Font Downloader - en to ru translation catalogue (68 entries)

en: Font Downloader
ru: Загрузчик шрифта

en: Font type
ru: Тип шрифта

en: All
ru: Все

en: Serif
ru: С засечками

en: Sans Serif
ru: Без засечек

en: Display
ru: Декоративный

en: Handwriting
ru: Рукописный

en: Monospace
ru: Моноширинный

en: About Font Downloader
ru: О Загрузчике шрифта

en: Download
ru: Загрузить

en: Type your text here...
ru: Введите свой текст здесь...

en: Simple font downloader written in GTK that installs fonts directly from Google Fonts.
ru: Простой загрузчик шрифта на основе GTK напрямую устанавливает шрифты с сайта Google Fonts.

en: A simple GTK font downloader.
ru: Простой загрузчик шрифта на основе GTK.

en: Have you ever wanted to change the font in your terminal, but didn't want to go through the entire process of searching, downloading and installing a font? This simple to use and adaptive GTK application allows you to search and install fonts directly from Google Fonts' website!
ru: Вы когда-нибудь хотели изменить шрифт в своем терминале, но не хотели проходить весь процесс поиска, загрузки и установки шрифта? Это простое в использовании и адаптивное приложение на основе GTK позволяет вам искать и устанавливать шрифты прямо с сайта Google Fonts!

en: Gustavo Peredo
ru: Густаво Передо

en: Install
ru: Установить

en: Translators
ru: Переводчики

en: Dark mode
ru: Тёмная тема

en: Any alphabet
ru: Все алфавиты

en: Default installation directory
ru: Каталог установки по умолчанию

en: Which alphabets aren't filtered
ru: Неотфильтрованные алфавиты

en: Settings
ru: Параметры

en: Close
ru: Закрыть

en: <b> Alphabets </b>
ru: <b> Алфавиты </b>

en: Any
ru: Все

en: Arabic
ru: Арабский

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Chinese Hong Kong
ru: Китайский (Гонконг)

en: ChineseSimplified
ru: Китайский (Упрощённый)

en: ChineseTraditional
ru: Китайский (Традиционный)

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: CyrillicExtended
ru: Кириллица (Расширенная)

en: Kannada
ru: Каннада

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Korean
ru: Корейский

en: Latin
ru: Латинский

en: LatinExtended
ru: Латинский (Расширенная)

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Oriya
ru: Ория

en: Sinhala
ru: Сингальский

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Telugu
ru: Телугу

en: Thai
ru: Тайский

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Devanagari
ru: Деванагари

en: Greek
ru: Греческий

en: GreekExtended
ru: Греческий (Расширенный)

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Gurmukhi
ru: Гурмуки

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Japanese
ru: Японский

en: <b> File Settings </b>
ru: <b> Параметры файла </b>

en: Default font installation folder:
ru: Каталог установки шрифта по умолчанию:

en: Choose directory
ru: Выберите каталог

en: Warning: If you can't find the folder you are wishing to install fonts to, it might be because this application doesn't have access to it, to correct this, install Flatseal and give this application access to the folder.
ru: Предупреждение: Если вы не можете найти каталог, в который хотите установить шрифты, это может быть связано с тем, что у этого приложения нет доступа к нему. Чтобы исправить это, установите «Flatseal» и предоставьте этому приложению доступ к каталогу.

en: Reset
ru: Сбросить

en: sans-serif
ru: без засечек

en: serif
ru: с засечками

en: display
ru: декоративный

en: monospaced
ru: моноширинный

en: handwriting
ru: рукописный

en: Please choose a folder
ru: Пожалуйста, выберите каталог

en: family
ru: семейство

en: category
ru: категория

en: Installed
ru: Установленные

en: Default
ru: По умолчанию
