gnome-games master - en to uk translation catalogue (200 entries)

en: Games
uk: Ігри

en: Simple game launcher for GNOME
uk: Проста програма для запуску ігор для GNOME

en: Games is a GNOME 3 application to browse your video games library and to easily pick and play a game from it. It aims to do for games what Music already does for your music library.
uk: «Ігри» є програмою GNOME 3 для навігації вашою бібліотекою відеоігор. За допомогою програми можна вибрати гру і погратися у неї. Програма має бути аналогом програми «Музика», яку призначено для вашої фонотеки.

en: You want to install Games if you just want a very simple and comfortable way to play your games and you don’t need advanced features such as speedrunning tools or video game development tools.
uk: Встановлення «Ігор» може знадобитися вам, якщо вам потрібен дуже простий і зручний спосіб гратися у ваші ігри і не потрібні додаткові можливості, зокрема інструменти проходження ігор на час або інструменти розробки відеоігор.

en: Features:
uk: Можливості:

en: List your installed games, your Steam games, your game ROMs…
uk: Показ списку встановлених ігор, ваших ігор у Steam, ваших ігрових картриджів…

en: Search in your games collection
uk: Пошук у вашій збірці ігор

en: Play your games
uk: Можливість запустити гру

en: Resume your game to where you left it
uk: Відновлення ігрового процесу з моменту, на якому ви зупинилися

en: The GNOME Project
uk: Проєкт GNOME

en: Video game player
uk: Програвач відеоігор

en: View and play your video games collection
uk: Перегляд і гра у ігри з вашої збірки

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;videogame;video game;player;
uk: game;videogame;video game;player;гра;відеогра;відео;гравець;програвач;

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Whether the games should be displayed in full screen or not.
uk: Чи має вікно гри бути показаним на увесь екран.

en: Video filter
uk: Відеофільтр

en: Filter for the game video output. Allowed values are: “smooth” (blurry pixels), “sharp” (blocky pixels), “crt” (CRT emulation).
uk: Фільтр виведення відео для ігор. Можливі значення: «smooth» (розмиті пікселі), «sharp» (блоки пікселів), «crt» (імітація кінескопа).

en: Window maximized
uk: Вікно розгорнуто

en: Window maximized state.
uk: Стан розгорнутого вікна.

en: Window size
uk: Розмір вікна

en: Window size (width and height).
uk: Розмір вікна (ширина і висота).

en: Preferred core
uk: Бажане ядро

en: Preferred Libretro core to be used for running games. A different core may be used if the preferred core is missing firmware.
uk: Бажане ядро ​​Libretro для використання в іграх. Можна скористатися іншим ядром, якщо для бажаного ядра немає мікропрограми.

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Arcade
uk: Аркади

en: Player %u
uk: Гравець %u

en: Controller Expansion
uk: Розширення контролера

en: Add Collection
uk: Додати збірку

en: Favorites
uk: Улюблені

en: Recently Played
uk: Нещодавно зіграні

en: Use the game’s own window to play it
uk: Використовуйте власне вікно гри для ігрового процесу

en: This game isn’t integrated with GNOME Games.
uk: Цю груп не інтегровано до «Ігор» GNOME.

en: New snapshot %s
uk: Новий знімок %s

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Disc %d
uk: Диск %d

en: Press suitable button on your gamepad
uk: Натисніть відповідну кнопку на ігровому пульті

en: Move suitable axis left/right on your gamepad
uk: Пересуньте відповідну вісь ліворуч-праворуч на ігровому пульті

en: Move suitable axis up/down on your gamepad
uk: Пересуньте відповідну вісь вгору-вниз на ігровому пульті

note: translators: This message is displayed at the bottom of the window * when the user maps keyboard keys to controller buttons. To see it, * click on the hamburger menu, click on preferences > controllers > * keyboard, and click on the "configure" button
en: Press suitable key on your keyboard
uk: Натисніть відповідну клавішу на клавіатурі

en: Gamepads
uk: Ігрові пульти

en: Keyboard
uk: Клавіатура

en: Export save states and in-game saves. This can be used for moving the data to another device or for restoring it later. Desktop, Steam and LÖVE games cannot be exported.
uk: Експортувати збережені стани гри та збережені ігри. Цією можливістю можна скористатися для перенесення даних гри на інший пристрій або відновлення стані гри. У такий спосіб можна експортувати дані стільничних ігор та ігор Steam і LÖVE.

en: Export save data
uk: Експортувати збережені дані

en: _Export
uk: _Експортувати

en: Import save data for games from existing backup. This will replace existing saves and cannot be undone.
uk: Імпортувати збережені дані для ігор з наявної резервної копії. Імпортовані дані замінять наявні збережені ігри — скасувати імпортування неможливо.

en: Import save data
uk: Імпортувати збережені дані

en: _Import
uk: _Імпортувати

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: Couldn’t import save data: %s
uk: Не вдалося імпортувати збережені дані: %s

en: Couldn’t export save data: %s
uk: Не вдалося експортувати збережені дані: %s

note: Translators: This is displayed under the platform name when no * core is available for this platform. To see this message, click * on the hamburger menu, click on Preferences, then on Platforms
en: None
uk: Немає

en: Filter
uk: Фільтр

note: same as video-filters in gschema Translators: These values are video filters applied to the screen. Smooth * tries to smoothen the pixels, sharp displays the pixels square, and CRT * emulates an old TV
en: Smooth
uk: Згладжування

en: Sharp
uk: Збільшення різкості

en: CRT
uk: Електронна трубка

en: Back
uk: Назад

[ctx: Keyboard configuration factory reset]
en: Reset
uk: Скинути

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Skip
uk: Пропустити

note: translators: testing a gamepad, %s is its name
en: Testing %s
uk: Тестування %s

note: translators: configuring a gamepad, %s is its name
en: Configuring %s
uk: Налаштовуємо %s

en: Factory reset mapping for this controller?
uk: Скинути налаштування для цього контролера до типових?

en: Your mapping will be lost
uk: Ваші прив'язки клавіш буде втрачено

[ctx: Confirm controller configuration factory reset]
en: _Reset
uk: С_кинути

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Video
uk: Відео

en: Controllers
uk: Контролери

en: Platforms
uk: Платформи

en: Import & Export
uk: Імпортування та експортування

en: The system “%s” isn’t supported yet, but full support is planned.
uk: Підтримку системи «%s» ще не реалізовано, але ми плануємо реалізувати повну підтримку.

en: The system isn’t supported yet, but full support is planned.
uk: Підтримку системи ще не реалізовано, але ми її запланували.

en: Unknown platform
uk: Невідома платформа

en: Change Screen
uk: Змінити екран

note: Translators: This is displayed in the shortcuts window. This corresponds to the screens layout for the Nintendo DS and 3DS.
en: Screen Layout
uk: Компонування екрана

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are stacked one * on top of the other.
en: Vertical
uk: Вертикально

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are displaye * side by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the right of the top * screen, making it comfortable for rig
en: Side by side, right-handed
uk: Обабіч, для правші

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means the two screens are displayed * side by side and not one on top of the other. The bottom screen * (which is the touch screen) is displayed to the left of the top * screen, making it comfortable for lef
en: Side by side, left-handed
uk: Обабіч, для шульги

note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and * 3DS emulators. This setting means only one screen is displayed at * once. The screen displayed can then be changed in-game.
en: Single screen
uk: Один екран

en: Search term
uk: Ключове слово

en: Run a game by uid
uk: Запустити гру за ідентифікатором

en: Select game files
uk: Виберіть файли гри

en: _Add
uk: _Додати

en: An unexpected error occurred while trying to run %s
uk: Під час спроби запустити %s сталася неочікувана помилка

en: Cannot find game with UID “%s”.
uk: Не вдалося знайти гру з UID «%s».

en: Couldn't find Tracker, automatic game discovery may not work.
uk: Не вдалося знайти Tracker, автоматичне виявлення ігор може не спрацювати.

en: GNOME Games
uk: Ігри GNOME

en: A video game player for GNOME
uk: Програвач відеоігор для GNOME

en: Learn more about GNOME Games
uk: Докладніше про «Ігри» GNOME

note: Translators: This is displayed if the user tries to log out of his * GNOME session, shutdown, or reboot while Games is running
en: Playing a game
uk: Граємо у гру

en: Add to Collection
uk: Додати до збірки

en: Search
uk: Пошук

en: No collections found
uk: Не знайдено жодної збірки

en: Add a new collection to add games to it.
uk: Додати нову збірку для додавання до неї ігор.

en: Create Collection
uk: Створити збірку

en: Create a collection
uk: Створити збірку

en: Add a Collection
uk: Додати збірку

en: Enter a collection name
uk: Введіть назву збірки

en: C_reate
uk: С_творити

en: Collection name cannot be empty
uk: Назва збірки не може бути порожньою

en: A collection with this name already exists
uk: Збірка із цією назвою вже існує

en: This collection is empty
uk: Ця збірка є порожньою

en: Add some games to this collection to see them here.
uk: Додайте якісь ігри до цієї збірки, щоб побачити їх тут.

en: %s removed
uk: %s вилучений

en: Removed %d collection | Removed %d collections
uk[0]: Вилучено %d збірку
uk[1]: Вилучено %d збірки
uk[2]: Вилучено %d збірок
uk[3]: Вилучено одну збірку

en: Add game files…
uk: Додайте файли ігор…

note: Translators: tooltip for the application menu button
en: Menu
uk: Меню

en: Select games
uk: Вибір ігор

en: Collection menu
uk: Меню збірки

en: Click on items to select them
uk: Щоб вибрати пункти, клацніть на них

en: Try a different search.
uk: Спробуйте інші критерії пошуку.

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: No games found
uk: Не знайдено жодної гри

note: Translators: This is displayed when the games library is empty.
en: Install games or add directories containing games to your search sources.
uk: Встановіть ігри або додайте каталоги, у яких зберігаються ігри, до ваших джерел пошуку.

en: Collections
uk: Збірки

en: Loading
uk: Завантаження

en: Rename Collection
uk: Перейменувати збірку

en: _Rename
uk: Перей_менувати

en: Pr_eferences
uk: П_араметри

en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

en: _Help
uk: _Довідка

en: _About Games
uk: _Про «Ігри»

en: Select All
uk: Вибрати все

en: Select None
uk: Зняти вибір

en: R_emove
uk: Ви_лучити

en: Selected %d item | Selected %d items
uk[0]: Позначено %d запис
uk[1]: Позначено %d записи
uk[2]: Позначено %d записів
uk[3]: Позначено %d запис

en: Restore
uk: Відновити

en: _Load
uk: _Завантажити

en: _Restart
uk: _Перезапустити

en: _Snapshots
uk: З_німки вікон

en: Oops! The game crashed unexpectedly
uk: Оце тобі! Неочікуване аварійне завершення гри

en: Oops! Unable to run the game
uk: Оце тобі! Не вдалося запустити гру

en: Resume last game?
uk: Поновити останню гру?

en: Restart
uk: Перезапустити

en: Resume
uk: Продовжити

[ctx: Resuming a game failed dialog]
en: Reset
uk: Скинути

en: Are you sure you want to quit?
uk: Ви дійсно хочете вийти?

en: All unsaved progress will be lost.
uk: Усі незбережені дані щодо поступу буде втрачено.

en: Quit
uk: Вийти

en: Are you sure you want to restart?
uk: Ви справді хочете перезапустити програму?

en: Shortcuts
uk: Скорочення

en: General
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
en: Go back
uk: Повернутися

[ctx: shortcut window]
en: Quit
uk: Вийти

en: Collection
uk: Збірка

[ctx: shortcut window]
en: Search
uk: Пошук

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
en: Navigate
uk: Навігація

[ctx: shortcut window]
en: Left analog stick
uk: Лівий аналоговий стік

[ctx: shortcut window]
en: Directional pad
uk: Кнопки напрямку

[ctx: shortcut window]
en: Select view
uk: Перегляд вибору

[ctx: shortcut window]
en: Front shoulder buttons
uk: Передні бічні кнопки

[ctx: shortcut window]
en: Start game
uk: Розпочати гру

[ctx: shortcut window]
en: Start button
uk: Кнопка «Старт»

[ctx: shortcut window]
en: Bottom action button
uk: Нижня кнопка дій

en: In Game
uk: У грі

[ctx: shortcut window]
en: Create new snapshot
uk: Створити знімок вікна

[ctx: shortcut window]
en: Load the latest snapshot
uk: Завантажити найсвіжіший знімок

[ctx: shortcut window]
en: Show snapshots
uk: Показати знімки

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen
uk: Увімкнути/вимкнути повноекранний режим

[ctx: shortcut window]
en: Exit fullscreen
uk: Вийти з повноекранного режиму

[ctx: shortcut window]
en: Go back to the collection
uk: Повернутися до збірки

[ctx: shortcut window]
en: Home button
uk: Кнопка Домівка

[ctx: shortcut window]
en: Accept
uk: Прийняти

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: shortcut window]
en: Right action button
uk: Права кнопка дії

en: Nintendo DS and 3DS
uk: Nintendo DS і 3DS

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means the two screens are stacked one on top of the other
en: Vertical
uk: Вертикально

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means the two screens are displayed side by side Translators: This describes the Nintendo DS and 3DS screens layout, side by side
en: Side by side
uk: Обабіч

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the right of the top screen.
en: Bottom to the right
uk: Знизу праворуч

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators when the two screens are displayed side by side and not one on top of the other. The bottom screen is displayed to the left of the top screen
en: Bottom to the left
uk: Знизу ліворуч

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the layout for the Nintendo DS and 3DS emulators. This setting means only one screen is displayed at once. The screen displayed can then be changed in-game
en: Single screen
uk: Один екран

en: Screen Switching
uk: Перемикання екранів

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the top screen, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Show top screen
uk: Показати верхній екран

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for showing the bottom screen, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Show bottom screen
uk: Показати нижній екран

[ctx: shortcut window]
note: Translators: This describes the shortcut for toggling whether the top or bottom screen is displayed, when the Nintendo DS and 3DS emulators is single screen mode.
en: Toggle screen
uk: Перемкнути екран

[ctx: shortcut window]
en: Press right analog stick
uk: Натискання правого аналогового стіка

en: Cheats
uk: Чит-коди

[ctx: shortcut window]
en: Contribute
uk: Участь у проєкті

en: Gamepad Input
uk: Введення з ігрового пульта

en: Keyboard Input
uk: Введення з клавіатури

en: Media
uk: Носії

en: Media %d
uk: Носій %d

en: Add/Remove selected games to favorite
uk: Додати позначені ігри до улюблених або вилучити їх з улюблених

en: _Add to Collection
uk: _Додати до збірки

en: Add selected games to a collection
uk: Додати позначені ігри до збірки

en: _Remove
uk: В_илучити

en: Remove selected games from this collection
uk: Вилучити позначені ігри з цієї збірки

en: Remove selected collections
uk: Вилучити позначені збірки

en: Remove selected games from favorites
uk: Вилучити позначені ігри з улюблених

en: Add selected games to favorites
uk: Додати позначені ігри до улюблених

en: Autosave
uk: Автозбереження

note: Translators: this is the word Yesterday followed by * a time in locale format. i.e. "Yesterday 23:04:35"
en: Yesterday %X
uk: Вчора %X

en: Create new snapshot
uk: Створити знімок вікна

en: _Delete
uk: В_илучити

en: Name
uk: Назва

note: Translators: This message is shown to the user if he tried to rename * his snapshot either with an empty string, or with the name of the * autosave
en: Invalid name
uk: Некоректна назва

en: A snapshot with this name already exists
uk: Знімок із цією назвою вже існує

en: _Undo
uk: _Скасувати

en: Error: %s (%d)
uk: Помилка: %s (%d)

en: Error writing “%s”: %s (%d)
uk: Помилка під час спроби записати «%s»: %s (%d)
