gnome-getting-started-docs master - en to sr translation catalogue (293 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
sr: Prvi put koristite Gnom? Naučite da ga koristite.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started with GNOME
sr: Početak korišćenja Gnoma

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
sr: Početak korišćenja

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
sr: Početak korišćenja

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
sr: Pokretanje programa

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
sr: Pokretanje programa

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
sr: Pomerite pokazivač miša u gornji levi ugao ekrana gde piše <gui>Aktivnosti</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
sr: Kliknite na stavku <gui>Prikaži programe</gui>

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
sr: Kliknite na program koji želite da pokrenete. Na primer, Pomoć.

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
sr: Postoji i drugi način da otvorite <gui>pregled aktivnosti</gui> a to je pomoću tastature. Da biste to uradili pritisnite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> taster.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
sr: Krenite sa kucanjem naziva programa koji želite da pokrenete.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
sr: Pritisnite taster <key>Enter</key> da biste pokrenuli program.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
sr: Korišćenje prozora i radnih prostora

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
sr: Prozori i radni prostori

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
sr: Da biste uvećali prozor, zgrabite naslovnu traku prozora i povucite je na vrh ekrana.

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
sr: Kada se ekran istakne, pustite prozor.

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
sr: Da biste poništili uvećanje prozora, zgrabite naslovnu traku prozora i udaljite je od ivica ekrana.

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
sr: Takođe možete kliknuti na gornju traku da biste povukli prozor van i poništili uvećanje prozora.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left.
sr: Da biste uvećali prozor uz levu stranu ekrana, zgrabite naslovnu traku prozora i povucite je nalevo.

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
sr: Kada se polovina ekrana istakne, pustite prozor.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
sr: Da biste uvećali prozor uz desnu stranu ekrana, zgrabite naslovnu traku prozora i povucite je nadesno.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
sr: Da biste uvećali prozor koristeći tastaturu, držite pritisnut taster <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>, a zatim pritisnite <key>↑</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
sr: Da biste poništili uvećanje prozora, držite pritisnut taster <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>, a zatim pritisnite <key>↓</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
sr: Da biste uvećali prozor uz desnu stranu ekrana, držite pritisnut taster <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>, a zatim pritisnite taster <key>→</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
sr: Da biste uvećali prozor uz levu stranu ekrana, držite pritisnut taster <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>, a zatim pritisnite taster <key>←</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
sr: Da se premestite na radni prostor koji se nalazi ispod trenutnog radnog prostora, pritisnite <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
sr: Da se premestite na radni prostor koji se nalazi iznad trenutnog radnog prostora, pritisnite <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
sr: Prebacivanje između zadataka

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
sr: Prebacivanje između zadataka

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
sr: Kliknite na prozor da biste se prebacili na taj zadatak.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
sr: Da biste uvećali prozor uz desnu stranu, zgrabite naslovnu traku prozora i povucite je nadesno.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
sr: Pritisnite <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> da biste prikazali <gui>menjač prozora</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
sr: Pustite taster <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> da biste izabrali sledeći istaknuti prozor.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
sr: Da biste prošli kroz spisak otvorenih prozora, ne puštajte taster <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> već ga držite pritisnutim i pritisnite taster <key>Tab</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
sr: Pritisnite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> taster da bi vam se prikazao <gui>pregled aktivnosti</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
sr: Počnite sa kucanjem naziva programa na koji želite da se prebacite.

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
sr: Kada se program pojavi kao prvi rezultat, pritisnite taster <key> Enter</key> da biste se prebacili na njega.

note: (itstool) path: caption/desc
en: Change wallpaper
sr: Promena pozadine

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Changing Wallpaper
sr: Promena pozadine

note: (itstool) path: div/p
en: Click the system menu on the right side of the top bar and press the settings button.
sr: Kliknite na sistemski izbornik u desnoj strani gornje trake i pritisnite dugme za podešavanja.

note: (itstool) path: div/p
en: Select <gui>Background</gui>.
sr: Izaberite <gui>Pozadina</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the current background image.
sr: Kliknite na trenutnu sliku pozadine.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the background image you want to use.
sr: Kliknite na sliku koju želite da koristite kao pozadinu.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Select</gui> button.
sr: Kliknite na dugme <gui>Izaberi</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Close the <gui>Background</gui> window.
sr: Zatvorite prozor <gui>Pozadina</gui>.

note: (itstool) path: links/title
en: Common Tasks
sr: Česte radnje

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
sr: Dobro došli

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: div/p
en: Responding to Messages
sr: Odgovaranje na poruke

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: div/p
en: Delayed Response
sr: Odloženo odgovaranje

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
sr: Promena datuma, vremena i vremenske zone

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
sr: Uvećaj

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
sr: Vrati

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
sr: Leva polovina ekrana

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
sr: Radni prostor dole

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
sr: Radni prostor gore

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
sr: Desna polovina ekrana

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
sr: Aktivnosti

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the yelp help viewer.
en: help
sr: pomoć

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the web browser.
en: web
sr: veb

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
sr: Samo počnite sa kucanjem…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: John Doe
sr: Petar Perić

note: (itstool) path: titles/t
en: Settings
sr: Podešavanja

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
sr: Pozadina

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
sr: Pozadine

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
sr: Izaberi

note: (itstool) path: titles/t
en: Ready for the meeting?
sr: Spreman za sastanak?

note: (itstool) path: titles/t
en: I’ll be there in a sec…
sr: Tu sam za trenutak…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Good stuff, thanks again
sr: Odlična stvar, hvala još jednom

note: (itstool) path: titles/t
en: Thanks for the support
sr: Hvala na podršci

note: (itstool) path: titles/t
en: No worries.
sr: Nema problema.

note: (itstool) path: titles/t
en: Too kind.
sr: Suviše skromno sa tvoje strane.

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
sr: Otvori kalendar

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
sr: Otvori satove

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
sr: Podešavanja datuma i vremena

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
sr: Automatsko vreme i datum

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
sr: Automatska vremenska zona

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20∶00
sr: 14. oktobar 2013. 20:00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14∶00
sr: 14. oktobar 2013. 14:00

note: (itstool) path: credit/name
en: Jakub Steiner
sr: Jakub Štajner (Jakub Steiner)

note: (itstool) path: credit/name
en: Petr Kovar
sr: Petr Kovar (Petr Kovar)

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
sr: Pregledanje interneta

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on browsing the web
sr: Uputstvo za pregledanje interneta

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
sr: Pregledanje interneta

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
sr: Kliknite na izbornik <gui>Programi</gui> u gornjem levom delu ekrana.

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
sr: Iz izbornika izaberite <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
sr: Pomerite vaš pokazivač miša u gornji levi ugao ekrana gde piše <gui>Aktivnosti</gui> da bi vam se prikazao <gui>pregled aktivnosti</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
sr: Izaberite <app>Firefox</app> ikonicu pregledača sa trake na levoj strani ekrana.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
sr: Postoji i drugi način za pokretanje pregledača, <link xref="gs-use-system-search">kucanjem reči</link> <em>Firefox</em> u <gui>pregledu aktivnosti</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
sr: Izaberite ikonicu pregledača <app>Veb</app> u traci na levoj strani ekrana.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
sr: Postoji i drugi način da pokrenete pregledač, tako što ćete u <gui>pregledu aktivnosti </gui> samo <link xref="gs-use-system-search">ukucati</link> <em>veb</em>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
sr: Kliknite na traku sa adresom u vrhu prozora pregledača i počnite sa kucanjem veb stranice koju želite da pogledate.

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
sr: Kucanjem veb stranice se započinje pretraživanje istorije pregledanja i obeleživača, tako da nije potrebno zapamtiti tačnu adresu.

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
sr: Ako Gnom pronađe veb stranicu u istorijatu ili među obeleživačima, padajući spisak će se prikazati ispod trake sa adresom.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
sr: Možete brzo izabrati veb stranicu iz padajućeg spiska koristeći strelice na tastaturi.

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
sr: Nakon što izaberete veb stranicu, pritisnite taster <key>Enter</key> da biste je otvorili.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
sr: Promena datuma, vremena i vremenske zone

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
sr: Uputstvo o promeni datuma, vremena i vremenske zone

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
sr: Promena datuma, vremena i vremenske zone

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
sr: Kliknite na <gui xref="shell-introduction#yourname">sistemski izbornik</gui> u desnom delu gornje trake.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the settings button at the bottom left of the menu.
sr: Kliknite na dugme za podešavanja u donjem levom delu izbornika.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
sr: Izaberite površ <gui>Datum i vreme</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
sr: Postarajte se da stavka <gui>Automatska vremenska zona</gui> bude isključena i onda kliknite na stavku ispod sa nazivom <gui>Vremenska zona</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
sr: Kliknite na vašu lokaciju, na karti sveta. Ovako birate vaš trenutni grad koji možete isto naći kucanjem u polju za pretragu iznad karte.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui>.
sr: Zatvorite prozor sa kartom sveta i idite nazad u <gui>Datum i vreme</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
sr: Postarajte se da stavka <gui>Automatsko vreme i datum</gui> bude isključena i onda kliknite ispod na <gui>Datum i vreme</gui> da biste otvorili prozor <gui>Datum i vreme</gui>. Tu možete prilagoditi vaša podešavanja datuma i vremena kliktanjem na dugmiće <gui>+</gui> ili <gui>-</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui>, and then close the panel.
sr: Zatvorite prozor da biste se vratili na <gui>Datum i vreme</gui> i onda zatvorite površ.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the wallpaper
sr: Promena pozadine

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the wallpaper
sr: Uputstvo za promenu pozadine

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Change the wallpaper
sr: Promena pozadine

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Background</gui> panel.
sr: Kliknite na površ <gui>Pozadina</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the current background image on the left side of the <gui>Background</gui> window.
sr: Kliknite na trenutnu sliku pozadine na levoj strani prozora <gui>Pozadina</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the <gui>Background</gui> window by clicking the cross at the top-right corner of the window.
sr: Zatvorite prozor <gui>Pozadina</gui> klikom na iks dugme u gornjem desnom uglu prozora.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
sr: Povezivanje sa nalozima na mreži

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
sr: Uputstvo za povezivanje sa nalozima na mreži

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
sr: Povezivanje sa nalozima na mreži

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the <gui>Add an online account</gui> button.
sr: Kliknite na površ <gui>Nalozi na mreži</gui>, pa onda kliknite na dugme <gui>Dodaj novi nalog na mreži</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: If you have set up an online account before, you can add another online account by clicking the <gui>+</gui> button at the bottom left corner of the window.
sr: Ukoliko ste već podesili nalog na mreži, možete dodati još jedan nalog klikom na dugme <gui>+</gui> u levom uglu prozora.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the online account you want to use. This will open a new window where you can sign in to your online account.
sr: Kliknite na nalog na mreži koji želite koristiti. Ovo će otvoriti novi prozor u kojem ćete moći da se prijavite na vaš nalog na mreži.

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
sr: U većini slučajeva će biti potrebno da date ovlašćenje za pristup nakon prijave na nalog na mreži da biste krenuli sa upotrebom naloga.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Grant Access</gui> button.
sr: Na primer, ako se povezujete na vaš Gugl nalog, potrebno je da kliknete na dugme <gui>Dozvoli</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
sr: Većina mrežnih naloga vam omogućava da izaberete koje usluge želite da koristite. Ako ne želite da koristite određenu uslugu onemogućite je klikom na dugme <gui>UKLJ/ISK</gui>, na desnoj strani prozora.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
sr: Datum i vreme

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
sr: Automatsko vreme i datum

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
sr: Zahteva pristup internetu

note: (itstool) path: text/tspan
en: ON
sr: UKLJ

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
sr: Automatska vremenska zona

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9∶51 AM
sr: 1. septembar 2015. 09:51

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
sr: Vremenska zona

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
sr: CEST (Beograd, Srbija)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
sr: Format vremena

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
sr: 24-časa

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
sr: Pristupanje internetu

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
sr: Uputstvo za pristupanje internetu

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
sr: Pristupanje internetu

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
sr: Možete videti stanje vaše mrežne veze na desnoj strani gornje trake.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
sr: Povezivanje na žičanu mrežu

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
sr: Ikonica mrežne veze na desnoj strani gornje trake pokazuje da niste zakačeni.

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
sr: Možete biti otkačeni sa interneta zbog mnoštva razloga. Možda je pokidan ili izvučen mrežni kabl ili je računar podešen da radi u <em>režimu za avion</em> ili nema dostupnih bežičnih mreža u vašoj okolini.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
sr: Ako želite da koristite žičanu vezu, samo ubodite mrežni kabl da biste se zakačili na internet. Računar će sam pokušati da podesi mrežnu vezu.

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
sr: U toku samostalnog podešavanja mrežne veze, ikonica mrežne veze će imati tri tačke na sebi.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
sr: Nakon što se samopodešavanje mrežne veze uspešno završi, ikonica mrežne veze će se promeniti u simbol umreženog računara.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
sr: Povezivanje na bežičnu mrežu

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
sr: Da biste se povezali na Vaj-faj (bežičnu) mrežu:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
sr: Izaberite dugme <gui>Bežična isključeno</gui>. Izbornik bežične mreže će se raširiti.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
sr: Kliknite na <gui>Izaberi mrežu</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
sr: Možete se povezati na bežičnu mrežu samo ako hardver vašeg računara to podržava i ako ste u okruženju koje je pokriveno nekom bežičnom mrežom.

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
sr: Iz spiska dostupnih bežičnih mreža izaberite mrežu na koju se želite zakačiti i kliknite na dugme <gui>Poveži se</gui> da biste potvrdili povezivanje.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
sr: Računar vam može zatražiti pristupne parametre, zavisno od podešavanja bežične mreže.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
sr: Nalozi na mreži

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an online account
sr: Dodajte nalog na mreži

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add Account
sr: Dodaj nalog

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google
sr: Gugl

note: (itstool) path: text/tspan
en: Facebook
sr: Fejsbuk

note: (itstool) path: text/tspan
en: Windows Live
sr: Vindous uživo

note: (itstool) path: text/tspan
en: Microsoft Exchange
sr: Majkrosoft razmena

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
sr: Poslovno prijavljivanje (Kerberos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
sr: Gugl nalog

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
sr: Otkaži

note: (itstool) path: text/tspan
en: SIGN UP
sr: REGISTRACIJA

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
sr: Prijavi me

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
sr: E-pošta

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
sr: Lozinka

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
sr: Prijavljivanje

note: (itstool) path: text/tspan
en: john.doe@gmail.com
sr: petar.peric@gmail.com

note: (itstool) path: text/tspan
en: Grant Access
sr: Dozvoli

note: (itstool) path: text/tspan
en: Deny Access
sr: Odbij

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
sr: Koristi za

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
sr: Pošta

note: (itstool) path: text/tspan
en: Calendar
sr: Kalendar

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
sr: Kontakti

note: (itstool) path: text/tspan
en: Chat
sr: Ćaskanje

note: (itstool) path: text/tspan
en: Documents
sr: Dokumenti

note: (itstool) path: text/tspan
en: 14∶30
sr: 14:30

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi
sr: Bežična

note: (itstool) path: text/tspan
en: homenetwork
sr: kućnamreža

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
sr: Izaberite mrežu

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
sr: Isključi

note: (itstool) path: text/tspan
en: Network Settings
sr: Podešavanja mreže

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
sr: Bežične mreže

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
sr: Poveži se

note: (itstool) path: text/tspan
en: wireless
sr: bežična

note: (itstool) path: text/tspan
en: weak
sr: slabo

note: (itstool) path: text/tspan
en: private
sr: privatno

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
sr: Izaberi mrežu

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
sr: Pokretanje programa

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
sr: Uputstvo za pokretanje programa

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
sr: Pokretanje programa pomoću miša

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
sr: Kliknite na ikonicu <gui>Prikaži programe</gui> koja se nalazi u dnu trake na levoj strani ekrana.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
sr: Biće prikazan spisak programa. Kliknite na program koji želite pokrenuti. Na primer: Pomoć.

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
sr: Pokretanje programa pomoću tastature

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
sr: Otvorite <gui>Pregled aktivnosti</gui> pritiskom tastera <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
sr: Krenite sa kucanjem naziva programa koji želite pokrenuti. Traženje programa započinje automatski.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
sr: Nakon što se prikaže i odabere ikonica programa, pritisnite taster <key> Enter</key> da biste pokrenuli program.

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
sr: Ovo delo je izdato pod dozvolom <_:link-1/>.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Respond to messages
sr: Odgovaranje na poruke

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on responding to messages
sr: Uputstvo za odgovaranje na poruke

note: (itstool) path: page/title
en: Respond to messages
sr: Odgovaranje na poruke

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Move your mouse over the chat message that appears near the top of the screen.
sr: Pomerite pokazivač miša na poruku koja se pojavila pri vrhu ekrana.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing your reply and when finished, press <key>Enter </key> to send the reply.
sr: Počnite sa kucanjem vašeg odgovora i, kada završite sa pisanjem odgovora, pritisnite <key>Enter </key> za slanje odgovora.

note: (itstool) path: div/p
en: Close the chat message.
sr: Zatvorite poruku.

note: (itstool) path: div/p
en: A chat message near the top of the screen disappears after a while if you do not move your mouse over the message.
sr: Poruka na vrhu ekrana će nestati posle određenog vremena ako ne pomerite miša preko poruke.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To get back to your unanswered message, click the clock on the top bar.
sr: Da biste se vratili na vašu neodgovorenu poruku, kliknite na sat u gornjoj traci.

note: (itstool) path: div/p
en: From the notification list, choose your message.
sr: Iz spiska obaveštenja izaberite vašu poruku.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing your reply.
sr: Počnite sa kucanjem odgovora.

note: (itstool) path: div/p
en: To show the notification list, press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> <key>V</key></keyseq>
sr: Da biste prikazali spisak sa obaveštenjima, pritisnite <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> <key>V</key></keyseq>

note: (itstool) path: div/p
en: Use the arrow keys to select the message you want to reply to, and press <key>Enter</key>.
sr: Iskoristite strelice da biste izabrali poruku na koju želite da odgovorite i pritisnite <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Respond to a chat message with the mouse
sr: Odgovaranje na poruku pomoću miša

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing your reply and when finished, press <key>Enter</key> to send the reply.
sr: Krenite sa kucanjem odgovora i kada budete bili završili, pritisnite <key>Enter</key> da biste poslali odgovor.

note: (itstool) path: item/p
en: To close the chat message, click the close button at the top right corner of the chat message.
sr: Da biste zatvorili poruku, kliknite na dugme za zatvaranje u gornjem desnom uglu poruke sa ćaskanja.

note: (itstool) path: section/title
en: Delayed response to a chat message using the mouse
sr: Odloženo odgovaranje na poruku pomoću miša

note: (itstool) path: item/p
en: When a chat message appears near the top of the screen and you do not move your mouse over the message, it disappears after a while.
sr: Kada se poruka sa ćaskanja pojavi u vrhu ekrana, ako ne pomerite miša na poruku, ona će nestati posle određenog vremena.

note: (itstool) path: item/p
en: From the notification list, choose the message you want to reply to, and click it.
sr: Iz spiska obaveštenja izaberite poruku na koju želite da odgovorite i kliknite na nju.

note: (itstool) path: item/p
en: When the chat message is shown, start typing your reply.
sr: Kada se poruka sa ćaskanja prikaže, krenite sa kucanjem vašeg odgovora.

note: (itstool) path: section/title
en: Delayed response to a chat message using the keyboard
sr: Odloženo odgovaranje na poruku pomoću tastature

note: (itstool) path: item/p
en: To get back to your unanswered chat messages, press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>V</key> </keyseq> to display the list of unanswered notifications.
sr: Da biste pogledali poruke sa ćaskanja na koje niste odgovorili, pritisnite <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>V</key> </keyseq> da bi vam se prikazao spisak tih poruka.

note: (itstool) path: item/p
en: Use the arrow keys to select the notification you want to reply to, and press <key>Enter</key>.
sr: Koristite strelice na tastaturi da biste odabrali obaveštenje na koje želite odgovoriti i onda pritisnite taster <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: just type
sr: samo ukucajte

note: (itstool) path: text/tspan
en: con
sr: kon

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
sr: Nalozi

note: (itstool) path: text/tspan
en: config
sr: podešavanje

note: (itstool) path: text/tspan
en: fontconfig
sr: podešavanje fonta

note: (itstool) path: text/tspan
en: system-config-http.zip
sr: sistemsko-http-podesavanje.zip

note: (itstool) path: text/tspan
en: Icon guidelines
sr: Smernice za ikonice

note: (itstool) path: text/tspan
en: Secure Linux Containers
sr: Bezbedni Linuks kontejneri

note: (itstool) path: text/tspan
en: Developer Conference 2012
sr: Programerska konferencija 2012

note: (itstool) path: text/tspan
en: Firefox
sr: Fajerfoks

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
sr: Pretraga

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
sr: Datoteke

note: (itstool) path: text/tspan
en: Web
sr: Veb

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
sr: Fotografije

note: (itstool) path: text/tspan
en: Music
sr: Muzika

note: (itstool) path: text/tspan
en: OFF
sr: ISK

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
sr: Prebacivanje između zadataka

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
sr: Uputstvo za prebacivanje između više zadataka

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
sr: Pomerite pokazivač miša u gornji levi ugao ekrana na natpis <gui>Aktivnosti</gui> da biste prikazali <gui>Pregled aktivnosti</gui>. Ovde možete videti prozorčiće trenutno pokrenutih zadataka.

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
sr: Možete se prebacivati između zadataka koristeći <gui>spisak prozora</gui> u dnu ekrana. Otvoreni zadaci izgledaju kao dugmad u <gui>spisku prozora</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
sr: Kliknite na dugme u <gui>spisku prozora</gui> da biste se prebacili na taj zadatak

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows
sr: Slaganje prozora

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
sr: Da biste uvećali prozor preko leve ili desne strane ekrana, zgrabite naslovnu traku prozora i skroz je povucite u levu ili desnu stranu ekrana.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
sr: Kada se polovina strana osvetli, pustite prozor da biste ga uvećali preko strane ekrana na koju ste povukli prozor.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
sr: Da biste složili dva prozora jedan pored drugog, zgrabite naslovnu traku drugog prozora i povucite je na suprotnu stranu ekrana, u odnosu na prvi prozor.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
sr: Kada se polovina ekrana osvetli, pustite prozor da biste ga uvećali preko cele suprotne strane ekrana.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
sr: Prebacivanje između prozora

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
sr: Pritisnite <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> da biste prikazali <gui>menjač prozora</gui> koji prikazuje trenutno otvorene prozore.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
sr: Pustite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> dugme da biste izabrali sledeći označeni prozor u <gui>menjaču prozora</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
sr: Korišćenje pretrage za prebacivanje između programa

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
sr: Pritisnite <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> dugme da biste prikazali <gui>Pregled aktivnosti</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
sr: Krenite sa kucanjem naziva programa na koji se želite prebaciti. Programi koji se podudaraju biće prikazani kako budete bili kucali.

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
sr: Kada se program na koji želite da se prebacite pojavi, pritisnite <key>Enter</key> da biste se prebacili na njega.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Thanks f
sr: Hvala za

[ctx: Sunday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: S stands for Sunday here
en: S
sr: N

note: (itstool) path: text/tspan Translators: M stands for Monday here
en: M
sr: P

[ctx: Tuesday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: T stands for Tuesday here
en: T
sr: U

note: (itstool) path: text/tspan Translators: W stands for Wednesday here
en: W
sr: S

[ctx: Thursday]
note: (itstool) path: text/tspan Translators: T stands for Thursday here
en: T
sr: Č

note: (itstool) path: text/tspan Translators: F stands for Friday here
en: F
sr: P

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
sr: Korišćenje pretrage sistema

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
sr: Uputstvo o korišćenju pretrage sistema

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
sr: Korišćenje pretrage sistema

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
sr: Otvorite <gui>Pregled aktivnosti</gui> pritiskom tastera <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>. Krenite sa kucanjem pretrage.

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
sr: Rezultati pretrage će se pojaviti kako budete bili kucali. Prvi rezultat je uvek osvetljen i prikazan na vrhu.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
sr: Pritisnite taster <key>Enter</key> da biste se prebacili na prvi osvetljeni rezultat.

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
sr: U stavke koje se mogu pojaviti u rezultatima pretrage spadaju:

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
sr: podudarni programi, prikazani pri vrhu rezultata pretrage,

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
sr: podudarna podešavanja,

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts, and
sr: podudarni kontakti i

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents.
sr: podudarna dokumenta.

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
sr: Kliknite na stavku u rezultatima pretrage da biste se prebacili na nju.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
sr: Ili označite stavku koristeći strelice na tastaturi i pritisnite taster <key>Enter</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
sr: Pretraga unutar programa

note: (itstool) path: section/p
en: The system search aggregates results from various applications. On the left-hand side of the search results, you can see icons of applications that provided the search results. Click one of the icons to restart the search from inside the application associated with that icon. Because only the best matches are shown in the <gui>Activities Overview</gui>, searching from inside the application may give you better search results.
sr: Pretraga sistema sakuplja rezultate iz raznih programa. Na levoj strani rezultata pretrage možete videti ikonice programa od kojih su podaci prikupljeni. Kliknite na jednu od ikonice da biste ponovo započeli pretraživanje unutar programa koji je označen tom ikonicom. Pošto se samo najbolji rezultati prikazuju u <gui>Pregledu aktivnosti</gui>, pretraživanjem unutar programa možete naći tačno ono što želite.

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
sr: Prilagođavanje sistemske pretrage

note: (itstool) path: note/p
en: GNOME lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
sr: Gnom vam omogućava da prilagodite šta se pojavljuje u rezultatima pretrage, u <gui>Pregledu aktivnosti</gui>. Na primer, možete odabrati da li želite da dobijate veb stranice, sliku ili muziku u rezultatima.

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
sr: Da biste prilagodili šta se prikazuje u rezultatima pretrage:

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Search</gui> panel.
sr: Kliknite na površ <gui>Pretraga</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the <gui>ON/OFF</gui> switch next to the search location you want to enable or disable.
sr: U spisku lokacija za pretraživanje, kliknite na <gui>UKLJ/ISK</gui> dugme pored lokacije pretrage da biste je omogućili ili onemogućili.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
sr: Korišćenje prozora i radnih površina

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
sr: Uputstvo za korišćenje prozora i radnih površina

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
sr: Uvećavanje i smanjivanje prozora

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
sr: Da biste povećali prozor tako da ispuni sav prostor na vašoj radnoj površini, zgrabite naslovnu traku prozora i povucite je ka vrhu ekrana.

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
sr: Kada se ekran osvetli, pustite prozor da bi se uvećao.

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
sr: Da biste vratili prozor na svoje prethodno, neuvećano stanje, zgrabite naslovnu traku prozora i udaljite je od ivica ekrana.

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
sr: Uvećavanje i smanjivanje prozora pomoću tastature

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
sr: Da biste smanjili prozor pomoću tastature, pritisnite taster <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> i onda pritisnite<key>↓</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows using the keyboard
sr: Slaganje prozora pomoću tastature

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
sr: Prebacivanje između radnih površine pomoću tastature

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
sr: Da biste se prebacili na radni prostor koji se nalazi ispod trenutnog radnog prostora, pritisnite <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
sr: Da biste se prebacili na radni prostor koji se nalazi iznad trenutnog radnog prostora, pritisnite <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
sr: Programi

note: (itstool) path: text/tspan
en: gnome
sr: gnom

note: (itstool) path: text/tspan
en: Planet Gnome
sr: Gnomova Planeta

note: (itstool) path: text/tspan
en: GNOME 3
sr: Gnom 3

note: (itstool) path: text/tspan
en: Planet GNOME
sr: GNOMOVA Planeta
