gnome-getting-started-docs master - en to fi translation catalogue (235 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
fi: Käytätkö Gnomea ensimmäistä kertaa? Opettele perusasiat.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting started with GNOME
fi: Gnomen käytön aloittaminen

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
fi: Käytön aloittaminen

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
fi: Käytön aloittaminen

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
fi: Käynnistä sovelluksia

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
fi: Sovellusten käynnistäminen

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
fi: Liikuta hiiren osoitin näytön vasemmassa yläkulmassa olevaan <gui>Toiminnot</gui>-kulmaan.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
fi: Napsauta <gui>Näytä sovellukset</gui> -kuvaketta.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
fi: Napsuta sen sovelluksen kuvaketta, jonka haluat avata. Esimerkkinä Ohje.

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
fi: Vaihtoehtoisesti voit avata <gui>Toiminnot-yleisnäkymän</gui> painamalla näppäimistöstä <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
fi: Aloita sen sovelluksen nimen kirjoittaminen, jonka haluat avata.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
fi: Paina <key>Enter</key> käynnistääksesi sovelluksen.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
fi: Vaihda tehtävien välillä

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
fi: Tehtävien välillä vaihtaminen

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
fi: Napsauta ikkunaa vaihtaaksesi kyseiseen tehtävään.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left.
fi: Suurentaaksesi ikkunan näytön vasempaan laitaan, tartu kiinni ikkunan ikkunapalkista ja vedä se näytön vasempaan laitaan.

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
fi: Kun puolet näytöstä on korostettuna, vapauta ikkuna.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
fi: Suurentaaksesi ikkunan näytön oikeaan laitaan, tartu kiinni ikkunan ikkunapalkista ja vedä se näytön oikeaan laitaan.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
fi: Paina <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> avataksesi <gui>ikkunavaihtiminen</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
fi: Vapauta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> valitseksi seuraavan korostetun ikkunan.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
fi: Kiertääksesi läpi avoinna olevien ikkunoiden listaa, älä vapauta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>-näppäintä, vaan pidä se pohjassa, ja paina <key>Tab</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
fi: Paina <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> avataksesi <gui>Toiminnot-yleisnäkymän</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
fi: Aloita sen sovelluksen nimen kirjoittaminen, johon haluat vaihtaa.

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
fi: Kun sovellus ilmestyy ensimmäisenä tuloksena, paina <key> Enter</key> vaihtaaksesi siihen.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
fi: Käytä ikkunoita ja työtiloja

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
fi: Ikkunat ja työtilat

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
fi: Suurentaaksesi ikkunan, tartu ikkunan ikkunapalkista kiinni ja vedä ikkuna näytön yläosaan.

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
fi: Kun ikkuna korostuu, vapauta se hiiren napista.

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
fi: Palauttaaksesi ikkunan koon, tartu ikkunan ikkunapalkista kiinni ja vedä ikkuna pois näytön reunasta.

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
fi: Voit myös napsauttaa yläpalkkia vetääksesi ikkunan pois ja siten palauttaaksesi ikkunan koon.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
fi: Suurentaaksesi ikkunan näytön oikeaan laitaan, tartu kiinni ikkunan ikkunapalkista ja vedä se näytön oikeaan laitaan.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
fi: Suurenna ikkuna näppäimistöä käyttäen pitämällä pohjassa <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> ja painamalla nuolinäppäintä <key>↑</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
fi: Palauttaaksesi ikkunan koon, pidä pohjassa <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> ja paina nuolinäppäintä <key>↓</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
fi: Suurentaaksesi ikkunan näytön oikeaan laitaan, pidä pohjassa <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> ja paina nuolinäppäintä <key>→</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
fi: Suurentaaksesi ikkuna näytön vasempaan laitaan, pidä pohjassa <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> ja paina nuolinäppäintä <key>←</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
fi: Siirtyäksesi nykyisen työtilan alla olevaan työtilaan, paina  <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
fi: Siirtyäksesi nykyisen työtilan yllä olevaan työtilaan, paina <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: links/title
en: Common tasks
fi: Yleiset toimenpiteet

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
fi: Tervetuloa

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Wallpaper
fi: Taustakuvan vaihtaminen

note: (itstool) path: titles/t
en: Responding to Messages
fi: Viesteihin vastaaminen

note: (itstool) path: titles/t
en: Delayed Response
fi: Viivästynyt vastaus

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
fi: Päivän, ajan ja aikavyöhykkeen vaihtaminen

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
fi: Suurenna

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
fi: Palauta

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
fi: Näytön vasen laita

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
fi: Työtila alas

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
fi: Työtila ylös

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
fi: Näytön oikea laita

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
fi: Toiminnot

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the yelp help viewer.
en: help
fi: ohje

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the web browser.
en: web
fi: verkko

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
fi: Aloita kirjoittaminen…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Settings
fi: Asetukset

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
fi: Taustakuva

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
fi: Taustakuvat

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
fi: Valitse

note: (itstool) path: titles/t
en: Ready for the meeting?
fi: Valmiina kokoukseen?

note: (itstool) path: titles/t
en: I’ll be there in a sec…
fi: Tulen aivan kohta…

note: (itstool) path: titles/t
en: Good stuff, thanks again
fi: Hyvä juttu, kiitos taas

note: (itstool) path: titles/t
en: Thanks for the support
fi: Kiitos tuesta

note: (itstool) path: titles/t
en: No worries.
fi: Ei kestä.

note: (itstool) path: titles/t
en: Too kind.
fi: Liian ystävällistä.

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
fi: Avaa kalenteri

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
fi: Avaa kellot

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
fi: Päivän ja ajan asetukset

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
fi: Automaattinen päivä ja aika

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
fi: Automaattinen aikavyöhyke

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20∶00
fi: 14. lokakuuta 2013, 20∶00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14∶00
fi: 14. lokakuuta 2013, 14∶00

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
fi: Selaa verkkoa

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on browsing the web
fi: Opas internetin selaamiseen

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
fi: Selaa verkkoa

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
fi: Napsauta <gui>Sovellukset</gui>-valikkoa näytön vasemmasta yläkulmasta.

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
fi: Valitse valikosta <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
fi: Siirrä hiiren osoitin näytön vasemman yläreunan <gui>Toiminnot</gui>-kulmaan avataksesi <gui>Toiminnot-yleisnäkymän</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
fi: Valitse <app>Firefox</app>-selaimen kuvake näytön vasemman reunan palkista.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
fi: Vaihtoehtoisesti voit käynnistää selaimen <link xref="gs-use-system-search">kirjoittamalla</link> <em>Firefox</em> <gui>Toiminnot-yleisnäkymässä</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
fi: Napsauta näytön vasemmassa laidassa olevaa <app>Verkko</app>-selaimen kuvaketta.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
fi: Vaihtoehtoisesti voit käynnistää selaimen <link xref="gs-use-system-search">kirjoittamalla</link> <em>verkko</em> <gui>Toiminnot</gui>-yleisnäkymässä.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
fi: Napsauta osoitepalkkia selainikkunan yläosassa ja aloita haluamasi verkkosivun osoitteen kirjoittaminen.

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
fi: Verkkosivun kirjoittamisen myötä selain alkaa etsiä selaushistoriaa ja kirjanmerkkejä, joten sinun ei tarvitse muistaa sivun tarkkaa osoitetta.

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
fi: Jos verkkosivu löytyy selaushistoriasta tai kirjanmerkeistä, pudotusvalikko ilmestyy osoitepalkin alapuolelle.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
fi: Voit valita verkkosivun pudotusvalikosta nopeasti käyttämällä nuolinäppäimiä.

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
fi: Kun olet valinnut verkkosivun, paina <key>Enter</key> siirtyäksesi kyseiselle sivulle.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
fi: Vaihda päivää, aikaa ja aikavyöhykettä

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
fi: Opas päivän, ajan ja aikavyöhykkeen muuttamiseen

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
fi: Vaihda päivää, aikaa ja aikavyöhykettä

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
fi: Napsauta <gui xref="shell-introduction#yourname">järjestelmävalikkoa</gui> yläpalkin oikeasta laidasta.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Settings</gui>.
fi: Napsauta <gui>Asetukset</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Date &amp; Time</gui> from the sidebar.
fi: Valitse <gui>Päivä ja aika</gui> sivupalkista.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
fi: Varmista, että <gui>Automaattinen aikavyöhke</gui> on pois päältä, ja napsauta sitten <gui>Aikavyöhyke</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
fi: Napsauta sijaintiasi maailmankartalla. Tämä valitsee nykyisen kaupunkisi, jonka voit myös halutessasi etsiä kirjoittamalla kartan yläpuolella olevaan hakukenttään.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
fi: Sulje maailmankarttaa esittävä ikkuna ja palaa <gui>Päivä ja aika</gui> -ikkunaan.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
fi: Varmista, että <gui>Automaattinen päivä ja aika </gui> on pois päältä, ja napsauta sitten <gui>Päivä ja aika</gui> avataksesi <gui>Päivä ja aika</gui> -ikkunan. Tämän ikkunan kautta voit asettaa haluamasi päivän ja ajan painikkeita <gui>+</gui> ja <gui>-</gui> käyttäen.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel, and then close the panel.
fi: Sulje ikkuna palataksesi <gui>Päivä ja aika</gui> -paneeliin, ja sulje sitten paneeli.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
fi: Yhdistä verkkotileihin

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
fi: Opas verkkotileihin yhdistämisestä

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
fi: Yhdistä verkkotileihin

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the online account service you want to use.
fi: Valitse <gui>Verkkotilit</gui> ja napsauta sitten sitä verkkotiliä, jota haluat käyttää.

note: (itstool) path: item/p
en: This will open a new window where you can sign in to your online account.
fi: Tämä avaa uuden ikkunan, jonka kautta voit kirjautua verkkotilillesi.

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
fi: Useimmiten verkkopalvelulle tulee sallia käyttöoikeus sisäänkirjautumisen jälkeen.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Grant Access</gui> button.
fi: Jos esimerkiksi yhdistät Google-tiliisi, napsauta <gui>Salli</gui>-painiketta.

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
fi: Monet verkkotilit mahdollistavat valita käytettävät palvelut. Jos et halua käyttää yksittäistä palvelua, voit poistaa sen käytöstä ikkunan oikeassa laidassa olevaa <gui>Päällä/Pois</gui>-painiketta käyttäen.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
fi: Päivä ja aika

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
fi: Automaattinen päivä ja aika

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
fi: Vaatii internetyhteyden

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
fi: Automaattinen aikavyöhyke

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9:51 AM
fi: 14. maaliskuuta 2018, 10:00

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
fi: Aikavyöhyke

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
fi: EET (Helsinki, Suomi)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
fi: Aikamuoto

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
fi: 24 tuntia

note: (itstool) path: text/tspan
en: Details
fi: Tiedot

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
fi: Yhdistä verkkoon

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
fi: Opas verkkoon yhdistämisestä

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
fi: Yhdistä verkkoon

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
fi: Näet verkkoyhteytesi tilan yläpalkin oikeasta laidasta.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
fi: Yhdistä kiinteään verkkoon

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
fi: Verkkoyhteyden kuvake yläpalkin oikeassa kulmassa näyttää, että olet yhteydettömässä tilassa.

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
fi: Yhteydetön tila voi johtua monesta syystä, esimerkiksi verkkokaapeli saattaa olla irti, tietokone voi olla asetettu <em>lentokonetilaan</em> tai wifi-verkkoja ei ole käytettävissä sijainnissasi.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
fi: Jos haluat käyttää langallista yhteyttä, kytke johto tietokoneeseen. Tietokone yrittää määrittää ja muodostaa verkkoyhteyden automaattisesti.

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
fi: Kun tietokone muodostaa verkkoyhteyttä, verkkoyhteyden kuvake näyttää kolmea pistettä.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
fi: Kun verkkoyhteys on muodostettu onnistuneesti, verkkoyhteyden kuvake muuttuu osoittamaan kiinteän verkon yhteyttä.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
fi: Yhdistä wifi-verkkoon

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
fi: Yhdistä langattomaan wifi-verkkoon seuraavasti:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
fi: Valitse <gui>Wi-Fi - Ei yhdistetty</gui>. Valikon wifi-osio laajenee.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
fi: Napsauta <gui>Valitse verkko</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
fi: Voit yhdistää langattomaan wifi-verkkoon vain jos tietokoneesi laitteisto tukee sitä ja olet wifi-verkon kantoalueella.

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
fi: Valitse haluamasi wifi-verkko ja napsauta <gui>Yhdistä</gui> vahvistaaksesi yhteyden muodostamisen.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
fi: Riippuen verkon asetuksista, sinulta saatetaan kysyä salasanaa verkkoon liittymiseksi.

note: (itstool) path: g/title
en: settings
fi: asetukset

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
fi: Verkkotilit

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an account
fi: Lisää tili

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect to your data in the cloud
fi: Yhdistä pilvessä oleviin tietoihisi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
fi: Google-tili

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
fi: Peru

note: (itstool) path: text/tspan
en: SIGN UP
fi: Rekisteröidy

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
fi: Kirjaudu sisään

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
fi: Sähköpostiosoite

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
fi: Salasana

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
fi: Kirjaudu sisään

note: (itstool) path: text/tspan
en: Grant Access
fi: Myönnä käyttöoikeus

note: (itstool) path: text/tspan
en: Deny Access
fi: Estä käyttöoikeus

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
fi: Yrityskirjautuminen (Kerberos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
fi: Käyttökohteet

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
fi: Sähköposti

note: (itstool) path: text/tspan
en: Calendar
fi: Kalenteri

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
fi: Yhteystiedot

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
fi: Kuvat

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
fi: Tiedostot

note: (itstool) path: text/tspan
en: Printers
fi: Tulostimet

note: (itstool) path: text/tspan
en: Remove Account
fi: Poista tili

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi
fi: Wifi

note: (itstool) path: text/tspan
en: homenetwork
fi: kotiverkko

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
fi: Valitse verkko

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
fi: Sammuta

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Settings
fi: Wifi-asetukset

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
fi: Wifi-verkot

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
fi: Yhdistä

note: (itstool) path: text/tspan
en: wireless
fi: langaton

note: (itstool) path: text/tspan
en: weak
fi: heikko

note: (itstool) path: text/tspan
en: private
fi: yksityinen

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
fi: Valitse verkko

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
fi: Käynnistä sovelluksia

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
fi: Opas sovellusten käynnistämiseen

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
fi: Käynnistä sovelluksia hiirellä

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
fi: Napsauta <gui>Näytä sovellukset</gui> -painiketta näytön vasemman puolen palkin alaosasta.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
fi: Luettelo sovelluksista ilmestyy näkyviin. Napsauta haluamaasi sovellusta, esimerkiksi Ohje.

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
fi: Käynnistä sovelluksia näppäimistöllä

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
fi: Avaa <gui>Toiminnot-yleisnäkymä</gui> painamalla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
fi: Aloita sen sovelluksen nimen kirjoittaminen, jonka haluat käynnistää. Sovelluksen hakeminen käynnistyy välittömästi.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
fi: Kun sovelluksen kuvake on korostettuna, paina <key> Enter</key> käynnistääksesi sovelluksen.

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
fi: Tämän työn kattaa lisenssi <_:link-1/>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: just type
fi: kirjoita

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
fi: Tilit

note: (itstool) path: text/tspan
en: Web
fi: Verkko

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
fi: Haku

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
fi: Vaihda tehtävien välillä

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
fi: Opas tehtävien välillä vaihtamiseen

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
fi: Siirrä hiiren osoitin <gui>Toiminnot</gui>-kulmaan näytön vasemmassa ylälaidassa avataksesi <gui>Toiminnot</gui>-yleisnäkymän. Yleisnäkymässä näytetään parhaillaan käynnissä olevat tehtävät pieninä ikkunoina.

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
fi: Voit vaihtaa tehtävien välillä käyttämällä <gui>ikkunaluetteloa</gui> näytön alaosassa. Avoimet tehtävät näkyvät painikkeina <gui>ikkunaluettelossa</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
fi: Napsauta painiketta <gui>ikkunaluettelosta</gui> vaihtaaksesi kyseiseen tehtävään.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows
fi: Laatoita ikkunoita

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
fi: Suurentaaksesi ikkunan näytön laitaan, tartu ikkunan ikkunapalkista kiinni ja vedä ikkuna joko näytön vasempaan tai oikeaan laitaan.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
fi: Kun puolet näytöstä on korostettuna, vapauta ikkuna suurentaaksesi sen valitulle puolelle näyttöä.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
fi: Suurentaaksesi kaksi ikkunaa vierekkäinen, tartu kiinni toisen ikkunan ikkunapalkista ja vedä se vastapuolelle näyttöä.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
fi: Kun puolet näytöstä on korostettuna, vapauta ikkuna suurentaaksesi sen vastapuolelle näyttöä.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
fi: Vaihda ikkunoiden välillä

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
fi: Paina <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> nähdäksesi <gui>ikkunavaihtimen</gui>, joka listaa avoinna olevat ikkunat.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
fi: Vapauta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> valitaksesi seuraavan korostetun ikkunan <gui>ikkunavaihtimessa</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
fi: Käytä hakua vaihtaaksesi sovellusten välillä

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
fi: Paina <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> avataksesi <gui>Toiminnot-yleisnäkymän</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
fi: Aloita sen sovelluksen nimen kirjoittaminen, johon haluat vaihtaa. Sovellukset, jotka vastaavat kirjoittamaasi, ilmestyvät näkyviin kirjoittaessasi.

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
fi: Kun sovellus, johon haluat vaihtaa, ilmestyy ensimmäisenä tuloksena, paina <key>Enter</key> vaihtaaksesi siihen.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
fi: Käytä hakua

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
fi: Opas järjestelmähaun käyttämiseen

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
fi: Käytä hakua

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities</gui> overview by clicking <gui>Activities</gui> at the top left of the screen, or by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
fi: Avaa <gui>Toiminnot</gui>-yleisnäkymä napsauttamalla <gui>Toiminnot</gui> näytön vasemmasta yläreunasta, tai painamalla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>. Aloita kirjoittaminen etsiäksesi.

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
fi: Hakuehtojasi vastaavat tulokset ilmestyvät näkyviin kirjoittaessasi. Ensimmäinen tulos on aina korostettu ja näytetään ylimpänä.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
fi: Paina <key>Enter</key> vaihtaaksesi ensimmäisenä korostettuun tulokseen.

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
fi: Hakutuloksiin saattaa sisältyä:

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
fi: vastaavat sovellukset, jotka näytetään ylimpänä hakutuloksissa

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
fi: vastaavat asetukset

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts,
fi: vastaavat yhteystiedot

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents,
fi: vastaavat asiakirjat

note: (itstool) path: item/p
en: matching calendar,
fi: vastaava kalenteri

note: (itstool) path: item/p
en: matching calculator,
fi: vastaava laskin

note: (itstool) path: item/p
en: matching software,
fi: vastaavat ohjelmistot

note: (itstool) path: item/p
en: matching files,
fi: vastaavat tiedostot

note: (itstool) path: item/p
en: matching terminal,
fi: vastaava pääte

note: (itstool) path: item/p
en: matching passwords and keys.
fi: vastaavat salasanat ja avaimet.

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
fi: Napsauta hakutuloslistauksessa kohdetta vaihtaaksesi siihen.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
fi: Vaihtoehtoisesti käytä näppäimistön nuolia valitaksesi kohteen ja paina sitten <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
fi: Käytä sovelluksien omaa hakutoimintoa

note: (itstool) path: section/p
en: The system search aggregates results from various applications. On the left-hand side of the search results, you can see icons of applications that provided the search results. Click one of the icons to restart the search from inside the application associated with that icon. Because only the best matches are shown in the <gui>Activities Overview</gui>, searching from inside the application may give you better search results.
fi: Järjestelmähaku kokoaa tuloksia useista sovelluksista. Hakutulosten vasemmasta reunasta näkee sen sovelluksen kuvakkeen, joka palauttaa hakutuloksia. Napsauta jotakin näistä vasemmalla olevista kuvakkeista avataksesi hakutulokset kyseisen sovelluksen ikkunaan. Koska vain parhaiten vastaavat tulokset näytetään <gui>Toiminnot</gui>-yleisnäkymässä, sovellusikkunoiden omat hakutulokset voivat näyttää enemmän tai parempia tuloksia.

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
fi: Mukauta hakutuloksia

note: (itstool) path: note/p
en: Your computer lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
fi: Voit mukauttaa <gui>Toiminnot</gui>-yleisnäkymässä näytettäviä hakutuloksia. Voit valita näytettäväksi esimerkiksi verkkosivuja, kuvia tai musiikkia.

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
fi: Mukauta näytettäviä hakutuloksia seuraavasti:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Search</gui> in the left panel.
fi: Napsauta <gui>Haku</gui> vasemmasta paneelista.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the switch next to the search location you want to enable or disable.
fi: Napsauta hakusijaintilistauksessa kytkintä sen hakusijainnin vierestä, jonka haluat ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
fi: Käytä ikkunoita ja työtiloja

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
fi: Opas ikkunoiden ja työtilojen käyttämiseksi

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
fi: Suurenna ikkunoita ja palauta niiden koko

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
fi: Suurentaaksesi ikkunan koko työpöydälle, tartu ikkunan ikkunapalkista kiinni ja vedä ikkuna näytön yläosaan.

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
fi: Kun näyttö on korostettu, vapauta ikkuna suurentaaksesi sen.

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
fi: Palauttaaksesi ikkunan sen suurentamattomaan kokoon, tartu ikkunan ikkunapalkista kiinni ja vedä ikkuna pois näytön reunasta.

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
fi: Suurenna ikkunat ja palauta niiden koko näppäimistöä käyttäen

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
fi: Palauta ikkunan koko näppäimistöä käyttäen pitämällä pohjassa <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> ja painamalla nuolinäppäintä <key>↓</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows using the keyboard
fi: Laatoita ikkunoita näppäimistöllä

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
fi: Vaihda työtilojen välillä näppäimistöä käyttäen

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
fi: Siirtyäksesi nykyisen työtilan alla olevaan työtilaan, paina <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
fi: Siirtyäksesi nykyisen työtilan yllä olevaan työtilaan, paina <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
fi: Sovellukset

note: (itstool) path: text/tspan
en: GNOME 3
fi: Gnome 3
