Font Downloader - en to tr_TR translation catalogue (104 entries)

en: Font Downloader
tr_TR: YazıTipi İndirci

en: Font type
tr_TR: Yazıtipi türü

en: All
tr_TR: Tümü

en: Display
tr_TR: Göster

en: About Font Downloader
tr_TR: YazıTipi İndirici Hakkında

en: Download
tr_TR: İndir

en: Type your text here...
tr_TR: Metin türünü buraya yazın...

en: Simple font downloader written in GTK that installs fonts directly from Google Fonts.
tr_TR: Yazı türlerini doğrudan , Google Fonts'ndan yükleyen GTK ile yazılmış basit yazı türü indiricisi.

en: A simple GTK font downloader.
tr_TR: Basit bir GTK yazı tipi indirici.

en: Have you ever wanted to change the font in your terminal, but didn't want to go through the entire process of searching, downloading and installing a font? This simple to use and adaptive GTK application allows you to search and install fonts directly from Google Fonts' website!
tr_TR: Bir yazı tipini arama, indirme ve yükleme işleminin tamamından geçmek ve terminalinizdeki yazı tipini değiştirmek istemediniz mi? Bu kullanımı kolay ve uyarlanabilir GTK uygulaması, yazı tiplerini doğrudan Google Fonts internet sitesinden aramanıza ve yüklemenize olanak tanır!

en: Install
tr_TR: Kur

en: Translators
tr_TR: Çevirmenler

en: Dark mode
tr_TR: Karanlık kip

en: Any alphabet
tr_TR: Herhangi alfabe

en: Default installation directory
tr_TR: Varsayılan yükleme dizini

en: Which alphabets aren't filtered
tr_TR: Hangi alfabeler süzülülü değil

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Close
tr_TR: Kapat

en: <b> Alphabets </b>
tr_TR: <b> Alfabeler </b>

en: Any
tr_TR: Herhangi

en: Arabic
tr_TR: Arapça

en: Bengali
tr_TR: Bengal dili

en: Chinese Hong Kong
tr_TR: ÇinceHong Kong

en: ChineseSimplified
tr_TR: ÇinceBasitleştirilmiş

en: ChineseTraditional
tr_TR: ÇinceGeleneksel

en: Cyrillic
tr_TR: Kiril

en: CyrillicExtended
tr_TR: KirilGenişletilmiş

en: Khmer
tr_TR: Kimer

en: Korean
tr_TR: Kore

en: Latin
tr_TR: Latince

en: LatinExtended
tr_TR: LatinceGenişletilmiş

en: Thai
tr_TR: Tayca

en: Tibetan
tr_TR: Tibet

en: Vietnamese
tr_TR: Vietnam

en: Greek
tr_TR: Yunanistan

en: GreekExtended
tr_TR: YunanistanGenişletilmiş

en: Hebrew
tr_TR: İbranice

en: Japanese
tr_TR: Japonya

en: <b> File Settings </b>
tr_TR: <b> Dosya Ayarları </b>

en: Default font installation folder:
tr_TR: Varsayılan yazı tipi yükleme klasörü:

en: Choose directory
tr_TR: Dizin Seç

en: Warning: If you can't find the folder you are wishing to install fonts to, it might be because this application doesn't have access to it, to correct this, install Flatseal and give this application access to the folder.
tr_TR: Uyarı: Yazı tiplerini yüklemek istediğiniz klasörü bulamıyorsanız, bunun nedeni bu uygulamanın erişememesi olabilir, bunu düzeltmek için Flatseal uygulamasını yükleyin ve bu uygulamaya klasöre erişim izni verin.

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: display
tr_TR: görüntüle

en: Please choose a folder
tr_TR: Lütfen bir klasör seçin

en: family
tr_TR: takım

en: category
tr_TR: kategori

en: Installed
tr_TR: Yüklü

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Version 3.11.0
tr_TR: Sürüm 3.11.0

en: Improved russian translation
tr_TR: Geliştirilmiş Rusça çeviri

en: Fixed portguese application name
tr_TR: Portekizce uygulama adı onarıldı

en: Updated font lins and versions to latest
tr_TR: Yazı tipi bağlantıları ve sürümlerini en son sürüme güncelledi

en: Version 3.0.0
tr_TR: Sürüm 3.0.0

en: This release aims to be the last feature release:
tr_TR: Bu sürüm, son özellik sürümü olmayı hedeflemektedir:

en: Dark mode!
tr_TR: Karanlık kip!

en: Option to filter by alphabets!
tr_TR: Alfabalere göre süzgeçten geçirme seçeneği!

en: You can see installed fonts now!
tr_TR: Şimdi yüklü yazı tiplerini görebilirsiniz!

en: Swipe back and forth easily!
tr_TR: Kolayca ileri geri kaydırın!

en: Change default installation dialog!
tr_TR: Varsayılan yükleme iletişimini değiştir!

en: Added a file chooser dialog for downloads!
tr_TR: İndirmeler için bir dosya seçici iletişim kutusu eklendi!

en: Version 3.10.2
tr_TR: Sürüm 3.10.2

en: Updated translations
tr_TR: Güncel çeviriler

en: Important bug fix, where if user didn't have .local/share/fonts folder, the app wouldn't start
tr_TR: Kullanıcının klasörü yoksa .local/share/fonts folder, uygulamanın başlamayacağı önemli bir hata düzeltildi

en: Fixes:
tr_TR: Onarıldı:

en: Russian translation should now work
tr_TR: Rusça çeviri şimdi çalışmalı

en: All texts are now translated
tr_TR: Tüm metinler şimdi çevrildi

en: Updated Translations
tr_TR: Çeriler Güncellemesi

en: Fixes Spanish translation
tr_TR: İspanyolca çeviri düzeltmeleri

en: This release brings major improvements:
tr_TR: Bu sürüm büyük iyileştirmelerle geliyor:

en: Better resource usage
tr_TR: Daha iyi kaynak kullanımı

en: Added language support for de, es, fr, pt_BR, ru and tg (Special thanks to Ibragimov for ru and tg translations)
tr_TR: İçin dil desteği eklendi de, es, fr, pt_BR, ru ve tg (Ru ve tg çevirileri için Ibragimov'a özel teşekkürler)

en: Added credits dialog!
tr_TR: İletişim tanıtımını ekle!

en: New, prettier icon!
tr_TR: Yeni, sevimli simge!

en: You can now swipe back to fonts catalog with you trackpad or screen!
tr_TR: Şimdi dokunmatik ekranda ya da yazı tipleri katalog için geri kaydırma yapabilirsiniz!

en: Version 3.12.1
tr_TR: Sürüm 3.12.1

en: Translation Updates
tr_TR: Çeviri Güncellemesi

en: Added Dutch translation
tr_TR: Hollanda dil çevirisi eklendi

en: Major performance improvements
tr_TR: Önemli performans iyileştirmeleri

en: New experimental color mode
tr_TR: Yeni deneysel renk kipi

en: Updated icon for holiday season
tr_TR: Tatil sezonu için simge güncellendi

en: Bug fixes
tr_TR: Hata düzeltme

en: Version 3.12.0
tr_TR: Sürüm 3.12.0

en: More touch friendly ui
tr_TR: Daha fazla dokunmatik kullanıcı arayüzü

en: Updated font links and versions to latest
tr_TR: Yazı tipi bağlantıları ve sürümlerini en son sürüme güncelledi

en: Colorful mode
tr_TR: Renkli kip

en: Developer window
tr_TR: Geliştirici penceresi

en: Copy of webfonts.json containing only installed fonts
tr_TR: İnternet yazı tiplerinin kopyası yalnızca yüklü webfonts.json yazı tiplerini içerir

en: Welcome to Font Downloader!
tr_TR: Yazı Tipleri İndiricisi'ne Hoşgeldiniz!

en: Select a font from the left side panel or start typing to search for a font, then download or install it!
tr_TR: Sol taraftaki panelden bir yazı tipi seçin veya bir yazı tipi aramak için yazmaya başlayın, ardından indirin veya yükleyin!

en: page1
tr_TR: sayfa1

en: Insert Emoji
tr_TR: Emoji Ekle

en: <b> Developer Window </b>
tr_TR: <b> Geliştirici Penceresi </b>

en: page0
tr_TR: sayfa0

en: Loading...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Something went wrong, check your internet connection.
tr_TR: Bir şeyler ters gitti, internet bağlantınızı kontrol ediniz.

en: page2
tr_TR: sayfa2

en: <b> Settings </b>
tr_TR: <b> Ayarlar </b>

en: Developer Window
tr_TR: Geliştirici Penceresi

en: Contributers
tr_TR: Katkı Sağlayanlar

en: Failed to download font. Check your internet connection and folder permissions
tr_TR: Yazı tipi yüklenemedi. İnternet bağlantınızı ve klasör izinlerinizi kontrol ediniz

en: Failed to install font. Check your internet connection and folder permissions
tr_TR: Yazı tipi yüklenemedi. İnternet bağlantınızı ve klasör izinlerinizi kontrol ediniz

en: Font downloaded succesfully!
tr_TR: Yazı tipi başarılı bir şekilde indirildi!

en: Font installed succesfully!
tr_TR: Yazı tipi başarılı bir şekilde yüklendi!
