gnome-font-viewer master - en to fr translation catalogue (197 entries)

en: Fonts
fr: Polices

en: View fonts on your system
fr: Affiche les polices de votre système

en: Fonts shows you the fonts installed on your computer for your use as thumbnails. Selecting any thumbnails shows the full view of how the font would look under various sizes.
fr: Polices affiche les polices de caractères installées sur votre ordinateur sous la forme de miniatures. En choisissant l’une de celles-ci, vous obtenez une vue complète de la police à différentes tailles.

en: Fonts also supports installing new font files downloaded in the .ttf and other formats. Fonts may be installed only for your use or made available to all users on the computer.
fr: Polices prend également en charge l’installation de nouveaux fichiers de police téléchargés (formats ttf et autres). Les polices peuvent être installées pour vous seul ou rendues disponibles à tous les utilisateurs de l’ordinateur.

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Text to thumbnail (default: Aa)
fr: Texte à miniaturiser (par défaut : Aa)

en: TEXT
fr: TEXTE

en: Thumbnail size (default: 128)
fr: Taille des vignettes (par défaut : 128)

en: SIZE
fr: TAILLE

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
fr: FICHIER-POLICE FICHIER-SORTIE

en: Could Not Display Font
fr: Impossible d’afficher cette police

en: Failed
fr: Échec

en: Installed
fr: Installé

en: Installing
fr: Installation

en: Install
fr: Installer

note: Translators, this string is used to display information about * a 'font variation axis'. The %s gets replaced with the name * of the axis, for example 'Width'. The three %g get replaced * with the minimum, maximum and default values for the axis.
en: %s %g — %g, default %g
fr: %s %g — %g, %g par défaut

en: Instance %d
fr: Exemple %d

en: Name
fr: Nom

en: Location
fr: Emplacement

en: Manufacturer
fr: Éditeur

en: Designer
fr: Concepteur

en: License
fr: Licence

en: Glyph Count
fr: Nombre de glyphes

en: Color Glyphs
fr: Glyphes en couleur

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: Layout Features
fr: Types de mise en page

en: Variation Axes
fr: Axes de variation

en: Named Styles
fr: Styles nommés

en: Could Not Install Font
fr: Impossible d’installer cette police

en: All Fonts
fr: Toutes les polices

en: Search
fr: Rechercher

en: About Fonts
fr: À propos de Polices

en: Search fonts
fr: Rechercher des polices

en: Back
fr: Retour

en: _Install
fr: _Installer

en: Install Font
fr: Installer la police

en: I_nfo
fr: I_nformations

en: Font Details
fr: Détails de la police

en: _Close
fr: _Fermer

en: GNOME Fonts
fr: Polices de GNOME

en: Show the application's version
fr: Affiche la version de l’application

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: fonts;fontface;
fr: polices;fontes;

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
fr: Activer toutes les variantes

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
fr: Formes supérieures

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
fr: Positionnement supérieur de diacritique

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
fr: Substitutions supérieures

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
fr: Fractions alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
fr: Formes inférieures

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
fr: Positionnement inférieur de diacritique

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
fr: Substitutions inférieures

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
fr: Alternatives contextuelles

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
fr: Formes sensibles à la casse

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
fr: Composition et décomposition de glyphe

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
fr: Forme conjointe après Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
fr: Formes conjointes

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
fr: Ligatures contextuelles

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
fr: Ponctuation CJC centrée

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
fr: Espacement des majuscules

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
fr: Formes calligraphiques contextuelles

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
fr: Positionnement cursif

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
fr: Capitales vers très petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
fr: Capitales vers petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 1
fr: Variante de caractère 1

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 2
fr: Variante de caractère 2

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 3
fr: Variante de caractère 3

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 4
fr: Variante de caractère 4

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 5
fr: Variante de caractère 5

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 6
fr: Variante de caractère 6

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 7
fr: Variante de caractère 7

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 8
fr: Variante de caractère 8

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 9
fr: Variante de caractère 9

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 10
fr: Variante de caractère 10

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 11
fr: Variante de caractère 11

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 12
fr: Variante de caractère 12

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 13
fr: Variante de caractère 13

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 14
fr: Variante de caractère 14

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 15
fr: Variante de caractère 15

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 16
fr: Variante de caractère 16

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 17
fr: Variante de caractère 17

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 18
fr: Variante de caractère 18

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 19
fr: Variante de caractère 19

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
fr: Ligatures facultatives

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
fr: Dénominateurs

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
fr: Formes isolées

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
fr: Formes expertes

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
fr: Variantes de dernier glyphe de ligne

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
fr: Formes finales 2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
fr: Formes finales 3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
fr: Formes finales

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
fr: Formes d’accents aplatis

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
fr: Pleines largeurs

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
fr: Demi-formes

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
fr: Formes Halant

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
fr: Variantes de demi-largeurs

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
fr: Formes historiques

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
fr: Kana horizontaux alternatifs

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
fr: Ligatures historiques

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
fr: Formes Hojo Kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
fr: Demi-largeurs

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
fr: Formes initiales

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
fr: Formes isolées

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
fr: Italiques

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
fr: Alternatives de justification

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
fr: Formes JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
fr: Formes JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
fr: Formes JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
fr: Formes JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
fr: Crénage

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
fr: Limites à gauche

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
fr: Ligatures standard

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
fr: Formes Jamo initiales

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
fr: Chiffres modernes

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
fr: Formes localisées

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
fr: Alternatives de gauche à droite

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
fr: Formes reflétées de gauche à droite

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
fr: Positionnement de signe

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
fr: Formes médianes 2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
fr: Formes médianes

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
fr: Grec mathématique

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
fr: Positionnement signe sur signe

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
fr: Positionnement de signe par substitution

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
fr: Formes d’annotation alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
fr: Formes Kanji NLC

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
fr: Formes Nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
fr: Numérateurs

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
fr: Chiffres médiévaux

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
fr: Alignements optiques

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
fr: Ordinaux

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
fr: Ornements

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
fr: Largeurs alternatives proportionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
fr: Petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
fr: Kana proportionnels

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
fr: Chiffres proportionnels

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
fr: Formes antéposées

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
fr: Substitutions antéposées

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
fr: Formes postposées

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
fr: Substitutions postposées

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
fr: Largeurs proportionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
fr: Quarts de largeur

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
fr: Au hasard

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
fr: Alternatives contextuelles requises

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
fr: Formes Rakar

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
fr: Ligatures requises

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
fr: Formes Reph

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
fr: Alignements à droite

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
fr: Alternatives de droite à gauche

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
fr: Formes reflétées de droite à gauche

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
fr: Formes de notation Ruby

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
fr: Alternatives de variation requises

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
fr: Alternatives stylistiques

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
fr: Indices scientifiques

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
fr: Taille optique

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
fr: Petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
fr: Formes simplifiées

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
fr: Série stylistique 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
fr: Série stylistique 2

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
fr: Série stylistique 3

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
fr: Série stylistique 4

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
fr: Série stylistique 5

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
fr: Série stylistique 6

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
fr: Série stylistique 7

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
fr: Série stylistique 8

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
fr: Série stylistique 9

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
fr: Série stylistique 10

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
fr: Série stylistique 11

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
fr: Série stylistique 12

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
fr: Série stylistique 13

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
fr: Série stylistique 14

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
fr: Série stylistique 15

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
fr: Série stylistique 16

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
fr: Série stylistique 17

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
fr: Série stylistique 18

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
fr: Série stylistique 19

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
fr: Série stylistique 20

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
fr: Alternatives de style de script mathématique

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
fr: Décomposition de glyphe étendue

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
fr: Indice

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
fr: Exposant

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
fr: Forme calligraphique

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
fr: Titrage

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
fr: Formes Jamo finales

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
fr: Formes traditionnelles de noms propres

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
fr: Chiffres tabulaires

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
fr: Formes traditionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
fr: Tiers de largeur

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
fr: Métriques verticales alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
fr: Variantes Vattu

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
fr: Écriture verticale

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
fr: Demi-métriques verticales alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
fr: Formes de voyelles Jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
fr: Alternatives Kana verticales

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
fr: Crénage vertical

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
fr: Métriques verticales alternatives proportionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
fr: Alternatives verticales et rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
fr: Alternatives verticales pour rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
fr: Zéro barré
