gnome-games master - en to ca translation catalogue (175 entries)

en: Games
ca: Jocs

en: Simple game launcher for GNOME
ca: Llançador de jocs simple per al GNOME

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
ca: El Jocs és una aplicació del GNOME 3 per a navegar dins la vostra biblioteca de videojocs i triar i jugar fàcilment a un joc. El seu objectiu és fer per als jocs el que l'aplicació Música ja fa per la vostra biblioteca musical.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
ca: Instal·leu l'aplicació Jocs si només voleu una manera simple i còmode de jugar a videojocs, i no necessiteu característiques avançades com eines de «speedrunning» o de desenvolupament de videojocs.

en: Features:
ca: Característiques:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
ca: Mostra els jocs instal·lats, els jocs del Steam, els fitxers ROM…

en: Search in your games collection
ca: Cerca-ho a la col·lecció

en: Play your games
ca: Jugueu als jocs

en: Resume your game to where you left it
ca: Continueu la partida on la vau deixar

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

en: Video game player
ca: Reproductor de videojocs

en: View and play your video games collection
ca: Visualitzeu i jugueu a la col·lecció de videojocs

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;videogame;video game;player;
ca: joc;videojoc;vídeo joc;reproductor;

en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
ca: Si els jocs s'han de veure en pantalla completa o no.

en: Video filter
ca: Filtre de vídeo

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels), “crt” (CRT emulation).
ca: Filtre per la sortida de vídeo. Els valors permesos són: «suau» (píxels difuminats), «afilat» (píxels quadrats), «crt» (emulació de CRT).

en: Window maximized
ca: Finestra maximitzada

en: Window maximized state.
ca: Estat de la finestra maximitzada.

en: Window size
ca: Mida de la finestra

en: Window size (width and height).
ca: Mida de la finestra (amplada i alçada).

en: Preferred core
ca: Nucli preferit

en: Preferred Libretro core to be used for running games. A different core may be used if the preferred core is missing firmware.
ca: El nucli Libretro preferit per a executar jocs. Es pot utilitzar un nucli diferent si al nucli preferit li falta el microprogramari.

en: Shortcuts
ca: Dreceres

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ca: Torna enrere

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ca: Surt

en: Collection
ca: Col·lecció

[ctx: shortcut window]
en: Search
ca: Cerca

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ca: Mostra les dreceres

[ctx: shortcut window]
en: Navigate
ca: Navega

[ctx: shortcut window]
en: Left analog stick
ca: Pal analògic esquerra

[ctx: shortcut window]
en: Directional pad
ca: Pad direccional

[ctx: shortcut window]
en: Select view
ca: Seleccioneu la vista

[ctx: shortcut window]
en: Start game
ca: Inicia el joc

[ctx: shortcut window]
en: Start button
ca: Botó Start

[ctx: shortcut window]
en: Bottom action button
ca: Botó Acció inferior

en: In Game
ca: En joc

[ctx: shortcut window]
en: Create new snapshot
ca: Crea una captura nova

[ctx: shortcut window]
en: Load the latest snapshot
ca: Carrega l'última instantània

[ctx: shortcut window]
en: Show snapshots
ca: Mostra les instantànies

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
ca: Commuta el mode de pantalla completa

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
ca: Surt del mode de pantalla completa

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the collection
ca: Torna a la col·lecció

[ctx: shortcut window]
en: Home button
ca: Botó Inici

[ctx: shortcut window]
en: Accept
ca: Accepta

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
ca: Cancel·la

[ctx: shortcut window]
en: Right action button
ca: Botó Acció dret

note: Translators: This is displayed in the shortcuts window. This corresponds to the screens layout for the Nintendo DS.
en: Screen Layout
ca: Disposició de la pantalla

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means the two screens are displayed side by side Translators: This describes the Nintendo DS screens layout, side by side
en: Side by side
ca: Cara a cara

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the right of the top screen.
en: Bottom to the right
ca: De baix cap a la dreta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the left of the top screen
en: Bottom to the left
ca: De baix cap a l'esquerra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means only one screen is displayed at once. The screen displayed can then be changed in-game
en: Single screen
ca: Una sola pantalla

en: Screen Switching
ca: Commutació de la pantalla

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the top screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show top screen
ca: Mostra la pantalla superior

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the bottom screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show bottom screen
ca: Mostra la pantalla inferior

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for toggling whether the top or bottom screen is displayed, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Toggle screen
ca: Commuta la pantalla

[ctx: shortcut window]
en: Press right analog stick
ca: Premeu analògic dret

en: Cheats
ca: Trucs

[ctx: shortcut window]
en: Contribute
ca: Contribuïu-hi

en: Add to Collection
ca: Afegeix a la col·lecció

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Add
ca: _Afegeix

en: Search
ca: Cerca

en: No collections found
ca: No s'ha trobat cap col·lecció

en: Add a new collection to add games to it.
ca: Afegeix una col·lecció nova per afegir-hi jocs.

en: Create Collection
ca: Crea col·lecció

en: Create a collection
ca: Crea una col·lecció

en: Add a Collection
ca: Afegeix una col·lecció

en: Back
ca: Enrere

en: Enter a collection name
ca: Introduïu un nom de col·lecció

en: C_reate
ca: _Crea

en: Create collection
ca: Crea col·lecció

en: This collection is empty
ca: Aquesta col·lecció està buida

en: Add some games to this collection to see them here.
ca: Afegiu alguns jocs a aquesta col·lecció per veure'ls aquí.

en: Add game files…
ca: Afegeix els fitxers del joc…

note: Translators: tooltip for the application menu button
en: Menu
ca: Menú

en: Select games
ca: Selecciona els jocs

en: Collection menu
ca: Menú col·lecció

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Click on items to select them
ca: Fes clic als elements per seleccionar-los

en: Platforms
ca: Plataformes

en: Collections
ca: Col·leccions

en: Loading
ca: S'està carregant

en: Rename Collection
ca: Canvia el nom de la col·lecció

en: _Rename
ca: _Canvia el nom

en: Pr_eferences
ca: Pr_eferències

en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres

en: _Help
ca: _Ajuda

en: _About Games
ca: _Quant al Jocs

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Select None
ca: No en seleccionis cap

en: R_emove
ca: _Suprimeix

en: Restore
ca: Restaura

en: _Load
ca: _Carrega

en: _Restart
ca: _Torna a començar

en: _Snapshots
ca: _Instantànies

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: No games found
ca: No s'ha trobat cap joc

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: Install games or add directories containing games to your search sources.
ca: Instal·leu jocs o afegiu directoris que continguin jocs a les vostres fonts de cerca.

en: Try a different search.
ca: Proveu una cerca diferent.

en: Gamepad Input
ca: Comandaments

en: Keyboard Input
ca: Teclat

en: Media
ca: Elements multimèdia

en: Gamepads
ca: Comandaments

en: Keyboard
ca: Teclat

en: Export save data
ca: Exporta les dades desades

en: _Export
ca: _Exporta

en: Import save data
ca: Importa les dades desades

en: _Import
ca: _Importa

en: Filter
ca: Filtre

[ctx: Keyboard configuration factory reset]
en: Reset
ca: Reinicia

en: Configure
ca: Configura

en: Skip
ca: Omet

en: Preferences
ca: Preferències

en: Video
ca: Vídeo

en: Controllers
ca: Controladors

en: Import & Export
ca: Importa i exporta

en: Use the game’s own window to play it
ca: Feu servir la pròpia finestra del joc per jugar-hi

en: This game isn’t integrated with GNOME Games.
ca: Aquest joc no està integrat al Jocs del GNOME.

en: You have to use its own window to play it.
ca: Heu de fer servir la seva pròpia finestra per jugar-hi.

en: _Add to Collection
ca: _Afegeix a una col·lecció

en: _Remove
ca: _Suprimeix

en: Create new snapshot
ca: Crea una instantània nova

en: _Delete
ca: _Esborra

en: Name
ca: Nom

en: _Undo
ca: _Desfés

en: Desktop
ca: Escriptori

en: Player %u
ca: Jugador %u

en: Change Screen
ca: Canvia la pantalla

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means only one screen is displayed at * once. The screen displayed can then be changed in-game.
en: Single screen
ca: Una sola pantalla

note: translators: known as "Mega-CD" in most of the world
en: Sega CD
ca: Mega-CD

note: translators: known as "Mega-CD 32X" in most of the world
en: Sega CD 32X
ca: Mega-CD 32X

note: translators: known as "CD-ROM²" in eastern Asia and France
en: TurboGrafx-CD
ca: PC Engine CD-ROM² System

en: Recently Played
ca: Jugats recentment

en: New snapshot %s
ca: Instantània nova %s

en: Unknown
ca: Desconegut

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
ca: El sistema «%s» encara no està suportat, però el suport complet està planificat.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
ca: El sistema encara no està suportat, però el suport complet està planificat.

en: Unknown platform
ca: Plataforma desconeguda

note: translators: known as "Famicom" in eastern Asia
en: Nintendo Entertainment System
ca: Nintendo (NES)

note: translators: known as "Mega Drive 32X", "Mega 32X" or "Super 32X" in other places
en: Genesis 32X
ca: Mega Drive 32X

note: translators: known as "Mega Drive" in most of the world
en: Sega Genesis
ca: Mega Drive

note: translators: known as "Super Famicom" in eastern Asia
en: Super Nintendo Entertainment System
ca: Super Nintendo (SNES)

note: translators: known as "PC Engine" in eastern Asia and France
en: TurboGrafx-16
ca: PC Engine

en: Search term
ca: Cerca el terme

en: Select game files
ca: Selecciona els fitxers del joc

en: An unexpected error occurred while trying to run %s
ca: S'ha produït un error inesperat quan s'intentava executar %s

en: GNOME Games
ca: Jocs del GNOME

en: A video game player for GNOME
ca: Un reproductor de videojocs per al GNOME

en: Learn more about GNOME Games
ca: Més informació sobre el Jocs del GNOME

note: Translators: This is displayed if the user tries to log out of his * GNOME session, shutdown, or reboot while Games is running
en: Playing a game
ca: S'està jugant a un joc

en: Resume last game?
ca: Voleu continuar l'última partida?

en: Restart
ca: Torna a començar

en: Resume
ca: Continua

[ctx: Resuming a game failed dialog]
en: Reset
ca: Reinicia

en: Are you sure you want to quit?
ca: Esteu segur que voleu sortir?

en: All unsaved progress will be lost.
ca: Perdreu el progrés no desat.

en: Quit
ca: Surt

en: Oops! Unable to run “%s”
ca: Vaja! No s'ha pogut executar «%s»

en: Oops! Unable to run the game
ca: Vaja! No s'ha pogut executar el joc

en: Press suitable button on your gamepad
ca: Premeu un botó adequat al vostre comandament

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
ca: Moveu l'eix esquerra/dreta al vostre comandament

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
ca: Moveu l'eix amunt/avall al vostre comandament

note: translators: This message is displayed at the bottom of the window * when the user maps keyboard keys to controller buttons. To see it, * click on the hamburger menu, click on preferences > controllers > * keyboard, and click on the "configure" button
en: Press suitable key on your keyboard
ca: Premeu una tecla adequada al vostre teclat

en: Media %d
ca: Suport %d

note: Translators: This is displayed under the platform name when no * core is available for this platform. To see this message, click * on the hamburger menu, click on Preferences, then on Platforms
en: None
ca: Cap

note: same as video-filters in gschema Translators: These values are video filters applied to the screen. Smooth * tries to smoothen the pixels, sharp displays the pixels square, and CRT * emulates an old TV
en: Smooth
ca: Suau

en: Sharp
ca: Afilat

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
ca: Prova %s

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
ca: Configuració de %s

en: Factory reset mapping for this controller?
ca: Voleu restablir les associacions de fàbrica d'aquest controlador?

en: Your mapping will be lost
ca: Les associacions es perdran.

en: Autosave
ca: Desament automàtic

note: Translators: This message is shown to the user if he tried to rename * his snapshot either with an empty string, or with the name of the * autosave
en: Invalid name
ca: Nom invàlid

en: A snapshot with this name already exists
ca: Ja existeix una instantània amb aquest nom

en: Error writing “%s”: %s (%d)
ca: S'ha produït un error escrivint «%s»: %s (%d)
