gnome-getting-started-docs master - en to el translation catalogue (281 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
el: Είστε νέος στο GNOME; Μάθετε πώς να τα καταφέρετε.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started with GNOME
el: Ξεκινώντας με το GNOME

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
el: Ξεκινώντας

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
el: Ξεκινώντας

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
el: Εκκίνηση εφαρμογών

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
el: Εκκίνηση εφαρμογών

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
el: Μετακινήστε τον δείκτη του ποντικιού στη γωνία <gui>Δραστηριότητες</gui> στα πάνω αριστερά της οθόνης.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
el: Πατήστε το εικονίδιο <gui>Εμφάνιση εφαρμογών</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
el: Πατήστε την εφαρμογή που θέλετε να εκτελέσετε, για παράδειγμα, «Βοήθεια».

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
el: Εναλλακτικά, χρησιμοποιήστε το πληκτρολόγιο για να ανοίξετε την επισκόπηση <gui>Δραστηριότητες</gui> πατώντας το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
el: Αρχίστε να πληκτρολογείτε το όνομα της εφαρμογής που θέλετε να εκκινήσετε.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
el: Πατήστε <key>Enter</key> για να ξεκινήσετε την εφαρμογή.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
el: Χρήση παραθύρων και χώρων εργασίας

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
el: Παράθυρα και χώροι εργασίας

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window's titlebar and drag it to the top of the screen.
el: Για μεγιστοποίηση ενός παραθύρου, πάρτε τη γραμμή τίτλου του παραθύρου και μεταφέρτε την στην κορυφή της οθόνης.

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
el: Όταν η οθόνη επισημανθεί, ελευθερώστε το παράθυρο.

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window's titlebar and drag it away from the edges of the screen.
el: Για απομεγιστοποίηση ενός παραθύρου, πάρτε τη γραμμή τίτλου του παραθύρου και μεταφέρτε την από τις άκρες της οθόνης.

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
el: Μπορείτε επίσης να πατήσετε την πάνω γραμμή για να μεταφέρετε το παράθυρο μακριά και να το απομεγιστοποιήσετε.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window's titlebar and drag it to the left.
el: Για μεγιστοποίηση ενός παραθύρου κατά μήκος της αριστερής πλευράς της οθόνης, πάρτε τη γραμμή τίτλου του παραθύρου και μεταφέρτε την στα αριστερά.

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
el: Όταν η μισή οθόνη επισημανθεί, ελευθερώστε το παράθυρο.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window's titlebar and drag it to the right.
el: Για μεγιστοποίηση ενός παραθύρου κατά μήκος της δεξιάς πλευράς της οθόνης, πάρτε τη γραμμή τίτλου του παραθύρου και μεταφέρτε την στα δεξιά.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
el: Για μεγιστοποίηση ενός παραθύρου χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key> και πατήστε <key>↑</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
el: Για επαναφορά του παραθύρου στο αμεγιστοποίητο μέγεθος του, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key> και πατήστε <key>↓</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
el: Για μεγιστοποίηση ενός παραθύρου κατά μήκος της δεξιάς πλευράς της οθόνης, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key> και πατήστε <key>→</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
el: Για μεγιστοποίηση ενός παραθύρου κατά μήκος της αριστερής πλευράς της οθόνης, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key> και πατήστε <key>←</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
el: Για μετακίνηση σε έναν χώρο εργασίας που είναι κάτω από τον τρέχοντα χώρο εργασίας, πατήστε το πλήκτρο <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο </key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
el: Για μετακίνηση σε έναν χώρο εργασίας που είναι πάνω από τον τρέχοντα χώρο εργασίας, πατήστε το πλήκτρο <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο </key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
el: Εναλλαγή εργασιών

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
el: Εναλλαγή εργασιών

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
el: Πατήστε σε ένα παράθυρο για να αλλάξετε σε αυτήν την εργασία.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window's titlebar and drag it to the right.
el: Για μεγιστοποίηση ενός παραθύρου κατά μήκος της δεξιάς πλευράς, πάρτε τη γραμμή τίτλου του παραθύρου και μεταφέρτε την στα δεξιά.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
el: Πατήστε το πλήκτρο <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key><key>στηλοθέτης</key></keyseq> για να εμφανίσετε τον <gui>εναλλάκτη παραθύρου</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
el: Απελευθερώστε το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key> για να επιλέξτε το επόμενο επισημασμένο παράθυρο.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
el: Για να περιηγηθείτε στη λίστα των ανοικτών παραθύρων, μην αφήσετε το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key>, αλλά κρατήστε το πατημένο και πατήστε το πλήκτρο <key>Tab</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
el: Πατήστε το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key> για να εμφανίσετε την επισκόπηση <gui>Δραστηριότητες</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
el: Αρχίστε να πληκτρολογείτε το όνομα της εφαρμογής στην οποία θέλετε να μεταβείτε.

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
el: Όταν η εφαρμογή εμφανιστεί ως το πρώτο αποτέλεσμα, πατήστε <key> Enter</key> για να αλλάξετε σε αυτό.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Respond to messages
el: Απάντηση σε μηνύματα

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Responding to Messages
el: Απάντηση σε μηνύματα

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Move your mouse over the chat message that appears near the top of the screen.
el: Μετακινήστε το ποντίκι σας πάνω από το μήνυμα συζήτησης που εμφανίζεται κοντά στην κορυφή της οθόνης.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing your reply and when finished, press <key>Enter </key> to send the reply.
el: Αρχίστε να πληκτρολογείτε την απάντησή σας και όταν τελειώσετε, πατήστε το πλήκτρο <key>Enter</key> για να στείλετε την απάντηση.

note: (itstool) path: div/p
en: Close the chat message.
el: Κλείστε το μήνυμα συνομιλίας.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Delayed Response
el: Καθυστέρηση απάντησης

note: (itstool) path: div/p
en: A chat message near the top of the screen disappears after a while if you do not move your mouse over the message.
el: Ένα μήνυμα συνομιλίας στην κορυφή της οθόνης εξαφανίζεται μετά από λίγο, αν δεν μετακινήσετε το ποντίκι σας πάνω από το μήνυμα.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To get back to your unanswered message, click the clock on the top bar.
el: Για να επιστρέψετε στο αναπάντητο μήνυμα, πατήστε στο ρολόι στην πάνω γραμμή.

note: (itstool) path: div/p
en: From the notification list, choose your message.
el: Από τη λίστα ειδοποιήσεων, επιλέξτε το μήνυμά σας.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing your reply.
el: Έναρξη πληκτρολόγησης της απάντησή σας.

note: (itstool) path: div/p
en: To show the notification list, press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> <key>V</key></keyseq>
el: Για να εμφανίσετε τη λίστα ειδοποιήσεων, πατήστε το πλήκτρο <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key> και το <key>V</key></keyseq>.

note: (itstool) path: div/p
en: Use the arrow keys to select the message you want to reply to, and press <key>Enter</key>.
el: Χρησιμοποιήστε τα πλήκτρα βελών για να επιλέξετε το μήνυμα στο οποίο θέλετε να απαντήσετε και πατήστε το πλήκτρο <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: links/title
en: Common Tasks
el: Συνηθισμένες εργασίες

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
el: Καλώς ήλθατε

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: div/p
en: Changing Wallpaper
el: Αλλαγή ταπετσαρίας

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
el: Αλλαγή ημερομηνίας, ώρας και ζώνης ώρας

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
el: Μεγιστοποίηση

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
el: Επαναφορά

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
el: Αριστερό μισό της οθόνης

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
el: Χώρος εργασίας κάτω

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
el: Χώρος εργασίας πάνω

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
el: Δεξιό μισό της οθόνης

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
el: Δραστηριότητες

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the yelp help viewer.
en: help
el: βοήθεια

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the web browser.
en: web
el: ιστός

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
el: Απλά ξεκνήστε να πληκτρολογείτε…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: John Doe
el: Γιάννης Π.

note: (itstool) path: titles/t
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
el: Παρασκήνιο

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
el: Ταπετσαρίες

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
el: Επιλογή

note: (itstool) path: titles/t
en: Ready for the meeting?
el: Έτοιμοι για τη συγκέντρωση;

note: (itstool) path: titles/t
en: I'll be there in a sec...
el: Θα είμαι εκεί σε λίγο...

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Good stuff, thanks again
el: Καλό υλικό, ευχαριστώ ξανά

note: (itstool) path: titles/t
en: Thanks for the support
el: Ευχαριστώ για την υποστήριξη

note: (itstool) path: titles/t
en: No worries.
el: Καμία ανησυχία.

note: (itstool) path: titles/t
en: Too kind.
el: Πολύ ευγενικό.

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
el: Άνοιγμα ημερολογίου

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
el: Άνοιγμα ρολογιών

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
el: Ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
el: Αυτόματη ημερομηνία και ώρα

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
el: Αυτόματη ζώνη ώρας

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20:00
el: 14 Οκτωβρίου 2013, 20:00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14:00
el: 14 Οκτωβρίου 2013, 14:00

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
el: Περιήγηση στον Ιστό

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
el: Περιήγηση στον Ιστό

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
el: Μετακινήστε τον δείκτη του ποντικιού στη γωνία <gui>Δραστηριότητες</gui> πάνω αριστερά της οθόνης για να εμφανίσετε την επισκόπηση <gui>Δραστηριότητες</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
el: Επιλέξτε το εικονίδιο του περιηγητή <app>Ιστός</app> από τη γραμμή στα αριστερά της οθόνης.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
el: Εναλλακτικά, μπορείτε να ξεκινήσετε τον περιηγητή <link xref="gs-use-system-search">πληκτρολογώντας απλά</link> <em>web ή ιστός</em> στην επισκόπηση <gui>Δραστηριότητες</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
el: Πατήστε στη γραμμή διευθύνσεων στην κορυφή του παραθύρου περιηγητή και αρχίστε να πληκτρολογείτε τον επιθυμητό ιστότοπο.

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
el: Πληκτρολογώντας σε μια ιστοσελίδα ξεκινά η αναζήτηση της στο ιστορικό περιηγητή και τους σελιδοδείκτες, έτσι δεν χρειάζεστε να θυμόσαστε την ακριβή διεύθυνση.

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
el: Εάν η ιστοσελίδα βρεθεί στο ιστορικό ή τους σελιδοδείκτες, μια πτυσσόμενη λίστα προβάλλεται κάτω από τη γραμμή διευθύνσεων.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
el: Από την πτυσσόμενη λίστα, μπορείτε γρήγορα να επιλέξετε μια ιστοσελίδα χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα βελών.

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
el: Μετά την επιλογή μιας ιστοσελίδας, πατήστε <key>Enter</key> για να την επισκεφθείτε.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
el: Επιλέξτε το εικονίδιο περιηγητή <app>Firefox</app> από τη γραμμή στα αριστερά της οθόνης.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
el: Εναλλακτικά, μπορείτε να ξεκινήσετε τον περιηγητή <link xref="gs-use-system-search">πληκτρολογώντας απλά</link> <em>Firefox</em> στην επισκόπηση <gui>Δραστηριότητες</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
el: Πατήστε το μενού <gui>Εφαρμογές</gui> στα πάνω αριστερά της οθόνης.

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
el: Από το μενού, επιλέξτε <guiseq><gui>Διαδίκτυο</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
el: Αλλαγή ημερομηνίας, ώρας και ζώνης ώρας

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
el: Ένα μάθημα στην αλλαγή ημερομηνίας, ώρας και ζώνης ώρας

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
el: Αλλαγή ημερομηνίας, ώρας και ζώνης ώρας

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
el: Κάντε κλικ στο <gui xref="shell-introduction#yourname">μενού του συστήματος</gui> στο δεξί μέρος της πάνω μπάρας.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the settings button at the bottom left of the menu.
el: Κάντε κλικ στο κουμπί ρυθμίσεις στο κάτω αριστερό μέρος του μενού.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
el: Επιλέξτε τον πίνακα <gui>Ημερομηνία &amp; ώρα</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
el: Σιγουρευτείτε ότι το <gui>Αυτόματη ζώνη ώρας</gui> είναι απενεργοποιημένο, και έπειτα κάντε κλικ στο αντικείμενο <gui>Ζώνη ώρας</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
el: Κάντε κλικ στην τοποθεσία σας πάνω στον παγκόσμιο χάρτη. Αυτό επιλέγει την τρέχουσα πόλη, την οποία μπορείτε επίσης να αναζητήσετε και στο πλαίσιο αναζήτησης πάνω από τον χάρτη.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui>.
el: Κλείστε το παράθυρο του παγκόσμιου χάρτη για να πάτε πίσω στο <gui>Ημερομηνία &amp; ώρα</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
el: Σιγουρευτείτε ότι το <gui>Αυτόματη ρύθμιση ημερομηνίας &amp; ώρας</gui> είναι απενεργοποιημένο, και έπειτα κάντε κλικ στο αντικείμενο <gui>Ημερομηνία &amp; ώρα</gui> για να ανοίξετε το παράθυρο <gui>Ημερομηνία &amp; ώρα</gui>. Εκεί μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις ώρας και ημερομηνίας κάνοντας κλικ στα κουμπιά <gui>+</gui> ή <gui>-</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui>, and then close the panel.
el: Κλείστε το παράθυρο για να πάτε πίσω στο <gui>Ημερομηνία &amp; ώρα</gui>, και έπειτα κλείστε τον πίνακα.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the wallpaper
el: Αλλαγή ταπετσαρίας

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the wallpaper
el: Ένα μάθημα για την αλλαγή της ταπετσαρίας

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Change the wallpaper
el: Αλλαγή ταπετσαρίας

note: (itstool) path: div/p
en: Click the system menu on the right side of the top bar and press the settings button.
el: Επιλέξτε το μενού του συστήματος στο δεξί μέρος της γραμμής μενού και επιλέξτε το κουμπί ρυθμίσεις.

note: (itstool) path: div/p
en: Select <gui>Background</gui>.
el: Επιλέξτε <gui>Παρασκήνιο</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the current background image.
el: Πατήστε στην τρέχουσα εικόνα παρασκηνίου.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the background image you want to use.
el: Κάντε κλικ στην εικόνα παρασκηνίου που θέλετε να χρησιμοποιήσετε.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Select</gui> button.
el: Πατήστε το κουμπί <gui>Επιλογή</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Close the <gui>Background</gui> window.
el: Κλείστε το παράθυρο <gui>Παρασκήνιο</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Background</gui> panel.
el: Κάντε κλικ στον πίνακα <gui>Παρασκήνιο</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the current background image on the left side of the <gui>Background</gui> window.
el: Πατήστε την εικόνα της τρέχουσας ταπετσαρίας σας στο αριστερό μέρος του παραθύρου <gui>Παρασκήνιο</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the <gui>Background</gui> window by clicking the cross at the top-right corner of the window.
el: Κλείστε το παράθυρο <gui>Παρασκήνιο</gui> πατώντας το εικονίδιο στην πάνω δεξιά γωνία του παραθύρου.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
el: Σύνδεση σε διαδικτυακούς λογαριασμούς

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
el: Ένα μάθημα στη σύνδεση σε διαδικτυακούς λογαριασμούς

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
el: Σύνδεση σε διαδικτυακούς λογαριασμούς

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the <gui>Add an online account</gui> button.
el: Κάντε κλικ στον πίνακα <gui>Διαδικτυακοί λογαριασμοί</gui>, και μετά το κουμπί <gui>Προσθήκη διαδικτυακού λογαριασμού</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: If you have set up an online account before, you can add another online account by clicking the <gui>+</gui> button at the bottom left corner of the window.
el: Εάν έχετε εγκαταστήσει ήδη έναν διαδικτυακό λογαριασμό, μπορείτε να προσθέσετε έναν άλλο διαδικτυακό λογαριασμό πατώντας το πλήκτρο <gui>+</gui> στην κάτω αριστερή γωνία του παραθύρου.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the online account you want to use. This will open a new window where you can sign in to your online account.
el: Πατήστε στον διαδικτυακό λογαριασμό που θέλετε να χρησιμοποιήσετε. Αυτό θα ανοίξει ένα νέο παράθυρο όπου μπορείτε να γράψετε τον διαδικτυακό λογαριασμό σας.

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
el: Στις περισσότερες περιπτώσεις, θα πρέπει να παραχωρήσετε πρόσβαση στη διαδικτυακή υπηρεσία μετά την είσοδο σας για να ξεκινήσετε.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Grant Access</gui> button.
el: Για παράδειγμα, εάν συνδεθείτε με τον λογαριασμό σας στο Google, θα πρέπει να πατήσετε το κουμπί <gui>Παραχώρηση πρόσβασης</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
el: Πολλοί διαδικτυακοί λογαριασμοί σας επιτρέπουν να επιλέξετε τις υπηρεσίες που θέλετε να χρησιμοποιήσετε με τον διαδικτυακό λογαριασμό σας. Εάν δεν θέλετε να χρησιμοποιήσετε μια υπηρεσία, απενεργοποιήστε την πατώντας τον διακόπτη <gui>ΝΑΙ/ΟΧΙ</gui> στα δεξιά του παραθύρου.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
el: Ημερομηνία &amp; ώρα

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
el: Αυτόματη ημερομηνία &amp; ώρα

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
el: Απαιτείται πρόσβαση στο διαδίκτυο

note: (itstool) path: text/tspan
en: ON
el: ΝΑΙ

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
el: Αυτόματη ζώνη ώρας

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9:51 AM
el: 1η Σεπτεμβρίου 2015, 9:51 μμ

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
el: Ζώνη ώρας

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
el: EDT (Νέα Υόρκη, Ηνωμένες πολιτείες)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
el: Μορφή ώρας

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
el: 24ωρο

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
el: Σύνδεση στο δίκτυο

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
el: Ένα μάθημα στη λήψη δικτύου

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
el: Σύνδεση στο δίκτυο

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
el: Μπορείτε να δείτε την κατάσταση της δικτυακής σας σύνδεσης στα δεξιά της πάνω γραμμής.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
el: Σύνδεση σε ενσύρματο δίκτυο

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
el: Το εικονίδιο σύνδεσης του δικτύου στα δεξιά της πάνω γραμμής δείχνει ότι είσαστε εκτός σύνδεσης.

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
el: Η κατάσταση χωρίς σύνδεση μπορεί να προκληθεί από αρκετές αιτίες: για παράδειγμα, μπορεί ένα καλώδιο δικτύου να έχει αποσυνδεθεί, ο υπολογιστής σας να έχει οριστεί σε <em>λειτουργία αεροπλάνου</em>, ή να μην υπάρχουν διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα στην περιοχή σας.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
el: Εάν θέλετε να χρησιμοποιήσετε μια ενσύρματη σύνδεση, απλά συνδέστε ένα καλώδιο δικτύου για να συνδεθείτε. Ο υπολογιστής θα προσπαθήσει να δημιουργήσει αυτόματα μια σύνδεση δικτύου.

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
el: Ενώ ο υπολογιστής σας δημιουργεί μια σύνδεση δικτύου για εσάς, το εικονίδιο σύνδεσης του δικτύου εμφανίζει τρεις κουκκίδες.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
el: Μόλις η σύνδεση δικτύου ρυθμιστεί με επιτυχία, το εικονίδιο σύνδεσης του δικτύου αλλάζει σε ένα σύμβολο ενός δικτυωμένου υπολογιστή.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
el: Σύνδεση σε ασύρματο δίκτυο Wi-Fi

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
el: Για να συνδεθείτε σε ένα ασύρματο δίκτυο Wi-Fi:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
el: Επιλέξτε <gui>Χωρίς σύνδεση το Wi-Fi</gui>. Θα επεκταθεί η περιοχή Wi-Fi του μενού.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
el: Κάντε κλικ στο <gui>Επιλογή δικτύου</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
el: Μπορείτε να συνδεθείτε σε ένα ασύρματο Wi-Fi δίκτυο μόνο αν το υλικό του υπολογιστή σας το υποστηρίζει και βρίσκεστε σε περιοχή με κάλυψη Wi-Fi.

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
el: Από τη λίστα με τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα Wi-Fi, επιλέξτε το δίκτυο που θέλετε να συνδεθείτε, και κάντε κλικ στο <gui>Σύνδεση</gui> για επιβεβαίωση.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
el: Ανάλογα με τη ρύθμιση του δικτύου, μπορεί να σας ζητηθούν στοιχεία του δικτύου.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
el: Διαδικτυακοί λογαριασμοί

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an online account
el: Προσθήκη διαδικτυακού λογαριασμού

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add Account
el: Προσθήκη λογαριασμού

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
el: Άκυρο

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
el: Εταιρική σύνδεση (Kerberos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
el: Λογαριασμός Google

note: (itstool) path: text/tspan
en: SIGN UP
el: ΣΥΝΔΕΣΗ

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
el: Σύνδεση

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
el: Σύνδεση

note: (itstool) path: text/tspan
en: Grant Access
el: Παραχώρηση πρόσβασης

note: (itstool) path: text/tspan
en: Deny Access
el: Άρνηση πρόσβασης

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
el: Χρήση για

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
el: Αλληλογραφία

note: (itstool) path: text/tspan
en: Calendar
el: Ημερολόγιο

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
el: Επαφές

note: (itstool) path: text/tspan
en: Chat
el: Συνομιλία

note: (itstool) path: text/tspan
en: Documents
el: Έγγραφα

note: (itstool) path: text/tspan
en: homenetwork
el: οικιακό δίκτυο

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
el: Επιλογή δικτύου

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
el: Κλείσιμο

note: (itstool) path: text/tspan
en: Network Settings
el: Ρυθμίσεις δικτύου

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
el: Δίκτυα Wi-fi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
el: Σύνδεση

note: (itstool) path: text/tspan
en: wireless
el: ασύρματο

note: (itstool) path: text/tspan
en: weak
el: αδύναμο

note: (itstool) path: text/tspan
en: private
el: ιδιωτικό

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
el: Επιλογή δικτύου

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
el: Εκκίνηση εφαρμογών

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
el: Ένα μάθημα στην εκκίνηση εφαρμογών

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
el: Έναρξη εφαρμογών με το ποντίκι

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
el: Πατήστε το εικονίδιο <gui>Εμφάνιση εφαρμογών</gui> που προβάλλεται στο κάτω μέρος της γραμμής στα αριστερά της οθόνης.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
el: Εμφανίζεται μια λίστα εφαρμογών. Κάντε κλικ στην εφαρμογή που θέλετε να εκτελέσετε, για παράδειγμα, «Βοήθεια».

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
el: Έναρξη εφαρμογών με το πληκτρολόγιο

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
el: Ανοίξτε την επισκόπηση <gui>Δραστηριότητες</gui> πατώντας το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key>.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
el: Αρχίστε να πληκτρολογείτε το όνομα της εφαρμογής που θέλετε να εκκινήσετε. Η αναζήτηση για την εφαρμογή ξεκινά αμέσως.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
el: Μόλις το εικονίδιο της εφαρμογής εμφανιστεί και επιλεγεί, πατήστε το πλήκτρο <key>Enter</key> για την εκκίνηση της εφαρμογής.

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
el: Άδεια Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
el: Αυτό το έργο έχει αδειοδοτηθεί υπό την <_:link-1/>.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Respond to messages
el: Απάντηση σε μηνύματα

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on responding to messages
el: Ένα μάθημα στην απάντηση σε μηνύματα

note: (itstool) path: section/title
en: Respond to a chat message with the mouse
el: Απάντηση σε μήνυμα συνομιλίας με το ποντίκι

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing your reply and when finished, press <key>Enter</key> to send the reply.
el: Αρχίστε να πληκτρολογείτε την απάντησή σας και όταν τελειώσετε, πατήστε το πλήκτρο <key>Enter</key> για να στείλετε την απάντηση.

note: (itstool) path: item/p
en: To close the chat message, click the close button at the top right corner of the chat message.
el: Για να κλείσετε το μήνυμα συνομιλίας, πατήστε το κουμπί κλεισίματος στην πάνω δεξιά γωνία του μηνύματος συνομιλίας.

note: (itstool) path: section/title
en: Delayed response to a chat message using the mouse
el: Καθυστερημένη απάντηση σε ένα μήνυμα συνομιλίας χρησιμοποιώντας το ποντίκι

note: (itstool) path: item/p
en: When a chat message appears near the top of the screen and you do not move your mouse over the message, it disappears after a while.
el: Όταν ένα μήνυμα συνομιλίας εμφανίζεται κοντά στην κορυφή της οθόνης και δεν μετακινήσετε το ποντίκι σας πάνω από το μήνυμα, το μήνυμα εξαφανίζεται μετά από λίγο.

note: (itstool) path: item/p
en: From the notification list, choose the message you want to reply to, and click it.
el: Από τον κατάλογο ειδοποιήσεων, επιλέξτε το μήνυμα στο οποίο θέλετε να απαντήσετε και πατήστε το.

note: (itstool) path: item/p
en: When the chat message is shown, start typing your reply.
el: Όταν εμφανιστεί το μήνυμα συνομιλίας, αρχίστε να πληκτρολογείτε την απάντησή σας.

note: (itstool) path: section/title
en: Delayed response to a chat message using the keyboard
el: Καθυστερημένη απάντηση σε ένα μήνυμα συνομιλίας χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο

note: (itstool) path: item/p
en: To get back to your unanswered chat messages, press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>V</key> </keyseq> to display the list of unanswered notifications.
el: Για να επιστρέψετε στα αναπάντητα μηνύματα συνομιλίας, πατήστε <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key><key>V</key></keyseq> για να εμφανίσετε τον κατάλογο των αναπάντητων ειδοποιήσεων.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the arrow keys to select the notification you want to reply to, and press <key>Enter</key>.
el: Χρησιμοποιήστε τα πλήκτρα βελών για να επιλέξετε την ειδοποίηση στην οποία θέλετε να απαντήσετε και πατήστε το πλήκτρο <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: just type
el: απλά πληκτρολογήστε

note: (itstool) path: text/tspan
en: con
el: σύνδε

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
el: Λογαριασμοί

note: (itstool) path: text/tspan
en: config
el: ρύθμιση

note: (itstool) path: text/tspan
en: fontconfig
el: ρύθμιση γραμματοσειράς

note: (itstool) path: text/tspan
en: Icon guidelines
el: Οδηγοί εικονιδίων

note: (itstool) path: text/tspan
en: Secure Linux Containers
el: Ασφαλείς περιέκτες Linux

note: (itstool) path: text/tspan
en: Developer Conference 2012
el: Συνέδριο προγραμματιστών 2012

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
el: Αναζήτηση

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
el: Αρχεία

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enabled
el: Ενεργό

note: (itstool) path: text/tspan
en: Web
el: Ιστός

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
el: Φωτογραφίες

note: (itstool) path: text/tspan
en: Music
el: Μουσική

note: (itstool) path: text/tspan
en: OFF
el: ΟΧΙ

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
el: Εναλλαγή εργασιών

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
el: Ένα μάθημα στην αλλαγή εργασιών

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
el: Μετακινήστε τον δείκτη του ποντικιού σας στη γωνία <gui>Δραστηριότητες</gui> πάνω αριστερά της οθόνης για να εμφανίσετε την επισκόπηση <gui>Δραστηριότητες</gui>, όπου μπορείτε να δείτε τις τρέχουσες εκτελούμενες εργασίες που εμφανίζονται ως μικρά παράθυρα.

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
el: Μπορείτε να αλλάξετε μεταξύ των εργασιών χρησιμοποιώντας τη <gui>λίστα παραθύρων</gui> στο τέλος της οθόνης. Το άνοιγμα εργασιών εμφανίζεται ως κουμπιά στη <gui>λίστα παραθύρων</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
el: Πατήστε ένα κουμπί στη <gui>λίστα παραθύρων</gui> για να μεταβείτε σε αυτήν την εργασία.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows
el: Παράθεση παραθύρων

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window's titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
el: Για μεγιστοποίηση ενός παραθύρου κατά μήκος μιας πλευράς της οθόνης, πάρτε τη γραμμή τίτλου του παραθύρου και σύρετε την στα αριστερά ή δεξιά της οθόνης.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
el: Όταν επισημανθεί η μισή οθόνη, ελευθερώστε το παράθυρο για να το μεγιστοποιήσετε κατά μήκος της επιλεγμένης πλευράς της οθόνης.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
el: Για μεγιστοποίηση δύο παραθύρων πλάι-πλάι, πάρτε τη γραμμή τίτλου του δεύτερου παραθύρου και σύρετε την στην αντίθετη πλευρά της οθόνης.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
el: Όταν επισημανθεί η μισή οθόνη, ελευθερώστε το παράθυρο για να το μεγιστοποιήσετε κατά μήκος της αντίθετης πλευράς της οθόνης.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
el: Εναλλαγή μεταξύ παραθύρων

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
el: Πατήστε τα πλήκτρα <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο </key> <key>Tab</key></keyseq> για να προβάλετε τον <gui>εναλλάκτη παραθύρων</gui>, που εμφανίζει τα τρέχοντα ανοικτά παράθυρα.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
el: Απελευθερώστε το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key> για να επιλέξτε το επόμενο επισημασμένο παράθυρο στον <gui>εναλλάκτη παραθύρων</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
el: Χρησιμοποιήστε την αναζήτηση για εναλλαγή εφαρμογών

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
el: Πατήστε το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key> για να εμφανίσετε την επισκόπηση <gui>Δραστηριότητες</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
el: Ξεκινήστε να πληκτρολογείτε το όνομα της εφαρμογής στην οποία θέλετε να αλλάξετε. Οι εφαρμογές που ταιριάζουν αυτό που πληκτρολογείτε θα εμφανιστούν καθώς πληκτρολογείτε.

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
el: Όταν η εφαρμογή στην οποία θέλετε να αλλάξετε εμφανιστεί ως το πρώτο αποτέλεσμα, πατήστε <key>Enter</key> για να αλλάξετε σε αυτή.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Thanks f
el: Ευχαριστώ

[ctx: Sunday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: S stands for Sunday here
en: S
el: ΚΥ

note: (itstool) path: text/tspan Translators: M stands for Monday here
en: M
el: ΔΕ

[ctx: Tuesday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: T stands for Tuesday here
en: T
el: ΤΡ

note: (itstool) path: text/tspan Translators: W stands for Wednesday here
en: W
el: ΤΕ

[ctx: Thursday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: T stands for Thursday here
en: T
el: ΠΕ

note: (itstool) path: text/tspan Translators: F stands for Friday here
en: F
el: ΠΑ

[ctx: Saturday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: S stands for Saturday here
en: S
el: ΣΑ

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
el: Χρησιμοποιήστε το σύστημα αναζήτησης

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
el: Ένα μάθημα στη χρήση του συστήματος αναζήτησης

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
el: Χρησιμοποιήστε το σύστημα αναζήτησης

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
el: Ανοίξτε την επισκόπηση <gui>Δραστηριότητες</gui> πατώντας το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key>. Ξεκινήστε να πληκτρολογείτε για αναζήτηση.

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
el: Αποτελέσματα ανάλογα με αυτό που έχετε γράψει θα εμφανίζονται όσο γράφετε. Το πρώτο αποτέλεσμα πάντα επισημαίνεται και εμφανίζεται στην κορυφή.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
el: Για να μεταβείτε στο πρώτο επισημασμένο αποτέλεσμα, πατήστε το πλήκτρο <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
el: Τα στοιχεία που μπορούν να εμφανιστούν στα αποτελέσματα αναζήτησης περιλαμβάνουν:

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
el: τις εφαρμογές που ταιριάζουν και εμφανίζονται στην κορυφή των αποτελεσμάτων αναζήτησης,

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
el: τις ρυθμίσεις που ταιριάζουν,

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts, and
el: τις επαφές που ταιριάζουν και

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents.
el: τα έγγραφα που ταιριάζουν.

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
el: Στα αποτελέσματα αναζήτησης, πατήστε στο στοιχείο στο οποίο θέλετε να αλλάξετε.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
el: Εναλλακτικά, επισημάνετε ένα στοιχείο χρησιμοποιώντας τα πλήκτρα βελών και πατήστε <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
el: Αναζήτηση μέσα από τις εφαρμογές

note: (itstool) path: section/p
en: The system search aggregates results from various applications. On the left-hand side of the search results, you can see icons of applications that provided the search results. Click one of the icons to restart the search from inside the application associated with that icon. Because only the best matches are shown in the <gui>Activities Overview</gui>, searching from inside the application may give you better search results.
el: Το σύστημα αναζήτησης συγκεντρώνει αποτελέσματα από ποικίλες εφαρμογές. Στα αριστερά των αποτελεσμάτων αναζήτησης, μπορείτε να δείτε εικονίδια εφαρμογών που παρέχουν τα αποτελέσματα αναζήτησης. Πατήστε ένα από τα εικονίδια για την επανεκκίνηση της αναζήτησης μέσα από την συνδεμένη εφαρμογή με αυτό το εικονίδιο. Επειδή εμφανίζονται μόνο οι βέλτιστες αντιστοιχίες στην επισκόπηση <gui>Δραστηριότητες</gui>, η αναζήτηση μέσα από την εφαρμογή μπορεί να δώσει καλύτερα αποτελέσματα αναζήτησης.

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
el: Προσαρμογή αποτελεσμάτων αναζήτησης

note: (itstool) path: note/p
en: GNOME lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
el: Το GNOME σας επιτρέπει να προσαρμόσετε τι θέλετε να εμφανίζεται στα αποτελέσματα αναζήτησης στην επισκόπηση <gui>Δραστηριότητες</gui>. Για παράδειγμα, μπορείτε να επιλέξετε εάν θέλετε να εμφανίζονται αποτελέσματα για ιστοτόπους, φωτογραφίες ή μουσική.

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
el: Για να προσαρμόσετε το τι εμφανίζεται στα αποτελέσματα αναζήτησης:

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Search</gui> panel.
el: Κάντε κλικ στον πίνακα <gui>Αναζήτηση</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the <gui>ON/OFF</gui> switch next to the search location you want to enable or disable.
el: Στη λίστα των τοποθεσιών αναζήτησης, πατήστε τον διακόπτη <gui>ΝΑΙ/ΟΧΙ</gui> δίπλα στην τοποθεσία αναζήτησης που θέλετε να ενεργοποιήσετε ή να απενεργοποιήσετε.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
el: Χρήση παραθύρων και χώρων εργασίας

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
el: Ένα μάθημα στη χρήση παραθύρων και χώρων εργασίας

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
el: Μεγιστοποίηση και απομεγιστοποίηση παραθύρων

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window's titlebar and drag it to the top of the screen.
el: Για μεγιστοποίηση ενός παραθύρου έτσι ώστε να καταλαμβάνει όλο τον χώρο στην επιφάνεια εργασίας σας, πάρτε τη γραμμή τίτλου του παραθύρου και σύρετε την στη κορυφή της οθόνης.

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
el: Όταν η οθόνη επισημαίνεται, ελευθερώστε το παράθυρο για να το μεγιστοποιήσετε.

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window's titlebar and drag it away from the edges of the screen.
el: Για επαναφορά ενός παραθύρου στο απομεγιστοποιημένο μέγεθος του, πάρτε την γραμμή τίτλου του παραθύρου και απομακρύνετε την από τις άκρες της οθόνης.

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
el: Μεγιστοποίηση και απομεγιστοποίηση παραθύρων χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
el: Για απομεγιστοποίηση ενός παραθύρου χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο, κρατήστε πατημένο το πλήκτρο <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key> και πατήστε <key>↓</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows using the keyboard
el: Παράθυρα παράθεσης χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
el: Εναλλαγή χώρων εργασίας χρησιμοποιώντας το πληκτρολόγιο

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
el: Για μετακίνηση σε έναν χώρο εργασίας που είναι κάτω από τον τρέχοντα χώρο εργασίας, πατήστε το πλήκτρο <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
el: Για μετακίνηση σε έναν χώρο εργασίας που είναι πάνω από τον τρέχοντα χώρο εργασίας, πατήστε το πλήκτρο <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Λογότυπο</key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
el: Εφαρμογές

note: (itstool) path: text/tspan
en: Planet Gnome
el: Πλανήτης GNOME

note: (itstool) path: text/tspan
en: Planet GNOME
el: Πλανήτης GNOME
