gnome-getting-started-docs master - en to ro translation catalogue (235 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
ro: Este GNOME nou pentru dumneavoastră? Învățați cum să-l utilizați.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting started with GNOME
ro: Noțiuni de bază GNOME

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
ro: Primii pași

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
ro: Primii Pași

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
ro: Lansarea de aplicații

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
ro: Lansarea de aplicații

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
ro: Mutați cursorul mausului în colțul cu <gui>Activități</gui> din partea stângă sus a ecranului.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
ro: Apăsați pe iconița <gui>Arată aplicații</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
ro: Clic pe aplicația pe care doriți să o executați, de exemplu, Ajutor.

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
ro: În mod alternativ, utilizați tastatura pentru a deschide <gui>Activități</gui> apăsând pe tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
ro: Începeți să tastați numele aplicației pe care doriți să o deschideți.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
ro: Apăsați <key>Enter</key> pentru a lansa aplicația.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
ro: Comutarea între sarcini

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
ro: Comutarea între sarcini

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
ro: Clic pe o fereastră pentrua comuta la acea sarcină.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left.
ro: Pentru a maximiza fereastra în partea stângă a ecranului, apucați bara de titlu a ferestrei și trageți-o la stânga.

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
ro: Când jumătate din ecran este evidențiat, eliberați fereastra.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
ro: Pentru a maximiza fereastra în partea dreaptă, apucați bara de titlu a ferestrei și trageți-o la dreapta.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
ro: Apăsați <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Tab</key></keyseq> pentru a arăta <gui>comutatorul de ferestre</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
ro: Eliberați tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> pentru a selecta următoarea fereastră evidențiată.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
ro: Pentru a cicla prin lista de ferestre deschise, nu elibarți tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> în timp ce apăsați <key>Tab</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
ro: Apăsați tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> pentru a arăta vederea de ansamblu <gui>Activități</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
ro: Începeți să tastați numele aplicației la care doriți să comutați.

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
ro: Când aplicația va apărea ca prim rezultat, apăsați <key>Enter</key> pentru a comuta la ea.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
ro: Utilizarea ferestrelor și a spațiilor de lucru

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
ro: Ferestre și spații de lucru

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
ro: Pentru a maximiza o fereastră, apucați bara de titlu a ferestrei și trageți-o în partea superioară a ecranului.

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
ro: Când ecranul este evidențiat, eliberați fereastra.

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
ro: Pentru a demaximiza o fereastră, apucați bara de titlu a ferestrei și trageți-o departe de marginile ecranului.

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
ro: Puteți de asemenea apăsa pe bara de sus pentru a trage fereastra și a o demaximiza.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
ro: Pentru a maximiza fereastra în partea dreaptă a ecranului, apucați bara de titlu a ferestrei și trageți-o la dreapta.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
ro: Pentru a maximiza fereastra utilizând tastatura, țineți tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> apăsată apoi apăsați <key>↑</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
ro: Pentru a restaura fereastra la dimensiunea ei demaximizată, țineți tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> apăsată apoi apăsați <key>↓</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
ro: Pentru a maximiza o fereastră la dreapta ecranului, țineți tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> apăsată apoi apăsați <key>→</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
ro: Pentru a maximiza o fereastră la stânga ecranului, țineți tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> apăsată apoi apăsați <key>←</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
ro: Pentru a muta un spațiu de lucru care este sub spațiul de lucru curent, apăsați <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
ro: Pentru a muta un spațiu de lucru care este deasupra spațiului de lucru curent, apăsați <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: links/title
en: Common tasks
ro: Sarcini obișnuite

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
ro: Bine ați venit

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Wallpaper
ro: Schimbarea tapetului

note: (itstool) path: titles/t
en: Responding to Messages
ro: Răspunderea la mesaje

note: (itstool) path: titles/t
en: Delayed Response
ro: Răspuns întârziat

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
ro: Schimbarea datei, orei și a fusului orar

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
ro: Maximizare

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
ro: Restaurare

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
ro: Jumătatea stângă a ecranului

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
ro: Spațiu de lucru sus

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
ro: Spațiu de lucru jos

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
ro: Jumătatea dreaptă a ecranului

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
ro: Activități

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the yelp help viewer.
en: help
ro: ajutor

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
ro: Începeți să tastați…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: John Doe
ro: Ion Popescu

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Settings
ro: Configurări

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
ro: Fundal

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
ro: Tapet

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
ro: Selectare

note: (itstool) path: titles/t
en: Ready for the meeting?
ro: Gata pentru întâlnire?

note: (itstool) path: titles/t
en: I’ll be there in a sec…
ro: Voi fi acolo într-o secundă…

note: (itstool) path: titles/t
en: Good stuff, thanks again
ro: Lucruri bune, mulțumesc din nou

note: (itstool) path: titles/t
en: Thanks for the support
ro: Mulțumesc pentru ajutor

note: (itstool) path: titles/t
en: No worries.
ro: Nicio grijă.

note: (itstool) path: titles/t
en: Too kind.
ro: Prea bun.

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
ro: Deschide Calendar

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
ro: Deschide Ceasuri

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
ro: Configurări dată și oră

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
ro: Dată și oră automate

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
ro: Fus orar automat

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20∶00
ro: 14 Octombrie 2013, 20∶00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14∶00
ro: 14 Octombrie 2013, 14∶00

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
ro: Navigare pe internet

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on browsing the web
ro: Un ghid despre navigarea pe internet

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
ro: Navigare pe internet

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
ro: Clic pe meniul <gui>Aplicații</gui> din partea stânga sus a ecranului.

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
ro: Din meniu, selectați <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
ro: Mutați cursorul mausului în colțul cu <gui>Activități</gui> din partea stângă superioară a ecranului pentru a afișa vederea de ansamblu <gui>Activități</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
ro: Selectați iconița navigatorului <app>Firefox</app> din bara din partea stângă a ecranului.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
ro: Alternativ, puteți lansa navigatorul <link xref="gs-use-system-search">tastând</link> <em>Firefox</em> în vederea de ansamblu <gui>Activities Overview</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
ro: Selectați iconița navigatorului <app>Web</app> din bara din partea stângă a ecranului.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
ro: Alternativ, puteți lansa navigatorul <link xref="gs-use-system-search">tastând</link> <em>web</em> în vederea de ansamblu <gui>Activities Overview</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
ro: Clic pe bara de adrese din partea superioară a ferestrei navigatorului și începeți să tastați situl pe care doriți să-l vizitați.

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
ro: Tastând un sit web va declanșa căutarea lui în istoricul și semnele de carte ale navigatorului, așa că nu trebuie să țineți minte adresa exactă.

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
ro: Dacă situl web este găsit în istoric sau semne de carte, o listă derulantă este afișată sub bara de adrese.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
ro: Din lista derulantă, puteți selecta rapid un sit web folosind tastele săgeți.

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
ro: După ce ați selectat un sit web, apăsați <key>Enter</key> pentru a-l vizita.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
ro: Schimbarea datei, orei și a fusului orar

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
ro: Un ghid despre schimbarea datei, orei și a fusului orar

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
ro: Schimbarea datei, orei și a fusului orar

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
ro: Clic pe <gui xref="shell-introduction#yourname">meniul sistemului</gui> din partea dreaptă a barei de sus.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Settings</gui>.
ro: Clic <gui>Configurări</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Date &amp; Time</gui> from the sidebar.
ro: Selectați panoul <gui>Data și ora</gui> din bara laterală.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
ro: Asigurați-vă că elementul <gui>Data și ora automată</gui> este oprit, apoi clic pe elementul <gui>Fus orar</gui> de mai jos.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
ro: Clic pe locația dumneavoastră pe harta mondială. Aceasta va selecta orașul curent, pe care puteți de asemenea să-l căutați în căsuța de căutare de deasupra hărții.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
ro: Închideți fereastra cu harta mondială pentru a vă întoarce la panoul cu <gui>Data și ora</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
ro: Asigurațivă că elementul <gui>Data și ora automată</gui> este oprit, și apoi clic pe elementul <gui>Data și ora</gui> de mai jos pentru a deschide fereastra <gui>Data și ora</gui>. Acolo puteți ajusta configurările de dată și oră apăsând clic pe butoanele <gui>+</gui> sau <gui>-</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel, and then close the panel.
ro: Închideți fereastra pentru a reveni la panoul <gui>Data și ora</gui>, apoi închideți panoul.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
ro: Conectarea la conturi online

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
ro: Un ghid pentru conectarea la conturi online

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
ro: Conectarea la conturi online

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the online account service you want to use.
ro: Clic pe panoul <gui>Conturi online</gui>, apoi clic pe serviciul de conturi online pe care doriți să-l utilizați.

note: (itstool) path: item/p
en: This will open a new window where you can sign in to your online account.
ro: Aceasta va deschide o fereastră nouă unde puteți să vă conectați la contul dumneavoastră online.

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
ro: În cele mai multe cazuri, va trebui să permiteți accesul la serviciul online nupă ce vă autentificați pentru a începe lucrul.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Grant Access</gui> button.
ro: De exemplu, dacă vă conectați la contul dumneavoastră Google, va trebui să apăsați pe butonul <gui>Permite accesul</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
ro: Multe conturi online vă permit să alegeți serviciile pe care doriți să le utilizați cu contul dumneavoastră online. Dacă nu vreți să utilizați un serviciu, dezactivați-l folosind comutatorul <gui>PORNIT/OPRIT</gui> din dreapta ferestrei.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
ro: Data și ora

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
ro: Dată și oră automate

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
ro: Necesită acces la internet

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
ro: Fus orar automat

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9:51 AM
ro: 1 Septembrie 2015, 9∶51 AM

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
ro: Fus orar

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
ro: EDT (New York, Statele Unite)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
ro: Formatul orei

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
ro: 24-ore

note: (itstool) path: text/tspan
en: Details
ro: Detalii

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
ro: Conectarea la rețea

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
ro: Un ghid despre conectarea la rețea

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
ro: Conectarea la rețea

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
ro: Puteți vedea starea conexiunii în partea dreaptă a barei de sus.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
ro: Conectarea la o rețea cu fir

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
ro: Iconița de conectare la rețea din partea dreaptă a barei de sus arată că sunteți deconectat.

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
ro: Starea deconectată poate fi folosită dintr-un număr de motive: de exemplu, un cablu de rețea a fost deconectat, calculatorul a fost configurat să ruleze în <em>modul avion</em>, sau nu există rețele Wi-Fi disponibile în zona dumneavoastră.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
ro: Dacă doriți să folosiți o conexiune cu fir, conectați un cablu de rețea și navigați online. Calculatorul va încerca să configureze automat conexiunea la rețea.

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
ro: În timp ce calculatorul configurează conexiunea la rețea pentru dumneavoastră, iconița de conexiune la rețea afișează trei puncte.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
ro: Odată ce conexiunea la rețea a fost stabilită cu succes, iconița de conexiune la rețea se schimbă la un simbol de calculatoare conectate.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
ro: Conectarea la o rețea Wi-Fi

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
ro: Pentru a vă conecta la o rețea Wi-Fi (fără fir):

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
ro: Selectați <gui>Wi-Fi deconectat</gui>. Secțiunea Wi-Fi a meniului va fi expandată.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
ro: Clic <gui>Selectează rețea</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
ro: Puteți să vă conectați la o rețea  Wi-Fi numai dacă componentele calculatorului suportă acest lucru și dacă sunteți în raza de acoperire Wi-Fi.

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
ro: Din lista de rețele disponibile Wi-Fi, selectați rețeaua la care doriți să vă conectați, și clic pe <gui>Conectează</gui> pentru a confirma.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
ro: În funcție de configurația rețelei, este posibil să vi se ceară credențiale pentru rețea.

note: (itstool) path: g/title
en: settings
ro: configurări

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
ro: Conturi online

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an account
ro: Adăugarea unui cont

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect to your data in the cloud
ro: Conectați-vă la datele dumneavoastră din nor

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
ro: Cont Google

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
ro: Anulează

note: (itstool) path: text/tspan
en: SIGN UP
ro: ÎNREGISTRARE

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
ro: Autentificare

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
ro: E-mail

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
ro: Parolă

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
ro: Autentificare

note: (itstool) path: text/tspan
en: john.doe@gmail.com
ro: ion.popescu@gmail.com

note: (itstool) path: text/tspan
en: Grant Access
ro: Permite accesul

note: (itstool) path: text/tspan
en: Deny Access
ro: Refuză accesul

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
ro: Autentificare pentru întreprinderi (Kerberos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
ro: Utilizează pentru

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
ro: Email

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
ro: Contacte

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
ro: Fotografii

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
ro: Fișiere

note: (itstool) path: text/tspan
en: Printers
ro: Imprimante

note: (itstool) path: text/tspan
en: Remove Account
ro: Elimină contul

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
ro: Selectează rețea

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
ro: Oprește

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Settings
ro: Configurări Wi-Fi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
ro: Rețele Wi-Fi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
ro: Conectează

note: (itstool) path: text/tspan
en: wireless
ro: fără fir

note: (itstool) path: text/tspan
en: private
ro: privată

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
ro: Selectează o rețea

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
ro: Lansarea de aplicații

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
ro: Un ghid despre lansarea aplicațiilor

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
ro: Lansarea aplicațiilor folosind mausul

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
ro: Clic pe iconița <gui>Arată aplicații</gui> care este afișată la baza barei din partea stângă a ecranului.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
ro: O listă de aplicații este afișată. Clic pe aplicația pe care doriți să o lansați, de exemplu, Ajutor.

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
ro: Lansarea aplicațiilor folosind tastatura

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
ro: Deschideți vederea de ansamblu <gui>Activități</gui> apăsând tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
ro: Începeți să tastați numele aplicației pe care doriți să o lansați. Căutarea aplicației va începe instant.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
ro: Odată ce iconița aplicației este afișată și selectată, apăsați <key>Enter</key> pentru a lansa aplicația.

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
ro: Licență neportată Creative Commons Atribuire-Distribuire în condiții identice 3.0

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
ro: Această lucrare este licențiată sub o <_:link-1/>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: just type
ro: tastați

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
ro: Conturi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Icon guidelines
ro: Ghiduri iconiță

note: (itstool) path: text/tspan
en: Secure Linux Containers
ro: Containere Linux sigure

note: (itstool) path: text/tspan
en: Developer Conference 2012
ro: Conferința dezvoltatorilor 2012

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
ro: Căutare

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
ro: Comutarea între sarcini

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
ro: Un ghid despre comutarea între sarcini

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
ro: Mutați cursorul mausului la colțul <gui>Activități</gui> situat în partea stânga sus a ecranului pentru a afișa vederea de ansamblu <gui>Activități</gui> de unde puteți vedea sarcinile, care rulează momentan, în formă de ferestre mici.

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
ro: Puteți comuta între sarcini folosind <gui>lista de ferestre</gui> din partea inferioară a ecranului. Deschideți sarcini ce apar ca butoane în <gui>lista de ferestre</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
ro: Clic pe un buton în <gui>lista de ferestre</gui> pentru a comuta la acea sarcină.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows
ro: Juxtapunerea ferestrelor

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
ro: Pentru a maximiza o ferestră de-alungul unei părți a ecranului, apucați de titlul ferestrei și trageți-o în partea stângă sau dreaptă a ecranului.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
ro: Când jumătate din ecran este evidențiat, eliberați fereastra pentru a o maximiza de-alungul părții selectate de ecran.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
ro: Pentru a maximiza două ferestre una lângă alta, apucați bara de titlu a ferestrei a doua și trageți-o în partea opusă a ecranului.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
ro: Când jumătate din ecran este evidențiat, eliberați fereastra pentru a o maximiza în partea opusă a ecranului.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
ro: Comutarea între ferestre

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
ro: Apăsați <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Tab</key></keyseq> pentru a afișa <gui>comutatorul de ferestre</gui>, care listează ferestrele deschise curent.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
ro: Eliberați tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> pentru a selecta fereastra evidențiată în <gui>comutatorul de ferestre</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
ro: Utilizarea căutării pentru a comuta aplicații

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
ro: Apăsați tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> pentru a afișa vederea de ansamblu <gui>Activități</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
ro: Începeți să tastați numele aplicației la care doriți să comutați. Aplicațiile ce se potrivesc la ceea ce ați tastat vor apărea pe măsură ce tastați.

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
ro: Când aplicația la care doriți să comutați apare ca prim rezultat, apăsați <key>Enter</key> pentru a comuta la ea.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
ro: Utilizarea căutării sistemului

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
ro: Un ghid pentru utilizarea căutării sistemului

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
ro: Utilizarea căutării sistemului

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities</gui> overview by clicking <gui>Activities</gui> at the top left of the screen, or by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
ro: Deschideți vederea de ansamblu <gui>Activități</gui> apăsând <gui>Activități</gui> din partea superioară a ecranului sau apăsând tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>. Începeți să tastați pentru a căuta.

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
ro: Rezultatele ce se potrivesc cu ce ați tastat vor apărea pe măsură ce tastați. Primul rezultat este evidențiat întotdeauna în partea superioară.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
ro: Apăsați <key>Enter</key> pentru a comuta la primul rezultat evidențiat.

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
ro: Elementele care pot apărea în rezultatele căutării includ:

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
ro: aplicații care se potrivesc, afișate în partea superioară a rezultatelor căutării,

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
ro: configurări care se potrivesc,

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts,
ro: contacte care se potrivesc,

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents,
ro: documente care se potrivesc,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calendar,
ro: calendare care se potrivesc,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calculator,
ro: expressi de calcul pentru calculator care se potrivesc,

note: (itstool) path: item/p
en: matching software,
ro: programe care se potrivesc,

note: (itstool) path: item/p
en: matching files,
ro: fișiere care se potrivesc,

note: (itstool) path: item/p
en: matching terminal,
ro: comenzi de terminal care se potrivesc,

note: (itstool) path: item/p
en: matching passwords and keys.
ro: parole și chei care se potrivesc.

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
ro: În rezultatele căutării, clic pe elementul la care doriți să comutați.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
ro: În mod alternativ, evidențiați un element utilizând tastele săgeți și apăsați <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
ro: Căutarea din interiorul aplicațiilor

note: (itstool) path: section/p
en: The system search aggregates results from various applications. On the left-hand side of the search results, you can see icons of applications that provided the search results. Click one of the icons to restart the search from inside the application associated with that icon. Because only the best matches are shown in the <gui>Activities Overview</gui>, searching from inside the application may give you better search results.
ro: Căutarea de sistem agreghează rezultate din mai multe aplicații. În partea stângă a rezultatelor căutării, puteți vedea iconițe ale aplicații care au oferit rezultatele căutării. Clic pe una dintre iconițe pentru a reporni căutarea din interiorul aplicației asociate cu acea iconiță. Pentru că numai cele mai bune potriviri sunt afișate în vederea de ansamblu <gui>Activități</gui>, căutarea din interiorul aplicației vă poate oferi rezultate de căutare mai bune.

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
ro: Personalizarea rezultatelor căutării

note: (itstool) path: note/p
en: Your computer lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
ro: Calculatorul dvs. vă permite să personalizați ce doriți să afișați în rezultatele căutării din vederea de ansamblu <gui>Activități</gui>. De exemplu, puteți alege dacă să includeți rezultate pentru situri web, fotografii sau muzică.

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
ro: Pentru a personaliza ce este afișat în rezultatele căutării:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Search</gui> in the left panel.
ro: Clic <gui>Caută</gui> în panoul din stânga.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the switch next to the search location you want to enable or disable.
ro: În lista de locații de căutare, clic pe comutatorul de lângă locația de căutare pe care doriți să o activați sau dezactivați.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
ro: Utilizarea ferestrelor și a spațiilor de lucru

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
ro: Un ghid pentru utilizarea ferestrelor și a spațiilor de lucru

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
ro: Maximizarea și demaximizarea ferestrelor

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
ro: Pentru a maximiza o fereastră așa încât să ocupe tot spațiul de pe desktop, apucați bara de titlu a ferestrei și trageți-o în partea superioară a ecranului.

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
ro: Când ecranul este evidențiat, eliberați fereastra pentru a o maximiaza.

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
ro: Pentru a restaura fereastra la dimensiunea ei demaximizată, apucați bara de titlu a ferestrei și trageți-o departe de marginile ecranului.

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
ro: Maximizarea și demaximizarea ferestrelor utilizând tastatura

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
ro: Pentru a demaximiza o fereastră utilizând tastatura, țineți apăsată tasta <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> și apoi apăsați <key>↓</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows using the keyboard
ro: Juxtapunerea ferestrelor utilizând tastatura

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
ro: Comutarea între spații de lucru folosind tastatura

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
ro: Pentru a vă muta la un spațiu de lucru care este sub spațiul de lucru curent, apăsați <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
ro: Pentru a vă muta la un spațiu de lucru care este deasupra spațiului de lucru curentă, apăsați <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
ro: Aplicații

note: (itstool) path: text/tspan
en: Planet GNOME
ro: Planeta GNOME
