gnome-games master - en to hr translation catalogue (201 entries)

en: Games
hr: Igre

en: Simple game launcher for GNOME
hr: Jednostavan pokretač igara za GNOME

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
hr: Igre je GNOME 3 aplikacija za pregled vaše video igroteke i jednostavan odabir i igranje igre iz nje. Nastoji postići ono za igre što Glazba već obavlja za vašu fonoteku.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
hr: Instalirajte Igre samo ako želite vrlo jednostavan i udoban način za igranje vaših igara i nisu vam potrebne napredne značajke poput alata za brzinu izvođenja ili razvojnih alata za igru.

en: Features:
hr: Značajke:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
hr: Prikaz vaših instaliranih igara, vaših Steam igri i vaših ROM-ova za igre…

en: Search in your games collection
hr: Pretraga vaše kolekcije igara

en: Play your games
hr: Igrajte svoje igre

en: Resume your game to where you left it
hr: Nastavite igrati igru tamo gdje ste stali

en: The GNOME Project
hr: GNOME projekt

en: Video game player
hr: Pokretač video igara

en: View and play your video games collection
hr: Pogledajte i igrajte svoju kolekciju video igara

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;videogame;video game;player;
hr: igra;video igra;video igra;igrač;

en: Fullscreen
hr: Cjelozaslonski prikaz

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
hr: Treba li ili ne igra biti prikazana preko cijelog zaslona.

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels), “crt” (CRT emulation).
hr: Filter za video izlaz igre. Dopuštene vrijednosti su: “smooth” (zamućeni pikseli), “sharp” (blok pikseli), “crt” (CRT emulacija).

en: Window maximized
hr: Prozor uvećan

en: Window maximized state.
hr: Stanje uvećanog prozora.

en: Window size
hr: Veličina prozora

en: Window size (width and height).
hr: Veličina prozora (širina i visina).

en: Preferred core
hr: Poželjna jezgra

en: Preferred Libretro core to be used for running games. A different core may be used if the preferred core is missing firmware.
hr: Poželjna Libretro jezgra koja će se koristiti za pokretanje igara. Može se koristiti drugačija jezgra ako poželjna jezgra nedostaje.

en: Add to Collection
hr: Dodaj u kolekciju

en: _Cancel
hr: _Odustani

en: _Add
hr: _Dodaj

en: Search
hr: Pretraži

en: No collections found
hr: Nema pronađenih kolekcija

en: Add a new collection to add games to it.
hr: Dodajte novu kolekciju kako bi dodali igre u nju.

en: Create Collection
hr: Stvori kolekciju

en: Create a collection
hr: Stvori kolekciju

en: Add a Collection
hr: Dodaj kolekciju

en: Back
hr: Natrag

en: Enter a collection name
hr: Upiši naziv kolekcije

en: C_reate
hr: S_tvori

en: Create collection
hr: Stvori kolekciju

en: This collection is empty
hr: Ova kolekcija je prazna

en: Add some games to this collection to see them here.
hr: Dodajte neke igre u ovu kolekciju kako bi ih vidjeli ovdje.

en: Add game files…
hr: Dodaj datoteku igre…

note: Translators: tooltip for the application menu button
en: Menu
hr: Izbornik

en: Select games
hr: Odaberi igre

en: Collection menu
hr: Izbornik kolekcije

en: Cancel
hr: Odustani

en: Click on items to select them
hr: Kliknite na stavku kako bi ju odabrali

en: Platforms
hr: Platforme

en: Collections
hr: Kolekcije

en: Loading
hr: Učitavanje

en: Rename Collection
hr: Preimenuj kolekciju

en: _Rename
hr: _Preimenuj

en: Pr_eferences
hr: Os_obitosti

en: _Keyboard Shortcuts
hr: _Prečaci tipkovnice

en: _Help
hr: _Priručnik

en: _About Games
hr: _O Igre

en: Select All
hr: Odaberi sve

en: Select None
hr: Ukloni odabir

en: R_emove
hr: U_kloni

en: Restore
hr: Vrati

en: _Load
hr: _Učitaj

en: _Restart
hr: _Ponovno pokreni

en: _Snapshots
hr: _Snimke

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: No games found
hr: Nema pronađenih igara

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: Install games or add directories containing games to your search sources.
hr: Instalirajte igru ili dodajte mape koje sadrže igre u vaše izvore pretrage.

en: Try a different search.
hr: Pokušajte drugačiju pretragu.

en: Gamepad Input
hr: Ulaz upravljača igrama

en: Keyboard Input
hr: Ulaz tipkovnice

en: Media
hr: Medij

en: Gamepads
hr: Upravljači igrama

en: Keyboard
hr: Tipkovnica

en: Export save states and in-game saves. This can be used for moving the data to another device or for restoring it later. Desktop, Steam and LÖVE games cannot be exported.
hr: Izvezi stanja spremanja i spremljene igre. To može biti iskorišteno za premještanje podataka na drugi uređaj ili za kasniju obnovu stanja i spremljenih igra. Radna površina, Steam i LÖVE igre se ne mogu izvesti.

en: Export save data
hr: Izvezi spremljene podatke

en: _Export
hr: _Izvoz

en: Import save data for games from existing backup. This will replace existing saves and cannot be undone.
hr: Uvezi spremljene podatke za igre iz postojeće sigurnosne kopije. To će zamijeniti postojeće spremljene igre i postavke, ova radnja se ne može poništiti.

en: Import save data
hr: Uvezi spremljene podatke

en: _Import
hr: _Uvezi

[ctx: Keyboard configuration factory reset]
en: Reset
hr: Vrati izvorno

en: Configure
hr: Podesi

en: Skip
hr: Preskoči

en: Preferences
hr: Osobitosti

en: Video
hr: Snimka

en: Controllers
hr: Upravljači

en: Import & Export
hr: Uvoz i izvoz

en: Are you sure you want to quit?
hr: Sigurno želite zatvoriti?

en: All unsaved progress will be lost.
hr: Sav nespremljeni napredak će biti izgubljen.

en: Quit
hr: Zatvori

en: Use the game’s own window to play it
hr: Koristi vlastiti prozor igre za igranje

en: This game isn’t integrated with GNOME Games.
hr: Ova igra nije integrirana u GNOME Igre.

en: You have to use its own window to play it.
hr: Morate koristiti vlastiti prozor kako bi mogli igrati.

en: Factory reset mapping for this controller?
hr: Vrati izvorne postavke za ovaj upravljač igrama?

en: Your mapping will be lost.
hr: Vaše mapiranje će biti izgubljeno.

[ctx: Confirm controller configuration factory reset]
en: Reset
hr: Vrati izvorno

en: Are you sure you want to restart?
hr: Sigurno želite ponovno pokrenuti?

en: Restart
hr: Ponovno pokreni

en: Resume last game?
hr: Nastavi posljednju igru?

en: Resume
hr: Nastavi

en: Resuming failed. Do you want to restart the game?
hr: Nastavljanje neuspjelo. Želite li ponovno pokrenuti igru?

[ctx: Resuming a game failed dialog]
en: Reset
hr: Vrati izvorno

en: Add/Remove selected games to favorite
hr: Dodaj/Ukloni odabrane igre iz omiljenih

en: _Add to Collection
hr: _Dodaj u kolekciju

en: Add selected games to a collection
hr: Dodaj odabrane igre u kolekciju

en: _Remove
hr: _Ukloni

en: Remove selected games from this collection
hr: Ukloni odabrane igre iz ove kolekcije

en: Remove selected collections
hr: Ukloni odabrane kolekcije

en: Shortcuts
hr: Prečaci

en: General
hr: Općenito

[ctx: shortcut window]
en: Go back
hr: Idi natrag

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hr: Zatvori

en: Collection
hr: Kolekcija

[ctx: shortcut window]
en: Search
hr: Pretraga

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
hr: Prikaži prečace

[ctx: shortcut window]
en: Navigate
hr: Navigacija

[ctx: shortcut window]
en: Left analog stick
hr: Lijeva analogna palica

[ctx: shortcut window]
en: Directional pad
hr: Izravan Pad uređaj

[ctx: shortcut window]
en: Select view
hr: Odaberi prikaz

[ctx: shortcut window]
en: Front shoulder buttons
hr: Prednje tipke na obodu

[ctx: shortcut window]
en: Start game
hr: Pokreni igru

[ctx: shortcut window]
en: Start button
hr: Tipka pokretanja

[ctx: shortcut window]
en: Bottom action button
hr: Donje akcijske tipke

en: In Game
hr: U igri

[ctx: shortcut window]
en: Create new snapshot
hr: Stvori novu snimku

[ctx: shortcut window]
en: Load the latest snapshot
hr: Učitaj posljednju snimku

[ctx: shortcut window]
en: Show snapshots
hr: Prikaži snimke

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
hr: Uklj/Isklj cjelozaslonski prikaz

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
hr: Zatvori cjelozaslonski prikaz

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the collection
hr: Idi natrag na kolekciju

[ctx: shortcut window]
en: Home button
hr: Tipka naslovnice

[ctx: shortcut window]
en: Accept
hr: Prihvati

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
hr: Odustani

[ctx: shortcut window]
en: Right action button
hr: Desni gumb akcije

note: Translators: This is displayed in the shortcuts window. This corresponds to the screens layout for the Nintendo DS.
en: Screen Layout
hr: Raspored zaslona

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means the two screens are stacked one on top of the other
en: Vertical
hr: Okomit

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means the two screens are displayed side by side Translators: This describes the Nintendo DS screens layout, side by side
en: Side by side
hr: Jedan uz drugog

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the right of the top screen.
en: Bottom to the right
hr: S dna na desno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the left of the top screen
en: Bottom to the left
hr: S dna na lijevo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means only one screen is displayed at once. The screen displayed can then be changed in-game
en: Single screen
hr: Jedan zaslon

en: Screen Switching
hr: Prebacivanje zaslona

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the top screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show top screen
hr: Prikaži gornji zaslon

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the bottom screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show bottom screen
hr: Prikaži donji zaslon

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for toggling whether the top or bottom screen is displayed, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Toggle screen
hr: Uklj/Isklj cjelozaslonski prikaz

[ctx: shortcut window]
en: Press right analog stick
hr: Pritisni lijevu analognu palicu

en: Cheats
hr: Varanja

[ctx: shortcut window]
en: Contribute
hr: Doprinesi

en: Create new snapshot
hr: Stvori novu snimku

en: _Delete
hr: _Obriši

en: Name
hr: Naslov

en: _Undo
hr: _Vrati

en: Desktop
hr: Radna površina

en: Arcade
hr: Arkada

en: Controller Expansion
hr: Proširenje upravljača igre

en: Player %u
hr: Igrač %u

en: Change Screen
hr: Promijeni zaslon

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means the two screens are stacked one on * top of the other
en: Vertical
hr: Okomit

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means the two screens are displayed side * by side
en: Side by side
hr: Jedan uz drugog

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means only one screen is displayed at * once. The screen displayed can then be changed in-game.
en: Single screen
hr: Jedan zaslon

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator when the two screens are displayed side by side and not * one on top of the other. The bottom screen is displayed to the * right of the top screen.
en: Bottom to the right
hr: S dna na desno

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator when the two screens are displayed side by side and not * one on top of the other. The bottom screen is displayed to the * left of the top screen.
en: Bottom to the left
hr: S dna prema na lijevo

en: Add Collection
hr: Dodaj kolekciju

en: Favorites
hr: Omiljeno

en: Recently Played
hr: Nedavno igrano

en: New snapshot %s
hr: Nova snimka %s

en: Unknown
hr: Napoznato

en: Disc %d
hr: Disk %d

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
hr: Sustav “%s” još nije podržan, ali potpuna podrška je planirana.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
hr: Sustav još nije podržan, ali potpuna podrška je planirana.

en: Unknown platform
hr: Nepoznata platforma

en: Search term
hr: Izraz pretrage

en: Run a game by uid
hr: Pokreni igru prema uid-u

en: Select game files
hr: Odaberi datoteku igre

en: An unexpected error occurred while trying to run %s
hr: Dogodila se neočekivana greška pri pokretanju %s

en: Cannot find game with UID “%s”.
hr: Nemoguć pronalazak igre sa UID-om “%s”.

en: Couldn't find Tracker, automatic game discovery may not work.
hr: Nemoguć pronalazak pratitelja, automatsko otkrivanje igri možda neće raditi.

en: GNOME Games
hr: GNOME Igre

en: A video game player for GNOME
hr: Pokretač video igara za GNOME

en: Learn more about GNOME Games
hr: Saznajte više o GNOME Igre

note: Translators: This is displayed if the user tries to log out of his * GNOME session, shutdown, or reboot while Games is running
en: Playing a game
hr: Igranje igre

en: Collection name cannot be empty
hr: Naziv igre ne može biti prazan

en: A collection with this name already exists
hr: Kolekcija ovog naziva već postoji

en: %s removed
hr: %s je uklonjen

en: Removed %d collection | Removed %d collections
hr[0]: Uklonjena je %d kolekcija
hr[1]: Uklonjene su %d kolekcije
hr[2]: Uklonjeno je %d kolekcija

en: Selected %d item | Selected %d items
hr[0]: Odabrana je %d stavka
hr[1]: Odabrane su %d stavke
hr[2]: Odabrano je %d stavki

en: Oops! Unable to run “%s”
hr: Ups! Nemoguće je pokrenuti “%s”

en: Oops! Unable to run the game
hr: Ups! Nemoguće je pokrenuti igru

en: Oops! The game “%s” crashed unexpectedly
hr: Ups! Igra “%s” se neočekivano srušila

en: Press suitable button on your gamepad
hr: Pritisnite odgovarajuću tipku na vašem upravljaču igre

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
hr: Pritisnite odgovarajuće palice lijevo/desno na vašem upravljaču igre

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
hr: Pritisnite odgovarajuće palice gore/dolje na vašem upravljaču igre

note: translators: This message is displayed at the bottom of the window * when the user maps keyboard keys to controller buttons. To see it, * click on the hamburger menu, click on preferences > controllers > * keyboard, and click on the "configure" button
en: Press suitable key on your keyboard
hr: Pritisnite odgovarajuću tipku na vašoj tipkovnici

en: Media %d
hr: Medij %d

en: Couldn’t import save data: %s
hr: Nemoguć uvoz spremljenih podataka: %s

en: Couldn’t export save data: %s
hr: Nemoguć izvoz spremljenih podataka: %s

note: Translators: This is displayed under the platform name when no * core is available for this platform. To see this message, click * on the hamburger menu, click on Preferences, then on Platforms
en: None
hr: Nepoznato

note: same as video-filters in gschema Translators: These values are video filters applied to the screen. Smooth * tries to smoothen the pixels, sharp displays the pixels square, and CRT * emulates an old TV
en: Smooth
hr: Zaglađena

en: Sharp
hr: Oštra

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
hr: Testiram %s

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
hr: Podešavam %s

en: Remove selected games from favorites
hr: Ukloni odabrane igre iz omiljenih

en: Add selected games to favorites
hr: Dodaj odabrane igre u omiljene

en: Autosave
hr: Automatsko spremanje

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in locale format. i.e. "Yesterday 23:04:35"
en: Yesterday %X
hr: Jučer %X

note: Translators: This message is shown to the user if he tried to rename * his snapshot either with an empty string, or with the name of the * autosave
en: Invalid name
hr: Neispravan naziv

en: A snapshot with this name already exists
hr: Snimka s ovim nazivom već postoji

en: Error: %s (%d)
hr: Greška: %s (%d)

en: Error writing “%s”: %s (%d)
hr: Greška zapisivanja “%s”: %s (%d)
