gnome-games master - en to sk translation catalogue (203 entries)

en: Games
sk: Hry

en: Simple game launcher for GNOME
sk: Jednoduchý spúšťač hier prostredia GNOME

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
sk: Hry je aplikácia prostredia GNOME 3 na prehliadanie vašej knižnice video hier, z ktorej sa dá jednoducho vybrať a hrať hru. Jej cieľom je spravovať hry, tak ako to robí aplikácia Hudba s vašou hudobnou zbierkou.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
sk: Aplikáciu Hry si budete chcieť nainštalovať vtedy, keď budete chcieť hrať vaše hry veľmi jednoduchým a pohodlným spôsobom, a keď nepotrebujete pokročilé funkcie ako sú nástroje na urýchľovanie behu alebo vývoj video hier.

en: Features:
sk: Funkcie:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
sk: Vypísanie zoznamu vašich nainštalovaných hier, vašich hier na službe Steam, vašich ROM hier…

en: Search in your games collection
sk: Vyhľadávanie vo vašej zbierke hier

en: Play your games
sk: Hranie vašich hier

en: Resume your game to where you left it
sk: Pokračovanie vo vašej hre, kde ste skončili

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

en: Video game player
sk: Hranie video hier

en: View and play your video games collection
sk: Zobrazuje a spúšťa hry z vašej zbierky video hier

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;videogame;video game;player;
sk: hra;videohra;video hra;hráč;hranie;

en: Fullscreen
sk: Na celú obrazovku

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
sk: Určuje, či majú byť hry zobrazené v režime na celú obrazovku alebo nie.

en: Video filter
sk: Filter videa

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels), “crt” (CRT emulation).
sk: Filter pre video výstup hier. Možné hodnoty sú: „smooth“ (jemný - rozostrené pixely), „sharp“ (ostrý - hranaté pixely), „crt“ (emulácia obrazovky CRT).

en: Window maximized
sk: Maximalizované okno

en: Window maximized state.
sk: Maximalizovaný stav okna.

en: Window size
sk: Veľkosť okna

en: Window size (width and height).
sk: Veľkosť okna (šírka a výška).

en: Preferred core
sk: Uprednostňované jadro

en: Preferred Libretro core to be used for running games. A different core may be used if the preferred core is missing firmware.
sk: Uprednostňované jadro knižnice Libretro na spúšťanie hier. Ak uprednostňované jadro chýba, môže sa použiť iné jadro.

en: Add to Collection
sk: Pridanie do zbierky

en: _Cancel
sk: _Zrušiť

en: _Add
sk: _Pridať

en: Search
sk: Vyhľadať

en: No collections found
sk: Nenašli sa žiadne zbierky

en: Add a new collection to add games to it.
sk: Pridaním novej zbierky môžete do nej pridávať hry.

en: Create Collection
sk: Vytvoriť zbierku

en: Create a collection
sk: Vytvorenie zbierky

en: Add a Collection
sk: Pridanie zbierky

en: Back
sk: Späť

en: Enter a collection name
sk: Zadajte názov zbierky

en: C_reate
sk: Vytvo_riť

en: Create collection
sk: Vytvoriť zbierku

en: This collection is empty
sk: Zbierka je prázdna

en: Add some games to this collection to see them here.
sk: Tu uvidíte hry, až po ich pridaní do tejto zbierky.

en: Add game files…
sk: Pridať súbory hier…

note: Translators: tooltip for the application menu button
en: Menu
sk: Ponuka

en: Select games
sk: Vybrať hry

en: Collection menu
sk: Ponuka zbierky

en: Cancel
sk: Zrušiť

en: Click on items to select them
sk: Kliknutím na položky ich vyberiete

en: Platforms
sk: Platformy

en: Collections
sk: Zbierky

en: Loading
sk: Načítava sa

en: Rename Collection
sk: Premenovanie zbierky

en: _Rename
sk: _Premenovať

en: Pr_eferences
sk: Pr_edvoľby

en: _Keyboard Shortcuts
sk: _Klávesové skratky

en: _Help
sk: _Pomocník

en: _About Games
sk: _O aplikácii Hry

en: Select All
sk: Vybrať všetko

en: Select None
sk: Zrušiť výber

en: R_emove
sk: O_dstrániť

en: Restore
sk: Obnoviť

en: _Load
sk: _Načítať

en: _Restart
sk: _Reštartovať

en: _Snapshots
sk: _Snímky

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: No games found
sk: Nenašli sa žiadne hry

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: Install games or add directories containing games to your search sources.
sk: Nainštalujte hry, alebo pridajte adresáre obsahujúce hry do vašich zdrojov vyhľadávania.

en: Try a different search.
sk: Skúste vyhľadať niečo iné.

en: Gamepad Input
sk: Vstup z herného ovládača

en: Keyboard Input
sk: Vstup z klávesnice

en: Media
sk: Médium

en: Gamepads
sk: Herné ovládače

en: Keyboard
sk: Klávesnica

en: Export save states and in-game saves. This can be used for moving the data to another device or for restoring it later. Desktop, Steam and LÖVE games cannot be exported.
sk: Export uložených stavov a priebehov hier. Môže to byť použité na presun údajov do iného zariadenia, alebo na ich neskoršie obnovenie. Hry platforiem Steam, LÖVE a hry pre počítače nemôžu byť exportované.

en: Export save data
sk: Export údajov uloženia

en: _Export
sk: _Exportovať

en: Import save data for games from existing backup. This will replace existing saves and cannot be undone.
sk: Import uložených údajov z existujúcej zálohy. Týmto sa nahradia existujúce uloženia a nedá sa to vrátiť späť.

en: Import save data
sk: Import údajov uloženia

en: _Import
sk: _Importovať

[ctx: Keyboard configuration factory reset]
en: Reset
sk: Obnoviť

en: Configure
sk: Nastaviť

en: Skip
sk: Vynechať

en: Preferences
sk: Predvoľby

en: Controllers
sk: Ovládače

en: Import & Export
sk: Import a export

en: Are you sure you want to quit?
sk: Naozaj chcete skončiť?

en: All unsaved progress will be lost.
sk: Všetok neuložený priebeh bude stratený.

en: Quit
sk: Ukončiť

en: Use the game’s own window to play it
sk: Na hranie tejto hry použite jej vlastné okno

en: This game isn’t integrated with GNOME Games.
sk: Táto hra nie je integrovaná do aplikácie Hry prostredia GNOME.

en: You have to use its own window to play it.
sk: Na hranie tejto hry musíte použiť jej vlastné okno.

en: Factory reset mapping for this controller?
sk: Obnoviť továrenské nastavenia pre mapovanie tohto ovládača?

en: Your mapping will be lost.
sk: Vaše mapovanie bude stratené.

[ctx: Confirm controller configuration factory reset]
en: Reset
sk: Obnoviť

en: Are you sure you want to restart?
sk: Naozaj chcete reštartovať?

en: Restart
sk: Reštartovať

en: Resume last game?
sk: Pokračovať v poslednej hre?

en: Resume
sk: Pokračovať

en: Resuming failed. Do you want to restart the game?
sk: Pokračovanie zlyhalo. Chcete hru reštartovať?

[ctx: Resuming a game failed dialog]
en: Reset
sk: Obnoviť

en: Add/Remove selected games to favorite
sk: Pridá alebo odstráni vybrané hry do obľúbených

en: _Add to Collection
sk: _Pridať do zbierky

en: Add selected games to a collection
sk: Pridá vybrané hry do zbierky

en: _Remove
sk: O_dstrániť

en: Remove selected games from this collection
sk: Odstráni vybrané hry z tejto zbierky

en: Remove selected collections
sk: Odstráni vybrané zbierky

en: Shortcuts
sk: Skratky

en: General
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sk: Prejdenie späť

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sk: Ukončenie

en: Collection
sk: Zbierka

[ctx: shortcut window]
en: Search
sk: Hľadanie

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sk: Zobrazenie skratiek

[ctx: shortcut window]
en: Navigate
sk: Pohyb

[ctx: shortcut window]
en: Left analog stick
sk: Ľavá analógová páčka

[ctx: shortcut window]
en: Directional pad
sk: Smerové tlačidlá

[ctx: shortcut window]
en: Select view
sk: Výber zobrazenia

[ctx: shortcut window]
en: Front shoulder buttons
sk: Predné čelné tlačidlá

[ctx: shortcut window]
en: Start game
sk: Spustenie hry

[ctx: shortcut window]
en: Start button
sk: Spúšťacie tlačidlo

[ctx: shortcut window]
en: Bottom action button
sk: Spodné akčné tlačidlo

en: In Game
sk: Počas hry

[ctx: shortcut window]
en: Create new snapshot
sk: Vytvorenie novej snímky

[ctx: shortcut window]
en: Load the latest snapshot
sk: Načítanie poslednej snímky

[ctx: shortcut window]
en: Show snapshots
sk: Zobrazenie snímkov

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
sk: Prepnutie režimu na celú obrazovku

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
sk: Ukončenie režimu na celú obrazovku

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the collection
sk: Prejdenie späť na zbierku

[ctx: shortcut window]
en: Home button
sk: Domovské tlačidlo

[ctx: shortcut window]
en: Accept
sk: Prijatie

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
sk: Zrušenie

[ctx: shortcut window]
en: Right action button
sk: Pravé akčné tlačidlo

note: Translators: This is displayed in the shortcuts window. This corresponds to the screens layout for the Nintendo DS.
en: Screen Layout
sk: Rozloženie obrazovky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means the two screens are stacked one on top of the other
en: Vertical
sk: Zvislé

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means the two screens are displayed side by side Translators: This describes the Nintendo DS screens layout, side by side
en: Side by side
sk: Vedľa seba

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the right of the top screen.
en: Bottom to the right
sk: Dole vpravo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the left of the top screen
en: Bottom to the left
sk: Dole vľavo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means only one screen is displayed at once. The screen displayed can then be changed in-game
en: Single screen
sk: Jedna obrazovka

en: Screen Switching
sk: Prepínanie obrazoviek

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the top screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show top screen
sk: Zobrazenie vrchu obrazovky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the bottom screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show bottom screen
sk: Zobrazenie spodku obrazovky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for toggling whether the top or bottom screen is displayed, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Toggle screen
sk: Prepnutie obrazovky

[ctx: shortcut window]
en: Press right analog stick
sk: Stlačenie pravej analógovej páčky

en: Cheats
sk: Číty

[ctx: shortcut window]
en: Contribute
sk: Prispievanie

en: Create new snapshot
sk: Vytvorenie novej snímky

en: _Delete
sk: _Odstrániť

en: Name
sk: Názov

en: _Undo
sk: Vrátiť _späť

en: Desktop
sk: Počítač

en: Controller Expansion
sk: Rozšírenie ovládača

en: Player %u
sk: Hráč č. %u

en: Change Screen
sk: Zmeniť obrazovku

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means the two screens are stacked one on * top of the other
en: Vertical
sk: Zvislé

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means the two screens are displayed side * by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the right of the top * screen, making it comfortable for right-hande
en: Side by side, right-handed
sk: Vedľa seba, pre pravákov

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means the two screens are displayed side * by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the left of the top * screen, making it comfortable for left-handed 
en: Side by side, left-handed
sk: Vedľa seba, pre ľavákov

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means only one screen is displayed at * once. The screen displayed can then be changed in-game.
en: Single screen
sk: Na jednu obrazovku

en: Add Collection
sk: Pridať zbierku

en: Favorites
sk: Obľúbené

en: Recently Played
sk: Nedávno hrané

en: New snapshot %s
sk: Nová snímka č. %s

en: Unknown
sk: Neznáma

en: Disc %d
sk: Disk č. %d

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
sk: Systém „%s“ zatiaľ nie je podporovaný, ale jeho plná podpora je plánovaná.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
sk: Systém zatiaľ nie je podporovaný, ale jeho plná podpora je plánovaná.

en: Unknown platform
sk: Neznáma platforma

en: Search term
sk: Vyhľadá frázu

en: Run a game by uid
sk: Spustí hru podľa identifikátora UID

en: Select game files
sk: Výber súborov hier

en: An unexpected error occurred while trying to run %s
sk: Počas spúšťania súboru %s sa vyskytla neočakávaná chyba

en: Cannot find game with UID “%s”.
sk: Nedá sa nájsť hra s UID „%s“.

en: Couldn't find Tracker, automatic game discovery may not work.
sk: Nepodarilo sa nájsť nástroj Tracker. Automatické objavovanie hier nemusí fungovať.

en: GNOME Games
sk: Hry prostredia GNOME

en: A video game player for GNOME
sk: Spúšťač video hier pre GNOME

en: Learn more about GNOME Games
sk: Zistite viac o aplikácii Hry prostredia GNOME

note: Translators: This is displayed if the user tries to log out of his * GNOME session, shutdown, or reboot while Games is running
en: Playing a game
sk: Hranie hry

en: Collection name cannot be empty
sk: Názov zbierky nemôže byť prázdny

en: A collection with this name already exists
sk: Zbierka s takýmto názvom už existuje

en: %s removed
sk: Zbierka %s bola odstránená

en: Removed %d collection | Removed %d collections
sk[0]: Bolo odstránených %d zbierok
sk[1]: Bola odstránená %d zbierka
sk[2]: Boli odstránené %d zbierky

en: Selected %d item | Selected %d items
sk[0]: Vybraných %d položiek
sk[1]: Vybraná %d položka
sk[2]: Vybrané %d položky

en: Oops! Unable to run “%s”
sk: Ale nie! Nie je možné spustiť „%s“

en: Oops! Unable to run the game
sk: Ale nie! Nie je možné spustiť hru

en: Oops! The game “%s” crashed unexpectedly
sk: Ale nie! Hra „%s“ nečakane skončila.

en: Press suitable button on your gamepad
sk: Stlačte vhodné tlačidlo na vašom hernom ovládači

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
sk: Pohybujte vhodnou osou doľava/doprava na vašom hernom ovládači

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
sk: Pohybujte vhodnou osou hore/dole na vašom hernom ovládači

note: translators: This message is displayed at the bottom of the window * when the user maps keyboard keys to controller buttons. To see it, * click on the hamburger menu, click on preferences > controllers > * keyboard, and click on the "configure" button
en: Press suitable key on your keyboard
sk: Stlačte vhodnú klávesu na vašej klávesnici

en: Media %d
sk: Médium %d

en: Couldn’t import save data: %s
sk: Nepodarilo sa importovať údaje uloženia: %s

en: Couldn’t export save data: %s
sk: Nepodarilo sa exportovať údaje uloženia: %s

note: Translators: This is displayed under the platform name when no * core is available for this platform. To see this message, click * on the hamburger menu, click on Preferences, then on Platforms
en: None
sk: Žiadna

note: same as video-filters in gschema Translators: These values are video filters applied to the screen. Smooth * tries to smoothen the pixels, sharp displays the pixels square, and CRT * emulates an old TV
en: Smooth
sk: Jemný

en: Sharp
sk: Ostrý

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
sk: Testuje sa %s

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
sk: Nastavuje sa %s

en: Remove selected games from favorites
sk: Odstráni vybrané hry z obľúbených

en: Add selected games to favorites
sk: Pridá vybrané hry do obľúbených

en: Autosave
sk: Automatické uloženie

note: Translators: Time in locale format
en: %X
sk: %H:%M:%S

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in locale format. i.e. "Yesterday 23:04:35"
en: Yesterday %X
sk: Včera o %H:%M:%S

note: Translators: this is the abbreviated name of the week day followed by * a time in locale format. i.e. "Monday 23:04:35"
en: %a %X
sk: %a %H:%M:%S

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * locale format i.e. "3 Feb 23:04:35"
en: %-e %b %X
sk: %e. %B %H:%M:%S

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in locale format i.e. "3 Feb 2015 23:04:00"
en: %-e %b %Y %X
sk: %e. %B %Y %H:%M:%S

note: Translators: This message is shown to the user if he tried to rename * his snapshot either with an empty string, or with the name of the * autosave
en: Invalid name
sk: Neplatný názov

en: A snapshot with this name already exists
sk: Snímka s týmto názvom už existuje

en: Error: %s (%d)
sk: Chyba: %s (%d)

en: Error writing “%s”: %s (%d)
sk: Chyba pri zápise súboru „%s“: %s (%d)
