gnome-utils - en to da translation catalogue (202 entries)

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: View fonts on your system
da: Vis skrifttyper på dit system

en: Fonts shows you the fonts installed on your computer for your use as thumbnails. Selecting any thumbnails shows the full view of how the font would look under various sizes.
da: Skrifttyper viser dig de skrifttyper, som er installeret på din computer, som miniaturer. Hvis du vælger en miniature, vises en fuld repræsentation af skrifttypen med forskellige tekststørrelser.

en: Fonts also supports installing new font files downloaded in the .ttf and other formats. Fonts may be installed only for your use or made available to all users on the computer.
da: Skrifttyper understøtter også installation af nye skrifttypefiler hentet i .ttf og andre formater. Skrifttyper kan installeres til brug for kun dig selv eller gøres tilgængelige for alle brugere af computeren.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Text to thumbnail (default: Aa)
da: Tekst for miniature (som standard: Aa)

en: TEXT
da: TEKST

en: Thumbnail size (default: 128)
da: Miniaturestørrelse (standardværdi: 128)

en: SIZE
da: STØRRELSE

en: FONT-FILE OUTPUT-FILE
da: SKRIFTTYPEFIL OUTPUTFIL

en: Could Not Display Font
da: Kunne ikke vise skrifttype

en: Failed
da: Mislykkedes

en: Installed
da: Installeret

en: Installing
da: Installerer

en: Install
da: Installér

note: Translators, this string is used to display information about * a 'font variation axis'. The %s gets replaced with the name * of the axis, for example 'Width'. The three %g get replaced * with the minimum, maximum and default values for the axis.
en: %s %g — %g, default %g
da: %s %g — %g, standard %g

en: Instance %d
da: Forekomst %d

en: Name
da: Navn

en: Location
da: Sted

en: Style
da: Stil

en: Copyright
da: Ophavsret

en: Description
da: Beskrivelse

en: Manufacturer
da: Producent

en: License
da: Licens

en: Glyph Count
da: Antal glyffer

en: Color Glyphs
da: Farvelagte glyffer

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en: Layout Features
da: Layoutfunktioner

en: Variation Axes
da: Variationsakser

en: Named Styles
da: Navngivne stile

en: Could Not Install Font
da: Kunne ikke installere skrifttype

en: All Fonts
da: Alle skrifttyper

en: Search
da: Søg

en: About Fonts
da: Om Skrifttyper

en: Search fonts
da: Søg i skrifttyper

en: Back
da: Tilbage

en: _Install
da: _Installér

en: Install Font
da: Installér skrifttype

en: Font Details
da: Oplysninger om skrifttype

en: _Close
da: _Luk

en: GNOME Fonts
da: GNOME Skrifttyper

en: Show the application's version
da: Vis programmets version

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: fonts;fontface;
da: skrifttyper;skrifttypefamilie;skrifttypefremtoning;fonts;fontface;

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
da: Tilgå alle variationer

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
da: Over-basisformer

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
da: Placering af over-basismærke

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
da: Over-basiserstatninger

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
da: Alternative brøkdele

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
da: Arkhand'er

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
da: Under-basisformer

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
da: Placering af under-basismærke

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
da: Under-basiserstatninger

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
da: Kontekstuelle varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
da: Former med forskel på store og små bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
da: Glyfsammensætning/-opdeling

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
da: Sammensat form efter ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
da: Sammensatte former

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
da: Kontekstuelle ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
da: Centreret CJK-tegnsætning

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
da: Mellemrum mellem store bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
da: Kontekstuel ornamentering

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
da: Placering af sammenhængende skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
da: Petite-kapitæler fra store bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
da: Kapitæler fra store bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 1
da: Tegnvariant 1

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 2
da: Tegnvariant 2

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 3
da: Tegnvariant 3

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 4
da: Tegnvariant 4

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 5
da: Tegnvariant 5

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 6
da: Tegnvariant 6

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 7
da: Tegnvariant 7

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 8
da: Tegnvariant 8

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 9
da: Tegnvariant 9

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 10
da: Tegnvariant 10

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 11
da: Tegnvariant 11

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 12
da: Tegnvariant 12

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 13
da: Tegnvariant 13

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 14
da: Tegnvariant 14

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 15
da: Tegnvariant 15

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 16
da: Tegnvariant 16

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 17
da: Tegnvariant 17

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 18
da: Tegnvariant 18

[ctx: OpenType layout]
en: Character Variation 19
da: Tegnvariant 19

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
da: Afstande

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
da: Ligaturer efter skøn

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
da: Nævnere

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
da: Prikløse former

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
da: Ekspertformer

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
da: Alternativer til sidste glyf på linjen

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
da: Afsluttende form nr. 2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
da: Afsluttende form nr. 3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
da: Afsluttende former

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
da: Fladtrykte accentformer

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
da: Brøkdele

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
da: Fulde bredder

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
da: Halvformer

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
da: Halantformer

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
da: Alternative halvbredder

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
da: Historiske former

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
da: Vandrette kana-varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
da: Historiske ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
da: Hojo Kanji-former

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
da: Halvbredder

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
da: Begyndelsesformer

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
da: Isolerede former

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
da: Kursiv

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
da: Justeringsvarianter

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
da: JIS78-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
da: JIS83-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
da: JIS90-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
da: JIS2004-former

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
da: Knibning

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
da: Venstre grænser

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
da: Standardligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
da: Foranstillede jamoformer

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
da: Linjeopstillede tal

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
da: Lokaliserede former

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
da: Venstre-til-højre-varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
da: Venstre-til-højre-spejlede former

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
da: Placering af mærke

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
da: Middelformer nr. 2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
da: Middelformer

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
da: Matematisk græsk

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
da: Placering af mærke i forhold til mærker

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
da: Placering af mærke via substitution

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
da: Alternative anmærkningsformer

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
da: NLC kanjiformer

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
da: Nuktaformer

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
da: Tællere

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
da: Tal i gammel stil

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
da: Optiske grænser

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
da: Ordenstal

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
da: Ornamenter

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
da: Proportionale alternative bredder

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
da: Petite-kapitæler

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
da: Proportional kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
da: Proportionale tal

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
da: Præ-basisformer

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
da: Præ-basissubstitutioner

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
da: Post-basisformer

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
da: Post-basissubstitutioner

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
da: Proportionale bredder

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
da: Kvartbredder

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
da: Tilfældige

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
da: Nødvendige kontekstuelle varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
da: Rakarformer

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
da: Nødvendige ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
da: Rephformer

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
da: Højre grænser

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
da: Højre-til-venstre-varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
da: Højre-til-venstre-spejlede former

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
da: Rubynotationsformer

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
da: Nødvendige variationsalternativer

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
da: Stilistiske alternativer

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
da: Videnskabelige indekstegn

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
da: Optisk størrelse

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
da: Kapitæler

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
da: Enkle former

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 1
da: Stilistisk sæt 1

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 2
da: Stilistisk sæt 2

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 3
da: Stilistisk sæt 3

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 4
da: Stilistisk sæt 4

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 5
da: Stilistisk sæt 5

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 6
da: Stilistisk sæt 6

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 7
da: Stilistisk sæt 7

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 8
da: Stilistisk sæt 8

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 9
da: Stilistisk sæt 9

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 10
da: Stilistisk sæt 10

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 11
da: Stilistisk sæt 11

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 12
da: Stilistisk sæt 12

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 13
da: Stilistisk sæt 13

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 14
da: Stilistisk sæt 14

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 15
da: Stilistisk sæt 15

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 16
da: Stilistisk sæt 16

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 17
da: Stilistisk sæt 17

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 18
da: Stilistisk sæt 18

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 19
da: Stilistisk sæt 19

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Set 20
da: Stilistisk sæt 20

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
da: Matematisk skriftstilsvarianter

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
da: Forlængende glyfopdeling

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
da: Sænket skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
da: Hævet skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
da: Ornamenteret

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
da: Titelformer

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
da: Efterstillede jamoformer

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
da: Traditionelle navneformer

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
da: Tal i tabelform

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
da: Traditionelle former

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
da: Tredjedelsbredder

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
da: Minuskler og kapitæler

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
da: Alternativ lodret målestok

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
da: Vattuvarianter

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
da: Lodret skrivning

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
da: Alternativ lodret halvmålestok

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
da: Vokal-jamoformer

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
da: Lodrette kanavarianter

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
da: Lodret knibning

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
da: Proportional, alternativ lodretmålestok

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
da: Lodrette varianter og rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
da: Lodrette varianter til rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
da: Gennemstreget nul
