gnome-getting-started-docs master - en to sr translation catalogue (300 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
sr: Први пут користите Гном? Научите да га користите.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting started with GNOME
sr: Почетак коришћења Гнома

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
sr: Почетак коришћења

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
sr: Почетак коришћења

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
sr: Покретање програма

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
sr: Покретање програма

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
sr: Померите показивач миша у горњи леви угао екрана где пише <gui>Активности</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
sr: Кликните на ставку <gui>Прикажи програме</gui>

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
sr: Кликните на програм који желите да покренете. На пример, Помоћ.

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
sr: Постоји и други начин да отворите <gui>преглед активности</gui> а то је помоћу тастатуре. Да бисте то урадили притисните <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> тастер.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
sr: Крените са куцањем назива програма који желите да покренете.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
sr: Притисните тастер <key>Enter</key> да бисте покренули програм.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
sr: Коришћење прозора и радних простора

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
sr: Прозори и радни простори

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
sr: Да бисте увећали прозор, зграбите насловну траку прозора и повуците је на врх екрана.

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
sr: Када се екран истакне, пустите прозор.

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
sr: Да бисте поништили увећање прозора, зграбите насловну траку прозора и удаљите је од ивица екрана.

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
sr: Такође можете кликнути на горњу траку да бисте повукли прозор ван и поништили увећање прозора.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left.
sr: Да бисте увећали прозор уз леву страну екрана, зграбите насловну траку прозора и повуците је налево.

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
sr: Када се половина екрана истакне, пустите прозор.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
sr: Да бисте увећали прозор уз десну страну екрана, зграбите насловну траку прозора и повуците је надесно.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
sr: Да бисте увећали прозор користећи тастатуру, држите притиснут тастер <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>, а затим притисните <key>↑</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
sr: Да бисте поништили увећање прозора, држите притиснут тастер <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>, а затим притисните <key>↓</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
sr: Да бисте увећали прозор уз десну страну екрана, држите притиснут тастер <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>, а затим притисните тастер <key>→</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
sr: Да бисте увећали прозор уз леву страну екрана, држите притиснут тастер <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>, а затим притисните тастер <key>←</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
sr: Да се преместите на радни простор који се налази испод тренутног радног простора, притисните <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
sr: Да се преместите на радни простор који се налази изнад тренутног радног простора, притисните <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
sr: Пребацивање између задатака

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
sr: Пребацивање између задатака

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
sr: Кликните на прозор да бисте се пребацили на тај задатак.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
sr: Да бисте увећали прозор уз десну страну, зграбите насловну траку прозора и повуците је надесно.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
sr: Притисните <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> да бисте приказали <gui>мењач прозора</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
sr: Пустите тастер <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> да бисте изабрали следећи истакнути прозор.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
sr: Да бисте прошли кроз списак отворених прозора, не пуштајте тастер <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> већ га држите притиснутим и притисните тастер <key>Tab</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
sr: Притисните <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> тастер да би вам се приказао <gui>преглед активности</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
sr: Почните са куцањем назива програма на који желите да се пребаците.

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
sr: Када се програм појави као први резултат, притисните тастер <key> Enter</key> да бисте се пребацили на њега.

note: (itstool) path: caption/desc
en: Change wallpaper
sr: Промена позадине

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Changing Wallpaper
sr: Промена позадине

note: (itstool) path: div/p
en: Click the system menu on the right side of the top bar and press the settings button.
sr: Кликните на системски изборник у десној страни горње траке и притисните дугме за подешавања.

note: (itstool) path: div/p
en: Select <gui>Background</gui>.
sr: Изаберите <gui>Позадина</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the current background image.
sr: Кликните на тренутну слику позадине.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the background image you want to use.
sr: Кликните на слику коју желите да користите као позадину.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Select</gui> button.
sr: Кликните на дугме <gui>Изабери</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Close the <gui>Background</gui> window.
sr: Затворите прозор <gui>Позадина</gui>.

note: (itstool) path: links/title
en: Common tasks
sr: Честе радње

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
sr: Добро дошли

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: div/p
en: Responding to Messages
sr: Одговарање на поруке

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: div/p
en: Delayed Response
sr: Одложено одговарање

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
sr: Промена датума, времена и временске зоне

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
sr: Увећај

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
sr: Врати

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
sr: Лева половина екрана

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
sr: Радни простор доле

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
sr: Радни простор горе

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
sr: Десна половина екрана

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
sr: Активности

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the yelp help viewer.
en: help
sr: помоћ

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the web browser.
en: web
sr: веб

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
sr: Само почните са куцањем…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: John Doe
sr: Петар Перић

note: (itstool) path: titles/t
en: Settings
sr: Подешавања

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
sr: Позадина

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
sr: Позадине

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
sr: Изабери

note: (itstool) path: titles/t
en: Ready for the meeting?
sr: Спреман за састанак?

note: (itstool) path: titles/t
en: I’ll be there in a sec…
sr: Ту сам за тренутак…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Good stuff, thanks again
sr: Одлична ствар, хвала још једном

note: (itstool) path: titles/t
en: Thanks for the support
sr: Хвала на подршци

note: (itstool) path: titles/t
en: No worries.
sr: Нема проблема.

note: (itstool) path: titles/t
en: Too kind.
sr: Сувише скромно са твоје стране.

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
sr: Отвори календар

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
sr: Отвори сатове

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
sr: Подешавања датума и времена

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
sr: Аутоматско време и датум

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
sr: Аутоматска временска зона

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20∶00
sr: 14. октобар 2013. 20:00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14∶00
sr: 14. октобар 2013. 14:00

note: (itstool) path: credit/name
en: Jakub Steiner
sr: Јакуб Штајнер (Jakub Steiner)

note: (itstool) path: credit/name
en: Petr Kovar
sr: Петр Ковар (Petr Kovar)

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
sr: Прегледање интернета

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on browsing the web
sr: Упутство за прегледање интернета

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
sr: Прегледање интернета

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
sr: Кликните на изборник <gui>Програми</gui> у горњем левом делу екрана.

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
sr: Из изборника изаберите <guiseq><gui>Интернет</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
sr: Померите ваш показивач миша у горњи леви угао екрана где пише <gui>Активности</gui> да би вам се приказао <gui>преглед активности</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
sr: Изаберите <app>Firefox</app> иконицу прегледача са траке на левој страни екрана.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
sr: Постоји и други начин за покретање прегледача, <link xref="gs-use-system-search">куцањем речи</link> <em>Firefox</em> у <gui>прегледу активности</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
sr: Изаберите иконицу прегледача <app>Веб</app> у траци на левој страни екрана.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
sr: Постоји и други начин да покренете прегледач, тако што ћете у <gui>прегледу активности </gui> само <link xref="gs-use-system-search">укуцати</link> <em>веб</em>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
sr: Кликните на траку са адресом у врху прозора прегледача и почните са куцањем веб странице коју желите да погледате.

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
sr: Куцањем веб странице се започиње претраживање историје прегледања и обележивача, тако да није потребно запамтити тачну адресу.

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
sr: Ако Гном пронађе веб страницу у историјату или међу обележивачима, падајући списак ће се приказати испод траке са адресом.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
sr: Можете брзо изабрати веб страницу из падајућег списка користећи стрелице на тастатури.

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
sr: Након што изаберете веб страницу, притисните тастер <key>Enter</key> да бисте је отворили.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
sr: Промена датума, времена и временске зоне

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
sr: Упутство о промени датума, времена и временске зоне

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
sr: Промена датума, времена и временске зоне

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
sr: Кликните на <gui xref="shell-introduction#yourname">системски изборник</gui> у десном делу горње траке.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the settings button at the bottom left of the menu.
sr: Кликните на дугме за подешавања у доњем левом делу изборника.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
sr: Изаберите површ <gui>Датум и време</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
sr: Постарајте се да ставка <gui>Аутоматска временска зона</gui> буде искључена и онда кликните на ставку испод са називом <gui>Временска зона</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
sr: Кликните на вашу локацију, на карти света. Овако бирате ваш тренутни град који можете исто наћи куцањем у пољу за претрагу изнад карте.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui>.
sr: Затворите прозор са картом света и идите назад у <gui>Датум и време</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
sr: Постарајте се да ставка <gui>Аутоматско време и датум</gui> буде искључена и онда кликните испод на <gui>Датум и време</gui> да бисте отворили прозор <gui>Датум и време</gui>. Ту можете прилагодити ваша подешавања датума и времена кликтањем на дугмиће <gui>+</gui> или <gui>-</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui>, and then close the panel.
sr: Затворите прозор да бисте се вратили на <gui>Датум и време</gui> и онда затворите површ.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the wallpaper
sr: Промена позадине

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the wallpaper
sr: Упутство за промену позадине

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Change the wallpaper
sr: Промена позадине

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Background</gui> panel.
sr: Кликните на површ <gui>Позадина</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the current background image on the left side of the <gui>Background</gui> window.
sr: Кликните на тренутну слику позадине на левој страни прозора <gui>Позадина</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the <gui>Background</gui> window by clicking the cross at the top-right corner of the window.
sr: Затворите прозор <gui>Позадина</gui> кликом на икс дугме у горњем десном углу прозора.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
sr: Повезивање са налозима на мрежи

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
sr: Упутство за повезивање са налозима на мрежи

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
sr: Повезивање са налозима на мрежи

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the online account service you want to use.
sr: Кликните на површ <gui>Налози на мрежи</gui>, па онда кликните на мрежни налог који желите користити.

note: (itstool) path: item/p
en: This will open a new window where you can sign in to your online account.
sr: Ово ће отворити нови прозор у којем се можете пријавити на ваш налог на мрежи.

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
sr: У већини случајева ће бити потребно да дате овлашћење за приступ након пријаве на налог на мрежи да бисте кренули са употребом налога.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Allow</gui> button.
sr: На пример, ако се повезујете на ваш Гугл налог, потребно је да кликнете на дугме <gui>Дозволи</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
sr: Већина мрежних налога вам омогућава да изаберете које услуге желите да користите. Ако не желите да користите одређену услугу онемогућите је кликом на дугме <gui>УКЉ/ИСК</gui>, на десној страни прозора.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
sr: Датум и време

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
sr: Аутоматско време и датум

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
sr: Захтева приступ интернету

note: (itstool) path: text/tspan
en: ON
sr: УКЉ

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
sr: Аутоматска временска зона

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9∶51 AM
sr: 1. септембар 2015. 09:51

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
sr: Временска зона

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
sr: CEST (Београд, Србија)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
sr: Формат времена

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
sr: 24-часа

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
sr: Приступање интернету

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
sr: Упутство за приступање интернету

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
sr: Приступање интернету

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
sr: Можете видети стање ваше мрежне везе на десној страни горње траке.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
sr: Повезивање на жичану мрежу

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
sr: Иконица мрежне везе на десној страни горње траке показује да нисте закачени.

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
sr: Можете бити откачени са интернета због мноштва разлога. Можда је покидан или извучен мрежни кабл или је рачунар подешен да ради у <em>режиму за авион</em> или нема доступних бежичних мрежа у вашој околини.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
sr: Ако желите да користите жичану везу, само убодите мрежни кабл да бисте се закачили на интернет. Рачунар ће сам покушати да подеси мрежну везу.

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
sr: У току самосталног подешавања мрежне везе, иконица мрежне везе ће имати три тачке на себи.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
sr: Након што се самоподешавање мрежне везе успешно заврши, иконица мрежне везе ће се променити у симбол умреженог рачунара.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
sr: Повезивање на бежичну мрежу

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
sr: Да бисте се повезали на Вај-фај (бежичну) мрежу:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
sr: Изаберите дугме <gui>Бежична искључено</gui>. Изборник бежичне мреже ће се раширити.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
sr: Кликните на <gui>Изабери мрежу</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
sr: Можете се повезати на бежичну мрежу само ако хардвер вашег рачунара то подржава и ако сте у окружењу које је покривено неком бежичном мрежом.

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
sr: Из списка доступних бежичних мрежа изаберите мрежу на коју се желите закачити и кликните на дугме <gui>Повежи се</gui> да бисте потврдили повезивање.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
sr: Рачунар вам може затражити приступне параметре, зависно од подешавања бежичне мреже.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
sr: Налози на мрежи

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an account
sr: Додајте налог

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect to your data in the cloud
sr: Повежите се на ваше податке у облаку

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add Account
sr: Додај налог

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google
sr: Гугл

note: (itstool) path: text/tspan
en: Facebook
sr: Фејсбук

note: (itstool) path: text/tspan
en: Windows Live
sr: Виндоус уживо

note: (itstool) path: text/tspan
en: Microsoft Exchange
sr: Мајкрософт размена

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
sr: Пословно пријављивање (Керберос)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an online account
sr: Додајте налог на мрежи

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
sr: Гугл налог

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
sr: Пријави ме

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
sr: Е-пошта

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
sr: Лозинка

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
sr: Пријављивање

note: (itstool) path: text/tspan
en: john.doe@gmail.com
sr: petar.peric@gmail.com

note: (itstool) path: text/tspan
en: ALLOW
sr: ДОЗВОЛИ

note: (itstool) path: text/tspan
en: CANCEL
sr: ОТКАЖИ

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google Account
sr: Гугл налог

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
sr: Користи за

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
sr: Пошта

note: (itstool) path: text/tspan
en: Calendar
sr: Календар

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
sr: Контакти

note: (itstool) path: text/tspan
en: Chat
sr: Ћаскање

note: (itstool) path: text/tspan
en: Documents
sr: Документи

note: (itstool) path: text/tspan
en: 14∶30
sr: 14:30

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi
sr: Бежична

note: (itstool) path: text/tspan
en: homenetwork
sr: кућнамрежа

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
sr: Изаберите мрежу

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
sr: Искључи

note: (itstool) path: text/tspan
en: Network Settings
sr: Подешавања мреже

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
sr: Бежичне мреже

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
sr: Повежи се

note: (itstool) path: text/tspan
en: wireless
sr: бежична

note: (itstool) path: text/tspan
en: weak
sr: слабо

note: (itstool) path: text/tspan
en: private
sr: приватно

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
sr: Изабери мрежу

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
sr: Откажи

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
sr: Покретање програма

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
sr: Упутство за покретање програма

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
sr: Покретање програма помоћу миша

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
sr: Кликните на иконицу <gui>Прикажи програме</gui> која се налази у дну траке на левој страни екрана.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
sr: Биће приказан списак програма. Кликните на програм који желите покренути. На пример: Помоћ.

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
sr: Покретање програма помоћу тастатуре

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
sr: Отворите <gui>Преглед активности</gui> притиском тастера <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
sr: Крените са куцањем назива програма који желите покренути. Тражење програма започиње аутоматски.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
sr: Након што се прикаже и одабере иконица програма, притисните тастер <key> Enter</key> да бисте покренули програм.

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
sr: Ово дело је издато под дозволом <_:link-1/>.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Respond to messages
sr: Одговарање на поруке

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on responding to messages
sr: Упутство за одговарање на поруке

note: (itstool) path: page/title
en: Respond to messages
sr: Одговарање на поруке

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Move your mouse over the chat message that appears near the top of the screen.
sr: Померите показивач миша на поруку која се појавила при врху екрана.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing your reply and when finished, press <key>Enter </key> to send the reply.
sr: Почните са куцањем вашег одговора и, када завршите са писањем одговора, притисните <key>Enter </key> за слање одговора.

note: (itstool) path: div/p
en: Close the chat message.
sr: Затворите поруку.

note: (itstool) path: div/p
en: A chat message near the top of the screen disappears after a while if you do not move your mouse over the message.
sr: Порука на врху екрана ће нестати после одређеног времена ако не померите миша преко поруке.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To get back to your unanswered message, click the clock on the top bar.
sr: Да бисте се вратили на вашу неодговорену поруку, кликните на сат у горњој траци.

note: (itstool) path: div/p
en: From the notification list, choose your message.
sr: Из списка обавештења изаберите вашу поруку.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing your reply.
sr: Почните са куцањем одговора.

note: (itstool) path: div/p
en: To show the notification list, press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> <key>V</key></keyseq>
sr: Да бисте приказали списак са обавештењима, притисните <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> <key>V</key></keyseq>

note: (itstool) path: div/p
en: Use the arrow keys to select the message you want to reply to, and press <key>Enter</key>.
sr: Искористите стрелице да бисте изабрали поруку на коју желите да одговорите и притисните <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Respond to a chat message with the mouse
sr: Одговарање на поруку помоћу миша

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing your reply and when finished, press <key>Enter</key> to send the reply.
sr: Крените са куцањем одговора и када будете били завршили, притисните <key>Enter</key> да бисте послали одговор.

note: (itstool) path: item/p
en: To close the chat message, click the close button at the top right corner of the chat message.
sr: Да бисте затворили поруку, кликните на дугме за затварање у горњем десном углу поруке са ћаскања.

note: (itstool) path: section/title
en: Delayed response to a chat message using the mouse
sr: Одложено одговарање на поруку помоћу миша

note: (itstool) path: item/p
en: When a chat message appears near the top of the screen and you do not move your mouse over the message, it disappears after a while.
sr: Када се порука са ћаскања појави у врху екрана, ако не померите миша на поруку, она ће нестати после одређеног времена.

note: (itstool) path: item/p
en: From the notification list, choose the message you want to reply to, and click it.
sr: Из списка обавештења изаберите поруку на коју желите да одговорите и кликните на њу.

note: (itstool) path: item/p
en: When the chat message is shown, start typing your reply.
sr: Када се порука са ћаскања прикаже, крените са куцањем вашег одговора.

note: (itstool) path: section/title
en: Delayed response to a chat message using the keyboard
sr: Одложено одговарање на поруку помоћу тастатуре

note: (itstool) path: item/p
en: To get back to your unanswered chat messages, press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>V</key> </keyseq> to display the list of unanswered notifications.
sr: Да бисте погледали поруке са ћаскања на које нисте одговорили, притисните <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>V</key> </keyseq> да би вам се приказао списак тих порука.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the arrow keys to select the notification you want to reply to, and press <key>Enter</key>.
sr: Користите стрелице на тастатури да бисте одабрали обавештење на које желите одговорити и онда притисните тастер <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: just type
sr: само укуцајте

note: (itstool) path: text/tspan
en: con
sr: кон

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
sr: Налози

note: (itstool) path: text/tspan
en: config
sr: подешавање

note: (itstool) path: text/tspan
en: fontconfig
sr: подешавање фонта

note: (itstool) path: text/tspan
en: system-config-http.zip
sr: sistemsko-http-podesavanje.zip

note: (itstool) path: text/tspan
en: Icon guidelines
sr: Смернице за иконице

note: (itstool) path: text/tspan
en: Secure Linux Containers
sr: Безбедни Линукс контејнери

note: (itstool) path: text/tspan
en: Developer Conference 2012
sr: Програмерска конференција 2012

note: (itstool) path: text/tspan
en: Firefox
sr: Фајерфокс

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
sr: Претрага

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
sr: Датотеке

note: (itstool) path: text/tspan
en: Web
sr: Веб

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
sr: Фотографије

note: (itstool) path: text/tspan
en: Music
sr: Музика

note: (itstool) path: text/tspan
en: OFF
sr: ИСК

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
sr: Пребацивање између задатака

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
sr: Упутство за пребацивање између више задатака

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
sr: Померите показивач миша у горњи леви угао екрана на натпис <gui>Активности</gui> да бисте приказали <gui>Преглед активности</gui>. Овде можете видети прозорчиће тренутно покренутих задатака.

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
sr: Можете се пребацивати између задатака користећи <gui>списак прозора</gui> у дну екрана. Отворени задаци изгледају као дугмад у <gui>списку прозора</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
sr: Кликните на дугме у <gui>списку прозора</gui> да бисте се пребацили на тај задатак

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows
sr: Слагање прозора

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
sr: Да бисте увећали прозор преко леве или десне стране екрана, зграбите насловну траку прозора и скроз је повуците у леву или десну страну екрана.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
sr: Када се половина страна осветли, пустите прозор да бисте га увећали преко стране екрана на коју сте повукли прозор.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
sr: Да бисте сложили два прозора један поред другог, зграбите насловну траку другог прозора и повуците је на супротну страну екрана, у односу на први прозор.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
sr: Када се половина екрана осветли, пустите прозор да бисте га увећали преко целе супротне стране екрана.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
sr: Пребацивање између прозора

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
sr: Притисните <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> да бисте приказали <gui>мењач прозора</gui> који приказује тренутно отворене прозоре.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
sr: Пустите <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> дугме да бисте изабрали следећи означени прозор у <gui>мењачу прозора</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
sr: Коришћење претраге за пребацивање између програма

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
sr: Притисните <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> дугме да бисте приказали <gui>Преглед активности</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
sr: Крените са куцањем назива програма на који се желите пребацити. Програми који се подударају биће приказани како будете били куцали.

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
sr: Када се програм на који желите да се пребаците појави, притисните <key>Enter</key> да бисте се пребацили на њега.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Thanks f
sr: Хвала за

[ctx: Sunday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: S stands for Sunday here
en: S
sr: Н

note: (itstool) path: text/tspan Translators: M stands for Monday here
en: M
sr: П

[ctx: Tuesday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: T stands for Tuesday here
en: T
sr: У

note: (itstool) path: text/tspan Translators: W stands for Wednesday here
en: W
sr: С

[ctx: Thursday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: T stands for Thursday here
en: T
sr: Ч

note: (itstool) path: text/tspan Translators: F stands for Friday here
en: F
sr: П

[ctx: Saturday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: S stands for Saturday here
en: S
sr: С

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
sr: Коришћење претраге система

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
sr: Упутство о коришћењу претраге система

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
sr: Коришћење претраге система

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities</gui> overview by clicking <gui>Activities</gui> at the top left of the screen, or by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
sr: Отворите <gui>Преглед активности</gui> кликом на дугме <gui>Активности</gui> у горњем левом углу екрана или притиском тастера <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>. Крените са куцањем претраге.

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
sr: Резултати претраге ће се појавити како будете били куцали. Први резултат је увек осветљен и приказан на врху.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
sr: Притисните тастер <key>Enter</key> да бисте се пребацили на први осветљени резултат.

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
sr: У ставке које се могу појавити у резултатима претраге спадају:

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
sr: подударни програми, приказани при врху резултата претраге,

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
sr: подударна подешавања,

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts,
sr: подударни контакти,

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents,
sr: подударна документа,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calendar,
sr: подударни календар,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calculator,
sr: подударни калкулатор,

note: (itstool) path: item/p
en: matching software,
sr: подударни програми,

note: (itstool) path: item/p
en: matching files,
sr: подударне датотеке,

note: (itstool) path: item/p
en: matching terminal,
sr: подударни терминал,

note: (itstool) path: item/p
en: matching passwords and keys.
sr: подударне лозинке и кључеви.

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
sr: Кликните на ставку у резултатима претраге да бисте се пребацили на њу.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
sr: Или означите ставку користећи стрелице на тастатури и притисните тастер <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
sr: Претрага унутар програма

note: (itstool) path: section/p
en: The system search aggregates results from various applications. On the left-hand side of the search results, you can see icons of applications that provided the search results. Click one of the icons to restart the search from inside the application associated with that icon. Because only the best matches are shown in the <gui>Activities Overview</gui>, searching from inside the application may give you better search results.
sr: Претрага система сакупља резултате из разних програма. На левој страни резултата претраге можете видети иконице програма од којих су подаци прикупљени. Кликните на једну од иконице да бисте поново започели претраживање унутар програма који је означен том иконицом. Пошто се само најбољи резултати приказују у <gui>Прегледу активности</gui>, претраживањем унутар програма можете наћи тачно оно што желите.

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
sr: Прилагођавање системске претраге

note: (itstool) path: note/p
en: GNOME lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
sr: Гном вам омогућава да прилагодите шта се појављује у резултатима претраге, у <gui>Прегледу активности</gui>. На пример, можете одабрати да ли желите да добијате веб странице, слику или музику у резултатима.

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
sr: Да бисте прилагодили шта се приказује у резултатима претраге:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Search</gui> in the left panel.
sr: Кликните на површ <gui>Претрага</gui> у левој површи.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the <gui>ON/OFF</gui> switch next to the search location you want to enable or disable.
sr: У списку локација за претраживање, кликните на <gui>УКЉ/ИСК</gui> дугме поред локације претраге да бисте је омогућили или онемогућили.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
sr: Коришћење прозора и радних површина

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
sr: Упутство за коришћење прозора и радних површина

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
sr: Увећавање и смањивање прозора

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
sr: Да бисте повећали прозор тако да испуни сав простор на вашој радној површини, зграбите насловну траку прозора и повуците је ка врху екрана.

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
sr: Када се екран осветли, пустите прозор да би се увећао.

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
sr: Да бисте вратили прозор на своје претходно, неувећано стање, зграбите насловну траку прозора и удаљите је од ивица екрана.

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
sr: Увећавање и смањивање прозора помоћу тастатуре

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
sr: Да бисте смањили прозор помоћу тастатуре, притисните тастер <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> и онда притисните<key>↓</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows using the keyboard
sr: Слагање прозора помоћу тастатуре

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
sr: Пребацивање између радних површине помоћу тастатуре

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
sr: Да бисте се пребацили на радни простор који се налази испод тренутног радног простора, притисните <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
sr: Да бисте се пребацили на радни простор који се налази изнад тренутног радног простора, притисните <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
sr: Програми

note: (itstool) path: text/tspan
en: gnome
sr: гном

note: (itstool) path: text/tspan
en: Planet GNOME
sr: ГНОМОВА Планета

note: (itstool) path: text/tspan
en: GNOME 3
sr: Гном 3
