gnome-games master - en to nl translation catalogue (201 entries)

en: Games
nl: Spellen

en: Simple game launcher for GNOME
nl: Eenvoudige spelstarter voor Gnome

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
nl: Spellen is een toepassing voor Gnome 3 om in uw videospelbibliotheek te bladeren en er eenvoudig een spel uit te kiezen en te spelen. Het probeert te doen voor spellen wat Muziek reeds doet voor uw muziekbibliotheek.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
nl: U kunt Spellen installeren als u op zoek bent naar een zeer eenvoudige en comfortabele manier om uw spellen te spelen, en geen geavanceerde functies nodig hebt als speedrun-hulpmiddelen of videospelontwikkelingshulpmiddelen.

en: Features:
nl: Functies:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
nl: Lijst uw geïnstalleerde spellen op, uw Steam-spellen, uw spel-ROM’s…

en: Search in your games collection
nl: Zoek in uw spelverzameling

en: Play your games
nl: Speel uw spellen

en: Resume your game to where you left it
nl: Hervat uw spel waar u het hebt gelaten

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

en: Video game player
nl: Videospelspeler

en: View and play your video games collection
nl: Bekijk en speel uw videospelverzameling

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;videogame;video game;player;
nl: game;videogame;video game;player;spel;videospel;speler;spelletjes;spellen;

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
nl: Of de spellen in volledig scherm weergegeven moeten worden of niet.

en: Video filter
nl: Videofilter

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels), “crt” (CRT emulation).
nl: Filter voor de videospeluitvoer. Waarden toegelaten zijn: ‘smooth’ (wazige pixels), ‘sharp’ (blokpixels), ‘crt’ (CRT-emulatie).

en: Window maximized
nl: Venster gemaximaliseerd

en: Window maximized state.
nl: Venster in gemaximaliseerde staat.

en: Window size
nl: Venstergrootte

en: Window size (width and height).
nl: Venstergrootte (breedte en hoogte).

en: Preferred core
nl: Voorkeurscore

en: Preferred Libretro core to be used for running games. A different core may be used if the preferred core is missing firmware.
nl: Voorkeurs-libretro-core om spellen uit te voeren. Een andere core kan gebruikt worden als de voorkeurscore geen firmware bevat.

en: Add to Collection
nl: Toevoegen aan verzameling

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _Add
nl: _Toevoegen

en: Search
nl: Zoeken

en: No collections found
nl: Geen verzamelingen gevonden

en: Add a new collection to add games to it.
nl: Voeg een nieuwe verzameling toe om er spellen aan toe te voegen.

en: Create Collection
nl: Verzameling aanmaken

en: Create a collection
nl: Maak een verzameling aan

en: Add a Collection
nl: Voeg een verzameling toe

en: Back
nl: Terug

en: Enter a collection name
nl: Voer een naam voor de verzameling in

en: C_reate
nl: _Aanmaken

en: Create collection
nl: Verzameling aanmaken

en: This collection is empty
nl: Deze verzameling is leeg

en: Add some games to this collection to see them here.
nl: Voeg enkele spellen toe aan deze verzameling om ze hier te zien.

en: Add game files…
nl: Spelbestanden toevoegen…

en: Select games
nl: Spellen selecteren

en: Collection menu
nl: Verzamelingsmenu

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Click on items to select them
nl: Klik op items om ze te selecteren

en: Platforms
nl: Platformen

en: Collections
nl: Verzamelingen

en: Loading
nl: Bezig met laden

en: Rename Collection
nl: Verzameling hernoemen

en: _Rename
nl: He_rnoemen

en: Pr_eferences
nl: _Voorkeuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _Help
nl: _Hulp

en: _About Games
nl: _Over Spellen

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Select None
nl: Niets selecteren

en: R_emove
nl: V_erwijderen

en: Restore
nl: Herstellen

en: _Load
nl: _Laden

en: _Restart
nl: He_rstarten

en: _Snapshots
nl: Momen_topnamen

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: No games found
nl: Geen spellen gevonden

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: Install games or add directories containing games to your search sources.
nl: Installeer spellen, of voeg mappen met spellen toe aan uw zoekbronnen.

en: Try a different search.
nl: Probeer een andere zoekopdracht.

en: Gamepad Input
nl: Gamepad-invoer

en: Keyboard Input
nl: Toetsenbordinvoer

en: Keyboard
nl: Toetsenbord

en: Export save states and in-game saves. This can be used for moving the data to another device or for restoring it later. Desktop, Steam and LÖVE games cannot be exported.
nl: Exporteer momentopnamen en opslaggegevens. Dit kan gebruikt worden om de gegevens naar een ander apparaat te verplaatsen, of om ze later te herstellen. Bureaublad-, Steam- en LÖVE-games kunnen niet geëxporteerd worden.

en: Export save data
nl: Opslaggegevens exporteren

en: _Export
nl: _Exporteren

en: Import save data for games from existing backup. This will replace existing saves and cannot be undone.
nl: Importeer opslaggegevens voor spellen uit een bestaande back-up. Dit vervangt reeds aanwezige opslagbestanden en kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Import save data
nl: Opslaggegevens importeren

en: _Import
nl: _Importeren

[ctx: Keyboard configuration factory reset]
en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Configure
nl: Configureren

en: Skip
nl: Overslaan

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Import & Export
nl: Importeren & exporteren

en: Are you sure you want to quit?
nl: Weet u zeker dat u wilt afsluiten?

en: All unsaved progress will be lost.
nl: Alle niet-opgeslagen voortgang zal verloren gaan.

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Use the game’s own window to play it
nl: Gebruik het eigen venster van het spel om het te spelen

en: This game isn’t integrated with GNOME Games.
nl: Dit spel is niet geïntegreerd met Gnome Spellen.

en: You have to use its own window to play it.
nl: U zal het eigen venster van het spel moeten gebruiken om het te spelen.

en: Factory reset mapping for this controller?
nl: Toetstoewijzing voor deze controller herstellen naar standaardwaarden?

en: Your mapping will be lost.
nl: Uw toewijzing zal verloren gaan.

[ctx: Confirm controller configuration factory reset]
en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: Are you sure you want to restart?
nl: Weet u zeker dat u wilt herstarten?

en: Restart
nl: Herstarten

en: Resume last game?
nl: Vorig spel hervatten?

en: Resume
nl: Hervatten

en: Resuming failed. Do you want to restart the game?
nl: Hervatten mislukt. Wil u het spel herstarten?

[ctx: Resuming a game failed dialog]
en: Reset
nl: Opnieuw beginnen

en: Add/Remove selected games to favorite
nl: Geselecteerde spellen toevoegen aan/verwijderen uit favorieten

en: _Add to Collection
nl: Toevoegen aan verz_ameling

en: Add selected games to a collection
nl: Geselecteerde spellen toevoegen aan een verzameling

en: _Remove
nl: Ve_rwijderen

en: Remove selected games from this collection
nl: Geselecteerde spellen verwijderen uit deze verzameling

en: Remove selected collections
nl: Geselecteerde verzamelingen verwijderen

en: Shortcuts
nl: Sneltoetsen

en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Go back
nl: Teruggaan

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

en: Collection
nl: Verzameling

[ctx: shortcut window]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Navigate
nl: Navigeren

[ctx: shortcut window]
en: Left analog stick
nl: Linkerjoystick

[ctx: shortcut window]
en: Directional pad
nl: D-pad

[ctx: shortcut window]
en: Select view
nl: Weergave selecteren

[ctx: shortcut window]
en: Front shoulder buttons
nl: Schouderknoppen aan voorzijde

[ctx: shortcut window]
en: Start game
nl: Spel starten

[ctx: shortcut window]
en: Start button
nl: Start-knop

[ctx: shortcut window]
en: Bottom action button
nl: Onderactieknop

en: In Game
nl: In het spel

[ctx: shortcut window]
en: Create new snapshot
nl: Nieuwe momentopname maken

[ctx: shortcut window]
en: Load the latest snapshot
nl: Recentste momentopname laden

[ctx: shortcut window]
en: Show snapshots
nl: Momentopnamen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
nl: Volledig scherm aan/uit

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
nl: Volledig scherm verlaten

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the collection
nl: Terug naar de verzameling

[ctx: shortcut window]
en: Home button
nl: Home-knop

[ctx: shortcut window]
en: Accept
nl: Aanvaarden

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
nl: Annuleren

[ctx: shortcut window]
en: Right action button
nl: Rechteractieknop

note: Translators: This is displayed in the shortcuts window. This corresponds to the screens layout for the Nintendo DS.
en: Screen Layout
nl: Schermlay-out

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means the two screens are stacked one on top of the other
en: Vertical
nl: Verticaal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means the two screens are displayed side by side Translators: This describes the Nintendo DS screens layout, side by side
en: Side by side
nl: Naast elkaar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the right of the top screen.
en: Bottom to the right
nl: Onderaan rechts

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the left of the top screen
en: Bottom to the left
nl: Onderaan links

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means only one screen is displayed at once. The screen displayed can then be changed in-game
en: Single screen
nl: Enkel scherm

en: Screen Switching
nl: Wisselen tussen schermen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the top screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show top screen
nl: Bovenscherm tonen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the bottom screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show bottom screen
nl: Onderscherm tonen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for toggling whether the top or bottom screen is displayed, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Toggle screen
nl: Wisselen tussen schermen

[ctx: shortcut window]
en: Press right analog stick
nl: Druk de rechterjoystick in

[ctx: shortcut window]
en: Contribute
nl: Bijdragen

en: Create new snapshot
nl: Nieuwe momentopname maken

en: _Delete
nl: Verwij_deren

en: Name
nl: Naam

en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

en: Desktop
nl: Bureaublad

en: Controller Expansion
nl: Controlleruitbreiding

en: Player %u
nl: Speler %u

en: Change Screen
nl: Wisselen van scherm

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means the two screens are stacked one on * top of the other
en: Vertical
nl: Verticaal

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means the two screens are displayed side * by side
en: Side by side
nl: Naast elkaar

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means only one screen is displayed at * once. The screen displayed can then be changed in-game.
en: Single screen
nl: Enkel scherm

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator when the two screens are displayed side by side and not * one on top of the other. The bottom screen is displayed to the * right of the top screen.
en: Bottom to the right
nl: Onderaan rechts

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator when the two screens are displayed side by side and not * one on top of the other. The bottom screen is displayed to the * left of the top screen.
en: Bottom to the left
nl: Onderaan links

note: translators: known as "Mega-CD" in most of the world
en: Sega CD
nl: Sega Mega-CD

note: translators: known as "Mega-CD 32X" in most of the world
en: Sega CD 32X
nl: Sega Mega-CD 32X

en: Add Collection
nl: Verzameling toevoegen

en: Favorites
nl: Favorieten

en: Recently Played
nl: Recent gespeeld

en: New snapshot %s
nl: Nieuwe momentopname %s

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Disc %d
nl: Schijf %d

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
nl: Het systeem ‘%s’ wordt nog niet ondersteund, maar volledige ondersteuning is gepland.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
nl: Het systeem wordt nog niet ondersteund, maar volledige ondersteuning is gepland.

en: Unknown platform
nl: Onbekend platform

note: translators: known as "Mega Drive 32X", "Mega 32X" or "Super 32X" in other places
en: Genesis 32X
nl: Mega Drive 32X

note: translators: known as "Mega Drive" in most of the world
en: Sega Genesis
nl: Sega Master Drive

en: Search term
nl: Zoekterm

en: Run a game by uid
nl: Voer een spel uit op UID

en: Select game files
nl: Spelbestanden selecteren

en: An unexpected error occurred while trying to run %s
nl: Er is een onverwachte fout opgetreden bij het uitvoeren van %s

en: Cannot find game with UID “%s”.
nl: Kan spel met UID ‘%s’ niet vinden.

en: Couldn't find Tracker, automatic game discovery may not work.
nl: Kon Tracker niet vinden, automatische spelontdekking zal mogelijk niet werken.

en: GNOME Games
nl: Gnome Spellen

en: A video game player for GNOME
nl: Een videospelspeler voor Gnome

en: Learn more about GNOME Games
nl: Kom meer te weten over Gnome Spellen

note: Translators: This is displayed if the user tries to log out of his * GNOME session, shutdown, or reboot while Games is running
en: Playing a game
nl: Er wordt een spel gespeeld

en: Collection name cannot be empty
nl: Verzamelingsnaam kan niet leeg zijn

en: A collection with this name already exists
nl: Er bestaat al een verzameling met deze naam

en: %s removed
nl: %s verwijderd

en: Removed %d collection | Removed %d collections
nl[0]: %d verzameling verwijderd
nl[1]: %d verzamelingen verwijderd

en: Selected %d item | Selected %d items
nl[0]: %d item geselecteerd
nl[1]: %d items geselecteerd

en: Oops! Unable to run “%s”
nl: Oeps! Kan ‘%s’ niet uitvoeren

en: Oops! Unable to run the game
nl: Oeps! Kan het spel niet uitvoeren

en: Oops! The game “%s” crashed unexpectedly
nl: Oeps! Het spel ‘%s’ is onverwacht gecrasht

en: Press suitable button on your gamepad
nl: Druk op de geschikte knop op uw gamepad

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
nl: Verplaats de geschikte as naar links of rechts op uw gamepad

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
nl: Verplaats de geschikte as omhoog of omlaag op uw gamepad

note: translators: This message is displayed at the bottom of the window * when the user maps keyboard keys to controller buttons. To see it, * click on the hamburger menu, click on preferences > controllers > * keyboard, and click on the "configure" button
en: Press suitable key on your keyboard
nl: Druk op de geschikte knop op uw toetsenbord

en: Couldn’t import save data: %s
nl: Kon opslaggegevens niet importeren: %s

en: Couldn’t export save data: %s
nl: Kon opslaggegevens niet exporteren: %s

note: Translators: This is displayed under the platform name when no * core is available for this platform. To see this message, click * on the hamburger menu, click on Preferences, then on Platforms
en: None
nl: Geen

note: same as video-filters in gschema Translators: These values are video filters applied to the screen. Smooth * tries to smoothen the pixels, sharp displays the pixels square, and CRT * emulates an old TV
en: Smooth
nl: Glad

en: Sharp
nl: Scherp

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
nl: %s testen

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
nl: %s configureren

en: Remove selected games from favorites
nl: Geselecteerde spellen uit favorieten verwijderen

en: Add selected games to favorites
nl: Geselecteerde spellen toevoegen aan favorieten

en: Autosave
nl: Automatisch opslaan

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in locale format. i.e. "Yesterday 23:04:35"
en: Yesterday %X
nl: Gisteren om %X

note: Translators: this is the abbreviated name of the week day followed by * a time in locale format. i.e. "Monday 23:04:35"
en: %a %X
nl: %a om %X

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * locale format i.e. "3 Feb 23:04:35"
en: %-e %b %X
nl: %d %b om %X

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in locale format i.e. "3 Feb 2015 23:04:00"
en: %-e %b %Y %X
nl: %d %b %Y om %X

note: Translators: This message is shown to the user if he tried to rename * his snapshot either with an empty string, or with the name of the * autosave
en: Invalid name
nl: Ongeldige naam

en: A snapshot with this name already exists
nl: Er bestaat al een momentopname met deze naam

en: Error: %s (%d)
nl: Fout: %s (%d)

en: Error writing “%s”: %s (%d)
nl: Fout bij schrijven van ‘%s’: %s (%d)
