gnome-getting-started-docs master - en to gl translation catalogue (240 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
gl: É novo en GNOME? Aprenda como moverse.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting started with GNOME
gl: Comezar con GNOME

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
gl: Comezando

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
gl: Comezando

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
gl: Iniciar aplicacións

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
gl: Iniciando aplicacións

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
gl: Mova o punteiro do seu rato á esquina <gui>Actividades</gui> na parte superior esquerda da pantalla.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
gl: Prema na icona <gui>Mostrar aplicacións</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
gl: Prema sobre a aplicación que queira executar, por exemplo, «Axuda».

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
gl: De forma alternativa, use o teclado para abrir a <gui>Vista xeral de Actividades</gui> premendo a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
gl: Comece a escribir o nome da aplicación que quere iniciar.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
gl: Prema <key>Intro</key> para iniciar a aplicación.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
gl: Cambiar entre tarefas

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
gl: Cambiando entre tarefas

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
gl: Prema unha xanela para cambiar a dita tarefa.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left.
gl: Para maximizar unha xanela á parte esquerda da pantalla, arrastre a barra de título da xanela e arrástrea cara a esquerda.

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
gl: Cando se realce a metade da pantalla, solte a xanela.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
gl: Para maximizar unha xanela á parte dereita, arrastre a barra de título da xanela e arrástrea cara a dereita.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
gl: Prema <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> para mostrar o <gui>trocador de xanelas</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
gl: Solte a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> para seleccionar a seguinte xanela realzada.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
gl: Para moverse pola lista de xanelas abertas, prema e manteña a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> e logo prema <key>Tab</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
gl: Prema a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> para mostrar a <gui>Vista xeral de actividades</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
gl: Comece a escribir o nome da aplicación ao que quere cambiar.

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
gl: Cando a aplicación apareza como primeiro resultado, prema <key>Intro</key> para cambiar a el.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
gl: Usar as xanelas e os espazos de traballo

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
gl: Xanelas e espazos de traballo

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
gl: Para maximizar unha xanela, arrástre a barra de título cara a parte superior da pantalla.

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
gl: Cando a pantalla se realce, solte a xanela.

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
gl: Para maximizar unha xanela, arrastre a barra de título cara fóra da parte superior da pantalla.

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
gl: Tamén pode premer a barra superior para quitar a xanela para restaurala.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
gl: Para maximizar unha xanela á parte dereita da pantalla, arrastre a barra de título da xanela e arrástrea cara a dereita.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
gl: Para maximizar unha xanela usando o teclado, manteña premida a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> e prema <key>↑</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
gl: Para restaurar a xanela ao seu tamaño restaurado, manteña premida a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> e prema <key>↓</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
gl: Para maximizar unha xanela cara a parte dereita da pantalla, manteña premida a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> e prema <key>→</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
gl: Para maximizar unha xanela cara a parte esquerda da pantalla, manteña premida a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> e prema <key>←</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
gl: Para moverse ao espazo de traballo que está embaixo do actual, prema <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Avanzar Páxina</key></keyseq>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
gl: Para moverse ao espazo de traballo que está enriba do actual, prema <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> <key>Retroceso Páxina</key></keyseq>.

note: (itstool) path: links/title
en: Common tasks
gl: Tarefas comúns

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
gl: Benvida

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Wallpaper
gl: Cambiando o fondo de pantalla

note: (itstool) path: titles/t
en: Responding to Messages
gl: Respondendo unha mensaxe

note: (itstool) path: titles/t
en: Delayed Response
gl: Resposta posposta

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
gl: Cambiar a data, hora e fuso horario

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
gl: Maximizar

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
gl: Restaurar

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
gl: Metade esquerda da pantalla

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
gl: Espazo de traballo inferior

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
gl: Espazo de traballo superior

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
gl: Metade dereita da pantalla

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
gl: Actividades

note: (itstool) path: titles/t Translators: Enter is the name of the key.
en: Enter
gl: Intro

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the yelp help viewer.
en: help
gl: axuda

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
gl: Simplemente comece a escribir…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: John Doe
gl: Xan Perixán

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Settings
gl: Preferencias

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
gl: Fondo de pantalla

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
gl: Fondos de escritorio

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
gl: Seleccionar

note: (itstool) path: titles/t
en: Ready for the meeting?
gl: Listo para unha reunión?

note: (itstool) path: titles/t
en: I’ll be there in a sec…
gl: Estarei alí nun intre…

note: (itstool) path: titles/t
en: Good stuff, thanks again
gl: Moi bo, grazas de novo

note: (itstool) path: titles/t
en: Thanks for the support
gl: Grazas pola axuda

note: (itstool) path: titles/t
en: No worries.
gl: Non te preocupes.

note: (itstool) path: titles/t
en: Too kind.
gl: Eres moi amable.

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
gl: Abrir o calendario

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
gl: Abrir Reloxos

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
gl: Preferencias de data e hora

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
gl: Data e hora automática

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
gl: Fuso horario automático

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20∶00
gl: 14 de Outubro de 2013, 20∶00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14∶00
gl: 14 de Outubro de 2013, 14∶00

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
gl: Navegar pola web

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on browsing the web
gl: Un titorial sobre como navegar pola web

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
gl: Navegar pola web

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
gl: Mova o menú <gui>Actividades</gui> na parte superior esquerda da pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
gl: Desde o menú, seleccione <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
gl: Mova o seu punteiro do rato á esquina <gui>Actividades</gui> na parte superior esquerda da pantalla para mostrar a <gui>Vista xeral de actividades</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
gl: Seleccione a icona do navegador <app>Firefox</app> desde a barra da parte esquerda da pantalla.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
gl: Ou se non, pode iniciar o navegador <link xref="gs-use-system-search">simplemente escribindo</link> <em>Firefox</em> na <gui>Vista xeral de actividades</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
gl: Seleccione a icona do navegador <app>Web</app> desde a barra da parte esquerda da pantalla.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
gl: Ou se non, pode iniciar o navegador <link xref="gs-use-system-search">simplemente escribindo</link> <em>web</em> na <gui>Vista xeral de actividades</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
gl: Prema na barra de enderezos na parte superior da xanela do navegador e comece a escribir o sitio web que quere visitar.

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
gl: Ao escribir un sitio web comeza a busca do mesmo no historial e marcadores do seu navegador, polo que non terá que lembrar o enderezo exacto.

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
gl: Se se atopa un sitio web no seu historial ou nos seus marcadores, aparecerá unha lista despregábel xusto embaixo da barra de enderezos.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
gl: Desde a lista despregábel poderá seleccionar de forma rápida un sitio web usando os teclas de frecha do seu teclado.

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
gl: Despois de que seleccionara un sitio web, prema <key>Intro</key> para visitala.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
gl: Cambiar a data, hora e fuso horario

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
gl: Un titorial sobre cambiar a data, hora e fuso horario

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
gl: Cambiar a data, hora e fuso horario

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
gl: Prema o <gui xref="shell-introduction#yourname">menú do sistema</gui> na parte dereita da barra superior.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Settings</gui>.
gl: Prema <gui>Preferencias</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Date &amp; Time</gui> from the sidebar.
gl: Seleccione <gui>Data e hora</gui> desde a barra lateral.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
gl: Asegúrese de que <gui>Fuso horario automático</gui> está desactivado e logo prema <gui>Fuso horario</gui> embaixo.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
gl: Prema na súa localización no mapa mundial. Isto selecciona a súa cidade actual, a cal pode tamén buscar usando a caixa de busca sobre o mapa.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
gl: Peche a xanela de mapa mundial para volver ao panel <gui>Data e hora</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
gl: Asegúrese que <gui>Data e hora automática</gui> está desactivado e logo prema en <gui>Data e hora</gui> embaixo para abrir a xanela de <gui>Data e hora</gui>. Aquí pode axustar as preferencias de data e hora premendo nos botóns <gui>+</gui> ou <gui>-</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel, and then close the panel.
gl: Peche a xanela para volver a <gui>Data e hora</gui>, logo peche o panel.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
gl: Conectarse a contas en liña

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
gl: Un titorial sobre como conectarse a contas en liña

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
gl: Conectarse a contas en liña

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the online account service you want to use.
gl: Prema no panel <gui>Contas en liña</gui> e logo prema o servizo de contas en liña que quere usar.

note: (itstool) path: item/p
en: This will open a new window where you can sign in to your online account.
gl: Isto abrirá unha nova xanela onde pode iniciar sesión coa súa conta en liña.

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
gl: Na maioría dos casos, deberá concederlle permisos ao servizo en liña despois de iniciar a sesión.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Grant Access</gui> button.
gl: Por exemplo, se está conectándose á súa conta de Google, deberá premer o botón <gui>Permitir acceso</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
gl: Moitas contas en liña permítenlle escoller os servizos que desexa empregar coa súa conta en liña. Se non desexa usar un servizo, desactíveo premendo sobre o <gui>interruptor de acendido/apagado</gui> que está no lado dereito da xanela.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
gl: Data e hora

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
gl: Data e hora automática

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
gl: Require conexión a Internet

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
gl: Fuso horario automático

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9:51 AM
gl: 1 de setembro de 2015, 9∶51 AM

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
gl: Fuso horario

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
gl: EDT (Nova Iorque, Estados Unidos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
gl: Formato de hora

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
gl: 24 horas

note: (itstool) path: text/tspan
en: Details
gl: Detalles

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
gl: Conectarse a Internet

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
gl: Un titorial sobre como conectarse a Internet

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
gl: Conectarse a Internet

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
gl: O estado da súa conexión de rede aparece na parte dereita da barra superior.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
gl: Conectarse a unha rede con fíos

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
gl: A icona de conexión de rede da parte dereita da barra superior mostra que está desconectado.

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
gl: Existen varias razóns polas que o estado é desconectado: por exemplo, o cable de rede está desenchufado, configurouse o computador en <em>modo avión</em> ou non existen redes Wifi dispoñíbeis na súa área.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
gl: Se quere usar unha conexión con fíos, simplemente conecte o cable de rede para conectarse a Internet. O computador tentará configurar a conexión á rede automaticamente.

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
gl: Mentres o computador configura unha conexión de rede por vostede a icona de conexión de rede mostrará tres puntos.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
gl: En canto se leve a cabo a configuración, a icona de conexión de rede cambiará ao símbolo de equipo en rede.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
gl: Conectarse a unha rede Wifi

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
gl: Conectarse a unha rede Wifi (sen fíos):

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
gl: Seleccione <gui>Wifi non conectada</gui>. A sección de Wifi do menú expandirase.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
gl: Prema <gui>Seleccionar rede</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
gl: Só pode conectarse a redes Wifi se o seu hardware do seu computador permiten facelo e está no área de cobertura da Wifi.

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
gl: Seleccione a rede á que quere conectarse, desde a lista de redes dispoñíbeis, e prema <gui>Conectar</gui> para confirmar.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
gl: Dependendo da configuración da rede podería preguntárselle polas credenciais da rede.

note: (itstool) path: g/title
en: settings
gl: preferencias

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
gl: Contas en liña

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an account
gl: Engadir unha conta

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect to your data in the cloud
gl: Conectarse aos seus datos na nube

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
gl: Conta de Google

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
gl: Cancelar

note: (itstool) path: text/tspan
en: SIGN UP
gl: REXISTRARSE

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
gl: Entrar

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
gl: Correo electrónico

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
gl: Contrasinal

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
gl: Entrar

note: (itstool) path: text/tspan
en: john.doe@gmail.com
gl: xan.perixan@gmail.com

note: (itstool) path: text/tspan
en: Grant Access
gl: Autorizar acceso

note: (itstool) path: text/tspan
en: Deny Access
gl: Denegar o acceso

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
gl: Inicio de sesión corporativo (Kerberos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
gl: Usar para

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
gl: Correo

note: (itstool) path: text/tspan
en: Calendar
gl: Calendario

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
gl: Contactos

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
gl: Fotos

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
gl: Ficheiros

note: (itstool) path: text/tspan
en: Printers
gl: Impresoras

note: (itstool) path: text/tspan
en: Remove Account
gl: Retirar conta

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi
gl: Wifi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
gl: Seleccionar rede

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
gl: Desactivar

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Settings
gl: Preferencias da WiFi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
gl: Redes WiFi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
gl: Conectar

note: (itstool) path: text/tspan
en: wireless
gl: sen fíos

note: (itstool) path: text/tspan
en: weak
gl: débil

note: (itstool) path: text/tspan
en: private
gl: privada

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
gl: Seleccione unha rede

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
gl: Iniciar aplicacións

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
gl: Un titorial sobre como iniciando aplicacións

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
gl: Iniciar aplicacións co rato

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
gl: Prema sobre o elemento <gui>Mostrar aplicacións</gui> que se mostra na parte inferior da barra da parte esquerda da pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
gl: Aparecerá a lista de aplicacións. Prema sobre o aplicación que queira executar, por exemplo, «Axuda».

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
gl: Iniciar aplicacións co teclado

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
gl: Abra a <gui>Vista xeral de Actividades</gui> premendo a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
gl: Comece a escribir o nome da aplicación que quere executar. A busca da aplicación comezará instantaneamente.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
gl: En canto a icona da aplicación se mostre e se seleccione, prema <key>Intro</key> para iniciar a aplicación.

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
gl: Creative Commons Atribución-CompartirIgual 3.0 Licenza non portada

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
gl: Este traballo está baixo a licenza <_:link-1/>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: just type
gl: só escriba

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
gl: Contas

note: (itstool) path: text/tspan
en: config
gl: configuración

note: (itstool) path: text/tspan
en: Icon guidelines
gl: Guías de iconas

note: (itstool) path: text/tspan
en: Secure Linux Containers
gl: Contedores de seguranza de Linux

note: (itstool) path: text/tspan
en: Developer Conference 2012
gl: Conferencia de desenvolvedores 2012

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
gl: Buscar

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
gl: Cambiar entre tarefas

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
gl: Un titorial sobre como cambiar entre tarefas

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
gl: Mova o seu punteiro de rato á esquina de <gui>Actividades</gui> na parte superior esquerda da pantalla  para mostrar a <gui>Vista xeral de actividades</gui> onde pode ver as tarefas executándose actualmente mostradas como xanelas pequenas.

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
gl: Pode cambiar entre tarefas usando a <gui>lista de xanelas</gui> na parte inferior da xanela. As tarefas abertas aparecen como botones na <gui>lista de xanelas</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
gl: Prema un botón na <gui>lista de xanelas</gui> para cambiar a dita tarefa.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows
gl: Poñer as xanelas en mosaico

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
gl: Para maximizar unha xanela a longo dunha parte da pantalla, arrastre a barra de título da xanela cara a parte esquerda ou dereita da pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
gl: Cando estea realzada a pantalla, solte a xanela para maximizar ao longo do lado seleccionado da pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
gl: Para maximizar dúas xanelas unha ao carón da outra, arrastre a barra de título da segunda xanela ao lado oposto da pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
gl: Cando estea realzada a pantalla, solte a xanela para maximizar ao longo do lado oposto da pantalla.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
gl: Cambiar entre xanelas

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
gl: Prema <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> <key>Tab</key></keyseq> para mostrar o <gui>Trocador de xanelas</gui>, que mostra unha lista das xanelas abertas actualmente.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
gl: Solte a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> para seleccionar a xanela realzada no Trocador de xanelas.

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
gl: Usar a busca para trocar entre as aplicacións

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
gl: Prema a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> para mostrar a <gui>Vista xeral de actividades</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
gl: Simplemente comece a escribir o nome da aplicación ao que quere cambiar. Os aplicacións que coincidan co que escribiu aparecerán mentres escriba.

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
gl: Cando a aplicación ao que quere cambiar apareza como primeiro resultado, prema <key>Intro</key> para cambiar a el.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
gl: Usar a busca do sistema

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
gl: Un titorial sobre como usar a busca do sistema

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
gl: Usar a busca do sistema

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities</gui> overview by clicking <gui>Activities</gui> at the top left of the screen, or by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
gl: Abra a vista xeral de<gui>Actividades</gui> premendo <gui>Actividades</gui> na esquina superior esquerda da pantalla, ou premendo a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>. Comece a escribir para buscar.

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
gl: Os resultados que coincidan aparecerán segundo escriba. O primeiro resultado realzarase sempre e mostrarase na parte superior.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
gl: Prema <key>Intro</key> para cambiar ao primeiro resultado realzado.

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
gl: Os elementos que poden aparecer nos resultados da busca inclúen:

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
gl: aplicacións que coincidan, mostradas na parte superior dos resultados,

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
gl: preferencias que coincidan,

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts,
gl: contactos que coincidan,

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents,
gl: documentos que coincidan,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calendar,
gl: calendarios que coincidan,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calculator,
gl: calculadora que coincida,

note: (itstool) path: item/p
en: matching software,
gl: software que coincida,

note: (itstool) path: item/p
en: matching files,
gl: ficheiros que coincidan,

note: (itstool) path: item/p
en: matching terminal,
gl: terminais que coincidan,

note: (itstool) path: item/p
en: matching passwords and keys.
gl: contrasinais e chaves que coincidan.

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
gl: Nos resultados da busca, prema o elemento para cambiar a el.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
gl: Alternativamente, realce un elemento usando as frechas do teclado e prema <key>Intro</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
gl: Busca desde dentro das aplicacións

note: (itstool) path: section/p
en: The system search aggregates results from various applications. On the left-hand side of the search results, you can see icons of applications that provided the search results. Click one of the icons to restart the search from inside the application associated with that icon. Because only the best matches are shown in the <gui>Activities Overview</gui>, searching from inside the application may give you better search results.
gl: A busca dos sistemas agrega resultados desde varias aplicacións. Na parte esquerda dos resultados da busca, pode ver as iconas das aplicacións que fornecen os resultados de busca. Prema un dos elementos para reiniciar a busca desde dentro das aplicacións asociados cunha icona. Xa que só se mostran as mellores coincidencias na <gui>Vista de Actividades</gui>, buscar desde dentro das aplicacións pode darlle mellores resultados de buscas.

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
gl: Personalizar os resultados da busca

note: (itstool) path: note/p
en: Your computer lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
gl: GNOME permítelle personalizar o que quere mostrar nos resultados das buscas na <gui>Vista xeral de actividades</gui>. Por exemplo pode escoller se quere mostrar os resultados dos sitios web, fotos ou música.

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
gl: Para personalizar como se mostran os resultados da busca:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Search</gui> in the left panel.
gl: Prema <gui>Buscar</gui> no panel da esquerda.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the switch next to the search location you want to enable or disable.
gl: Na lista de localizacións de busca, prema o interruptor ao carón da localización de busca para activala ou desactivala.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
gl: Usar as xanelas e espazos de traballo

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
gl: Un titorial sobre como usar as xanelas e os espazos de traballo

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
gl: Maximizar e restaurar xanelas

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
gl: Para maximizar unha xanela, de tal forma que ocupe todo o espazo do escritorio, arrastre a barra de título da xanela cara a parte superior da pantalla.

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
gl: Cando se realce a pantalla, solte a xanela para que se maximice.

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
gl: Para restaurar unha xanela ao seu tamaño restaurado, arrastre a barra de título da xanela para quitala dos bordos da pantalla.

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
gl: Maximizar e restaurar xanelas usando o teclado

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
gl: Para restaurar unha xanela usando o teclado, manteña premida a tecla <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> e prema <key>↓</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows using the keyboard
gl: Poñer as xanelas en mosaico usando o teclado

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
gl: Cambiar entre espazos de traballo usando o teclado

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
gl: Para moverse ao espazo de traballo que está embaixo do actual, prema <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Avanzar Páxina</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
gl: Para moverse ao espazo de traballo que está enriba do actual, prema <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> <key>Retroceso Páxina</key></keyseq>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
gl: Aplicacións

note: (itstool) path: text/tspan
en: Planet GNOME
gl: Planeta GNOME
