gnome-utils - en to fi translation catalogue (50 entries)

en: Fonts
fi: Fontit

en: View fonts on your system
fi: Katsele koneellasi olevia fontteja

en: Fonts shows you the fonts installed on your computer for your use as thumbnails. Selecting any thumbnails shows the full view of how the font would look under various sizes.
fi: Fontit näyttää järjestelmään asennetut fontit esikatselukuvina. Minkä tahansa esikatselukuvan valitseminen näyttää fontin eri kokoluokissa.

en: Fonts also supports installing new font files downloaded in the .ttf and other formats. Fonts may be installed only for your use or made available to all users on the computer.
fi: Fonttien avulla on myös mahdollista asentaa .ttf-muodossa ja muissa muodoissa olevia fonttitiedostoja. Fontit on mahdollista asentaa vain omaan käyttöön tai kaikkien järjestelmää käyttävien saataville.

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Text to thumbnail (default: Aa)
fi: Teksti pikkukuvaan (oletus: Aa)

en: TEXT
fi: TEKSTI

en: Thumbnail size (default: 128)
fi: Pikkukuvan koko (oletus: 128)

en: SIZE
fi: KOKO

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
fi: FONTTI-TIEDOSTO TULOSTE-TIEDOSTO

en: Could Not Display Font
fi: Fonttia ei voitu näyttää

en: Failed
fi: Epäonnistui

en: Installed
fi: Asennettu

en: Installing
fi: Asennetaan

en: Install
fi: Asenna

note: Translators, this string is used to display information about * a 'font variation axis'. The %s gets replaced with the name * of the axis, for example 'Width'. The three %g get replaced * with the minimum, maximum and default values for the axis.
en: %s %g — %g, default %g
fi: %s %g — %g, oletus %g

en: Instance %d
fi: Instanssi %d

en: Name
fi: Nimi

en: Location
fi: Sijainti

en: Style
fi: Tyyli

en: Type
fi: Tyyppi

en: Version
fi: Versio

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Manufacturer
fi: Valmistaja

en: Designer
fi: Suunnittelija

en: License
fi: Lisenssi

en: Glyph Count
fi: Glyyfien määrä

en: Color Glyphs
fi: Väriglyyfit

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: Layout Features
fi: Asettelun ominaisuudet

en: Variation Axes
fi: Variaatioakselit

en: Named Styles
fi: Nimetyt tyylit

en: Could Not Install Font
fi: Fonttia ei voitu asentaa

en: All Fonts
fi: Kaikki fontit

en: Search
fi: Etsi

en: About Fonts
fi: Tietoja - Fontit

en: Search fonts
fi: Etsi fontteja

en: Back
fi: Takaisin

en: _Install
fi: _Asenna

en: Install Font
fi: Asenna fontti

en: I_nfo
fi: Tied_ot

en: Font Details
fi: Fontin tiedot

en: _Close
fi: _Sulje

en: GNOME Fonts
fi: Gnomen Fontit

en: Show the application's version
fi: Näytä sovelluksen versio

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: fonts;fontface;
fi: fonts;fontface;fontti;fontit;kirjasin;kirjasimet;

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
fi: Alaindeksi

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
fi: Yläindeksi
