gnome-font-viewer master - en to id translation catalogue (201 entries)

en: Fonts
id: Fonta

en: View fonts on your system
id: Lihat fonta pada sistem Anda

en: Fonts shows you the fonts installed on your computer for your use as thumbnails. Selecting any thumbnails shows the full view of how the font would look under various sizes.
id: Fonta menampilkan fonta yang terpasang dan dapat dipakai pada komputer Anda sebagai gambar mini. Memilih sebarang gambar mini akan menampilkan tilikan penuh tentang bagaimana fonta akan nampak pada berbagai ukuran.

en: Fonts also supports installing new font files downloaded in the .ttf and other formats. Fonts may be installed only for your use or made available to all users on the computer.
id: Fonta juga mendukung pemasangan fonta baru yang diunduh dalam .ttf dan format lain. Fonta bisa dipasang hanya untuk Anda pakai atau dibuat tersedia bagi semua pengguna pada komputer.

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Text to thumbnail (default: Aa)
id: Teks mini (bawaan: Aa)

en: TEXT
id: TEKS

en: Thumbnail size (default: 128)
id: Ukuran gambar mini (bawaan: 128)

en: SIZE
id: UKURAN

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
id: BERKAS-FONTA BERKAS-KELUARAN

en: Could Not Display Font
id: Tidak Dapat Menampilkan Fonta

en: Failed
id: Gagal

en: Installed
id: Terpasang

en: Installing
id: Memasang

en: Install
id: Pasang

note: Translators, this string is used to display information about * a 'font variation axis'. The %s gets replaced with the name * of the axis, for example 'Width'. The three %g get replaced * with the minimum, maximum and default values for the axis.
en: %s %g — %g, default %g
id: %s %g — %g, bawaan %g

en: Instance %d
id: Instansi %d

en: Name
id: Nama

en: Location
id: Lokasi

en: Style
id: Gaya

en: Type
id: Tipe

en: Version
id: Versi

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: Description
id: Deskripsi

en: Manufacturer
id: Pabrikan

en: Designer
id: Perancang

en: License
id: Lisensi

en: Glyph Count
id: Cacah Glyph

en: Color Glyphs
id: Glyph Berwarna

en: yes
id: ya

en: no
id: tidak

en: Layout Features
id: Fitur Tata Letak

en: Variation Axes
id: Sumbu Variasi

en: Named Styles
id: Gaya Bernama

en: Could Not Install Font
id: Tidak Dapat Memasang Fonta

en: All Fonts
id: Semua Fonta

en: Search
id: Cari

en: About Fonts
id: Tentang Fonta

en: Search fonts
id: Cari fonta

en: Back
id: Mundur

en: _Install
id: _Pasang

en: Install Font
id: Pasang Fonta

en: Font Details
id: Detail Fonta

en: _Close
id: _Tutup

en: GNOME Fonts
id: GNOME Fonta

en: Show the application's version
id: Tampilkan versi aplikasi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: fonts;fontface;
id: fonta;fontface;

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
id: Akses Semua Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
id: Bentuk Di Atas Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
id: Peletakan Tanda Di Atas Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
id: Substitusi Di Atas Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
id: Pecahan Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
id: Bentuk Di Bawah Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
id: Peletakan Tanda Di Bawah Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
id: Substitusi Di Bawah Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
id: Alternatif Kontekstual

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
id: Bentuk Peka Huruf Besar Kecil

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
id: Komposisi / Dekomposisi Glyph

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
id: Bentuk Konjungsi Setelah Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
id: Bentuk Konjungsi

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
id: Ligatura Kontekstual

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
id: Tanda Baca CJK Terpusat

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
id: Spasi Kapital

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
id: Swash Kontekstual

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
id: Peletakan Kursif

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
id: Kapital Mungil Dari Kapital

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
id: Kapital Kecil Dari Kapital

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 1
id: Variasi Karakter 1

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 2
id: Variasi Karakter 2

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 3
id: Variasi Karakter 3

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 4
id: Variasi Karakter 4

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 5
id: Variasi Karakter 5

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 6
id: Variasi Karakter 6

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 7
id: Variasi Karakter 7

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 8
id: Variasi Karakter 8

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 9
id: Variasi Karakter 9

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 10
id: Variasi Karakter 10

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 11
id: Variasi Karakter 11

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 12
id: Variasi Karakter 12

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 13
id: Variasi Karakter 13

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 14
id: Variasi Karakter 14

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 15
id: Variasi Karakter 15

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 16
id: Variasi Karakter 16

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 17
id: Variasi Karakter 17

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 18
id: Variasi Karakter 18

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 19
id: Variasi Karakter 19

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
id: Jarak

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
id: Ligatura Kontekstual

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
id: Denominator

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
id: Bentuk tanpa titik

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
id: Bentuk Ahli

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
id: Glyph Akhir pada Alternatif Baris

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
id: Bentuk Terminal #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
id: Bentuk Terminal #3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
id: Bentuk Terminal

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
id: Bentuk-bentuk aksen diratakan

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
id: Pecahan

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
id: Lebar Penuh

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
id: Bentuk Separuh

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
id: Bentuk Halant

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
id: Lebar Separuh Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
id: Bentuk Historis

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
id: Alternatif Kana Horisontal

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
id: Ligatur Historis

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
id: Bentuk Kanji Hojo

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
id: Lebar Separuh

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
id: Bentuk Awal

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
id: Bentuk Terisolasi

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
id: Miring

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
id: Alternatif Perataan

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
id: Bentuk JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
id: Bentuk JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
id: Bentuk JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
id: Bentuk JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
id: Batas Kiri

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
id: Ligatura Standar

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
id: Bentuk Jamo yang Mendahului

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
id: Angka Lining

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
id: Bentuk Dilokalkan

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
id: Alternatif kiri-ke-kanan

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
id: Bentuk dicerminkan kiri-ke-kanan

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
id: Peletakan Tanda

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
id: Bentuk Menengah #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
id: Bentuk Menengah

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
id: Yunani Matematis

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
id: Peletakan Tanda ke Tanda

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
id: Peletakan Tanda melalui Substitusi

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
id: Bentuk Anotasi Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
id: Bentuk Kanji NLC

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
id: Bentuk Nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
id: Numerator

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
id: Angka Gaya Lama

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
id: Batas Optik

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
id: Ordinal

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
id: Ornamen

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
id: Lebar Alternatif Proporsional

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
id: Kapital Mungil

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
id: Kana Proporsional

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
id: Angka Proporsional

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
id: Bentuk Pra Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
id: Substitusi Pra Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
id: Bentuk Pasca Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
id: Substitusi Pasca Basis

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
id: Lebar Proporsional

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
id: Lebar Seperempat

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
id: Mengacak

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
id: Alternatif Kontekstual yang Diperlukan

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
id: Bentuk Rakar

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
id: Ligatura yang Diperlukan

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
id: Bentuk Reph

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
id: Batas Kanan

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
id: Alternatif kanan-ke-kiri

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
id: Bentuk dicerminkan kanan-ke-kiri

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
id: Bentuk Notasi Ruby

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
id: Alternatif Variasi yang Diperlukan

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
id: Alternatif Bergaya

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
id: Inferior Ilmiah

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
id: Ukuran optik

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
id: Kapital Kecil

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
id: Bentuk yang Disederhanakan

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
id: Set Bergaya 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
id: Set Bergaya 2Set Bergaya 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
id: Set Bergaya 3

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
id: Set Bergaya 4

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
id: Set Bergaya 5

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
id: Set Bergaya 6

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
id: Set Bergaya 7

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
id: Set Bergaya 8

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
id: Set Bergaya 9

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
id: Set Bergaya 10

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
id: Set Bergaya 11

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
id: Set Bergaya 12

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
id: Set Bergaya 13

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
id: Set Bergaya 14

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
id: Set Bergaya 15

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
id: Set Bergaya 16

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
id: Set Bergaya 17

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
id: Set Bergaya 18

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
id: Set Bergaya 19

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
id: Set Bergaya 20

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
id: Alternatif gaya skrip matematika

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
id: Dekomposisi Glyph Meregang

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
id: Subskrip

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
id: Superskrip

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
id: Penjudulan

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
id: Bentuk Jamo yang Mengikuti

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
id: Bentuk Nama Tradisional

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
id: Angka Tabular

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
id: Bentuk Tradisional

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
id: Lebar Sepertiga

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
id: Metrik Vertikal Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
id: Varian Vattu

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
id: Tulisan Vertikal

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
id: Metrik Separuh Vertikal Alternatif

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
id: Bentuk Jamo Vowel

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
id: Alternatif Kana Vertikal

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
id: Kerning Vertikal

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
id: Metrik Vertikal Alternatif Proporsional

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
id: Alternatif Vertikal dan Rotasi

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
id: Alternatif Vertikal untuk Rotasi

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
id: Nol Dicoret Miring
