gnome-games master - en to fi translation catalogue (198 entries)

en: Games
fi: Pelit

en: Simple game launcher for GNOME
fi: Yksinkertainen pelikäynnistin Gnomelle

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
fi: Pelit on Gnome 3 -sovellus, jolla on mahdollista selata omaa videopelikokoelmaa ja valita sieltä pelattava peli. Sen tavoite on sama, mihin Gnomen musiikkisovellus tähtää musiikkikirjaston suhteen.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
fi: Tämän sovelluksen avulla pääset nauttimaan peleistäsi vaivatta, mutta toisaalta se ei tarjoa edistyneitä ominaisuuksia kuten speedrunning-työkaluja tai pelikehitykseen tarvittavia työkaluja.

en: Features:
fi: Ominaisuudet:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
fi: Luetteloi asennetut pelit, Steam-pelit, peli-ROM:it…

en: Search in your games collection
fi: Etsi pelikokoelmastasi

en: Play your games
fi: Pelaa pelejäsi

en: Resume your game to where you left it
fi: Jatka peliä siitä, mihin jäit

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Video game player
fi: Videopelitoistin

en: View and play your video games collection
fi: Selaa ja pelaa videopelejäsi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;videogame;video game;player;
fi: game;videogame;video game;player;peli;

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
fi: Esitetäänkö pelit koko näytön tilassa vai ei.

en: Video filter
fi: Videosuodatin

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels), “crt” (CRT emulation).
fi: Pelivideon ulostulon suodatin. Sallitut arvot: “smooth” (sumeat pikselit), “sharp” (lohkomaiset pikselit), “crt” (CRT-emulaatio).

en: Window maximized
fi: Ikkuna suurennettu

en: Window maximized state.
fi: Ikkunan suurentamisen tila.

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height).
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: Preferred core
fi: Ensisijainen ydin

en: Preferred Libretro core to be used for running games. A different core may be used if the preferred core is missing firmware.
fi: Ensisijainen Libretro-ydin, jota käytetään pelien suorittamiseen. Eri ydintä voidaan käyttää, jos ensisijaiselta ytimeltä puuttuu laiteohjelmisto.

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Player %u
fi: Pelaaja %u

en: Controller Expansion
fi: Ohjainlaajennus

en: Add Collection
fi: Lisää kokoelma

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Recently Played
fi: Äskettäin pelattu

en: Use the game’s own window to play it
fi: Käytä pelin omaa ikkunaa pelaamiseen

en: This game isn’t integrated with GNOME Games.
fi: Tätä peliä ei ole integroitu Gnomen peleihin.

en: New snapshot %s
fi: Uusi tilannevedos %s

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Disc %d
fi: Levy %d

en: Press suitable button on your gamepad
fi: Paina soveltuvaa painiketta peliohjaimesta

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
fi: Liikuta ohjaimesi soveltuvaa akselia vasemmalle/oikealle

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
fi: Liikuta ohjaimesi soveltuvaa akselia ylös/alas

note: translators: This message is displayed at the bottom of the window * when the user maps keyboard keys to controller buttons. To see it, * click on the hamburger menu, click on preferences > controllers > * keyboard, and click on the "configure" button
en: Press suitable key on your keyboard
fi: Paina soveltuvaa näppäintä näppäimistöstä

en: Gamepads
fi: Peliohjaimet

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Export save states and in-game saves. This can be used for moving the data to another device or for restoring it later. Desktop, Steam and LÖVE games cannot be exported.
fi: Vie pelitilanteet ja pelien sisäiset tallennukset. Tätä voidaan käyttää tietojen siirtämiseen toiselle laitteelle tai myöhempään palauttamiseen. Työpöytä-, Steam- ja LÖVE-pelejä ei voi viedä.

en: Export save data
fi: Vie pelitiedot

en: _Export
fi: _Vie

en: Import save data for games from existing backup. This will replace existing saves and cannot be undone.
fi: Tuo tallennustiedot peleille olemassa olevasta varmuuskopiosta. Tämä korvaa olemassa olevat tallennukset, eikä toimenpidettä voi perua.

en: Import save data
fi: Tuo pelitiedot

en: _Import
fi: _Tuo

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Couldn’t import save data: %s
fi: Tallennustietoja ei voitu tuoda: %s

en: Couldn’t export save data: %s
fi: Tallennustietoja ei voitu viedä: %s

note: Translators: This is displayed under the platform name when no * core is available for this platform. To see this message, click * on the hamburger menu, click on Preferences, then on Platforms
en: None
fi: Ei mitään

en: Filter
fi: Suodatin

note: same as video-filters in gschema Translators: These values are video filters applied to the screen. Smooth * tries to smoothen the pixels, sharp displays the pixels square, and CRT * emulates an old TV
en: Smooth
fi: Sulava

en: Sharp
fi: Terävä

en: CRT
fi: Kuvaputki (CRT)

en: Back
fi: Takaisin

[ctx: Keyboard configuration factory reset]
en: Reset
fi: Nollaa

en: Configure
fi: Määritä

en: Cancel
fi: Peru

en: Skip
fi: Ohita

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
fi: Testataan %s

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
fi: Määritetään %s

en: Factory reset mapping for this controller?
fi: Palautetaanko tämän ohjaimen asetukset tehdasasetuksille?

en: Your mapping will be lost
fi: Ohjaimen asetukset nollataan

[ctx: Confirm controller configuration factory reset]
en: _Reset
fi: _Nollaa

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Controllers
fi: Ohjaimet

en: Platforms
fi: Alustat

en: Import & Export
fi: Tuo ja vie

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
fi: Järjestelmä “%s” ei ole vielä tuettu, mutta täysi tuki on suunnitelmissa.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
fi: Järjestelmä ei ole vielä tuettu, mutta täysi tuki on suunnitelmissa.

en: Unknown platform
fi: Tuntematon alusta

en: Change Screen
fi: Vaihda näyttöä

note: Translators: This is displayed in the shortcuts window. This corresponds to the screens layout for the Nintendo DS and 3DS.
en: Screen Layout
fi: Näytön asettelu

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are stacked one * on top of the other.
en: Vertical
fi: Päällekkäin

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are displaye * side by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the right of the top * screen, making it comfortable for rig
en: Side by side, right-handed
fi: Vierekkäin, oikeakätinen

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are displayed * side by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the left of the top * screen, making it comfortable for lef
en: Side by side, left-handed
fi: Vierekkäin, vasenkätinen

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means only one screen is displayed at * once. The screen displayed can then be changed in-game.
en: Single screen
fi: Yksi näyttö

en: Search term
fi: Hakuehto

en: Run a game by uid
fi: Suorita peli uid:n perusteella

en: Select game files
fi: Valitse pelitiedostot

en: _Add
fi: _Lisää

en: An unexpected error occurred while trying to run %s
fi: Tapahtui odottamaton virhe, kun yritettiin suorittaa %s

en: Cannot find game with UID “%s”.
fi: Peliä UID:llä “%s” ei löydy.

en: Couldn't find Tracker, automatic game discovery may not work.
fi: Trackeria ei löytynyt, pelien automaattinen löytäminen ei välttämättä toimi.

en: GNOME Games
fi: Gnomen pelit

en: A video game player for GNOME
fi: Videopelitoistin Gnomelle

en: Learn more about GNOME Games
fi: Lisätietoja Gnomen peleistä

note: Translators: This is displayed if the user tries to log out of his * GNOME session, shutdown, or reboot while Games is running
en: Playing a game
fi: Peli meneillään

en: Add to Collection
fi: Lisää kokoelmaan

en: Search
fi: Etsi

en: No collections found
fi: Kokoelmia ei löytynyt

en: Add a new collection to add games to it.
fi: Lisää uusi kokoelma ja lisää pelejä siihen.

en: Create Collection
fi: Luo kokoelma

en: Create a collection
fi: Luo kokoelma

en: Add a Collection
fi: Lisää kokoelma

en: Enter a collection name
fi: Anna nimi kokoelmalle

en: C_reate
fi: _Luo

en: Collection name cannot be empty
fi: Kokoelman nimi ei voi olla tyhjä

en: A collection with this name already exists
fi: Kokoelma samalla nimellä on jo olemassa

en: This collection is empty
fi: Kokoelma on tyhjä

en: Add some games to this collection to see them here.
fi: Lisää pelejä tähän kokoelmaan nähdäksesi ne täällä.

en: %s removed
fi: %s poistettu

en: Removed %d collection | Removed %d collections
fi[0]: Poistettu %d kokoelma
fi[1]: Poistettu %d kokoelmaa

en: Add game files…
fi: Lisää pelitiedostoja…

note: Translators: tooltip for the application menu button
en: Menu
fi: Valikko

en: Select games
fi: Valitse pelit

en: Collection menu
fi: Kokoelmavalikko

en: Click on items to select them
fi: Napsauta kohteita valitaksesi ne

en: Try a different search.
fi: Kokeile eri hakuehtoja.

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: No games found
fi: Pelejä ei löytynyt

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: Install games or add directories containing games to your search sources.
fi: Asenna pelejä tai lisää pelejä sisältäviä kansioita hakulähteisiin.

en: Collections
fi: Kokoelmat

en: Loading
fi: Ladataan

en: Rename Collection
fi: Nimeä kokoelma uudelleen

en: _Rename
fi: _Nimeä uudelleen

en: Pr_eferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: _About Games
fi: _Tietoja - Pelit

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select None
fi: Älä valitse mitään

en: R_emove
fi: P_oista

en: Selected %d item | Selected %d items
fi[0]: Valittu %d kohde
fi[1]: Valittu %d kohdetta

en: Restore
fi: Palauta

en: _Load
fi: _Lataa

en: _Restart
fi: _Käynnistä uudelleen

en: _Snapshots
fi: _Tilannevedokset

en: Oops! The game crashed unexpectedly
fi: Voi ei! Peli kaatui yllättäen

en: Oops! Unable to run the game
fi: Hups! Pelin käynnistäminen ei onnistu

en: Resume last game?
fi: Jatketaanko viimeisintä peliä?

en: Restart
fi: Aloita uudelleen

en: Resume
fi: Jatka

[ctx: Resuming a game failed dialog]
en: Reset
fi: Nollaa

en: Are you sure you want to quit?
fi: Haluatko varmasti lopettaa?

en: All unsaved progress will be lost.
fi: Kaikki tallentamattomat tiedot katoavat.

en: Quit
fi: Lopeta

en: Are you sure you want to restart?
fi: Haluatko varmasti aloittaa uudelleen?

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fi: Takaisin

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

en: Collection
fi: Kokoelma

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Navigate
fi: Liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Left analog stick
fi: Vasen analoginen sauva

[ctx: shortcut window]
en: Directional pad
fi: Suuntanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Select view
fi: Valitse näkymä

[ctx: shortcut window]
en: Front shoulder buttons
fi: Etusormipainikkeet

[ctx: shortcut window]
en: Start game
fi: Käynnistä peli

[ctx: shortcut window]
en: Start button
fi: Start-painike

[ctx: shortcut window]
en: Bottom action button
fi: Alatoimintopainike

en: In Game
fi: Pelissä

[ctx: shortcut window]
en: Create new snapshot
fi: Luo uusi tilannevedos

[ctx: shortcut window]
en: Load the latest snapshot
fi: Lataa viimeisin tilannevedos

[ctx: shortcut window]
en: Show snapshots
fi: Näytä tilannevedokset

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
fi: Koko näyttö päällä/pois

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the collection
fi: Palaa takaisin kokoelmaan

[ctx: shortcut window]
en: Home button
fi: Home-painike

[ctx: shortcut window]
en: Accept
fi: Hyväksy

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: shortcut window]
en: Right action button
fi: Oikea toimintopainike

en: Nintendo DS and 3DS
fi: Nintendo DS ja 3DS

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means the two screens are stacked one on top of the other
en: Vertical
fi: Pystytasossa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means the two screens are displayed side by side Translators: This describes the Nintendo DS and 3DS screens layout, side by side
en: Side by side
fi: Vierekkäin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the right of the top screen.
en: Bottom to the right
fi: Alempi oikealle

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the left of the top screen
en: Bottom to the left
fi: Alempi vasemmalle

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means only one screen is displayed at once. The screen displayed can then be changed in-game
en: Single screen
fi: Yksi näyttö

en: Screen Switching
fi: Näytön vaihtaminen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the top screen, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Show top screen
fi: Näytä ylempi näyttö

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the bottom screen, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Show bottom screen
fi: Näytä alempi näyttö

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for toggling whether the top or bottom screen is displayed, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Toggle screen
fi: Vaihtele näyttöä

[ctx: shortcut window]
en: Press right analog stick
fi: Paina oikeaa analogista sauvaa

en: Cheats
fi: Huijaukset

[ctx: shortcut window]
en: Contribute
fi: Osallistu

en: Gamepad Input
fi: Peliohjaimen syöte

en: Keyboard Input
fi: Näppäimistön syöte

en: Add/Remove selected games to favorite
fi: Lisää/poista valitut pelit suosikeista

en: _Add to Collection
fi: _Lisää kokoelmaan

en: Add selected games to a collection
fi: Lisää valitut pelit kokoelmaan

en: _Remove
fi: _Poista

en: Remove selected games from this collection
fi: Poista valitut pelit tästä kokoelmasta

en: Remove selected collections
fi: Palaa valitut kokoelmat

en: Remove selected games from favorites
fi: Poista valitut pelit suosikeista

en: Add selected games to favorites
fi: Lisää valitut pelit suosikkeihin

en: Autosave
fi: Automaattitallennus

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in locale format. i.e. "Yesterday 23:04:35"
en: Yesterday %X
fi: Eilen %X

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * locale format i.e. "3 Feb 23:04:35"
en: %-e %b %X
fi: %-e. %b %X

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in locale format i.e. "3 Feb 2015 23:04:00"
en: %-e %b %Y %X
fi: %-e. %b %Y %X

en: Create new snapshot
fi: Luo uusi tilannevedos

en: _Delete
fi: _Poista

en: Name
fi: Nimi

note: Translators: This message is shown to the user if he tried to rename * his snapshot either with an empty string, or with the name of the * autosave
en: Invalid name
fi: Virheellinen nimi

en: A snapshot with this name already exists
fi: Tilannevedos samalla nimellä on jo olemassa

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: Error: %s (%d)
fi: Virhe: %s (%d)

en: Error writing “%s”: %s (%d)
fi: Virhe kirjoittaessa “%s”: %s (%d)
