gnome-font-viewer master - en to ja translation catalogue (31 entries)

en: Fonts
ja: フォント

en: View fonts on your system
ja: システム上のフォントを閲覧します

en: Fonts shows you the fonts installed on your computer for your use as thumbnails. Selecting any thumbnails shows the full view of how the font would look under various sizes.
ja: “フォント”を使用すると、インストール済みのフォントをサムネイルで一覧表示できます。サムネイルを選択して、様々なサイズでフォントがどのように表示されるかを確認することができます。

en: Fonts also supports installing new font files downloaded in the .ttf and other formats. Fonts may be installed only for your use or made available to all users on the computer.
ja: “フォント”は .ttf やその他の形式でダウンロードした新しいフォントファイルのインストールも可能です。フォントを自分専用にインストールすることも、コンピューター上のすべてのユーザーで利用可能にすることもできます。

en: Text to thumbnail (default: Aa)
ja: サムネイルの文字 (デフォルトは Aa)

en: Thumbnail size (default: 128)
ja: サムネイルの大きさ (デフォルトは 128)

en: About Fonts
ja: “フォント”について

en: Show the application's version
ja: アプリケーションのバージョンを表示する

en: Name
ja: 名前

en: Location
ja: 場所

en: Style
ja: スタイル

en: Type
ja: 種類

en: Version
ja: バージョン

en: Copyright
ja: 著作権

en: Description
ja: 説明

en: Manufacturer
ja: メーカー

en: Designer
ja: デザイナー

en: License
ja: ライセンス

en: Glyph Count
ja: グリフ数

en: Color Glyphs
ja: カラーグリフ

en: Layout Features
ja: レイアウト機能

en: Failed
ja: 失敗

en: Installed
ja: インストール済み

en: Installing
ja: インストール中

en: Install
ja: インストール

en: This font could not be installed.
ja: フォントをインストールできませんでした。

en: This font could not be displayed.
ja: フォントを表示できませんでした。

en: Info
ja: 情報

en: Back
ja: 戻る

en: All Fonts
ja: すべてのフォント

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: fonts;fontface;
ja: fonts;fontface;フォント書体;
