gnome-games master - en to ro translation catalogue (191 entries)

en: Games
ro: Jocuri

en: Simple game launcher for GNOME
ro: Lansator de jocuri simplu pentru GNOME

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
ro: Jocuri este o aplicație GNOME 3 pentru a naviga biblioteca de jocuri video personală și pentru a alege ușor și a juca un joc din aceasta. Țintește să facă pentru jocuri ceea ce Muzică deja face pentru biblioteca de muzică personală.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
ro: Doriți să instalați Jocuri dacă doar vreți o metodă foarte simplă și confortabilă de a vă juca jocurile și nu aveți nevoie de funcționalități avansate precum unelte de rulare cu viteză sau unelte de dezvoltare de jocuri video.

en: Features:
ro: Funcționalități:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
ro: Listați-vă jocurile instalate, jocurile Steam, ROM-urile de jocuri…

en: Search in your games collection
ro: Căutați în colecția de jocuri personală

en: Play your games
ro: Jucați-vă jocurile

en: Resume your game to where you left it
ro: Reluați jocul de unde l-ați lăsat

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Video game player
ro: Player de jocuri video

en: View and play your video games collection
ro: Vizualizați și jucați colecția de jocuri video personală

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;videogame;video game;player;
ro: game;videogame;video game;player;joc;joc video;player jocuri video;

en: Fullscreen
ro: Ecran complet

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
ro: Dacă jocurile ar trebui sau nu să fie afișate în modul ecran complet.

en: Video filter
ro: Filtru video

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels), “crt” (CRT emulation).
ro: Filtru pentru ieșirea video a jocului. Valorile permise sunt „neted” (pixeli neclari), „ascuțit” (pixeli în blocuri), „crt” (emulare CRT).

en: Window maximized
ro: Fereastră maximizată

en: Window maximized state.
ro: Starea de maximizare a ferestrei.

en: Window size
ro: Dimensiunea ferestrei

en: Window size (width and height).
ro: Dimensiune fereastră (lățime și înălțime).

en: Preferred core
ro: Nucleu preferat

en: Preferred Libretro core to be used for running games. A different core may be used if the preferred core is missing firmware.
ro: Nucleul Libretro preferat de utilizat pentru jocurile care rulează. Un nucleu diferit poate fi utilizat dacă nucleului preferat îi lipsește firmware.

en: Controller Expansion
ro: Extindere de controler

en: Add Collection
ro: Adaugă colecție

en: Favorites
ro: Favorite

en: Recently Played
ro: Jucate recent

en: Use the game’s own window to play it
ro: Utilizați fereastra personală a jocului pentru a-l juca

en: This game isn’t integrated with GNOME Games.
ro: Acest joc nu este integrat cu Jocuri GNOME.

en: New snapshot %s
ro: Instantaneu nou %s

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Press suitable button on your gamepad
ro: Apasă butonul potrivit de pe gamepad

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
ro: Mută axa potrivită în stânga/dreapta pe gamepad

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
ro: Mută axa potrivită în sus/jos pe gamepad

note: translators: This message is displayed at the bottom of the window * when the user maps keyboard keys to controller buttons. To see it, * click on the hamburger menu, click on preferences > controllers > * keyboard, and click on the "configure" button
en: Press suitable key on your keyboard
ro: Apăsați tasta potrivită de pe tastatură

en: Gamepads
ro: Gamepad-uri

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Export save states and in-game saves. This can be used for moving the data to another device or for restoring it later. Desktop, Steam and LÖVE games cannot be exported.
ro: Exportă stările de salvare și salvările din cadrul jocului. Acest lucru poate fi utilizat pentru a muta datele pe un alt dispozitiv sau pentru a le restaura mai târziu. Jocurile Desktop, Steam și LÖVE nu pot fi exportate.

en: Export save data
ro: Exportă datele de salvare

en: _Export
ro: _Exportă

en: Import save data for games from existing backup. This will replace existing saves and cannot be undone.
ro: Importă datele de salvare pentru jocuri de la o copie de rezervă existentă. Acest lucru va înlocui salvările existente și nu poate fi anulat.

en: Import save data
ro: Importă datele de salvare

en: _Import
ro: _Importă

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: Couldn’t import save data: %s
ro: Nu s-au putut importa datele de salvare: %s

en: Couldn’t export save data: %s
ro: Nu s-au putut exporta datele de salvare: %s

note: Translators: This is displayed under the platform name when no * core is available for this platform. To see this message, click * on the hamburger menu, click on Preferences, then on Platforms
en: None
ro: Nimic

en: Filter
ro: Filtrează

note: same as video-filters in gschema Translators: These values are video filters applied to the screen. Smooth * tries to smoothen the pixels, sharp displays the pixels square, and CRT * emulates an old TV
en: Smooth
ro: Neted

en: Sharp
ro: Ascuțit

en: Back
ro: Înapoi

[ctx: Keyboard configuration factory reset]
en: Reset
ro: Restabilește

en: Configure
ro: Configurează

en: Cancel
ro: Anulează

en: Skip
ro: Omite

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
ro: Se testează %s

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
ro: Se configurează %s

en: Factory reset mapping for this controller?
ro: Mapare de restabilire din fabrică pentru acest controler?

en: Your mapping will be lost
ro: Maparea proprie va fi pierdută

[ctx: Confirm controller configuration factory reset]
en: _Reset
ro: _Restabilește

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Controllers
ro: Controlere

en: Platforms
ro: Platforme

en: Import & Export
ro: Importă și exportă

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
ro: Sistemul „%s” nu este încă suportat, dar suportul complet este planificat.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
ro: Sistemul nu este încă suportat, dar suportul complet este planificat.

en: Unknown platform
ro: Platformă necunoscută

note: translators: only released in eastern Asia
en: Famicom Disk System
ro: Sistem de disc Famicom

en: Change Screen
ro: Modifică ecranul

note: Translators: This is displayed in the shortcuts window. This corresponds to the screens layout for the Nintendo DS and 3DS.
en: Screen Layout
ro: Aranjament ecran

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are displaye * side by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the right of the top * screen, making it comfortable for rig
en: Side by side, right-handed
ro: Alăturate, dreptaci

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are displayed * side by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the left of the top * screen, making it comfortable for lef
en: Side by side, left-handed
ro: Alăturate, stângaci

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means only one screen is displayed at * once. The screen displayed can then be changed in-game.
en: Single screen
ro: Un singur ecran

en: Search term
ro: Caută termen

en: Run a game by uid
ro: Rulează un joc după uid

en: Select game files
ro: Selectează fișierele jocului

en: _Add
ro: _Adaugă

en: An unexpected error occurred while trying to run %s
ro: A apărut o eroare neașteptată în timp ce se încerca rularea lui %s

en: Cannot find game with UID “%s”.
ro: Nu se poate găsi jocul cu UID-ul „%s”.

en: Couldn't find Tracker, automatic game discovery may not work.
ro: Nu s-a putut găsi urmăritorul, descoperirea de jocuri automată poate să nu funcționeze.

en: GNOME Games
ro: Jocuri GNOME

en: A video game player for GNOME
ro: Un player de jocuri video pentru GNOME

en: Learn more about GNOME Games
ro: Află mai multe despre Jocuri GNOME

note: Translators: This is displayed if the user tries to log out of his * GNOME session, shutdown, or reboot while Games is running
en: Playing a game
ro: Se joacă un joc

en: Add to Collection
ro: Adaugă la colecție

en: Search
ro: Caută

en: No collections found
ro: Nu au fost găsite colecții

en: Add a new collection to add games to it.
ro: Adaugă o nouă colecție pentru a adăuga jocuri la ea.

en: Create Collection
ro: Creează colecție

en: Create a collection
ro: Creează o colecție

en: Add a Collection
ro: Adaugă o colecție

en: Enter a collection name
ro: Introdu un nume de colecție

en: C_reate
ro: C_rează

en: Collection name cannot be empty
ro: Numele de colecție nu poate fi gol

en: A collection with this name already exists
ro: O colecție cu acest nume există deja

en: This collection is empty
ro: Această colecție este goală

en: Add some games to this collection to see them here.
ro: Adăugați niște jocuri la această colecție pentru a le vedea aici.

en: %s removed
ro: %s eliminat

en: Removed %d collection | Removed %d collections
ro[0]: S-a eliminat %d colecție
ro[1]: S-au eliminat %d colecții
ro[2]: S-au eliminat %d de colecții

en: Add game files…
ro: Adaugă fișiere de joc…

note: Translators: tooltip for the application menu button
en: Menu
ro: Meniu

en: Select games
ro: Selectează jocurile

en: Collection menu
ro: Meniu colecție

en: Click on items to select them
ro: Apăsați clic pe elemente pentru a le selecta

en: Try a different search.
ro: Încearcă o căutare diferită.

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: No games found
ro: Nu au fost găsite jocuri

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: Install games or add directories containing games to your search sources.
ro: Instalează jocuri sau adaugă directoare care conțin jocuri la sursele de căutare proprii.

en: Collections
ro: Colecții

en: Loading
ro: Se încarcă

en: Rename Collection
ro: Redenumire colecție

en: _Rename
ro: Rede_numește

en: Pr_eferences
ro: Pr_eferințe

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _About Games
ro: _Despre jocuri

en: Select All
ro: Selectează toate

en: Select None
ro: Nu selecta nimic

en: R_emove
ro: _Elimină

en: Selected %d item | Selected %d items
ro[0]: %d element selectat
ro[1]: %d elemente selectate
ro[2]: %d de elemente selectate

en: Restore
ro: Restaurează

en: _Load
ro: Î_ncarcă

en: _Restart
ro: _Reîncepe

en: _Snapshots
ro: _Instantanee

en: Oops! The game crashed unexpectedly
ro: Ups! Jocul s-a defectat neașteptat

en: Oops! Unable to run the game
ro: Ups! Nu se poate rula jocul

en: Resume last game?
ro: Se reia ultimul joc?

en: Restart
ro: Reîncepe

en: Resume
ro: Revenire

[ctx: Resuming a game failed dialog]
en: Reset
ro: Restabilește

en: Are you sure you want to quit?
ro: Sigur doriți să ieșiți?

en: All unsaved progress will be lost.
ro: Tot progresul nesalvat va fi pierdut.

en: Quit
ro: Ieșire

en: Are you sure you want to restart?
ro: Sigur doriți să reporniți?

en: Shortcuts
ro: Scurtături

en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Go back
ro: Navighează înapoi

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

en: Collection
ro: Colecție

[ctx: shortcut window]
en: Search
ro: Caută

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ro: Arată scurtăturile

[ctx: shortcut window]
en: Navigate
ro: Navighează

[ctx: shortcut window]
en: Left analog stick
ro: Stick analog stânga

[ctx: shortcut window]
en: Directional pad
ro: Pad direcțional

[ctx: shortcut window]
en: Select view
ro: Selectează vizualizarea

[ctx: shortcut window]
en: Front shoulder buttons
ro: Butoane de umăr din față

[ctx: shortcut window]
en: Start game
ro: Începe jocul

[ctx: shortcut window]
en: Start button
ro: Butonul de start

[ctx: shortcut window]
en: Bottom action button
ro: Buton de acțiune de jos

en: In Game
ro: În joc

[ctx: shortcut window]
en: Create new snapshot
ro: Creează un instantaneu nou

[ctx: shortcut window]
en: Load the latest snapshot
ro: Încarcă cel mai recent instantaneu

[ctx: shortcut window]
en: Show snapshots
ro: Arată instantaneele

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
ro: Comută modul ecran complet

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
ro: Ieși din modul ecran complet

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the collection
ro: Navighează înapoi la colecție

[ctx: shortcut window]
en: Home button
ro: Buton de acasă

[ctx: shortcut window]
en: Accept
ro: Acceptă

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
ro: Anulează

[ctx: shortcut window]
en: Right action button
ro: Buton de acțiune dreapta

en: Nintendo DS and 3DS
ro: Nintendo DS și 3DS

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means the two screens are displayed side by side Translators: This describes the Nintendo DS and 3DS screens layout, side by side
en: Side by side
ro: Alăturate

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the right of the top screen.
en: Bottom to the right
ro: În partea de jos la dreapta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the left of the top screen
en: Bottom to the left
ro: În partea de jos la stânga

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means only one screen is displayed at once. The screen displayed can then be changed in-game
en: Single screen
ro: Un singur ecran

en: Screen Switching
ro: Comutare ecran

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the top screen, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Show top screen
ro: Arată ecranul de top

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the bottom screen, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Show bottom screen
ro: Arată ecranul de jos

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for toggling whether the top or bottom screen is displayed, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Toggle screen
ro: Comută ecranul

[ctx: shortcut window]
en: Press right analog stick
ro: Apasă stickul analog de dreapta

en: Cheats
ro: Trucuri

[ctx: shortcut window]
en: Contribute
ro: Contribuie

en: Gamepad Input
ro: Intrare gamepad

en: Keyboard Input
ro: Intrare tastatură

en: Add/Remove selected games to favorite
ro: Adaugă/elimină jocurile selectate la favorite

en: _Add to Collection
ro: _Adaugă la colecție

en: Add selected games to a collection
ro: Adaugă jocurile selectate la o colecție

en: _Remove
ro: E_limină

en: Remove selected games from this collection
ro: Elimină jocurile selectate de la această colecție

en: Remove selected collections
ro: Elimină colecțiile selectate

en: Remove selected games from favorites
ro: Elimină jocurile selectate de la favorite

en: Add selected games to favorites
ro: Adaugă jocurile selectate la favorite

en: Autosave
ro: Salvare automată

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in locale format. i.e. "Yesterday 23:04:35"
en: Yesterday %X
ro: Ieri %X

en: Create new snapshot
ro: Creează un instantaneu nou

en: _Delete
ro: Ș_terge

en: Name
ro: Nume

note: Translators: This message is shown to the user if he tried to rename * his snapshot either with an empty string, or with the name of the * autosave
en: Invalid name
ro: Nume nevalid

en: A snapshot with this name already exists
ro: Un instantaneu cu acest nume există deja

en: _Undo
ro: An_ulează

en: Error: %s (%d)
ro: Eroare: %s (%d)

en: Error writing “%s”: %s (%d)
ro: Eroare la scrierea lui „%s”: %s (%d)
