gnome-games master - en to tr translation catalogue (166 entries)

en: Games
tr: Oyunlar

en: Simple game launcher for GNOME
tr: GNOME için basit oyun başlatıcısı

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
tr: Oyunlar, video oyun kitaplığınıza göz atabileceğiniz ve kolayca oyun seçip oynayabileceğiniz bir GNOME 3 uygulamasıdır. Müzik, müzik kitaplığınız için ne yapıyorsa aynısını oyunlar için yapmayı hedefliyor.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
tr: Eğer oyunlarınızı oynamak için basit ve rahat bir yol arıyorsanız, hızlı bitirme veya video oyun geliştirme araçları gibi gelişmiş özelliklere gereksinmiyorsanız Oyunlarʼı kurmak isteyebilirsiniz.

en: Features:
tr: Özellikler:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
tr: Kurulu oyunlarınızı, Steam oyunlarınızı, oyun ROMʼlarınızı listeleyin…

en: Search in your games collection
tr: Oyun derleminizde arayın

en: Play your games
tr: Oyunlarınızı oynayın

en: Resume your game to where you left it
tr: Oyunu bıraktığınız yerden sürdürün

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Video game player
tr: Video oyun oynatıcı

en: View and play your video games collection
tr: Video oyun derleminizi görün ve oynayın

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;videogame;video game;player;
tr: oyun;videooyun;video oyun;oynatıcı;videogame;video game;

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
tr: Oyunların tam ekranda gösterilip gösterilmeyeceği.

en: Video filter
tr: Video süzgeci

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels), “crt” (CRT emulation).
tr: Oyun video çıktısı için süzgeç. İzin verilen değerler: “smooth” (bulanık pikseller), “sharp” (bodur pikseller), “crt” (CRT öykünümü).

en: Window maximized
tr: Pencere büyültüldü

en: Window maximized state.
tr: Pencere büyültülme durumu.

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height).
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik).

en: Preferred core
tr: Tercih edilen çekirdek

en: Preferred Libretro core to be used for running games. A different core may be used if the preferred core is missing firmware.
tr: Oyun çalıştırmak için tercih edilen Libretro çekirdeği. Tercih edilen çekirdek donanım yazılımı eksikse, farklı bir çekirdek kullanılabilir.

en: Add game files…
tr: Oyun dosyaları ekle…

note: Translators: tooltip for the application menu button
en: Menu
tr: Menü

en: Search
tr: Ara

en: Back
tr: Geri

en: Platforms
tr: Platformlar

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Pr_eferences
tr: T_ercihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: Klavye _Kısayolları

en: _Help
tr: Y_ardım

en: _About Games
tr: Oyunlar _Hakkında

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: _Load
tr: Yük_le

en: _Restart
tr: _Yeniden Başlat

en: _Snapshots
tr: _Anlık Görüntüler

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: No games found
tr: Oyun bulunamadı

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: Install games or add directories containing games to your search sources.
tr: Oyun kurun veya arama kaynaklarınız için oyunları içeren dizinleri ekleyin.

en: Try a different search.
tr: Farklı bir arama deneyin.

en: Gamepad Input
tr: Oyun Çubuğu Girdisi

en: Keyboard Input
tr: Klavye Girdisi

en: Media
tr: Ortam

en: Gamepads
tr: Oyun Çubukları

en: Keyboard
tr: Klavye

en: Export save states and in-game saves. This can be used for moving the data to another device or for restoring it later. Desktop, Steam and LÖVE games cannot be exported.
tr: Yedekleme durumları ve oyun içi kaydetmeleri dışa aktarır. Bu işlem, verileri başka bir aygıta taşımak veya daha sonra geri yüklemek için kullanılabilir. Masaüstü, Steam ve LÖVE oyunları dışa aktarılamaz.

en: Export save data
tr: Kaydetme verisini dışa aktar

en: _Export
tr: Dışa _Aktar

en: Import save data for games from existing backup. This will replace existing saves and cannot be undone.
tr: Var olan yedeklemeden oyunlara ilişkin kaydetme verilerini içe aktar. Bu işlem, var olan kaydetmelerin yerine geçer ve geri alınamaz.

en: Import save data
tr: Kaydetme verisini içe aktar

en: _Import
tr: İçe _Aktar

en: Filter
tr: Süzgeç

[ctx: Keyboard configuration factory reset]
en: Reset
tr: Sıfırla

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Cancel
tr: İptal

en: Skip
tr: Atla

en: Preferences
tr: Seçenekler

en: Are you sure you want to quit?
tr: Çıkmak istediğinize emin misiniz?

en: All unsaved progress will be lost.
tr: Tüm kaydedilmemiş ilerleme kaybolacak.

en: Quit
tr: Çık

en: Use the game’s own window to play it
tr: Oynamak için oyunun kendi penceresini kullan

en: This game isn’t integrated with GNOME Games.
tr: Bu oyun GNOME Oyunlar ile tümleşmemiş.

en: You have to use its own window to play it.
tr: Oynamak için kendi penceresini kullanmalısınız.

en: Factory reset mapping for this controller?
tr: Bu denetleyici için eşleşmeleri fabrika ayarına getir?

en: Your mapping will be lost.
tr: Eşleşmeniz kaybolacak.

[ctx: Confirm controller configuration factory reset]
en: Reset
tr: Sıfırla

en: Are you sure you want to restart?
tr: Yeniden başlatmak istediğinize emin misiniz?

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Resume last game?
tr: Son oyunu sürdür?

en: Resume
tr: Sürdür

en: Resuming failed. Do you want to restart the game?
tr: Sürdürme başarısız. Oyunu yeniden başlatmak ister misiniz?

[ctx: Resuming a game failed dialog]
en: Reset
tr: Sıfırla

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Go back
tr: Geri git

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

en: Collection
tr: Derlem

[ctx: shortcut window]
en: Search
tr: Ara

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
tr: Kısayolları göster

[ctx: shortcut window]
en: Navigate
tr: Dolaş

[ctx: shortcut window]
en: Left analog stick
tr: Sol analog çubuk

[ctx: shortcut window]
en: Directional pad
tr: Yön yüzeyi

[ctx: shortcut window]
en: Select view
tr: Seçim görünümü

[ctx: shortcut window]
en: Front shoulder buttons
tr: Ön omuz düğmeleri

[ctx: shortcut window]
en: Start game
tr: Oyunu başlat

[ctx: shortcut window]
en: Start button
tr: Başlat düğmesi

[ctx: shortcut window]
en: Bottom action button
tr: Orta eylem düğmesi

en: In Game
tr: Oyun İçi

[ctx: shortcut window]
en: Create new snapshot
tr: Yeni anlık görüntü oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Load the latest snapshot
tr: Son anlık görüntüyü yükle

[ctx: shortcut window]
en: Show snapshots
tr: Anlık görüntüleri göster

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
tr: Tam ekranı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the collection
tr: Derleme geri git

[ctx: shortcut window]
en: Home button
tr: Ev düğmesi

[ctx: shortcut window]
en: Accept
tr: Kabul et

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: shortcut window]
en: Right action button
tr: Sağ eylem düğmesi

note: Translators: This is displayed in the shortcuts window. This corresponds to the screens layout for the Nintendo DS.
en: Screen Layout
tr: Ekran Düzeni

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means the two screens are stacked one on top of the other
en: Vertical
tr: Dikey

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means the two screens are displayed side by side Translators: This describes the Nintendo DS screens layout, side by side
en: Side by side
tr: Yan yana

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the right of the top screen.
en: Bottom to the right
tr: Alttan sağa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the left of the top screen
en: Bottom to the left
tr: Alttan sola

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS emulator. This setting means only one screen is displayed at once. The screen displayed can then be changed in-game
en: Single screen
tr: Tek ekran

en: Screen Switching
tr: Ekran Değişimi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the top screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show top screen
tr: Üst ekranı göster

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the bottom screen, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Show bottom screen
tr: Alt ekranı göster

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for toggling whether the top or bottom screen is displayed, when the Nintendo DS emulator is single screen mode.
en: Toggle screen
tr: Tam ekranı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Press right analog stick
tr: Sağ analog çubuğa basın

en: Cheats
tr: Hileler

[ctx: shortcut window]
en: Contribute
tr: Katkı ver

en: Create new snapshot
tr: Yeni anlık görüntü oluştur

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Rename
tr: Yeniden _Adlandır

en: Name
tr: Ad

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Controller Expansion
tr: Denetleyici Genişlemesi

en: Player %u
tr: Oyuncu %u

en: Change Screen
tr: Ekranı Değiştir

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means the two screens are stacked one on * top of the other
en: Vertical
tr: Dikey

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means the two screens are displayed side * by side
en: Side by side
tr: Yan yana

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator. This setting means only one screen is displayed at * once. The screen displayed can then be changed in-game.
en: Single screen
tr: Tek ekran

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator when the two screens are displayed side by side and not * one on top of the other. The bottom screen is displayed to the * right of the top screen.
en: Bottom to the right
tr: Alttan sağa

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS * emulator when the two screens are displayed side by side and not * one on top of the other. The bottom screen is displayed to the * left of the top screen.
en: Bottom to the left
tr: Alttan sola

en: New snapshot %s
tr: Yeni anlık görüntü %s

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Disc %d
tr: Disk %d

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
tr: “%s” sistemi henüz desteklenmiyor ancak tam destek planlanmaktadır.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
tr: Sistem henüz desteklenmiyor ancak tam destek planlanmaktadır.

en: Unknown platform
tr: Bilinmeyen platform

note: translators: only released in eastern Asia
en: Famicom Disk System
tr: Famicom Disk Sistemi

en: Search term
tr: Arama terimi

en: Run a game by uid
tr: Kimliğe göre oyun çalıştır

en: Select game files
tr: Oyun dosyaları seç

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Add
tr: _Ekle

en: An unexpected error occurred while trying to run %s
tr: %s çalıştırılırken beklenmeyen hata oluştu

en: Cannot find game with UID “%s”.
tr: “%s” kimlikli oyun bulunamadı

en: Couldn't find Tracker, automatic game discovery may not work.
tr: Tracker bulunamadı, kendiliğinden oyun keşfi çalışmayabilir.

en: GNOME Games
tr: GNOME Oyunlar

en: A video game player for GNOME
tr: GNOME için video oyun oynatıcı

en: Learn more about GNOME Games
tr: GNOME Oyunlar hakkında daha çok öğren

note: Translators: This is displayed if the user tries to log out of his * GNOME session, shutdown, or reboot while Games is running
en: Playing a game
tr: Oyun oynama

en: Oops! Unable to run “%s”
tr: Hayda! “%s” çalıştırılamıyor

en: Oops! Unable to run the game
tr: Hayda! Oyun çalıştırılamıyor

en: Oops! The game “%s” crashed unexpectedly
tr: Hata! “%s” oyunu beklenmedik biçimde çöktü

en: Press suitable button on your gamepad
tr: Oyun çubuğunuzdaki uygun düğmeye basın

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
tr: Oyun çubuğunuzdaki uygun sağ/sol ekseni oynatın

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
tr: Oyun çubuğunuzdaki uygun yukarı/aşağı ekseni oynatın

note: translators: This message is displayed at the bottom of the window * when the user maps keyboard keys to controller buttons. To see it, * click on the hamburger menu, click on preferences > controllers > * keyboard, and click on the "configure" button
en: Press suitable key on your keyboard
tr: Klavyenizdeki uygun tuşa basın

en: Media %d
tr: %d Ortamı

en: Controllers
tr: Denetleyiciler

en: Import & Export
tr: İçeriye / Dışarıya Aktar

en: Couldn’t import save data: %s
tr: Kayıt verisi içe aktarılamadı: %s

en: Couldn’t export save data: %s
tr: Kayıt verisi dışa aktarılamadı: %s

note: Translators: This is displayed under the platform name when no * core is available for this platform. To see this message, click * on the hamburger menu, click on Preferences, then on Platforms
en: None
tr: Boş

note: same as video-filters in gschema Translators: These values are video filters applied to the screen. Smooth * tries to smoothen the pixels, sharp displays the pixels square, and CRT * emulates an old TV
en: Smooth
tr: Pürüzsüz

en: Sharp
tr: Keskin

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
tr: %s Sınama

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
tr: %s Yapılandırma

en: Autosave
tr: Kendiliğinden Kaydet

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in locale format. i.e. "Yesterday 23:04:35"
en: Yesterday %X
tr: Dün %X

note: Translators: This message is shown to the user if he tried to rename * his snapshot either with an empty string, or with the name of the * autosave
en: Invalid name
tr: Geçersiz ad

en: A snapshot with this name already exists
tr: Bu adda bir anlık görüntü zaten var.

en: Error: %s (%d)
tr: Hata: %s (%d)

en: Error writing “%s”: %s (%d)
tr: “%s” yazılırken hata: %s (%d)
