gnome-getting-started-docs master - en to hr translation catalogue (250 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
hr: Novi ste u GNOMU? Saznajte kako se brzo snaći.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting started with GNOME
hr: Početak rada s GNOMOM

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
hr: Početak rada

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
hr: Početak rada

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
hr: Pokretanje aplikacija

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
hr: Pokretanje aplikacija

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
hr: Pomaknite vaš pokazivač miša u <gui>Aktivnosti</gui> kut gore lijevo u zaslonu.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
hr: Kliknite <gui>Prikaži aplikaciju</gui> ikonu.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
hr: Kliknite na aplikaciju koju želite pokrenuti, na primjer, Pomoć.

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
hr: Alternativno, pomoću tipkovnice otvorite <gui>Aktivnosti</gui> pregled pritiskom <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> tipke.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
hr: Pokrenite tipkanje naziva aplikacije koju želite pokrenuti.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
hr: Pritisnite <key>Enter</key>za pokretanje aplikacije.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
hr: Prebacivanje zadataka

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
hr: Prebacivanje zadataka

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
hr: Kliknite na prozor kako bi prebacili na odabrani zadatak.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left.
hr: Kako bi uvećali prozor preko lijeve strane zaslona, uhvatite naslovnu traku prozora i povucite je do lijevog ruba zaslona.

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
hr: Kada se polovica zaslona istakne, otpustite prozor.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
hr: Kako bi uvećali prozor preko desne strane zaslona, uhvatite naslovnu traku prozora i povucite je do desnog ruba zaslona.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
hr: Pritisnite <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> za prikaz <gui>prebacivača prozora</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
hr: Otpustite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> kako bi odabrali sljedeći istaknuti prozor.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
hr: Kako bi kružili popisom otvorenih prozora, nemojte otpuštati <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> držite ga pritisnutim, i pritisnite <key>Tab</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
hr: Pritisnite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> tipku za prikaz <gui>Aktivnosti</gui> pregleda.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
hr: Započnite tipkati naziv aplikacije na koju se želite prebaciti.

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
hr: Kada se aplikacija pojavi kao prvi rezultat, pritisnite <key> Enter</key> kako bi se prebacili na nju.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
hr: Korištenje prozora i radnih prostora

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
hr: Prozori i radni prostori

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
hr: Kako bi uvećali prozor, uhvatite naslovnu traku prozora i povucite ga na vrh zaslona.

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
hr: Kada se zaslon istakne, otpustite prozor.

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
hr: Za ponovni prikaz u prozoru, uhvatite naslovnu traku prozora i odvucite ga dalje od rubova zaslona.

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
hr: Isto tako možete kliknuti na gornju traku kako za ponovni prikaz u prozoru.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
hr: Kako bi uvećali prozor preko desne strane zaslona, uhvatite naslovnu traku prozora i povucite je do desnog ruba zaslona.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
hr: Kako bi uvećali prozor pomoću tipkovnice, pritisnite i držite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> tipku i pritisnite <key>↑</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
hr: Za ponovni prikaz u prozoru, pritisnite i držite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> tipku i pritisnite <key>↓</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
hr: Kako bi uvećali prozor preko desne strane zaslona, pritisnite i držite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> tipku i pritisnite <key>→</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
hr: Kako bi uvećali prozor preko lijeve strane zaslona, pritisnite i držite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> tipku i pritisnite <key>←</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
hr: Kako bi pomaknuli radni prostor koji ispod trenutnog radnog prostora, pritisnite <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
hr: Kako bi pomaknuli radni prostor koji iznad trenutnog radnog prostora, pritisnite <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: links/title
en: Common tasks
hr: Uobičajeni zadaci

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
hr: Dobrodošli

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Wallpaper
hr: Promjena slike pozadine

note: (itstool) path: titles/t
en: Responding to Messages
hr: Odgovaranje na poruke

note: (itstool) path: titles/t
en: Delayed Response
hr: Odgođeni odgovor

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
hr: Promjena datuma, vremena i vremenske zone

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
hr: Uvećaj

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
hr: Ponovni prikaz u prozoru

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
hr: Lijeva polovica zaslona

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
hr: Radni prostor dolje

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
hr: Radni prostor gore

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
hr: Desna polovica zaslona

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
hr: Aktivnosti

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the yelp help viewer.
en: help
hr: pomoć

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
hr: Samo započnite tipkati…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: John Doe
hr: Gogo Gogić

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Settings
hr: Postavke

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
hr: Pozadina

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
hr: Slike pozadine

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
hr: Odaberi

note: (itstool) path: titles/t
en: Ready for the meeting?
hr: Jeste li spremini za sastanak?

note: (itstool) path: titles/t
en: I’ll be there in a sec…
hr: Doći ću za sek…

note: (itstool) path: titles/t
en: Good stuff, thanks again
hr: Dobra stvar, hvala još jednom

note: (itstool) path: titles/t
en: Thanks for the support
hr: Hvala na podršci

note: (itstool) path: titles/t
en: No worries.
hr: Bez brige.

note: (itstool) path: titles/t
en: Too kind.
hr: Preljubazno.

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
hr: Otvori kalendar

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
hr: Otvori satove

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
hr: Postavke datuma i vremena

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
hr: Automatski datum i vrijeme

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
hr: Automatska vremenska zona

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20∶00
hr: 14. listopada 2013, 20:00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14∶00
hr: 14. listopada 2013, 14:00

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
hr: Pregledavanje weba

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on browsing the web
hr: Vodič pregledavanja weba

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
hr: Pregledavanje weba

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
hr: Kliknite na <gui>Aplikacije</gui> izbornik gore lijevo u zaslonu.

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
hr: Iz izbornika, odaberite <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
hr: Pomaknite svoj pokazivač miša u <gui>Aktivnosti</gui> kut gore lijevo u zaslonu za prikaz <gui>Aktivnosti</gui> pregleda.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
hr: Odaberite ikonu <app>Firefox</app> preglednik iz trake na lijevoj strani zaslona.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
hr: Alternativno, možete pokrenuti preglednik <link xref="gs-use-system-search">samo tipkanjem</link> <em>Firefox</em> u <gui>Aktivnosti</gui> pregledu.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
hr: Odaberite ikonu <app>Web</app> preglednika iz trake na lijevoj streni zaslona.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
hr: Alternativno, možete pokrenuti preglednik <link xref="gs-use-system-search">samo tipkanjem</link> <em>web</em> u <gui>Aktivnosti</gui> pregledu.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
hr: Kliknite na adresnu traku na vrhu prozora preglednika i upišite web stranicu koju želite posjetiti.

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
hr: Upisivanje web stranice pokreće njeno pretraživanje u povijesti preglednika i zabilješkama, stoga ne trebate zapamtiti točnu adresu.

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
hr: Ako je web stranica pronađena u povijesti i zabilješkama, padajući popis se prikaže ispod adresne trake.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
hr: Iz padajućeg popisa, možete brzo odabrati web stranicu koristeći tipke strelica.

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
hr: Nakon što ste odabrali web stranicu pritisnite <key>Enter</key> kako bi ju posjetili.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
hr: Promjena datuma, vremena i vremenske zone

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
hr: Vodič promjene datuma, vremena i vremenske zone

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
hr: Promjena datuma, vremena i vremenske zone

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
hr: Kliknite na <gui xref="shell-introduction#yourname">izbornik sustava</gui> na desnoj strani gornje trake.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the settings button at the bottom left of the menu.
hr: Kliknite tipku postavki dolje lijevo u izborniku.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq><gui>Details</gui><gui>Date &amp; Time</gui></guiseq> from the sidebar.
hr: Odaberite <guiseq><gui>Pojedinosti</gui><gui>Datum i vrijeme</gui> </guiseq> iz bočne trake.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
hr: Pobrinite se da je stavka <gui>Automatska vremenska zona</gui> isključena, a zatim kliknite na stavku <gui>Vremenska zona</gui> ispod.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
hr: Kliknite na vašu lokaciju na karti svijeta. To odabire vaš trenutni grad, kojega isto možete potražiti u okviru pretrage na vrhu karte.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
hr: Zatvorite prozor karte svijeta kako bi se vratili natrag u <gui>Datum i vrijeme</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
hr: Pobrinite se da je stavka <gui>Automatska vremenska zona</gui> isključena, a zatim kliknite na stavku <gui>Vremenska zona</gui> ispod kako bi otvorili <gui>Datum i vrijeme</gui> prozor. Tamo možete prilagoditi vaše postavke datuma i vremena klikom na <gui>+</gui> ili <gui>-</gui> tipku.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel, and then close the panel.
hr: Zatvorite prozor kako bi se vratili natrag u <gui>Datum i vrijeme</gui>, a zatim zatvorite panel.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the wallpaper
hr: Promjena slike pozadine

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the wallpaper
hr: Vodič promjene slike pozadine

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Change the wallpaper
hr: Promjena slike pozadine

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Background</gui> panel.
hr: Kliknite <gui>Pozadina</gui> panel.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the current background image on the left side of the <gui>Background</gui> window.
hr: Kliknite na trenutnu sliku pozadine na lijevoj strani <gui>Pozadina</gui> prozora.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the background image you want to use.
hr: Kliknite na sliku pozadine koju želite koristiti.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Select</gui> button.
hr: Kliknite <gui>Odaberi</gui> tipku.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the <gui>Background</gui> window by clicking the cross at the top-right corner of the window.
hr: Zatvorite <gui>Pozadina</gui> prozor klikom na križić na gornjem desnom kutu prozora.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
hr: Povezivanje s mrežnim računima

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
hr: Vodič za povezivanje s mrežnim računima

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
hr: Povezivanje s mrežnim računima

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the online account service you want to use.
hr: Kliknite na <gui>Mrežni računi</gui> panel, zatim kliknite na uslugu mrežnog računa koji želite koristiti.

note: (itstool) path: item/p
en: This will open a new window where you can sign in to your online account.
hr: To će otvoriti novi prozor gdje se možete prijaviti u svoj mrežni račun.

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
hr: U većini slučajeva, morati ćete dopustiti pristup mrežnoj usluzi nakon prijavljivanja kako bi započeli koristiti uslugu.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Grant Access</gui> button.
hr: Na primjer, ako se povezujete s Google računom, morati ćete kliknuti na <gui>Dopusti</gui> tipku.

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
hr: Mnogi mrežni računi omogućuju vam odabir usluga koje želite koristiti s vašim mrežnim računom. Ako ne želite koristiti uslugu, onemogućite ju klikom na <gui>UKLJ/ISKLJ</gui> prekidač na desnoj strani prozora.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
hr: Datum i vrijeme

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
hr: Automatski datum i vrijeme

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
hr: Zahtijeva Internet pristup

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
hr: Automatska vremenska zona

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9:51 AM
hr: 1. rujan 2020 19:51

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
hr: Vremenska zona

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
hr: CET (Zagreb, Hrvatska)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
hr: Format vremena

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
hr: 24-satno

note: (itstool) path: text/tspan
en: Details
hr: Pojedinosti

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
hr: Povezivanje mreže

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
hr: Vodič za povezivanje s mrežom

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
hr: Povezivanje mreže

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
hr: Možete vidjeti stanje svojih mrežnih povezivanja na desnoj strani gornje trake.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
hr: Povezivanje sa žičanom mrežom

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
hr: Ikona mrežnog povezivanja na desnoj strani gornjeg panela prikazuje da ste povezani.

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
hr: Prekinuto povezivanje može biti uzrokovano brojnim razlozima: na primjer, mrežni kabel je odspojen, mrežni pristup računala je postavljen na <em>način rada u zrakoplovu</em>, ili nemate dostupne bežične mreže u vašem području.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
hr: Ako želite koristiti žičano povezivanje, jednostavno priključite mrežni kabel i povežite se. Računalo će pokušati postaviti mrežu automatski.

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
hr: Dok računalo postavlja mrežno povezivanje, ikona mrežnog povezivanja prikazuje tri točke.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
hr: Jednom kada je mrežno povezivanje uspješno postavljeno, ikona mrežnog povezivanja se promijeni u simbol umreženih računala.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
hr: Povezivanje sa bežičnom mrežom

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
hr: Za povezivanje sa bežičnom mrežom:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
hr: Odaberite <gui>Bežična mreža isključena</gui>. Bežični odjeljak u izborniku će se proširiti.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
hr: Kliknite na <gui>Odaberi mrežu</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
hr: Možete se jedino povezati na bežičnu mrežu ako ju vaš računalni hardver podržava i ako ste u području pokrivenim signalom bežične mreže.

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
hr: S popisa dostupnih bežičnih mreža, odaberite mrežu s kojom se želite povezati, i kliknite na <gui>Povezivanje</gui> za potvrdu.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
hr: Ovisno o mrežnim podešavanjima, možete biti upitani za mrežne vjerodajnice.

note: (itstool) path: g/title
en: settings
hr: postavke

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
hr: Mrežni računi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an account
hr: Dodaj račun

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect to your data in the cloud
hr: Povežite se s vašim podacima u oblaku

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
hr: Google račun

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
hr: Odustani

note: (itstool) path: text/tspan
en: SIGN UP
hr: Registracija

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
hr: Prijava

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
hr: E-pošta

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
hr: Lozinka

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
hr: Prijava

note: (itstool) path: text/tspan
en: john.doe@gmail.com
hr: gogo.gogić@gmail.com

note: (itstool) path: text/tspan
en: Grant Access
hr: Dopusti

note: (itstool) path: text/tspan
en: Deny Access
hr: Uskrati

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
hr: Prijava za tvrtke (Kerberos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
hr: Koristi se za

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
hr: Poštu

note: (itstool) path: text/tspan
en: Calendar
hr: Kalendar

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
hr: Kontakte

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
hr: Fotografije

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
hr: Datoteke

note: (itstool) path: text/tspan
en: Printers
hr: Pisači

note: (itstool) path: text/tspan
en: Remove Account
hr: Ukloni račun

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi
hr: Bežična mreža

note: (itstool) path: text/tspan
en: homenetwork
hr: kućna-mreža

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
hr: Odaberi mrežu

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
hr: Isključi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Settings
hr: Postavke bežične mreže

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
hr: Bežične mreže

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
hr: Povezivanje

note: (itstool) path: text/tspan
en: wireless
hr: bežično

note: (itstool) path: text/tspan
en: weak
hr: slabo

note: (itstool) path: text/tspan
en: private
hr: privatno

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
hr: Odaberi mrežu

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
hr: Pokretanje aplikacija

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
hr: Vodič pokretanja aplikacija

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
hr: Pokretanje aplikacija mišem

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
hr: Kliknite na <gui>Prikaži aplikacije</gui> ikonu koja je prikazana na dnu trake na lijevoj strani zaslona.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
hr: Popis aplikacija se prikaže. Kliknite na aplikaciju koju želite pokrenuti, na primjer, Priručnik.

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
hr: Pokrenite aplikacije pomoću tipkovnice

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
hr: Otvorite <gui>Aktivnosti</gui> pregled pritiskom na <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> tipku.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
hr: Započnite upisivati naziv aplikacije koju želite pokrenuti. Pretraživanje aplikacije počinje trenutno.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
hr: Jednom kada se ikona aplikacije prikaže i odabere, pritisnite <key> Enter</key> tipku za pokretanje aplikacije.

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
hr: Creative Commons Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima 3.0 Hrvatska

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
hr: Ovaj rad je licenciran pod <_:link-1/>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: just type
hr: samo upišite

note: (itstool) path: text/tspan
en: con
hr: pov

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
hr: Računi

note: (itstool) path: text/tspan
en: config
hr: podešavanje

note: (itstool) path: text/tspan
en: fontconfig
hr: podešavanje slova

note: (itstool) path: text/tspan
en: system-config-http.zip
hr: podes-sustava-http.zip

note: (itstool) path: text/tspan
en: Icon guidelines
hr: Smjernice za ikonu

note: (itstool) path: text/tspan
en: Secure Linux Containers
hr: Spremnici sigurnog Linuxa

note: (itstool) path: text/tspan
en: Developer Conference 2012
hr: Konferencija razvijatelja 2012

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
hr: Pretraga

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
hr: Prebacivanje zadataka

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
hr: Vodič prebacivanja zadataka

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
hr: Pomaknite svoj pokazivač miša na <gui>Aktivnosti</gui> kut gore lijevo u zaslonu za prikaz <gui>Aktivnosti</gui> pregleda gdje možete vidjeti trenutno pokrenute zadatke prikazane kao umanjene prozore.

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
hr: Možete prebacivati zadatke koristeći <gui>popis prozora</gui> na dnu zaslona. Otvoreni zadaci se pojavljuju kao tipke u <gui>popisu prozora</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
hr: Kliknite na tipku u <gui>popisu prozora</gui> za prebacivanje zaslona.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows
hr: Poravnanje prozora

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
hr: Kako bi uvećali prozor duž strane zaslona, uhvatite naslovnu traku i povucite ju na lijevu ili desnu stranu zaslona.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
hr: Kada se polovica zaslona istakne, otpustite prozor za uvećanje duž odabrane strane zaslona.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
hr: Kako bi uvećali dva prozora jednog pokraj drugog, uhvatite naslovnu traku drugog prozora i povucite na suprotnu stranu zaslona.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
hr: Kada se polovica naslova istakne, otpustite prozor za uvećanje duž suprotne strane zaslona.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
hr: Prebacivanje između prozora

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
hr: Pritisnite <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> za prikaz <gui>prebacivača prozora</gui>, koji prikazuje trenutno otvorene prozore.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
hr: Otpustite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> kako bi odabrali sljedeći istaknuti prozor u <gui>prebacivaču prozora</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
hr: Korištenje pretrage za prebacivanje aplikacija

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
hr: Pritisnite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> tipku za prikaz <gui>Aktivnosti</gui> pregleda.

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
hr: Jednostavno započnite upisivanje naziva aplikacije na koju se želite prebaciti. Podudarajuće aplikacije s vašim upisom će se pojaviti.

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
hr: Kada se aplikacija na koju se želite prebaciti pojavi kao prvi rezultat, pritisnite <key>Enter</key> za prebacivanje.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
hr: Korištenje pretrage sustava

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
hr: Vodič korištenja pretrage sustava

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
hr: Korištenje pretrage sustava

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities</gui> overview by clicking <gui>Activities</gui> at the top left of the screen, or by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
hr: Otvorite <gui>Aktivnosti</gui> prikaz klikom na <gui>Aktivnosti</gui> lijevo na vrhu zaslona, ili pritiskom <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> tipke. Započnite upisivati izraz pretrage.

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
hr: Podudarajući rezultati s izrazom pretrage će se pojaviti. Prvi rezultat je uvijek istaknut i prikazan na vrhu.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
hr: Pritisnite <key>Enter</key> za prebacivanje na prvi istaknuti rezultat.

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
hr: Stavke koje se mogu pojaviti u rezultatima pretrage uključuju:

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
hr: podudarajuće aplikacije, prikazane na vrhu rezultata pretrage,

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
hr: podudarajuće postavke,

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts,
hr: podudarajući kontakti,

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents,
hr: podudarajući dokumenti,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calendar,
hr: podudarajući kalendar,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calculator,
hr: podudarajući kalkulator,

note: (itstool) path: item/p
en: matching software,
hr: podudarajući softver,

note: (itstool) path: item/p
en: matching files,
hr: podudarajuće datoteke,

note: (itstool) path: item/p
en: matching terminal,
hr: podudarajući terminal,

note: (itstool) path: item/p
en: matching passwords and keys.
hr: podudarajuće lozinke i ključevi.

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
hr: U rezultatima pretrage, kliknite na stavku za prebacivanje na nju.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
hr: Alternativno, istaknite stavku koristeći tipke strelica i pritisnite <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
hr: Pretraga unutar aplikacija

note: (itstool) path: section/p
en: The system search aggregates results from various applications. On the left-hand side of the search results, you can see icons of applications that provided the search results. Click one of the icons to restart the search from inside the application associated with that icon. Because only the best matches are shown in the <gui>Activities Overview</gui>, searching from inside the application may give you better search results.
hr: Sustav prikuplja rezultate iz različitih aplikacija. Na lijevoj strani rezultata pretrage, možete vidjeti ikone aplikacija koje omogućuju rezultate pretrage, kliknite na jednu od ikona kako bi pokrenuli pretragu unutar aplikacije povezane s tom ikonom. Zato jer su samo najbolji rezultati prikazani u <gui>Aktivnosti</gui> pregledu, pretraživanje unutar aplikacije može dati bolje rezultate.

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
hr: Prilagodba rezultata pretrage

note: (itstool) path: note/p
en: Your computer lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
hr: Vaše računalo vam omogućuje prilagodbu prikaza u rezultatima pretrage u <gui>Aktivnosti</gui> pregledu. Na primjer, možete odabrati želite li prikazati rezultat web stranice, fotografije ili glazbe.

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
hr: Za prilagodbu prikaza u rezultatima prikaza:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Search</gui> in the left panel.
hr: Kliknite <gui>Pretraga</gui> na lijevom panelu.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the switch next to the search location you want to enable or disable.
hr: U popisu lokacija pretrage, kliknite preklopnik pokraj lokacije pretrage koju želite omogućiti ili onemogućiti.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
hr: Korištenje prozora i radnih prostora

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
hr: Vodič korištenja prozora i radnih prostora

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
hr: Uvećavanje i smanjivanje prozora

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
hr: Kako bi uvećali prozor preko cijele radne površine, uhvatite naslovnu traku prozora i povucite ju na vrh zaslona.

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
hr: Kada je prozor istaknut, otpustite prozor kako bi se uvećao.

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
hr: Kako bi vratili prozor natrag na neuvećano stanje, uhvatite naslovnu traku prozora i povucite ju dalje od rubova zaslona.

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
hr: Uvećavanje i smanjivanje prozora korištenjem tipkovnice

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
hr: Kako bi smanjili prozor pomoću tipkovnice, pritisnite i držite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> tipku i pritisnite <key>↓</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows using the keyboard
hr: Poravnanje prozora korištenjem tipkovnice

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
hr: Prebacivanje radnih prostora korištenjem tipkovnice

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
hr: Kako bi se premjestili na radni prostor ispod trenutnog radnog prostora, pritisnite <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
hr: Kako bi se premjestili na radni prostor iznad trenutnog radnog prostora, pritisnite <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
hr: Aplikacije
