gnome-games master - en to sr translation catalogue (236 entries)

en: Games
sr: Игре

en: Simple game launcher for GNOME
sr: Једноставан покретач игара за Гном

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
sr: Игре је програм Гнома 3 за разгледање библиотеке са видео играма и за лако бирање и играње истих из ње. Циљ му је да за игре одрађује оно што Музика већ одрађује за вашу музичку библиотеку.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
sr: Инсталирајте Игре ако желите врло једноставан и удобан начин за играње игара а нису вам потребне напредне функције као што су алати брзинског покретања или алати за развој видео игара.

en: Features:
sr: Могућности:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
sr: Исписује ваше инсталиране игре, игре Стима, РОМ-ове игара…

en: Search in your games collection
sr: Тражи у вашој збирци игара

en: Play your games
sr: Игра ваше игре

en: Resume your game to where you left it
sr: Наставља са вашом игром од места где сте је напустили

en: The GNOME Project
sr: Гномов пројекат

en: Video game player
sr: Програм за играње видео игара

en: View and play your video games collection
sr: Прегледајте и играјте видео игре из ваше збирке

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;videogame;video game;player;
sr: игра;видеоигра;видео игра;играч;играње;

en: Fullscreen
sr: Преко целог екрана

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
sr: Да ли ће се игре приказивати преко целог екрана или не.

en: Video filter
sr: Филтер снимка

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels), “crt” (CRT emulation).
sr: Филтер за излаз снимка игре. Допуштене вредности су: „smooth“ (мутни пиксели), „sharp“ (четвртасти пиксели), „crt“ (CRT опонашање).

en: Window maximized
sr: Увећање прозора

en: Window maximized state.
sr: Стање увећаног прозора.

en: Window size
sr: Величина прозора

en: Window size (width and height).
sr: Величина прозора (ширина и висина).

en: Preferred core
sr: Жељени погон

en: Preferred Libretro core to be used for running games. A different core may be used if the preferred core is missing firmware.
sr: Жељени „Libretro“ погон који ће се користити за покренуте игре. Другачији погон се може користити ако недостаје угнеждени програм жељеног погона.

en: Desktop
sr: Радна површ

en: Dreamcast
sr: Дримкаст

en: Nintendo GameCube
sr: Нинтендо Гејм Коцка

en: Libretro
sr: Либретро

en: Arcade
sr: Аркадне

en: MS-DOS
sr: МС-ДОС

en: Nintendo 3DS
sr: Нинтендо 3ДС

en: Player %u
sr: Играч %u

en: Controller Expansion
sr: Проширење контролера

en: Nintendo 64
sr: Нинтендо 64

en: Nintendo DS
sr: Нинтендо ДС

en: PlayStation
sr: ПлејСтејшн

note: translators: known as "Mega-CD" in most of the world
en: Sega CD
sr: Сега ЦД

note: translators: known as "Mega-CD 32X" in most of the world
en: Sega CD 32X
sr: Сега ЦД 32X

en: Sega Saturn
sr: Сега Сатурн

note: translators: known as "CD-ROM²" in eastern Asia and France
en: TurboGrafx-CD
sr: Турбо Графикс-ЦД

en: Add Collection
sr: Додајте збирку

en: Favorites
sr: Омиљене

en: Recently Played
sr: Недавно игране

en: Use the game’s own window to play it
sr: Користите сопствени прозор игре

en: This game isn’t integrated with GNOME Games.
sr: Ова игра није обједињена са Гномовим играма.

en: New snapshot %s
sr: Нови снимак стања „%s“

en: Unknown
sr: Непознато

en: Disc %d
sr: Диск %d

en: Press suitable button on your gamepad
sr: Притисните одговарајуће дугме на вашем гејмпаду

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
sr: Померите одговарајућу осу лево/десно на вашем гејмпаду

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
sr: Померите одговарајућу осу горе/доле на вашем гејмпаду

note: translators: This message is displayed at the bottom of the window * when the user maps keyboard keys to controller buttons. To see it, * click on the hamburger menu, click on preferences > controllers > * keyboard, and click on the "configure" button
en: Press suitable key on your keyboard
sr: Притисните одговарајући тастер на тастатури

en: Gamepads
sr: Гејмпад

en: Keyboard
sr: Тастатура

en: Export save states and in-game saves. This can be used for moving the data to another device or for restoring it later. Desktop, Steam and LÖVE games cannot be exported.
sr: Извоз чува стања и чувања у игри. Ово се може користити за премештање података на други уређај или за њихово касније враћање. Игре радне површи, Стима и „LÖVE“ се не могу извозити.

en: Export save data
sr: Извезите податке чувања

en: _Export
sr: _Извези

en: Import save data for games from existing backup. This will replace existing saves and cannot be undone.
sr: Увоз чува податке за игре из постојећих резерви. Ово ће заменити постојећа чувања и не може се опозвати.

en: Import save data
sr: Увезите податке чувања

en: _Import
sr: _Увези

en: _Cancel
sr: _Откажи

en: Couldn’t import save data: %s
sr: Не могу да увезем податке чувања: %s

en: Couldn’t export save data: %s
sr: Не могу да извезем податке чувања: %s

note: Translators: This is displayed under the platform name when no * core is available for this platform. To see this message, click * on the hamburger menu, click on Preferences, then on Platforms
en: None
sr: Ништа

en: Filter
sr: Филтер

note: same as video-filters in gschema Translators: These values are video filters applied to the screen. Smooth * tries to smoothen the pixels, sharp displays the pixels square, and CRT * emulates an old TV
en: Smooth
sr: Меко

en: Sharp
sr: Оштро

en: Back
sr: Назад

[ctx: Keyboard configuration factory reset]
en: Reset
sr: Врати

en: Configure
sr: Подеси

en: Cancel
sr: Откажи

en: Skip
sr: Прескочи

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
sr: Тестирам „%s“

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
sr: Подешавам „%s“

en: Factory reset mapping for this controller?
sr: Да вратим фабричко мапирање за овај контролер?

en: Your mapping will be lost
sr: Ваше мапирање биће изгубљено

[ctx: Confirm controller configuration factory reset]
en: _Reset
sr: _Врати

en: Preferences
sr: Поставке

en: Video
sr: Снимак

en: Controllers
sr: Контролери

en: Platforms
sr: Платформе

en: Import & Export
sr: Увоз и извоз

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
sr: Систем „%s“ још није подржан, али се планира пуна подршка.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
sr: Систем још није подржан, али се планира пуна подршка.

en: Unknown platform
sr: Непозната платформа

en: Amiga
sr: Амига

en: Atari 2600
sr: Атари 2600

en: Atari 7800
sr: Атари 7800

en: Atari Lynx
sr: Атари Линкс

en: DOOM
sr: ДООМ

note: translators: only released in eastern Asia
en: Famicom Disk System
sr: Фамиком диск систем

en: Game Boy
sr: Гејм Бој

en: Game Boy Color
sr: Гејм Бој у Боји

en: Game Boy Advance
sr: Гејм Бој Напредно

en: Game Gear
sr: Гејм Гир

note: translators: also known as "Sega Mark III" in eastern asia
en: Master System
sr: Мастер систем

en: Neo Geo Pocket
sr: Нео Гео Покет

en: Neo Geo Pocket Color
sr: Нео Гео Покет боје

note: translators: known as "Famicom" in eastern Asia
en: Nintendo Entertainment System
sr: Нинтендов систем за забаву

note: translators: known as "Mega Drive 32X", "Mega 32X" or "Super 32X" in other places
en: Genesis 32X
sr: Џенезис 32Икс

note: translators: known as "Mega Drive" in most of the world
en: Sega Genesis
sr: Сега Џенезис

en: Sega Pico
sr: Сега Пико

en: SG-1000
sr: СГ-1000

note: translators: known as "Super Famicom" in eastern Asia
en: Super Nintendo Entertainment System
sr: Супер Нинтендов систем за забаву

note: translators: known as "PC Engine" in eastern Asia and France
en: TurboGrafx-16
sr: Турбо Графикс-16

en: WiiWare
sr: ВииВер

en: WonderSwan
sr: Вондер сван

en: WonderSwan Color
sr: Вондер сван боја

en: Change Screen
sr: Измени екран

note: Translators: This is displayed in the shortcuts window. This corresponds to the screens layout for the Nintendo DS and 3DS.
en: Screen Layout
sr: Распоред екрана

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are stacked one * on top of the other.
en: Vertical
sr: Усправно

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are displaye * side by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the right of the top * screen, making it comfortable for rig
en: Side by side, right-handed
sr: Једно уз друго, за дешњаке

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are displayed * side by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the left of the top * screen, making it comfortable for lef
en: Side by side, left-handed
sr: Једно уз друго, за леваке

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means only one screen is displayed at * once. The screen displayed can then be changed in-game.
en: Single screen
sr: Један екран

en: Search term
sr: Појам претраге

en: Run a game by uid
sr: Покрените игру по уиб-у

en: Select game files
sr: Изаберите датотеке игре

en: _Add
sr: _Додај

en: An unexpected error occurred while trying to run %s
sr: Дошло је до неочекиване грешке при покушају покретања „%s“

en: Cannot find game with UID “%s”.
sr: Не могу да нађем игру са УИБ-ом „%s“.

en: Couldn't find Tracker, automatic game discovery may not work.
sr: Не могу да нађем Пратиоца, аутоматско откривање игара не може да ради.

en: GNOME Games
sr: Гномове игре

en: A video game player for GNOME
sr: Програм за играње видео игара за Гном

en: Learn more about GNOME Games
sr: Сазнајте више о Гномовим играма

note: Translators: This is displayed if the user tries to log out of his * GNOME session, shutdown, or reboot while Games is running
en: Playing a game
sr: Играм игру

en: Add to Collection
sr: Додај у збирку

en: Search
sr: Потражи

en: No collections found
sr: Нисам нашао збирке

en: Add a new collection to add games to it.
sr: Додајте нову збирку да додате игре у њу.

en: Create Collection
sr: Направи збирку

en: Create a collection
sr: Направите збирку

en: Add a Collection
sr: Додајте збирку

en: Enter a collection name
sr: Упишите назив збирке

en: C_reate
sr: _Направи

en: Collection name cannot be empty
sr: Нзив збирке не може бити празан

en: A collection with this name already exists
sr: Збирка са овим називом већ постоји

en: This collection is empty
sr: Ова збирка је празна

en: Add some games to this collection to see them here.
sr: Додајте неке игре у ову збирку да их видите овде.

en: %s removed
sr: „%s“ је уклоњена

en: Removed %d collection | Removed %d collections
sr[0]: Уклоних %d збирку
sr[1]: Уклоних %d збирке
sr[2]: Уклоних %d збирки
sr[3]: Уклоних једну збирку

en: Add game files…
sr: Додај датотеке игре…

note: Translators: tooltip for the application menu button
en: Menu
sr: Изборник

en: Select games
sr: Изаберите игре

en: Collection menu
sr: Изборник збирке

en: Click on items to select them
sr: Кликните на ставке да их изаберете

en: Try a different search.
sr: Покушајте другачију претрагу.

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: No games found
sr: Нема игара

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: Install games or add directories containing games to your search sources.
sr: Инсталирајте игре или додајте директоријуме који садрже игре у извориштима претраге.

en: Collections
sr: Збирке

en: Loading
sr: Учитавам

en: Rename Collection
sr: Преименуј збирку

en: _Rename
sr: _Преименуј

en: Pr_eferences
sr: _Поставке

en: _Keyboard Shortcuts
sr: Пречице _тастатуре

en: _Help
sr: По_моћ

en: _About Games
sr: О _Играма

en: Select All
sr: Изабери све

en: Select None
sr: Поништи избор

en: R_emove
sr: _Уклони

en: Selected %d item | Selected %d items
sr[0]: Изабрана је %d ставка
sr[1]: Изабране су %d ставке
sr[2]: Изабрано је %d ставки
sr[3]: Изабрана је једна ставка

en: Restore
sr: Врати

en: _Load
sr: _Учитај

en: _Restart
sr: _Поново покрени

en: _Snapshots
sr: Снимци _стања

en: Oops! The game crashed unexpectedly
sr: Уупс! Игра се неочекивано урушила

en: Oops! Unable to run the game
sr: Упсс! Не могу да покренем игру

en: Resume last game?
sr: Да наставим са последњом игром?

en: Restart
sr: Поново покрени

en: Resume
sr: Настави

[ctx: Resuming a game failed dialog]
en: Reset
sr: Врати

en: Are you sure you want to quit?
sr: Да ли сигурно желите да изађете?

en: All unsaved progress will be lost.
sr: Све што сте до сада урадили биће изгубљено.

en: Quit
sr: Изађи

en: Are you sure you want to restart?
sr: Да ли сигурно желите поново да покренете?

en: Shortcuts
sr: Пречице

en: General
sr: Опште

[ctx: shortcut window]
en: Go back
sr: Кретање назад

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sr: Излзи

en: Collection
sr: Збирка

[ctx: shortcut window]
en: Search
sr: Претрага

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sr: Приказ пречица

[ctx: shortcut window]
en: Navigate
sr: Навигација

[ctx: shortcut window]
en: Left analog stick
sr: Лева аналогна палица

[ctx: shortcut window]
en: Directional pad
sr: Падиљон усмерења

[ctx: shortcut window]
en: Select view
sr: Бира преглед

[ctx: shortcut window]
en: Front shoulder buttons
sr: Предње рамено дугме

[ctx: shortcut window]
en: Start game
sr: Покреће игру

[ctx: shortcut window]
en: Start button
sr: Дугме покретања

[ctx: shortcut window]
en: Bottom action button
sr: Доње дугме радње

en: In Game
sr: У игри

[ctx: shortcut window]
en: Create new snapshot
sr: Прави нови снимак стања

[ctx: shortcut window]
en: Load the latest snapshot
sr: Учитава најновији снимак стања

[ctx: shortcut window]
en: Show snapshots
sr: Приказује снимак стања

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
sr: Преко целог екрана

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
sr: Напушта цео екран

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the collection
sr: Иде назад у збирци

[ctx: shortcut window]
en: Home button
sr: Дугме почетка

[ctx: shortcut window]
en: Accept
sr: Прихвата

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
sr: Отказује

[ctx: shortcut window]
en: Right action button
sr: Десно дугме радње

en: Nintendo DS and 3DS
sr: Нинтендо ДС и 3ДС

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means the two screens are stacked one on top of the other
en: Vertical
sr: Усправно

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means the two screens are displayed side by side Translators: This describes the Nintendo DS and 3DS screens layout, side by side
en: Side by side
sr: Једно уз друго

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the right of the top screen.
en: Bottom to the right
sr: Одоздо на десно

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the left of the top screen
en: Bottom to the left
sr: Одоздо на лево

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means only one screen is displayed at once. The screen displayed can then be changed in-game
en: Single screen
sr: Један екран

en: Screen Switching
sr: Промена екрана

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the top screen, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Show top screen
sr: Приказ горњег екрана

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the bottom screen, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Show bottom screen
sr: Приказ доњег екрана

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for toggling whether the top or bottom screen is displayed, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Toggle screen
sr: Окида екран

[ctx: shortcut window]
en: Press right analog stick
sr: Притиска десну аналогну палицу

en: Cheats
sr: Вара

[ctx: shortcut window]
en: Contribute
sr: Доприноси

en: Gamepad Input
sr: Унос са гејмпада

en: Keyboard Input
sr: Унос са тастатуре

en: Media
sr: Медиј

en: Media %d
sr: Медиј %d

en: Add/Remove selected games to favorite
sr: Додајте/уклоните изабране игре у/из омиљених

en: _Add to Collection
sr: _Додај у збирку

en: Add selected games to a collection
sr: Додаје изабране игре у збирку

en: _Remove
sr: _Уклони

en: Remove selected games from this collection
sr: Уклоните изабране игре из ове збирке

en: Remove selected collections
sr: Уклоните изабране збирке

en: Remove selected games from favorites
sr: Уклоните изабране игре из омиљених

en: Add selected games to favorites
sr: Додајте изабране игре у омиљене

en: Autosave
sr: Ауточување

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in locale format. i.e. "Yesterday 23:04:35"
en: Yesterday %X
sr: Јуче у %X

note: Translators: this is the day of the month followed * by the abbreviated month name followed by a time in * locale format i.e. "3 Feb 23:04:35"
en: %-e %b %X
sr: %e. %B у %X

note: Translators: this is the day number followed * by the abbreviated month name followed by the year followed * by a time in locale format i.e. "3 Feb 2015 23:04:00"
en: %-e %b %Y %X
sr: %e. %B %Y. у %X

en: Create new snapshot
sr: Направите нови снимак стања

en: _Delete
sr: _Обриши

en: Name
sr: Назив

note: Translators: This message is shown to the user if he tried to rename * his snapshot either with an empty string, or with the name of the * autosave
en: Invalid name
sr: Неисправан назив

en: A snapshot with this name already exists
sr: Снимак стања са овим називом већ постоји

en: _Undo
sr: _Опозови

en: Error: %s (%d)
sr: Грешка: %s (%d)

en: Error writing “%s”: %s (%d)
sr: Грешка писања „%s“: %s (%d)
