gnome-games master - en to sr translation catalogue (163 entries)

en: Games
sr: Igre

en: Simple game launcher for GNOME
sr: Jednostavan pokretač igara za Gnom

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
sr: Igre je program Gnoma 3 za razgledanje biblioteke sa video igrama i za lako biranje i igranje istih iz nje. Cilj mu je da za igre odrađuje ono što Muzika već odrađuje za vašu muzičku biblioteku.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
sr: Instalirajte Igre ako želite vrlo jednostavan i udoban način za igranje igara a nisu vam potrebne napredne funkcije kao što su alati brzinskog pokretanja ili alati za razvoj video igara.

en: Features:
sr: Mogućnosti:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
sr: Ispisuje vaše instalirane igre, igre Stima, ROM-ove igara…

en: Search in your games collection
sr: Traži u vašoj zbirci igara

en: Play your games
sr: Igra vaše igre

en: Resume your game to where you left it
sr: Nastavlja sa vašom igrom od mesta gde ste je napustili

en: Video game player
sr: Program za igranje video igara

en: View and play your video games collection
sr: Pregledajte i igrajte video igre iz vaše zbirke

en: game;videogame;video game;player;
sr: igra;videoigra;video igra;igrač;igranje;

en: Fullscreen
sr: Preko celog ekrana

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
sr: Da li će se igre prikazivati preko celog ekrana ili ne.

en: Video filter
sr: Filter snimka

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels).
sr: Filter za izlaz snimka igre. Dopuštene vrednosti su: „smooth“ (mutni pikseli), „sharp“ (četvrtasti pikseli).

en: Window maximized
sr: Uvećanje prozora

en: Window maximized state.
sr: Stanje uvećanog prozora.

en: Window size
sr: Veličina prozora

en: Window size (width and height).
sr: Veličina prozora (širina i visina).

en: _Preferences
sr: _Postavke

en: _About
sr: _O programu

en: _Quit
sr: _Izađi

en: Loading
sr: Učitavam

en: Add game files…
sr: Dodaj datoteke igre…

en: Search
sr: Potraži

en: Back
sr: Nazad

en: Restore
sr: Vrati

en: This is a dummy game display
sr: Ovo je maketni prikaz igre

en: If you see this, this is a bug.
sr: Ako vidite ovo, zapravo vidite grešku.

en: Please contact the developers.
sr: Obratite se programerima.

en: No games found
sr: Nema igara

en: Install games or add directories containing games to your search sources.
sr: Instalirajte igre ili dodajte direktorijume koji sadrže igre u izvorištima pretrage.

en: Reset
sr: Vrati

en: Configure
sr: Podesi

en: Cancel
sr: Otkaži

en: Skip
sr: Preskoči

en: Media
sr: Medij

en: Gamepads
sr: Gejmpad

en: Controllers
sr: Kontroleri

en: Plugins
sr: Priključci

en: Extensions
sr: Proširenja

en: Video
sr: Snimak

en: Preferences
sr: Postavke

en: Are you sure you want to quit?
sr: Da li sigurno želite da izađete?

en: All unsaved progress will be lost.
sr: Sve što ste do sada uradili biće izgubljeno.

en: Quit
sr: Izađi

en: Use the game’s own window to play it
sr: Koristite sopstveni prozor igre

en: This game isn’t integrated to GNOME Games.
sr: Ova igra nije objedinjena sa Gnomovim igrama.

en: You have to use its own window to play it.
sr: Morate da koristite njen sopstveni prozor da je igrate.

en: Factory reset mapping for this gamepad?
sr: Da vratim fabričko mapiranje za ovaj gejmpad?

en: Your mapping will be lost.
sr: Vaše mapiranje biće izgubljeno.

en: Resume last game?
sr: Da nastavim sa poslednjom igrom?

en: Restart
sr: Ponovo pokreni

en: Resume
sr: Nastavi

en: Resuming failed. Do you want to restart the game?
sr: Nastavljanje nije uspelo. Da li želite ponovo da pokrenete igru?

en: Invalid command “%s”.
sr: Neispravna naredba „%s“.

en: Tracker listed file not found: “%s”.
sr: Nisam našao datoteku koju je izlistao pratilac: „%s“.

en: Couldn’t parse desktop entry “%s”.
sr: Ne mogu da obradim unos radne površi „%s“.

en: “%s” shouldn’t be displayed.
sr: „%s“ ne treba da se prikazuje.

en: “%s” is hidden.
sr: „%s“ je skriveno.

en: “%s” has blacklisted category “%s”.
sr: „%s“ sadrži kategoriju „%s“ koja je na spisku zabrana.

en: “%s” has blacklisted executable “%s”.
sr: „%s“ sadrži izvršnu „%s“ koja je na spisku zabrana.

en: “%s” is blacklisted.
sr: „%s“ je na spisku zabrana.

en: The file doesn’t have a Dreamcast header.
sr: Datoteka ne sadrži „Dreamcast“ zaglavlje.

en: The file doesn’t have a Game Cube header.
sr: Datoteka ne sadrži „Game Cube“ zaglavlje.

en: This doesn’t represent a valid LÖVE package: “%s”.
sr: Ovo ne predstavlja ispravan „LÖVE“: „%s“.

en: Invalid MAME game id “%s” for “%s”.
sr: Neispravan ib MAME igre „%s“ za „%s“.

en: Not a PlayStation disc: “%s”.
sr: Nije disk za „PlayStation“: „%s“.

en: Invalid PlayStation header: disc ID not found in “%s”.
sr: Neispravno zaglavlje za „PlayStation“: nisam našao IB diska u „%s“.

en: The file doesn’t have a Genesis/Sega 32X/Sega CD/Sega Pico header.
sr: Datoteka ne sadrži „Genesis/Sega 32X/Sega CD/Sega Pico“ zaglavlje.

en: The file “%s” doesn’t have a track.
sr: Datoteka „%s“ ne sadrži stazu.

en: The file “%s” doesn’t have a valid binary file format.
sr: Datoteka „%s“ ne sadrži ispravan zapis binarne datoteke.

en: The file “%s” doesn’t have a valid track mode for track %d.
sr: Datoteka „%s“ ne sadrži ispravan režim staze za %d. stazu.

en: The file doesn’t have a Sega Saturn header.
sr: Datoteka ne sadrži „Sega Saturn“ zaglavlje.

en: The file “%s” doesn’t have a valid Sega Saturn binary file.
sr: Datoteka „%s“ ne sadrži ispravnu binarnu „Sega Saturn“ datoteku.

en: Couldn’t get Steam appid from manifest “%s”.
sr: Ne mogu da dobavim apib „Steam“ iz proglasa „%s“.

en: File “%s” doesn’t exist.
sr: Datoteka „%s“ ne postoji.

en: Unexpected token '{'.
sr: Neočekivani simbol {.

en: Unexpected end of tokens.
sr: Neočekivani kraj simbola.

en: Unexpected token '}'.
sr: Neočekivani simbol }.

en: Couldn’t get name from Steam registry.
sr: Ne mogu da dobavim naziv iz registra Stima.

en: Invalid Wii header size: %s
sr: Neispravna veličina „Wii“ zaglavlja: %s

en: The file doesn’t have a Wii header.
sr: Datoteka ne sadrži „Wii“ zaglavlje.

en: Couldn’t read file: %s
sr: Ne mogu da pročitam datoteku: %s

en: The game doesn’t have a valid command.
sr: Datoteka ne sadrži „Wii“ zaglavlje.

en: Couldn’t run “%s”: execution failed.
sr: Ne mogu da pokrenem „%s“: izvršavanje nije uspelo.

en: Invalid media index %u.
sr: Neispravan indeks medija %u.

en: Invalid plugin descriptor: %s
sr: Neispravan opisnik priključka: %s

en: Couldn’t create a new instance of plugin in “%s”.
sr: Ne mogu da stvorim novi primerak priključka u „%s“.

en: Disc %d
sr: Disk %d

en: No game title found for disc ID “%s”.
sr: Nisam našao naslov igre za IB diska „%s“.

en: No disc title found for disc ID “%s”.
sr: Nisam našao naslov diska za IB diska „%s“.

en: No disc set ID found for disc ID “%s”.
sr: Nisam našao IB skupa diska za IB diska „%s“.

en: No disc found for disc ID “%s”.
sr: Nisam našao disk za IB diska „%s“.

en: The mapping string can’t be null.
sr: Niska mapiranja ne može biti ništavna.

en: The mapping string can’t be empty.
sr: Niska mapiranja ne može biti prazna.

en: Unable to open file “%s”: %s
sr: Ne mogu da otvorim datoteku „%s“: %s

en: Evdev is unable to open “%s”: %s
sr: Evdev ne može da otvori „%s“: %s

en: No module found for platform “%s” and MIME types [ “%s” ].
sr: Nisam našao modul za platformu „%s“ i MIME vrste [ „%s“ ].

en: ”, “
sr: “, „

en: This game requires the %s firmware file to run.
sr: Ova igra zahteva „%s“ datoteku ugrađenog programa za pokretanje.

en: This game requires the %s firmware file with a MD5 fingerprint of %s to run.
sr: Ova igra zahteva „%s“ datoteku ugrađenog programa sa MD5 otiskom „%s“ za pokretanje.

en: This game requires the %s firmware file with a SHA-512 fingerprint of %s to run.
sr: Ova igra zahteva „%s“ datoteku ugrađenog programa sa SHA-512 otiskom „%s“ za pokretanje.

en: Atari Lynx
sr: Atari Links

en: Dreamcast
sr: Drimkast

note: translators: only released in eastern Asia
en: Famicom Disk System
sr: Famikom disk sistem

en: Game Boy
sr: Gejm Boj

en: Game Boy Color
sr: Gejm Boj u Boji

en: Game Boy Advance
sr: Gejm Boj Napredno

en: Nintendo GameCube
sr: Nintendo Gejm Kocka

en: Game Gear
sr: Gejm Gir

en: Neo Geo Pocket
sr: Neo Geo Poket

note: translators: known as "Famicom" in eastern Asia
en: Nintendo Entertainment System
sr: Nintendov sistem za zabavu

en: PlayStation
sr: PlejStejšn

en: PlayStation 2
sr: PlejStejšn 2

en: PlayStation 3
sr: PlejStejšn 3

en: PlayStation 4
sr: PlejStejšn 4

en: PlayStation Portable
sr: PlejStejšn Prenosna

en: PlayStation Vita
sr: PlejStejšn Vita

note: translators: known as "Mega Drive 32X", "Mega 32X" or "Super 32X" in other places
en: Genesis 32X
sr: Dženezis 32Iks

note: translators: known as "Mega Drive" in most of the world
en: Sega Genesis
sr: Sega Dženezis

note: translators: also known as "Sega Mark III" in eastern asia
en: Sega Master System
sr: Sega Master Sistem

en: Sega Pico
sr: Sega Piko

note: translators: known as "Super Famicom" in eastern Asia
en: Super Nintendo Entertainment System
sr: Super Nintendov sistem za zabavu

note: translators: known as "PC Engine" in eastern Asia and France
en: TurboGrafx-16
sr: Turbo Grafiks-16

note: translators: known as "CD-ROM²" in eastern Asia and France
en: TurboGrafx-CD
sr: Turbo Grafiks-CD

en: Wii
sr: Vii

en: Wii U
sr: Vii U

en: WiiWare
sr: ViiVer

en: WonderSwan
sr: Vonder svan

en: WonderSwan Color
sr: Vonder svan boja

en: No module found for “%s”.
sr: Nisam našao modul za „%s“.

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
sr: Sistem „%s“ još nije podržan, ali se planira puna podrška.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
sr: Sistem još nije podržan, ali se planira puna podrška.

en: Select game files
sr: Izaberite datoteke igre

en: _Cancel
sr: _Otkaži

en: _Add
sr: _Dodaj

en: GNOME Games
sr: Gnomove igre

en: A video game player for GNOME
sr: Program za igranje video igara za Gnom

en: Learn more about GNOME Games
sr: Saznajte više o Gnomovim igrama

en: An unexpected error occurred.
sr: Došlo je do neočekiane greške.

en: Playing a game
sr: Igram igru

en: Oops! Unable to run “%s”
sr: Upss! Ne mogu da pokrenem „%s“

en: Oops! Unable to run the game
sr: Upss! Ne mogu da pokrenem igru

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
sr: Testiram „%s“

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
sr: Podešavam „%s“

en: Press suitable button on your gamepad
sr: Pritisnite odgovarajuće dugme na vašem gejmpadu

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
sr: Pomerite odgovarajuću osu levo/desno na vašem gejmpadu

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
sr: Pomerite odgovarajuću osu gore/dole na vašem gejmpadu

en: Media %d
sr: Medij %d

note: same as video-filters in gschema
en: Smooth
sr: Meko

en: Sharp
sr: Oštro

en: “%s” doesn’t have a track for index %u.
sr: „%s“ ne sadrži stazu za indeks %u.

en: %s:%lu: Invalid file format %s, expected a valid file format or none.
sr: %s:%lu: Neispravan zapis datoteke „%s“, očekivah ispravan zapis datoteke ili ništa.

en: %s:%lu: Unexpected token TRACK before a FILE token.
sr: %s:%lu: Neočekivan simbol STAZE pre simbola DATOTEKE.

en: %s:%lu: Invalid track number %s, expected a number in the 1-99 range.
sr: %s:%lu: Neispravan broj numere %s, očekivah broj u opsegu 1-99.

en: %s:%lu: Invalid track mode %s, expected a valid track mode.
sr: %s:%lu: Neočekivan režim staze %s, očekivah ispravan režim staze.

en: %s:%lu: Unexpected end of file, expected %s.
sr: %s:%lu: Neočekivani kraj datoteke, očekivah „%s“.

en: %s:%lu: Unexpected token %s, expected %s.
sr: %s:%lu: Neočekivani simbol „%s“, očekivah „%s“.

en: %s:%lu: Unexpected end of file, expected a token.
sr: %s:%lu: Neočekivani kraj datoteke, očekivah simbol.

en: %s:%lu: Unexpected end of line, expected a token.
sr: %s:%lu: Neočekivani kraj reda, očekivah simbol.

en: %s:%lu: Unexpected token %s, expected end of line.
sr: %s:%lu: Neočekivani simbol „%s“, očekivah kraj reda.
