Font Downloader - en to sv translation catalogue (103 entries)

en: Font type
sv: Teckensnittstyp

en: All
sv: Alla

en: Display
sv: Skärm

en: Handwriting
sv: Handskrift

en: About Font Downloader
sv: Om Font Downloader

en: Download
sv: Ladda ner

en: Type your text here...
sv: Skriv din text här...

en: Simple font downloader written in GTK that installs fonts directly from Google Fonts.
sv: Enkel teckensnittshämtare skriven i GTK som installerar teckensnitt direkt från Google Fonts.

en: A simple GTK font downloader.
sv: En enkel GTK teckensnittshämtare.

en: Have you ever wanted to change the font in your terminal, but didn't want to go through the entire process of searching, downloading and installing a font? This simple to use and adaptive GTK application allows you to search and install fonts directly from Google Fonts' website!
sv: Har du någon gång önskat byta teckensnitt i din terminal, men inte velat gå igenom hela processen med sökning, nerladdning och installation? Detta enkla och adaptiva GTK-program låter dig söka och installera teckensnitt direkt ifrån Google Fonts webbplats!

en: Install
sv: Installera

en: Translators
sv: Översättare

en: Dark mode
sv: Mörkt läge

en: Any alphabet
sv: Vilket alfabet som helst

en: Default installation directory
sv: Standard installationsmapp

en: Which alphabets aren't filtered
sv: Vilka alfabet filtreras inte

en: Settings
sv: Inställningar

en: Close
sv: Stäng

en: <b> Alphabets </b>
sv: <b> Alfabet </b>

en: Any
sv: Alla

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Chinese Hong Kong
sv: Kinesiska Hong Kong

en: ChineseSimplified
sv: KinesiskaFörenklad

en: ChineseTraditional
sv: KinesiskaTraditionell

en: Cyrillic
sv: Kyrilliska

en: CyrillicExtended
sv: KyrilliskaUtökad

en: Korean
sv: Koreanska

en: LatinExtended
sv: LatinUtökad

en: Tibetan
sv: Tibetanska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Greek
sv: Grekiska

en: GreekExtended
sv: GrekiskaUtökad

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Japanese
sv: Japanska

en: <b> File Settings </b>
sv: <b> Filinställningar </b>

en: Default font installation folder:
sv: Standardmapp för teckensnittsinstallation:

en: Choose directory
sv: Välj mapp

en: Warning: If you can't find the folder you are wishing to install fonts to, it might be because this application doesn't have access to it, to correct this, install Flatseal and give this application access to the folder.
sv: Varning! Om du inte kan hitta den mapp du vill installera teckensnitt i, kan det bero på att detta program inte har tillgång till den, för att korrigera detta kan du installera Flatseal och däri ge detta program tillgång till mappen.

en: Reset
sv: Återställ

en: display
sv: skärm

en: handwriting
sv: handskrift

en: Please choose a folder
sv: Välj en mapp

en: family
sv: familj

en: category
sv: kategori

en: Installed
sv: Installerat

en: Default
sv: Standard

en: Improved russian translation
sv: Förbättrad Rysk översättning

en: Fixed portguese application name
sv: Fixat Portugisiskt programnamn

en: Updated font lins and versions to latest
sv: Uppdaterade teckensnittslänkar och versioner till senaste

en: This release aims to be the last feature release:
sv: Denna utgåva syftar till att vara den sista funktionsutgåvan:

en: Dark mode!
sv: Mörkt läge!

en: Option to filter by alphabets!
sv: Alternativ för alfabetisk filtrering!

en: You can see installed fonts now!
sv: Du kan se installerade teckensnitt nu!

en: Swipe back and forth easily!
sv: Svep enkelt tillbaka och framåt!

en: Change default installation dialog!
sv: Ändra standard för installationsdialogen!

en: Added a file chooser dialog for downloads!
sv: Lade till en filväljardialog för nerladdningar!

en: Updated translations
sv: Uppdaterade översättningar

en: Important bug fix, where if user didn't have .local/share/fonts folder, the app wouldn't start
sv: Viktig buggfix, om användaren inte hade någon .local/share/fonts-mapp, startade inte programmet

en: Fixes:
sv: Fixar:

en: Russian translation should now work
sv: Rysk översättning bör nu fungera

en: All texts are now translated
sv: All text är nu översatt

en: Updated Translations
sv: Uppdaterade översättningar

en: Fixes Spanish translation
sv: Fixar Spansk översättning

en: This release brings major improvements:
sv: Denna utgåva kommer med stora förbättringar:

en: Better resource usage
sv: Bättre resursanvändning

en: Added language support for de, es, fr, pt_BR, ru and tg (Special thanks to Ibragimov for ru and tg translations)
sv: Lade till språkstöd för de, es, fr, pt_BR, ru och tg (Särskilt tack till Ibragimov för ru- och tg-översättning)

en: Added credits dialog!
sv: Lade till tackdialog!

en: New, prettier icon!
sv: Ny vackrare ikon!

en: You can now swipe back to fonts catalog with you trackpad or screen!
sv: Du kan nu svepa tillbaka till teckensnittskatalogen med styrplatta eller pekskärm!

en: Translation Updates
sv: Uppdaterade översättningar

en: Added Dutch translation
sv: Lade till Nederländsk översättning

en: Major performance improvements
sv: Stora prestandaförbättringar

en: New experimental color mode
sv: Nytt experimentellt färgläge

en: Updated icon for holiday season
sv: Uppdaterad ikon för helgdagar

en: Bug fixes
sv: Buggfixar

en: More touch friendly ui
sv: Mer beröringsvänligt användargränssnitt

en: Updated font links and versions to latest
sv: Uppdaterade teckensnittslänkar och versioner till senaste

en: Colorful mode
sv: Färggrant läge

en: Developer window
sv: Utvecklarfönster

en: Copy of webfonts.json containing only installed fonts
sv: Kopia av webfonts.json innehållande endast installerade teckensnitt

en: Welcome to Font Downloader!
sv: Välkommen till Font Downloader

en: Select a font from the left side panel or start typing to search for a font, then download or install it!
sv: Välj ett teckensnitt från vänster sidpanel eller börja skriv för att söka ett teckensnitt, ladda sedan ner och installera det!

en: page1
sv: sida1

en: Insert Emoji
sv: Infoga emoji

en: <b> Developer Window </b>
sv: <b> Utvecklarfönster </b>

en: page0
sv: sida0

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Something went wrong, check your internet connection.
sv: Något gick fel, kontrollera din internetuppkoppling.

en: page2
sv: sida2

en: <b> Settings </b>
sv: <b> Inställningar </b>

en: Developer Window
sv: Utvecklarfönster

en: Contributers
sv: Bidragsgivare

en: Failed to download font. Check your internet connection and folder permissions
sv: Kunde inte ladda ner teckensnitt. Kontrollera din internetuppkoppling och mappbehörigheter

en: Failed to install font. Check your internet connection and folder permissions
sv: Kunde inte installera teckensnitt. Kontrollera din internetuppkoppling och mappbehörigheter

en: Font downloaded succesfully!
sv: Teckensnitt nerladdat!

en: Font installed succesfully!
sv: Teckensnitt installerat!

en: Want to contribute to the project as a translator? Join my project here: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o
sv: Vill du bidra till projektet, som översättare? Anslut dig här: https://poeditor.com/join/project?hash=hfnXv8Iw4o

en: For suggestions and bug fixes open an issue at https://github.com/GustavoPeredo/Font-Downloader/ or e-mail me at gustavomperedo@protonmail.com.
sv: Förslag och fel rapporteras på https://github.com/GustavoPeredo/Font-Downloader/ eller via e-post till gustavomperedo@protonmail.com.

en: Installed systemwide
sv: Installerat systemövergripande

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Search...
sv: Sök...

en: Requires restart
sv: Kräver omstart

en: Reset all settings
sv: Återställ alla inställningar
