonts now!
pl: Możesz zobaczyć zainstalowane czcionki!

en: Swipe back and forth easily!
pl: Łatwe przesuwanie w przód i w tył!

en: Change default installation dialog!
pl: Zmień domyślny komunikat instalacji!

en: Added a file chooser dialog for downloads!
pl: Dodano okienko wyboru pliku do pobierania!

en: Version 3.10.2
pl: Wersja 3.10.2

en: Updated translations
pl: Zaktualizowane tłumaczenia

en: Important bug fix, where if user didn't have .local/share/fonts folder, the app wouldn't start
pl: Naprawa ważnego błędu, w którym aplikacja nie uruchamiała się jeżeli użytkownik nie posiadał folderu .local/share/fonts

en: Fixes:
pl: Poprawki:

en: Russian translation should now work
pl: Rosyjskie tłumaczenie powinno działać

en: All texts are now translated
pl: Wszystkie teksty są teraz przetłumaczone

en: Updated Translations
pl: Zaktualizowane tłumaczenia

en: Fixes Spanish translation
pl: Poprawione hiszpańskie tłumaczenie

en: This release brings major improvements:
pl: To wydanie posiada istotne poprawki:

en: Better resource usage
pl: Lepsze użycie zasobów

en: Added language support for de, es, fr, pt_BR, ru and tg (Special thanks to Ibragimov for ru and tg translations)
pl: Dodane wsparcie języków de, es, fr, pt_BR, ru oraz tg (specjalne podziękowania dla lbragimov za tłumaczenia ru i tg)

en: Added credits dialog!
pl: Dodano informację o twórcach!

en: New, prettier icon!
pl: Nowa, ładniejsza ikona!

en: You can now swipe back to fonts catalog with you trackpad or screen!
pl: Możesz przesuwać wstecz do katalogu czcionek na gładziku lub ekranie!

en: Version 3.12.1
pl: Werjsa 3.12.1

en: Translation Updates
pl: Aktualizacje tłumaczeń

en: Added Dutch translation
pl: Dodane tłumaczenie holderskie

en: Major performance improvements
pl: Istotne zwiększenie wydajności

en: New experimental color mode
pl: Nowa eksperymentalna szata kolorystyczna

en: Updated icon for holiday season
pl: Zaktualizowano ikonę na święta

en: Bug fixes
pl: Poprawki błędów

en: Version 3.12.0
pl: Wersja 3.12.0

en: More touch friendly ui
pl: Bardziej przyjazny dotykowy interface

en: Updated font links and versions to latest
pl: Zaktualizowane linki czcionek i wersje

en: Colorful mode
pl: Tryb kolorowy

en: Developer window
pl: Okno dewelopera

en: Copy of webfonts.json containing only installed fonts
pl: Skopiuj plik webfonts.json zawierający tylko zainstalowane czcionki

note: alternatively Witaj w Pobieraczu Czcionek!
en: Welcome to Font Downloader!
pl: Witaj w Font Downloader!

en: Select a font from the left side panel or start typing to search for a font, then download or install it!
pl: Wybierz czcionkę z panelu po lewej lub zacznij pisać aby wyszukać czcionkę, którą następnie pobierz lub zainstaluj!

en: page1
pl: strona1

en: Insert Emoji
pl: Wstaw emoji

en: <b> Developer Window </b>
pl: <b> Okno dewelopera </b>

en: page0
pl: strona0

en: Loading...
pl: Ładowanie...

en: Something went wrong, check your internet connection.
pl: Coś poszło nie tak, sprawdź połączenie z Internetem.

en: page2
pl: strona2

en: <b> Settings </b>
pl: <b> Ustawienia </b>

en: Developer Window
pl: Okno Dewelopera

en: Contributers
pl: Współtwórcy

en: Failed to download font. Check your internet connection and folder permissions
pl: Nie pobrano czcionki. Sprawdź połączenie z Internetem oraz uprawnienia wybranego folderu

en: Failed to install font. Check your internet connection and folder permissions
pl: Nie zainstalowano czcionki. Sprawdź połączenie z Internetem oraz uprawnienia wybranego folderu

en: Font downloaded succesfully!
pl: Pobrano czcionkę!

en: Font installed succesfully!
pl: Zainstalowano czcionkę!

en: Want to contribute to the project as a translator? Join my project here: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o
pl: Chciałbyś współtworzyć projekt jako tłumacz? Dołącz do mojego projektu tutaj: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o

en: For suggestions and bug fixes open an issue at https://github.com/GustavoPeredo/Font-Downloader/ or e-mail me at gustavomperedo@protonmail.com.
pl: Sugestie oraz błędy proszę zgłaszać na https://github.com/GustavoPeredo/Font-Downloader lub mailowo na gustavomperedo@protonmail.com

en: Installed systemwide
pl: Zainstalowano w całym systemie

en: Update available
pl: Dostępna aktualizacja

en: Search...
pl: Szukanie...

en: Requires restart
pl: Wymagany restart

en: Reset all settings
pl: Zresetuj wszystkie ustawienia
