gnome-games master - en to fur translation catalogue (196 entries)

en: Games
fur: Zûcs

en: Simple game launcher for GNOME
fur: Sempliç inviadôr di zûcs par GNOME

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
fur: Zûcs e je une aplicazion di GNOME 3 par navigâ te tô librarie di videozûcs e facilmentri cjoli e zuiâ a un zûc di chei. Al à la finalitât di fâ ce che Musiche e fâs pe tô librarie di musichis.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
fur: Tu vûs instalâ Zûcs se tu âs pardabon voie di vê une semplice e pratiche maniere par zuiâ ai tiei zûcs e no ti coventin funzionalitâts avanzadis come un strument di acelerazion o struments di svilup par videozûcs.

en: Features:
fur: Funzionalitâts:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
fur: Liste i tiei zûcs instalâts, i tiei zûcs di Steam, lis tôs ROM dai zûcs…

en: Search in your games collection
fur: Cîr te tô colezion di zûcs

en: Play your games
fur: Zuie ai tiei zûcs

en: Resume your game to where you left it
fur: Ripie il zûc di dulà che tu lu vevis lassât

en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

en: Video game player
fur: Riprodutôr di videozûcs

en: View and play your video games collection
fur: Viôt e zuie la tô colezion di videozûcs

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;videogame;video game;player;
fur: zûc;videozûc;video zûc;zuiadôr;

en: Fullscreen
fur: Plen visôr

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
fur: Indiche se i zûcs a àn di jessi mostrâts a plen visôr o no.

en: Video filter
fur: Filtri video

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels), “crt” (CRT emulation).
fur: Filtre la jessude dal video dai zûcs. I valôrs permetûts a son: “smooth” (pixel fûr fûc), “sharp” (pixel scuadrâts), “crt” (emulazion CRT).

en: Window maximized
fur: Barcon slargjât

en: Window maximized state.
fur: Stât barcon slargjât.

en: Window size
fur: Dimension barcon

en: Window size (width and height).
fur: La dimension dal barcon (largjece e altece).

en: Preferred core
fur: Cûr preferît

en: Preferred Libretro core to be used for running games. A different core may be used if the preferred core is missing firmware.
fur: Cûr de librerie Libretro preferide di doprâ pai zûcs in esecuzion. Al pues jessi doprât un cûr diviers se a chel preferît i mancje il firmware.

en: Desktop
fur: Scritori

en: Player %u
fur: Zuiadôr %u

en: Controller Expansion
fur: Espansion dai Controllers

en: Add Collection
fur: Zonte colezion

en: Favorites
fur: Preferîts

en: Recently Played
fur: Zuiâts di resint

en: Use the game’s own window to play it
fur: Dopre il barcon natîf dal zûc par podê zuiâ cun lui

en: This game isn’t integrated with GNOME Games.
fur: Chest zûc nol è integrât cun GNOME Zûcs.

en: New snapshot %s
fur: Gnûf instantanie %s

en: Unknown
fur: No cognossût

en: Press suitable button on your gamepad
fur: Frache il boton adat sul to gamepad

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
fur: Môf a çampe e a drete i as adats sul to gamepad

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
fur: Môf in sù e in jù i as adats sul to gamepad

note: translators: This message is displayed at the bottom of the window * when the user maps keyboard keys to controller buttons. To see it, * click on the hamburger menu, click on preferences > controllers > * keyboard, and click on the "configure" button
en: Press suitable key on your keyboard
fur: Frache il tast adat su pe tastiere

en: Gamepads
fur: Gamepad

en: Keyboard
fur: Tastiere

en: Export save states and in-game saves. This can be used for moving the data to another device or for restoring it later. Desktop, Steam and LÖVE games cannot be exported.
fur: Espuarte i stâts salvâts e i salvaments tai zûcs. Chest al pues jessi doprât par spostâ i dâts suntun altri dispositîf o par ripristinâ plui indenant. No si pues espuartâ i zûcs dal scritori, di Steam e di LÖVE.

en: Export save data
fur: Espuarte dâts salvâts

en: _Export
fur: _Espuarte

en: Import save data for games from existing backup. This will replace existing saves and cannot be undone.
fur: Impuarte di un backup esistent i dâts salvâts pai zûcs. Cheste operazion e sostituirà i salvaments esistents e no si podarà tornâ indaûr.

en: Import save data
fur: Impuarte dâts salvâts

en: _Import
fur: _Impuarte

en: _Cancel
fur: _Anule

en: Couldn’t import save data: %s
fur: Impussibil impuartâ i dâts salvâts: %s

en: Couldn’t export save data: %s
fur: Impussibil espuartâ i dâts salvâts: %s

note: Translators: This is displayed under the platform name when no * core is available for this platform. To see this message, click * on the hamburger menu, click on Preferences, then on Platforms
en: None
fur: Nissun

en: Filter
fur: Filtri

note: same as video-filters in gschema Translators: These values are video filters applied to the screen. Smooth * tries to smoothen the pixels, sharp displays the pixels square, and CRT * emulates an old TV
en: Smooth
fur: Fûr fûc

en: Sharp
fur: Scuadrât

en: Back
fur: Indaûr

en: Cancel
fur: Anule

en: Skip
fur: Salte

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
fur: Prove di %s

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
fur: Configurazion di %s

en: Factory reset mapping for this controller?
fur: Partâ aes impostazions di fabriche la mapadure di chest controller?

en: Your mapping will be lost
fur: La tô mapadure e larà pierdude

[ctx: Confirm controller configuration factory reset]
en: _Reset
fur: _Ripristine

en: Preferences
fur: Preferencis

en: Controllers
fur: Controller

en: Platforms
fur: Plateformis

en: Import & Export
fur: Impuarte e espuarte

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
fur: Il sisteme “%s” nol è ancjemò supuartât, ma il plen supuart al è programât.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
fur: Il sisteme nol è ancjemò supuartât, ma il plen supuart al è programât.

en: Unknown platform
fur: Plateforme no cognossude

en: Change Screen
fur: Cambie visôr

note: Translators: This is displayed in the shortcuts window. This corresponds to the screens layout for the Nintendo DS and 3DS.
en: Screen Layout
fur: Disposizion visôrs

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are stacked one * on top of the other.
en: Vertical
fur: Verticâl

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are displaye * side by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the right of the top * screen, making it comfortable for rig
en: Side by side, right-handed
fur: Un in bande di chel altri, man drete

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are displayed * side by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the left of the top * screen, making it comfortable for lef
en: Side by side, left-handed
fur: Un in bande di chel altri, çampins

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means only one screen is displayed at * once. The screen displayed can then be changed in-game.
en: Single screen
fur: Visôr ugnul

en: Search term
fur: Tiermin di ricercje

en: Run a game by uid
fur: Eseguìs un zûc a mieç di uid

en: Select game files
fur: Selezione i file di zûc

en: _Add
fur: _Zonte

en: An unexpected error occurred while trying to run %s
fur: Al è vignût fûr un erôr inspietât intant che si cirive di eseguî %s

en: Cannot find game with UID “%s”.
fur: Impussibil cjatâ un zûc cul UID “%s”.

en: Couldn't find Tracker, automatic game discovery may not work.
fur: Impussibil cjatâ Tracker, la scuvierte automatiche di zûcs e podarès no funzionâ.

en: GNOME Games
fur: GNOME Zûcs

en: A video game player for GNOME
fur: Un riprodutôr di videozûcs par GNOME

en: Learn more about GNOME Games
fur: Plui informazions su GNOME Zûcs

note: Translators: This is displayed if the user tries to log out of his * GNOME session, shutdown, or reboot while Games is running
en: Playing a game
fur: Daûr a zuiâ un zûc

en: Add to Collection
fur: Zonte ae colezion

en: Search
fur: Cîr

en: No collections found
fur: Nissune colezions cjatade

en: Add a new collection to add games to it.
fur: Zonte une gnove colezion par zontâi zûcs.

en: Create Collection
fur: Cree colezion

en: Create a collection
fur: Cree une colezion

en: Add a Collection
fur: Zonte une colezion

en: Enter a collection name
fur: Inserìs un non pe colezion

en: C_reate
fur: C_ree

en: Collection name cannot be empty
fur: Il non de colezion nol à di sei vueit

en: A collection with this name already exists
fur: E esist za une colezion cun chest non

en: This collection is empty
fur: Cheste colezion e je vueide

en: Add some games to this collection to see them here.
fur: Zonte cualchi zûc a cheste colezion par viodiju achì.

en: %s removed
fur: %s gjavât

en: Removed %d collection | Removed %d collections
fur[0]: Gjavade %d colezion
fur[1]: Gjavadis %d colezions

en: Add game files…
fur: Zonte i file di zûc…

note: Translators: tooltip for the application menu button
en: Menu
fur: Menù

en: Select games
fur: Selezione zûcs

en: Collection menu
fur: Menù colezion

en: Click on items to select them
fur: Fâs clic sui elements par selezionâju

en: Try a different search.
fur: Prove une ricercje diferente.

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: No games found
fur: Nissun zûc cjatât

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: Install games or add directories containing games to your search sources.
fur: Instale zûcs o zonte cartelis che a contegnin zûcs ae tô sorzint di ricercje.

en: Collections
fur: Colezions

en: Loading
fur: Daûr a cjariâ

en: Rename Collection
fur: Cambie non ae colezion

en: _Rename
fur: _Cambie non

en: Pr_eferences
fur: Pr_eferencis

en: _Keyboard Shortcuts
fur: Scurtis di _tastiere

en: _Help
fur: _Jutori

en: _About Games
fur: _Informazions su Zûcs

en: Select All
fur: Selezione dut

en: Select None
fur: Selezione nissun

en: R_emove
fur: Gjav_e

en: Selected %d item | Selected %d items
fur[0]: Selezionât %d element
fur[1]: Selezionâts %d elements

en: Restore
fur: Ripristine

en: _Load
fur: _Cjarie

en: _Restart
fur: _Torne invie

en: _Snapshots
fur: _Istantaniis

en: Oops! The game crashed unexpectedly
fur: Orpo! Il zûc al è colassât in maniere inspietade

en: Oops! Unable to run the game
fur: Orpo! Impussibil eseguî il zûc

en: Resume last game?
fur: Ripiâ l'ultime partide?

en: Restart
fur: Torne invie

en: Resume
fur: Ripie

en: Are you sure you want to quit?
fur: Sigûrs di jessî?

en: All unsaved progress will be lost.
fur: Ducj i progrès no salvâts a laran pierdûts.

en: Quit
fur: Jes

en: Are you sure you want to restart?
fur: Tornâ a inviâ pardabon?

en: Shortcuts
fur: Scurtis

en: General
fur: Gjenerâl

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fur: Torne indaûr

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fur: Jes

en: Collection
fur: Colezion

[ctx: shortcut window]
en: Search
fur: Cîr

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fur: Mostre scurtis

[ctx: shortcut window]
en: Navigate
fur: Navighe

[ctx: shortcut window]
en: Left analog stick
fur: Astute analogjiche a çampe

[ctx: shortcut window]
en: Directional pad
fur: Pad direzionâl

[ctx: shortcut window]
en: Select view
fur: Selezione viodude

[ctx: shortcut window]
en: Front shoulder buttons
fur: Boton ae spale anteriôr

[ctx: shortcut window]
en: Start game
fur: Tache il zûc

[ctx: shortcut window]
en: Start button
fur: Boton par tacâ

[ctx: shortcut window]
en: Bottom action button
fur: Boton azion in bas

en: In Game
fur: Intal zûc

[ctx: shortcut window]
en: Create new snapshot
fur: Cree gnove istantanie

[ctx: shortcut window]
en: Load the latest snapshot
fur: Cjarie la ultime istantanie

[ctx: shortcut window]
en: Show snapshots
fur: Mostre istantaniis

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
fur: Comute plen visôr

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
fur: Jes dal plen visôr

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the collection
fur: Torne indaûr ae colezion

[ctx: shortcut window]
en: Home button
fur: Boton cjase

[ctx: shortcut window]
en: Accept
fur: Acete

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
fur: Anule

[ctx: shortcut window]
en: Right action button
fur: Boton azion a drete

en: Nintendo DS and 3DS
fur: Nintendo DS e 3DS

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means the two screens are stacked one on top of the other
en: Vertical
fur: Verticâl

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means the two screens are displayed side by side Translators: This describes the Nintendo DS and 3DS screens layout, side by side
en: Side by side
fur: A pâr

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the right of the top screen.
en: Bottom to the right
fur: In bas a diestre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the left of the top screen
en: Bottom to the left
fur: In bas a çampe

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means only one screen is displayed at once. The screen displayed can then be changed in-game
en: Single screen
fur: Visôr ugnul

en: Screen Switching
fur: Scambiament visôrs

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the top screen, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Show top screen
fur: Mostre visôr superiôr

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the bottom screen, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Show bottom screen
fur: Mostre visôr inferiôr

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for toggling whether the top or bottom screen is displayed, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Toggle screen
fur: Comute visôr

[ctx: shortcut window]
en: Press right analog stick
fur: Frache la astute analogjiche diestre

en: Cheats
fur: Imbrois

[ctx: shortcut window]
en: Contribute
fur: Contribuìs

en: Gamepad Input
fur: Jentrade di gamepad

en: Keyboard Input
fur: Jentrade di tastiere

en: Media
fur: Supuarts

en: Media %d
fur: Supuart %d

en: Add/Remove selected games to favorite
fur: Zonte/Gjave i zûcs selezionâts tai preferîts

en: _Add to Collection
fur: _Zonte ae colezion

en: Add selected games to a collection
fur: Zonte a une colezion i zûcs selezionâts

en: _Remove
fur: _Gjave

en: Remove selected games from this collection
fur: Gjave di cheste colezion i zûcs selezionâts

en: Remove selected collections
fur: Gjave lis colezions selezionadis

en: Remove selected games from favorites
fur: Gjave dai preferîts i zûcs selezionâts

en: Add selected games to favorites
fur: Zonte tai preferîts i zûcs selezionâts

en: Autosave
fur: Salve in automatic

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in locale format. i.e. "Yesterday 23:04:35"
en: Yesterday %X
fur: Îr aes %X

note: Translators: this is the abbreviated name of the week day followed by * a time in locale format. i.e. "Monday 23:04:35"
en: %a %X
fur: %a aes %X

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * locale format i.e. "3 Feb 23:04:35"
en: %-e %b %X
fur: %-e di %b aes %X

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in locale format i.e. "3 Feb 2015 23:04:00"
en: %-e %b %Y %X
fur: %-e di %b dal %Y aes %X

en: Create new snapshot
fur: Cree gnove istantanie

en: _Delete
fur: _Elimine

en: Name
fur: Non

note: Translators: This message is shown to the user if he tried to rename * his snapshot either with an empty string, or with the name of the * autosave
en: Invalid name
fur: Non no valit

en: A snapshot with this name already exists
fur: Une istantanie cun chest non e esist za

en: _Undo
fur: _Disfe

en: Error: %s (%d)
fur: Erôr: %s (%d)

en: Error writing “%s”: %s (%d)
fur: Erôr tal scrivi “%s”: %s (%d)
