gnome-games master - en to da translation catalogue (201 entries)

en: Games
da: Spil

en: Simple game launcher for GNOME
da: Simpel spilstarter til GNOME

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
da: Spil er et GNOME 3-program til at gennemse dit videospilsbibliotek og til let at vælge og spille et af spillene. Det har til hensigt at gøre for spil hvad Musik allerede gør for dit musikbibliotek.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
da: Du vil installere Spil hvis du vil have en simpel og komfortabel måde til at spille dine spil og ikke har brug for avancerede funktionalitet såsom speedrunning-værktøjer eller værktøjer til udvikling af videospil.

en: Features:
da: Funktionaliteter:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
da: Vis dine installerede spil, dine Steam-spil, dine spil-ROM'er …

en: Search in your games collection
da: Søg i din spilsamling

en: Play your games
da: Spil dine spil

en: Resume your game to where you left it
da: Genoptag dit spil hvor du slap det

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Video game player
da: Videospilsafspiller

en: View and play your video games collection
da: Vis og afspil din videospilsamling

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;videogame;video game;player;
da: spil;videospil;afspiller;

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
da: Om spillet skal vises i fuldskærm eller ej.

en: Video filter
da: Videofilter

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels), “crt” (CRT emulation).
da: Filtrer spillets videooutput. Tilladte værdier er: “smooth” (slørede pixels), “sharp” (kantede pixels), “crt” (emulering af billedrør).

en: Window maximized
da: Maksimeret vindue

en: Window maximized state.
da: Tilstand for maksimeret vindue.

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height).
da: Vinduesstørrelse (bredde og højde).

en: Preferred core
da: Foretrukne kerne

en: Preferred Libretro core to be used for running games. A different core may be used if the preferred core is missing firmware.
da: Foretrukne Libretro-kerne som skal bruges til at køre spil. Der kan vælges en anden kerne hvis den foretrukne kerne mangler firmware.

en: Add to Collection
da: Tilføj til samling

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Add
da: _Tilføj

en: Search
da: Søg

en: No collections found
da: Fandt ingen samlinger

en: Add a new collection to add games to it.
da: Tilføj en ny samling for at tilføje spil til den.

en: Create Collection
da: Opret samling

en: Create a collection
da: Opret en samling

en: Add a Collection
da: Tilføj en samling

en: Back
da: Tilbage

en: Enter a collection name
da: Indtast navnet på en samling

en: C_reate
da: _Opret

en: Create collection
da: Opret samling

en: This collection is empty
da: Samlingen er tom

en: Add some games to this collection to see them here.
da: Tilføj spil til samlingen for at se dem her.

en: Add game files…
da: Tilføj spilfiler …

en: Select games
da: Vælg spil

en: Collection menu
da: Samlingsmenu

en: Cancel
da: Annuller

en: Click on items to select them
da: Klik på elementer for at vælge dem

en: Platforms
da: Platforme

en: Collections
da: Samlinger

en: Loading
da: Indlæser

en: Rename Collection
da: Omdøb samling

en: _Rename
da: _Omdøb

en: Pr_eferences
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About Games
da: _Om Spil

en: Select All
da: Vælg alle

en: Select None
da: Vælg ingen

en: R_emove
da: _Fjern

en: Restore
da: Gendan

en: _Load
da: _Indlæs

en: _Restart
da: _Genstart

en: _Snapshots
da: _Øjebliksbilleder

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: No games found
da: Fandt ingen spil

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: Install games or add directories containing games to your search sources.
da: Installer spil eller tilføj mapper med spil til dine søgekilder.

en: Try a different search.
da: Prøv en anden søgning.

en: Gamepad Input
da: Gamepadinput

en: Keyboard Input
da: Tastaturinput

en: Media
da: Medie

en: Keyboard
da: Tastatur

en: Export save states and in-game saves. This can be used for moving the data to another device or for restoring it later. Desktop, Steam and LÖVE games cannot be exported.
da: Eksportér gemmetilstande og gemmedata i spil. Det kan bruges til at flytte dataene til en anden enhed eller til at gendanne dem senere. Skrivebords-, Steam- og LÖVE-spil kan ikke eksporteres.

en: Export save data
da: Eksportér gemmedata

en: _Export
da: _Eksportér

en: Import save data for games from existing backup. This will replace existing saves and cannot be undone.
da: Importér gemmedata for spil fra en eksisterende sikkerhedskopi. Det erstatter eksisterende gemmedata og kan ikke fortrydes.

en: Import save data
da: Importér gemmedata

en: _Import
da: _Importér

[ctx: Keyboard configuration factory reset]
en: Reset
da: Nulstil

en: Configure
da: Konfigurer

en: Skip
da: Spring over

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Controllers
da: Controllere

en: Import & Export
da: Import og eksport

en: Are you sure you want to quit?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte?

en: All unsaved progress will be lost.
da: Al fremgang som ikke er gemt vil gå tabt.

en: Quit
da: Afslut

en: Use the game’s own window to play it
da: Brug spillets eget vindue til at spille det

en: This game isn’t integrated with GNOME Games.
da: Spillet er ikke integreret med GNOME Spil.

en: You have to use its own window to play it.
da: Du skal bruge dets eget vindue for at spille det.

en: Factory reset mapping for this controller?
da: Nulstil controlleren til fabriksopsætning?

en: Your mapping will be lost.
da: Din opsætning går tabt.

[ctx: Confirm controller configuration factory reset]
en: Reset
da: Nulstil

en: Are you sure you want to restart?
da: Er du sikker på, at du vil genstarte?

en: Restart
da: Genstart

en: Resume last game?
da: Genoptag sidste spil?

en: Resume
da: Genoptag

en: Resuming failed. Do you want to restart the game?
da: Genoptagning mislykkedes. Vil du genstarte spillet?

[ctx: Resuming a game failed dialog]
en: Reset
da: Nulstil

en: Add/Remove selected games to favorite
da: Tilføj/fjern valgte spil til/fra favoritter

en: _Add to Collection
da: _Tilføj til samling

en: Add selected games to a collection
da: Tilføj valgte spil til en samling

en: _Remove
da: _Fjern

en: Remove selected games from this collection
da: Fjern valgte spil fra samlingen

en: Remove selected collections
da: Fjern valgte samlinger

en: Shortcuts
da: Genveje

en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Go back
da: Gå tilbage

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

en: Collection
da: Samling

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søg

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
da: Vis genveje

[ctx: shortcut window]
en: Navigate
da: Naviger

[ctx: shortcut window]
en: Left analog stick
da: Venstre analoge styrepind

[ctx: shortcut window]
en: Directional pad
da: D-pad

[ctx: shortcut window]
en: Select view
da: Vælg visning

[ctx: shortcut window]
en: Front shoulder buttons
da: Forreste skulderknapper

[ctx: shortcut window]
en: Start game
da: Start spil

[ctx: shortcut window]
en: Start button
da: Startknap

[ctx: shortcut window]
en: Bottom action button
da: Nederste handlingsknap

en: In Game
da: I spil

[ctx: shortcut window]
en: Create new snapshot
da: Opret nyt øjebliksbillede

[ctx: shortcut window]
en: Load the latest snapshot
da: Indlæs det seneste øjebliksbillede

[ctx: shortcut window]
en: Show snapshots
da: Vis øjebliksbilleder

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
da: Fuldskærm til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
da: Afslut fuldskærm

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the collection
da: Gå tilbage til samlingen

[ctx: shortcut window]
en: Home button
da: Hjemknap

[ctx: shortcut window]
en: Accept
da: Accepter

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
da: Annuller

[ctx: shortcut window]
en: Right action button
da: Højre handlingsknap

note: Translators: This is displayed in the shortcuts window. This corresponds to the screens layout for the Nintendo DS.
en: Screen Layout
da: Skærmlayout

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means the two screens are stacked one on top of the other
en: Vertical
da: Lodret

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means the two screens are displayed side by side Translators: This describes the Nintendo DS screens layout, side by side
en: Side by side
da: Side om side

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the right of the top screen.
en: Bottom to the right
da: Nederst til højre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the left of the top screen
en: Bottom to the left
da: Nederst til venstre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means only one screen is displayed at once. The screen displayed can then be changed in-game
en: Single screen
da: Én skærm

en: Screen Switching
da: Skift af skærm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the top screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show top screen
da: Vis øverste skærm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the bottom screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show bottom screen
da: Vis nederste skærm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for toggling whether the top or bottom screen is displayed, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Toggle screen
da: Skift skærm

[ctx: shortcut window]
en: Press right analog stick
da: Tryk på højre analoge styrepind

en: Cheats
da: Snydekoder

[ctx: shortcut window]
en: Contribute
da: Bidrag

en: Create new snapshot
da: Opret nyt øjebliksbillede

en: _Delete
da: _Slet

en: Name
da: Navn

en: _Undo
da: _Fortryd

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Controller Expansion
da: Controllerudvidelse

en: Player %u
da: Spiller %u

en: Change Screen
da: Skift skærm

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means the two screens are stacked one on * top of the other
en: Vertical
da: Lodret

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means the two screens are displayed side * by side
en: Side by side
da: Side om side

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means only one screen is displayed at * once. The screen displayed can then be changed in-game.
en: Single screen
da: Én skærm

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator when the two screens are displayed side by side and not * one on top of the other. The bottom screen is displayed to the * right of the top screen.
en: Bottom to the right
da: Nederste til højre

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator when the two screens are displayed side by side and not * one on top of the other. The bottom screen is displayed to the * left of the top screen.
en: Bottom to the left
da: Nederste til venstre

en: Add Collection
da: Tilføj samling

en: Favorites
da: Favoritter

en: Recently Played
da: Senest spillede

en: New snapshot %s
da: Nyt øjebliksbillede %s

en: Unknown
da: Ukendt

en: Disc %d
da: Disk %d

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
da: Systemet “%s” understøttes ikke endnu, men der er planer om fuld understøttelse.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
da: Systemet understøttes ikke endnu, men der er planer om fuld understøttelse.

en: Unknown platform
da: Ukendt platform

en: Search term
da: Søgeudtryk

en: Run a game by uid
da: Kør et spil ved brug af uid

en: Select game files
da: Vælg spilfiler

en: An unexpected error occurred while trying to run %s
da: Der opstod en uventet fejl ved forsøg på at køre %s

en: Cannot find game with UID “%s”.
da: Kan ikke finde spil med UID'et “%s”.

en: Couldn't find Tracker, automatic game discovery may not work.
da: Kan ikke finde Tracker. Automatisk opdagelse af spil virker måske ikke.

en: GNOME Games
da: GNOME Spil

en: A video game player for GNOME
da: En videospilsafspiller til GNOME

en: Learn more about GNOME Games
da: Lær mere om GNOME Spil

note: Translators: This is displayed if the user tries to log out of his * GNOME session, shutdown, or reboot while Games is running
en: Playing a game
da: Spiller et spil

en: Collection name cannot be empty
da: Navnet på samlingen må ikke være tomt

en: A collection with this name already exists
da: Der findes allerede en samling med det navn

en: %s removed
da: %s fjernet

en: Removed %d collection | Removed %d collections
da[0]: Fjernede %d samling
da[1]: Fjernede %d samlinger

en: Selected %d item | Selected %d items
da[0]: Valgte %d element
da[1]: Valgte %d elementer

en: Oops! Unable to run “%s”
da: Ups! Kan ikke køre “%s”

en: Oops! Unable to run the game
da: Ups! Kan ikke køre spillet

en: Oops! The game “%s” crashed unexpectedly
da: Hovsa! Spillet “%s” holdt uventet op med at virke

en: Press suitable button on your gamepad
da: Tryk på den rette knap på din gamepad

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
da: Flyt den rette akse til venstre/højre på din gamepad

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
da: Flyt den rette akse op/ned på din gamepad

note: translators: This message is displayed at the bottom of the window * when the user maps keyboard keys to controller buttons. To see it, * click on the hamburger menu, click on preferences > controllers > * keyboard, and click on the "configure" button
en: Press suitable key on your keyboard
da: Tryk på den rette knap på dit tastatur

en: Media %d
da: Medie %d

en: Couldn’t import save data: %s
da: Kunne ikke importere gemmedata: %s

en: Couldn’t export save data: %s
da: Kunne ikke eksportere gemmedata: %s

note: Translators: This is displayed under the platform name when no * core is available for this platform. To see this message, click * on the hamburger menu, click on Preferences, then on Platforms
en: None
da: Ingen

note: same as video-filters in gschema Translators: These values are video filters applied to the screen. Smooth * tries to smoothen the pixels, sharp displays the pixels square, and CRT * emulates an old TV
en: Smooth
da: Blødt

en: Sharp
da: Skarpt

en: CRT
da: Billedrør

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
da: Tester %s

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
da: Konfigurerer %s

en: Remove selected games from favorites
da: Fjern valgte spil fra favoritter

en: Add selected games to favorites
da: Tilføj valgte spil til favoritter

en: Autosave
da: Gem automatisk

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in locale format. i.e. "Yesterday 23:04:35"
en: Yesterday %X
da: I går %X

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * locale format i.e. "3 Feb 23:04:35"
en: %-e %b %X
da: %-e. %b %X

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in locale format i.e. "3 Feb 2015 23:04:00"
en: %-e %b %Y %X
da: %-e. %b %Y %X

note: Translators: This message is shown to the user if he tried to rename * his snapshot either with an empty string, or with the name of the * autosave
en: Invalid name
da: Ugyldigt navn

en: A snapshot with this name already exists
da: Der findes allerede et øjebliksbillede med det navn

en: Error: %s (%d)
da: Fejl: %s (%d)

en: Error writing “%s”: %s (%d)
da: Fejl ved skrivning af “%s”: %s (%d)
