gnome-getting-started-docs master - en to da translation catalogue (254 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
da: Er GNOME nyt for dig? Lær at finde rundt.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting started with GNOME
da: Kom godt i gang med GNOME

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
da: Kom godt i gang

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
da: Kom godt i gang

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
da: Start programmer

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
da: Starte programmer

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
da: Flyt din musemarkør til hjørnet med <gui>Aktiviteter</gui>, øverst til venstre på skærmen.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
da: Klik på ikonet <gui>Vis programmer</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
da: Klik på det program, du vil køre. F.eks. Hjælp.

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
da: Eller: Brug tastaturet til at åbne <gui>Aktivitetsoversigten</gui> ved at trykke på <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-tasten.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
da: Begynd at skrive navnet på det program, du vil starte.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
da: Tryk <key>Enter</key> for at starte programmet.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
da: Brug vinduer og arbejdsområder

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
da: Vinduer og arbejdsområder

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
da: Tag fat i vinduets titellinje og træk den til toppen af skærmen for at maksimere vinduet.

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
da: Slip vinduet, når skærmen er fremhævet.

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
da: Tag fat i vinduets titellinje og træk den væk fra skærmens kanter for at gendanne vinduet fra maksimeret tilstand.

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
da: Du kan også klikke på toplinjen og trække vinduet væk for at gendanne det.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left.
da: Tag fat i vinduets titellinje og træk den til venstre for at maksimere vinduet langs den venstre side af skærmen.

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
da: Slip vinduet, når halvdelen af skærmen er fremhævet.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
da: Tag fat i vinduets titellinje og træk den til højre for at maksimere vinduet langs den højre side af skærmen.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
da: Hold <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-tasten nede og tryk på <key>↑</key> for at maksimere et vindue med tastaturet.

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
da: Hold <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-tasten nede og tryk på <key>↓</key> for at gendanne vinduet til sin umaksimerede størrelse.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
da: Hold <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-tasten nede og tryk på <key>→</key> for at maksimere et vindue langs højre side af skærmen.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
da: Hold <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-tasten nede og tryk på <key>←</key> for at maksimere et vindue langs venstre side af skærmen.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
da: Tryk på <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq> for at flytte til et arbejdsområde som er under det nuværende arbejdsområde.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
da: Tryk på <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq> for at flytte til et arbejdsområde som er over det nuværende arbejdsområde.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
da: Skift mellem opgaver

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
da: Skifte mellem opgaver

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
da: Klik på et vindue for at skifte til den opgave.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
da: Tag fat i vinduets titellinje og træk den til højre for at maksimere vinduet langs højre side.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
da: Tryk på <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> for at vise <gui>vinduesskifteren</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
da: Slip <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> for at vælge det næste fremhævede vindue.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
da: For at bladre gennem listen af åbne vinduer, så undlad at slippe <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>, men bliv ved at holde den nede, og tryk på <key>Tab</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
da: Tryk på <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key>-tasten for at vise <gui>Aktivitetsoversigten</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
da: Begynd at skrive navnet på det program, du vil skifte til.

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
da: Tryk på <key> Enter</key>, når programmet dukker op som det første resultat, for at skifte til det.

note: (itstool) path: caption/desc
en: Change wallpaper
da: Skift baggrundstapetet

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Changing Wallpaper
da: Skifte baggrundstapet

note: (itstool) path: div/p
en: Click the system menu on the right side of the top bar and press the settings button.
da: Klik på systemmenuen på højre side af toplinjen, og tryk på knappen indstillinger.

note: (itstool) path: div/p
en: Select <gui>Background</gui>.
da: Vælg <gui>Baggrund</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the current background image.
da: Klik på det nuværende baggrundsbillede.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the background image you want to use.
da: Klik på det baggrundsbillede du vil bruge.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Select</gui> button.
da: Klik på knappen <gui>Vælg</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Close the <gui>Background</gui> window.
da: Luk vinduet <gui>Baggrund</gui>.

note: (itstool) path: links/title
en: Common tasks
da: Almindelige opgaver

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
da: Velkommen

note: (itstool) path: titles/t
en: Responding to Messages
da: Besvare meddelelser

note: (itstool) path: titles/t
en: Delayed Response
da: Forsinket besvarelse

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
da: Skifte dato, klokkeslæt og tidszone

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
da: Maksimér

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
da: Gendan

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
da: Venstre halvdel af skærmen

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
da: Arbejdsområde nedenunder

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
da: Arbejdsområde ovenover

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
da: Højre halvdel af skærmen

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
da: Aktiviteter

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the yelp help viewer.
en: help
da: hjælp

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
da: Begynd blot at skrive…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: John Doe
da: Ronnie Ræv

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Settings
da: Indstillinger

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
da: Baggrund

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
da: Baggrundstapeter

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
da: Vælg

note: (itstool) path: titles/t
en: Ready for the meeting?
da: Klar til mødet?

note: (itstool) path: titles/t
en: I’ll be there in a sec…
da: Jeg kommer om to sekunder …

note: (itstool) path: titles/t
en: Good stuff, thanks again
da: Ser godt ud, endnu engang tak

note: (itstool) path: titles/t
en: Thanks for the support
da: Tak for støtten

note: (itstool) path: titles/t
en: No worries.
da: Ingen problemer.

note: (itstool) path: titles/t
en: Too kind.
da: Det var venligt.

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
da: Åbn Kalender

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
da: Åbn Ure

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
da: Indstillinger for dato og klokkeslæt

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
da: Automatisk dato og klokkeslæt

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
da: Automatisk tidszone

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20∶00
da: 14. oktober 2013, 20∶00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14∶00
da: 14. oktober 2013, 14∶00

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
da: Gå på webbet

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on browsing the web
da: En vejledning til at gå på webbet

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
da: Gå på webbet

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
da: Klik på menuen <gui>Programmer</gui>, øverst til venstre på skærmen.

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
da: Vælg <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq> fra menuen.

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
da: Flyt din musemarkør til hjørnet med <gui>Aktiviteter</gui>, øverst til venstre på skærmen for at vise <gui>Aktivitetsoversigten</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
da: Vælg browserikonet <app>Firefox</app> fra linjen på venstre side af skærmen.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
da: Du kan også starte browseren ved <link xref="gs-use-system-search">blot at skrive</link> <em>Firefox</em> i <gui>Aktivitetsoversigten</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
da: Vælg browserikonet <app>Web</app> fra linjen på venstre side af skærmen.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
da: Du kan også starte browseren ved <link xref="gs-use-system-search">blot at skrive</link> <em>web</em> i <gui>Aktivitetsoversigten</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
da: Klik på adresslinjen øverst i browservinduet, og begynd at skrive det websted, du vil besøge.

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
da: Indtastning af et websted starter en søgning efter det i browserhistorikken og bogmærkerne, så du ikke behøver at huske den præcise adresse.

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
da: Hvis webstedet findes i historikken eller bogmærkerne, vises en rullegardinsliste under adresselinjen.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
da: Du kan hurtigt vælge et websted fra rullegardinslisten ved at bruge piletasterne.

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
da: Tryk på <key>Enter</key> efter du har valgt webstedet for at besøge det.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
da: Ændr dato, klokkeslæt og tidszone

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
da: En vejledning til at ændre dato, klokkeslæt og tidszone

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
da: Ændr dato, klokkeslæt og tidszone

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
da: Klik på <gui xref="shell-introduction#yourname">systemmenuen</gui> på højre side af toplinjen.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the settings button at the bottom left of the menu.
da: Klik på knappen indstillinger nederst til venstre i menuen.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq><gui>Details</gui><gui>Date &amp; Time</gui></guiseq> from the sidebar.
da: Vælg <guiseq><gui>Detaljer</gui><gui>Dato &amp; klokkeslæt</gui></guiseq> fra sidelinjen.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
da: Sørg for at <gui>Automatisk tidszone</gui> er slået fra, og klik så på <gui>Tidszone</gui> nedenunder.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
da: Klik på din placering på verdenskortet. Dette vælger din nuværende by, som du også kan søge efter i søgeboksen oven over kortet.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
da: Luk vinduet med verdenskortet for at gå tilbage til <gui>Dato &amp; klokkeslæt</gui>-panelet.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
da: Sørg for at <gui>Automatisk dato &amp; klokkeslæt</gui> er slået fra, og klik så på <gui>Dato &amp; klokkeslæt</gui> nedenunder for at åbne vinduet <gui>Dato &amp; klokkeslæt</gui>. Der kan du justere dine indstillinger for dato og klokkeslæt ved at klikke på knapperne <gui>+</gui> eller <gui>-</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel, and then close the panel.
da: Luk vinduet for at gå tilbage til <gui>Dato &amp; klokkeslæt</gui>-panelet, og luk så panelet.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the wallpaper
da: Skift baggrundstapetet

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the wallpaper
da: En vejledning til at skifte baggrundstapetet

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Change the wallpaper
da: Skift baggrundstapetet

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Background</gui> panel.
da: Klik på panelet <gui>Baggrund</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the current background image on the left side of the <gui>Background</gui> window.
da: Klik på det nuværende baggrundsbillede i venstre side af vinduet <gui>Baggrund</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the <gui>Background</gui> window by clicking the cross at the top-right corner of the window.
da: Luk vinduet <gui>Baggrund</gui> ved at klikke på krydset øverst til højre i vinduet.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
da: Forbind til onlinekonti

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
da: En vejledning til at forbinde til onlinekonti

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
da: Forbind til onlinekonti

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the online account service you want to use.
da: Klik på panelet <gui>Onlinekonti</gui>, og klik så på den onlinekontotjeneste, du vil bruge.

note: (itstool) path: item/p
en: This will open a new window where you can sign in to your online account.
da: Dette vil åbne et nyt vindue, hvor du kan logge ind på din onlinekonto.

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
da: Du skal for det meste give tilladelse til online-tjenesten efter du har logget ind for at komme i gang.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Grant Access</gui> button.
da: Klik f.eks. på knappen <gui>Giv adgang</gui> hvis du opretter forbindelse til din Google-konto.

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
da: Mange onlinekonti lader dig vælge de tjenester, du vil bruge med din online-konto. Hvis du ikke vil bruge en tjeneste, så deaktivér den ved at klikke på kontakten <gui>TIL/FRA</gui> på højre side af vinduet.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
da: Dato &amp; klokkeslæt

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
da: Automatisk dato &amp; klokkeslæt

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
da: Kræver internetadgang

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
da: Automatisk tidszone

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9:51 AM
da: 1. september 2015, 9:51

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
da: Tidszone

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
da: CEST (København, Danmark)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
da: Format for klokkeslæt

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
da: 24-timers

note: (itstool) path: text/tspan
en: Details
da: Detaljer

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
da: Kom online

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
da: En vejledning til at komme online

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
da: Kom online

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
da: Du kan se status for din netværksforbindelse på højre side af toplinjen.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
da: Forbind til et kabel-netværk

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
da: Ikonet netværksforbindelse på højre side af toplinjen viser at du er offline.

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
da: Offline-status kan have flere årsager: f.eks. at et netværkskabel er blevet fjernet, at computeren er blevet sat til at køre i <em>flytilstand</em> eller at der ikke er nogen tilgængelige trådløse netværk i dit område.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
da: Hvis du vil bruge en kabelforbindelse, så indsæt blot et netværkskabel for at gå online. Computeren vil automatisk forsøge at opsætte netværksforbindelsen for dig.

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
da: Ikonet netværksforbindelse viser tre prikker mens computeren opsætter en netværksforbindelse for dig.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
da: Når en netværksforbindelse er blevet sat op, ændres ikonet netværksforbindelse til symbolet netværkscomputer.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
da: Forbind til et trådløst netværk

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
da: Forbind til et trådløst netværk:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
da: Vælg <gui>Wi-Fi er ikke forbundet</gui>. I menuen udfoldes afsnittet om trådløs forbindelse.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
da: Klik på <gui>Vælg netværk</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
da: Du kan kun forbinde til et trådløst netværk hvis dit computer-hardware understøtter det, og du er i et område med dækning.

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
da: Vælg det netværk, du vil forbinde til, i listen over tilgængelige trådløse netværk, og klik på <gui>Forbind</gui> for at bekræfte.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
da: Afhængigt af netværkskonfigurationen, kan du blive bedt om netværksloginoplysninger.

note: (itstool) path: g/title
en: settings
da: indstillinger

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
da: Onlinekonti

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an account
da: Tilføj en konto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect to your data in the cloud
da: Forbind til dine data i skyen

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
da: Google-konto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
da: Annullér

note: (itstool) path: text/tspan
en: SIGN UP
da: TILMELD

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
da: Log ind

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
da: E-mail

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
da: Adgangskode

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
da: Log ind

note: (itstool) path: text/tspan
en: Grant Access
da: Giv adgang

note: (itstool) path: text/tspan
en: Deny Access
da: Afvis adgang

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
da: Enterprise-login (Kerberos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
da: Brug til

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
da: Post

note: (itstool) path: text/tspan
en: Calendar
da: Kalender

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
da: Kontakter

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
da: Billeder

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
da: Filer

note: (itstool) path: text/tspan
en: Printers
da: Printere

note: (itstool) path: text/tspan
en: Remove Account
da: Fjern konto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi
da: Trådløst netværk

note: (itstool) path: text/tspan
en: homenetwork
da: hjemmenetværk

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
da: Vælg netværk

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
da: Slå fra

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Settings
da: Wi-Fi-indstillinger

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
da: Trådløse netværk

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
da: Forbind

note: (itstool) path: text/tspan
en: wireless
da: trådløs

note: (itstool) path: text/tspan
en: weak
da: svag

note: (itstool) path: text/tspan
en: private
da: privat

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
da: Vælg et netværk

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
da: Start programmer

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
da: En vejledning til at starte programmer

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
da: Start programmer med musen

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
da: Klik på ikonet <gui>Vis programmer</gui>, som vises i bunden af linjen på venstre side af skærmen.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
da: Der vises en liste med programmer. Klik på det program, du vil køre. F.eks. Hjælp.

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
da: Start programmer med tastaturet

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
da: Åbn <gui>Aktivitetsoversigten</gui> ved at trykke på <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-tasten.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
da: Begynd at skrive navnet på det program, du vil starte. Søgning efter programmet starter med det samme.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
da: Tryk på <key> Enter</key> for at starte programmet, når programmets ikon bliver vist og valgt.

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
da: Dette værk er licenseret under <_:link-1/>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: just type
da: skriv noget

note: (itstool) path: text/tspan
en: con
da: kon

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
da: Konti

note: (itstool) path: text/tspan
en: https://accounts.google.com/ServiceLogin?service=oz&amp;con...
da: https://accounts.google.com/ServiceLogin?service=oz&amp;con ...

note: (itstool) path: text/tspan
en: config
da: konfiguration

note: (itstool) path: text/tspan
en: fontconfig
da: skrifttypekonfiguration

note: (itstool) path: text/tspan
en: system-config-http.zip
da: systemkonfiguration-http.zip

note: (itstool) path: text/tspan
en: Icon guidelines
da: Retningslinjer for ikoner

note: (itstool) path: text/tspan
en: Secure Linux Containers
da: Kontor

note: (itstool) path: text/tspan
en: Developer Conference 2012
da: Udviklerkonference 2012

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
da: Søg

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
da: Skift opgaver

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
da: En vejledning til at skifte opgaver

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
da: Flyt din musemarkør til hjørnet med <gui>Aktiviteter</gui> øverst til venstre hjørne af skærmen for at vise <gui>Aktivitetsoversigten</gui>, hvor du kan se de i øjeblikket kørende opgaver som små vinduer.

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
da: Du kan skifte mellem opgaver ved at bruge <gui>vindueslisten</gui> nederst på skærmen. Åbne opgaver dukker op som knapper i <gui>vindueslisten</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
da: Klik på en knap i <gui>vindueslisten</gui> for at skifte til den opgave.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows
da: Fliselæg vinduer

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
da: Tag fat i vinduets titellinje og træk det til venstre eller højre side af skærmen for at maksimere et vindue langs en side af skærmen.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
da: Slip vinduet for at maksimere det langs den valgte side af skærmen, når halvdelen af skærmen er fremhævet.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
da: Tag fat i titellinjen på det andet vindue, og træk det til den modsatte side af skærmen for at maksimere to vinduer side om side.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
da: Slip vinduet for at maksimere det langs den modsatte side af skærmen, når halvdelen af skærmen er fremhævet.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
da: Skift mellem vinduer

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
da: Tryk på <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> for at vise <gui>vinduesskifteren</gui>. Denne viser en liste over vinduer, der er åbne i øjeblikket.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
da: Slip <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> for at vælge det næste fremhævede vindue i <gui>vindueskifteren</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
da: Brug søg for at skifte mellem programmer

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
da: Tryk på <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-tasten for at vise <gui>Aktivitetsoversigten</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
da: Begynd blot at skrive navnet på det program, du vil skifte til. Programmer som matcher det, du skriver, vil dukke op efterhånden.

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
da: Tryk på <key>Enter</key> når programmet dukker op som det første resultat, for at skifte til det.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
da: Brug systemsøgningen

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
da: En vejledning til at bruge systemsøgningen

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
da: Brug systemsøgningen

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities</gui> overview by clicking <gui>Activities</gui> at the top left of the screen, or by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
da: Åbn oversigten <gui>Aktiviteter</gui> ved at klikke på <gui>Aktiviteter</gui> øverst til venstre på skærmen eller ved at trykke på <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-tasten. Begynd at skrive for at søge.

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
da: Resultater, der matcher det du har skrevet, dukker op efterhånden som du skriver. Det første resultat fremhæves altid og vises øverst.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
da: Tryk på <key>Enter</key> for at skifte til det første fremhævede resultat.

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
da: Elementer, der kan dukke op i søgeresultaterne, inkluderer:

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
da: matchende programmer, vist øverst i søgeresultaterne,

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
da: matchende indstillinger,

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts,
da: matchende kontakter,

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents,
da: matchende dokumenter,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calendar,
da: matchende kalender,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calculator,
da: matchende lommeregner,

note: (itstool) path: item/p
en: matching software,
da: matchende programmer,

note: (itstool) path: item/p
en: matching files,
da: matchende filer,

note: (itstool) path: item/p
en: matching terminal,
da: matchende terminal,

note: (itstool) path: item/p
en: matching passwords and keys.
da: matchende adgangskoder og nøgler.

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
da: Klik på elementet i søgeresultaterne for at skifte til det.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
da: Du kan også fremhæve et element ved at bruge piletasterne og trykke på <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
da: Søg inden i programmer

note: (itstool) path: section/p
en: The system search aggregates results from various applications. On the left-hand side of the search results, you can see icons of applications that provided the search results. Click one of the icons to restart the search from inside the application associated with that icon. Because only the best matches are shown in the <gui>Activities Overview</gui>, searching from inside the application may give you better search results.
da: Systemsøgningen indsamler resultater fra adskillige programmer. Til venstre for søgeresultaterne, kan du se ikoner fra programmer, der leverede søgeresultaterne. Klik på et af ikonerne for at genstarte søgningen inden i det program, der er tilknyttet ikonet. Da kun de bedste match vises i <gui>Aktivitetsoversigten</gui>, kan det give et bedre søgeresultat, hvis du søger inden i programmet.

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
da: Tilpas søgeresultater

note: (itstool) path: note/p
en: Your computer lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
da: Din computer lader dig tilpasse det, du vil have vist i søgeresultaterne i <gui>Aktivitetsoversigten</gui>. Du kan f.eks. vælge hvorvidt du vil vise resultater for websteder, billeder eller musik.

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
da: For at tilpasse det, der skal vises i søgeresultaterne:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Search</gui> in the left panel.
da: Klik på <gui>Søg</gui> i panelet til venstre.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the switch next to the search location you want to enable or disable.
da: Klik på kontakten ved siden af den søgeplacering, du vil aktivere eller deaktivere, i listen over søgeplaceringer.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
da: Brug vinduer og arbejdsområder

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
da: En vejledning til at bruge vinduer og arbejdsområder

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
da: Maksimér og gendan vinduer

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
da: Tag fat i vinduets titellinje og træk den til toppen af skærmen for at maksimere et vindue, så det fylder hele skrivebordets område.

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
da: Slip vinduet for at maksimere det, når skærmen er fremhævet.

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
da: Tag fat i vinduets titellinje og træk det væk fra skærmens kanter for at gendanne et vindue til dets umaksimerede størrelse.

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
da: Maksimér og gendan vinduer ved brug af tastaturet

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
da: Hold <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-tasten nede og tryk på <key>↓</key> for at maksimere et vindue ved brug af tastaturet.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows using the keyboard
da: Fliselæg vinduer ved brug af tastaturet

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
da: Skift arbejdsområder ved brug af tastaturet

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
da: Tryk på <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq> for at flytte til et arbejdsområde, der er neden under det nuværende arbejdsområde.

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
da: Tryk på <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq> for at flytte til et arbejdsområde, der er oven over det nuværende arbejdsområde.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
da: Programmer
