gnome-utils-2.0 - en to sr translation catalogue (178 entries)

en: GNOME Fonts
sr: Gnomovi fontovi

en: View fonts on your system
sr: Pregledajte pisma na vašem sistemu

en: GNOME Fonts shows you the fonts installed on your computer for your use as thumbnails. Selecting any thumbnails shows the full view of how the font would look under various sizes.
sr: Gnomovi fontovi vam prikazuje fontove instalirane na vašem računaru za vašu upotrebu kao minijature. Biranje neke minijature prikazuje potpun pregled kako bi font trebao da izgledau raznim veličinama.

en: GNOME Fonts also supports installing new font files downloaded in the .ttf and other formats. Fonts may be installed only for your use or made available to all users on the computer.
sr: Gnomovi fontovi takođe podržava instaliranje datoteka novih fontova preuzetih u „.ttf“ i drugim zapisima. Fontovi mogu biti instalirani samo za vašu upotrebu ili mogu biti dostupni svim korisnicima na računaru.

en: Text to thumbnail (default: Aa)
sr: Tekst u minijaturu (osnovno: Aa)

en: TEXT
sr: TEKST

en: Thumbnail size (default: 128)
sr: Veličina minijature (osnovno: 128)

en: SIZE
sr: VELIČINA

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
sr: DATOTEKA-PISMA IZLAZNA-DATOTEKA

en: About
sr: O programu

en: Quit
sr: Izađi

en: Show the application's version
sr: Prikazuje izdanje programa

note: Translators, this string is used to display information about * a 'font variation axis'. The %s gets replaced with the name * of the axis, for example 'Width'. The three %g get replaced * with the minimum, maximum and default values for the axis.
en: %s %g — %g, default %g
sr: %s %g — %g, podrazumevano %g

en: Instance %d
sr: Primerak %d

en: Name
sr: Naziv

en: Style
sr: Stil

en: Type
sr: Vrsta

en: Version
sr: Izdanje

en: Copyright
sr: Autorska prava

en: Description
sr: Opis

en: Manufacturer
sr: Proizvođač

en: Designer
sr: Dizajner

en: License
sr: Dozvola

en: Glyph Count
sr: Broj znakova

en: Color Glyphs
sr: Obojeni znakovi

en: yes
sr: da

en: no
sr: ne

en: Layout Features
sr: Mogućnosti rasporeda

en: Variation Axes
sr: Varijacija osa

en: Named Styles
sr: Imenovani stilovi

en: Install Failed
sr: Instalacija nije uspela

en: Installed
sr: Instalirano

en: Install
sr: Instaliraj

en: This font could not be displayed.
sr: Ovaj font ne može biti prikazan.

en: Info
sr: Podaci

en: Back
sr: Nazad

en: All Fonts
sr: Sva pisma

en: Fonts
sr: Fontovi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: fonts;fontface;
sr: slova;fontovi;pisma;

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
sr: Pristupi svim zamenama

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
sr: Oblici iznad podnožja

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
sr: Pozicioniranje naglasaka iznad podnožja

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
sr: Zamene iznad podnožja

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
sr: Zamenski razlomci

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
sr: Akhandi

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
sr: Oblici ispod podnožja

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
sr: Pozicioniranje naglasaka ispod podnožja

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
sr: Zamene ispod podnožja

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
sr: Kontekstualne zamene

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
sr: Oblici sa velikim i malim slovima

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
sr: Sastavljanje i rastavljanje znakova

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
sr: Konjuktivni oblik posle Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
sr: Konjuktivni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
sr: Kontekstualne ligature

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
sr: Središna KJK interpunkcija

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
sr: Razmak početnih slova

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
sr: Kontekstualni kaligrafski znaci

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
sr: Pozicioniranje kurziva

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
sr: Umanjena početna slova iz početnih slova

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
sr: Mala početna slova iz početnih slova

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
sr: Daljine

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
sr: Diskrecione ligature

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
sr: Imenioci

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
sr: Oblici bez tačke

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
sr: Oblici za stručnjake

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
sr: Završni znak na linijskim zamenama

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
sr: Terminalni oblik #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
sr: Terminalni oblik #3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
sr: Terminalni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
sr: Poravnati oblici naglasaka

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
sr: Razlomci

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
sr: Pune širine

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
sr: Polu-oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
sr: Oblici sa kukicom

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
sr: Zamenski polu-oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
sr: Istorijski oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
sr: Horizontalne Kana zamene

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
sr: Istorijske ligature

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
sr: Hodžo Kandži oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
sr: Polu-širine

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
sr: Početni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
sr: Izolovani oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
sr: Iskošeni

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
sr: Zamenski poravnatelji

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
sr: JIS78 oblici

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
sr: JIS83 oblici

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
sr: JIS90 oblici

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
sr: JIS2004 oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
sr: Kernovanje

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
sr: Leve granice

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
sr: Standardne ligature

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
sr: Vodeći Džamo oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
sr: Figure u liniji

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
sr: Lokalizovani oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
sr: Sa leva na desno zamene

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
sr: Preslikani oblici sa leva na desno

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
sr: Pozicioniranje naglasaka

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
sr: Medijalni oblici #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
sr: Medijalni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
sr: Grčki matematički

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
sr: Pozicioniranje naglaska na naglasak

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
sr: Pozicioniranje naglasaka zamenom

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
sr: Zamenski oblici zabeleški

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
sr: NLC Kandži oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
sr: Nukta oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
sr: Brojači

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
sr: Starinske figure

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
sr: Optičke granice

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
sr: Redni

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
sr: Ukrasni

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
sr: Srazmerne zamenske širine

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
sr: Umanjeni početni znakovi

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
sr: Srazmerna Kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
sr: Srazmerne figure

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
sr: Oblici pre podnožja

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
sr: Zamene pre podnožja

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
sr: Oblici posle podnožja

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
sr: Zamene posle podnožja

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
sr: Srazmerne širine

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
sr: Četvrt-širine

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
sr: Izmešaj

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
sr: Zahtevane kontekstualne zamene

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
sr: Rakar oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
sr: Zahtevane ligature

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
sr: Ref oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
sr: Desne granice

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
sr: Sa desna na levo zamene

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
sr: Preslikani zamene sa desna na levo

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
sr: Rubi oblici zabeleški

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
sr: Zahtevane zamenske varijacije

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
sr: Stilističke zamene

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
sr: Inferiorni naučni

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
sr: Optička veličina

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
sr: Mala početna slova

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
sr: Pojednostavljeni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
sr: Stilistički komplet 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
sr: Stilistički komplet 2

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
sr: Stilistički komplet 3

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
sr: Stilistički komplet 4

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
sr: Stilistički komplet 5

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
sr: Stilistički komplet 6

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
sr: Stilistički komplet 7

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
sr: Stilistički komplet 8

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
sr: Stilistički komplet 9

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
sr: Stilistički komplet 10

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
sr: Stilistički komplet 11

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
sr: Stilistički komplet 12

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
sr: Stilistički komplet 13

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
sr: Stilistički komplet 14

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
sr: Stilistički komplet 15

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
sr: Stilistički komplet 16

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
sr: Stilistički komplet 17

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
sr: Stilistički komplet 18

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
sr: Stilistički komplet 19

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
sr: Stilistički komplet 20

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
sr: Zamene u stilu matematičkog pisma

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
sr: Rastavljanje razvlačenjem znaka

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
sr: Podskript

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
sr: Superskript

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
sr: Kaligrafski

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
sr: Naslovljavanje

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
sr: Prateći Džamo oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
sr: Tradicionalni oblici imena

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
sr: Tabularne figure

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
sr: Tradicionalni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
sr: Trećinske širine

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
sr: Bilo koja veličina

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
sr: Zamenski vertikalni metrički

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
sr: Vatu varijante

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
sr: Vertikalni pisani

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
sr: Zamenski vertikalni polumetrički

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
sr: Samoglasnički Džamo oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
sr: Vertikalne Kana zamene

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
sr: Vertikalno kernovanje

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
sr: Srazmerne vertikalne metričke zamene

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
sr: Vertikalne zamene i rotiranje

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
sr: Vertikalne zamene za rotiranje

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
sr: Precrtana nula
