gnome-getting-started-docs master - en to sv translation catalogue (245 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: New to GNOME? Learn how to get around.
sv: Är GNOME nytt för dig? Lär dig hur du använder det.

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting started with GNOME
sv: Kom igång med GNOME

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Getting Started
sv: Komma igång

note: (itstool) path: page/title (itstool) path: titles/t
en: Getting Started
sv: Komma igång

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Launch applications
sv: Starta program

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Launching Applications
sv: Starta program

note: (itstool) path: div/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen.
sv: Flytta din musmarkör till <gui>Aktivitetshörnet</gui> längst upp till vänster på skärmen.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon.
sv: Klicka på ikonen <gui>Visa program</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Click the application you want to run, for example, Help.
sv: Klicka på programmet som du vill köra, till exempel, Hjälp.

note: (itstool) path: div/p
en: Alternatively, use the keyboard to open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
sv: Alternativt, använd tangentbordet för att öppna <gui>Aktivitetsöversikt</gui> genom att trycka på <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to launch.
sv: Börja skriva namnet på det program du vill starta.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <key>Enter</key> to launch the application.
sv: Tryck på <key>Retur</key> för att starta programmet.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title (itstool) path: section/title
en: Switch tasks
sv: Växla uppgifter

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Switching Tasks
sv: Växlar uppgifter

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: Click a window to switch to that task.
sv: Klicka på ett fönster för att byta till den uppgiften.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left.
sv: För att maximera ett fönster längs skärmens vänstra sida, fånga fönstrets namnlist och dra det åt vänster.

note: (itstool) path: div/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window.
sv: När halva skärmen är markerad, släpp fönstret.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
sv: För att maximera ett fönster längs den högra sidan, fånga fönstrets namnlist och dra det åt höger.

note: (itstool) path: div/p
en: Press <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>.
sv: Tryck <keyseq> <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key> Tabb</key></keyseq> för att visa <gui>fönsterväxlaren</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> to select the next highlighted window.
sv: Släpp <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> för att välja nästa markerade fönster.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To cycle through the list of open windows, do not release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> but hold it down, and press <key>Tab</key>.
sv: För att bläddra igenom listan av öppna fönster, släpp inte <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> utan håll den nertryckt och tryck på <key>Tabb</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
sv: Tryck på <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key> för att visa <gui>Aktivitetsöversikt</gui>.

note: (itstool) path: div/p
en: Start typing the name of the application you want to switch to.
sv: Börja skriv in namnet på det program du vill växla till.

note: (itstool) path: div/p
en: When the application appears as the first result, press <key> Enter</key> to switch to it.
sv: När programmet visas som det första resultatet, tryck på <key>Retur</key> för att växla till det.

note: (itstool) path: caption/desc (itstool) path: page/title
en: Use windows and workspaces
sv: Använda fönster och arbetsytor

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: titles/t
en: Windows and Workspaces
sv: Fönster och arbetsytor

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
sv: För att maximera ett fönster, fånga fönstrets namnlist och dra det till toppen på skärmen.

note: (itstool) path: div/p
en: When the screen is highlighted, release the window.
sv: När skärmen är markerad, släpp fönstret.

note: (itstool) path: div/p
en: To unmaximize a window, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
sv: För att avmaximera ett fönster, fånga fönstrets namnlist och dra det bort ifrån kanterna på skärmen.

note: (itstool) path: div/p
en: You can also click the top bar to drag the window away and unmaximize it.
sv: Du kan också klicka på namnlisten för att dra bort fönstret och avmaximera det.

note: (itstool) path: div/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the right.
sv: För att maximera ett fönster längs skärmens högra sida, fånga fönstrets namnlist och dra det åt höger.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↑</key>.
sv: För att maximera ett fönster med tangentbordet, håll ner <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> och tryck på <key>↑</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To restore the window to its unmaximized size, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
sv: För att återställa fönstret till dess avmaximerade storlek, håll ner <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> och tryck på <key>↓</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the right side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>→</key>.
sv: För att maximera ett fönster längs den högra sidan på skärmen, håll ner <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> och tryck på <key>→</key>.

note: (itstool) path: div/p (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along the left side of the screen, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>←</key>.
sv: För att maximera ett fönster längs den vänstra sidan på skärmen, håll ner <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> och tryck på <key>←</key>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.
sv: För att flytta till en arbetsyta som är under den nuvarande arbetsytan, tryck på <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: div/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.
sv: För att flytta till en arbetsyta som är ovanför den nuvarande arbetsytan, tryck på <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: links/title
en: Common tasks
sv: Vanliga uppgifter

note: (itstool) path: titles/t
en: Welcome
sv: Välkommen

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Wallpaper
sv: Byta bakgrund

note: (itstool) path: titles/t
en: Responding to Messages
sv: Svarar på meddelande

note: (itstool) path: titles/t
en: Delayed Response
sv: Fördröjt svar

note: (itstool) path: titles/t
en: Changing Date, Time and Timezone
sv: Ändra datum, tid och tidszon

note: (itstool) path: titles/t
en: Maximize
sv: Maximera

note: (itstool) path: titles/t
en: Restore
sv: Återställ

note: (itstool) path: titles/t
en: Left half of screen
sv: Vänster halva av skärmen

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace down
sv: Arbetsyta ner

note: (itstool) path: titles/t
en: Workspace up
sv: Arbetsyta upp

note: (itstool) path: titles/t
en: Right half of screen
sv: Höger sida av skärmen

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Activities
sv: Aktiviteter

note: (itstool) path: titles/t Translators: Enter is the name of the key.
en: Enter
sv: Retur

note: (itstool) path: titles/t
en: Ctrl
sv: Kontroll

note: (itstool) path: titles/t Translators: Tab is the name of the key.
en: Tab
sv: Tabb

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the yelp help viewer.
en: help
sv: hjälp

note: (itstool) path: titles/t Translators: A GNOME Shell search keyword used to find the web browser.
en: web
sv: webb

note: (itstool) path: titles/t
en: Just start typing…
sv: Bara börja skriva…

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: John Doe
sv: Maria Johansson

note: (itstool) path: titles/t (itstool) path: text/tspan
en: Settings
sv: Inställningar

note: (itstool) path: titles/t
en: Background
sv: Bakgrund

note: (itstool) path: titles/t
en: Wallpapers
sv: Bakgrunder

note: (itstool) path: titles/t
en: Select
sv: Markera

note: (itstool) path: titles/t
en: Ready for the meeting?
sv: Redo för mötet?

note: (itstool) path: titles/t
en: I’ll be there in a sec…
sv: Jag kommer strax…

note: (itstool) path: titles/t
en: Good stuff, thanks again
sv: Bra, tack återigen

note: (itstool) path: titles/t
en: Thanks for the support
sv: Tack för hjälpen

note: (itstool) path: titles/t
en: No worries.
sv: Inga problem.

note: (itstool) path: titles/t
en: Too kind.
sv: Allt för snällt.

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Calendar
sv: Öppna kalendern

note: (itstool) path: titles/t
en: Open Clocks
sv: Öppna klockorna

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Date & Time Settings" but we cannot use an ampersand here.
en: Date and Time Settings
sv: Datum- och tidsinställningar

note: (itstool) path: titles/t Translators: The actual string in the GUI reads "Automatic Date & Time" but we cannot use an ampersand here.
en: Automatic Date and Time
sv: Automatisk datum och tid

note: (itstool) path: titles/t
en: Automatic Timezone
sv: Automatisk tidszon

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 20∶00
sv: 14 Oktober 2013, 20∶00

note: (itstool) path: titles/t
en: 14 October 2013, 14∶00
sv: 14 Oktober 2013, 14∶00

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Browse the web
sv: Surfa på webben

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on browsing the web
sv: En handledning i att surfa på nätet

note: (itstool) path: page/title
en: Browse the web
sv: Surfa på nätet

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Applications</gui> menu at the top left of the screen.
sv: Klicka på menyn <gui>Program</gui> längst upp till vänster på skärmen.

note: (itstool) path: item/p
en: From the menu, select <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.
sv: Från menyn, välj <guiseq><gui>Internet</gui><gui>Firefox</gui> </guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui>.
sv: Flytta din musmarkör till <gui>Aktivitetshörnet</gui> längst upp till vänster på skärmen för att visa <gui>Aktivitetsöversikt</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Firefox</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
sv: Välj webbläsarikonen <app>Firefox</app> i raden till vänster på skärmen.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>Firefox</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
sv: Alternativt kan du starta webbläsaren genom att <link xref="gs-use-system-search">bara skriva</link> <em>Firefox</em> i <gui>Aktivitetsöversikt</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the <app>Web</app> browser icon from the bar on the left-hand side of the screen.
sv: Välj <app>Webb</app>-läsarikonen  från raden på vänster sida av skärmen.

note: (itstool) path: note/p
en: Alternatively, you can launch the browser by <link xref="gs-use-system-search">just typing</link> <em>web</em> in the <gui>Activities Overview</gui>.
sv: Alternativt kan du starta webbläsaren genom att <link xref="gs-use-system-search">bara skriva</link> <em>webb</em> i <gui>Aktivitetsöversikt</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click the address bar at the top of the browser window and start typing in the website you want to visit.
sv: Klicka på adressfältet längst upp i webbläsarens fönster och skriv in adressen till den webbplats du vill besöka.

note: (itstool) path: item/p
en: Typing in a website starts searching for it in the browser history and bookmarks, so you do not need to remember the exact address.
sv: När en webbplats skrivs in börjar webbläsaren söka efter den bland historik och bokmärken, så du behöver inte komma ihåg den exakta adressen.

note: (itstool) path: item/p
en: If the website is found in the history or bookmarks, a drop-down list is shown below the address bar.
sv: Om webbplatsen hittas bland historiken eller bokmärkena kommer en rullgardinslista att visas nedanför adressraden.

note: (itstool) path: item/p
en: From the drop-down list, you can quickly select a website using the arrow keys.
sv: Från rullgardinslistan kan du snabbt välja en webbplats genom att använda piltangenterna.

note: (itstool) path: item/p
en: After you have selected a website, press <key>Enter</key> to visit it.
sv: Efter att du har valt en webbplats, tryck på <key>Retur</key> för att besöka sidan.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Change the date, time and timezone
sv: Ändra datum, tid och tidszon

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on changing the date, time and timezone
sv: En handledning i att ändra datum, tid och tidszon

note: (itstool) path: page/title
en: Change the date, time and timezone
sv: Ändra datum, tid och tidszon

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui xref="shell-introduction#yourname">system menu</gui> on the right side of the top bar.
sv: Klicka på <gui xref="shell-introduction#yourname">systemmenyn</gui> på höger sida av systemraden.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Settings</gui>.
sv: Klicka på <gui>Inställningar</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Date &amp; Time</gui> from the sidebar.
sv: Välj <gui>Datum &amp; tid</gui> från sidopanelen.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Time Zone</gui> item is switched off, and then click the <gui>Time Zone</gui> item below.
sv: Säkerställ att menyalternativet <gui>Automatisk tidszon</gui> är avstängt, och klicka sedan nedanför på menyalternativet <gui>Tidszon</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click on your location on the world map. This selects your current city, which you can also search for in the search box above the map.
sv: Klicka på din position på världskartan. Detta väljer din aktuella stad, som du också kan söka efter i sökrutan ovanför kartan.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the world map window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel.
sv: Stäng världskartan för att gå tillbaka till panelen <gui>Datum &amp; tid</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure that the <gui>Automatic Date &amp; Time</gui> item is switched off, and then click the <gui>Date &amp; Time</gui> item below to open the <gui>Date &amp; Time</gui> window. There you can adjust your date and time settings by clicking on the <gui>+</gui> or <gui>-</gui> buttons.
sv: Säkerställ att menyalternativet <gui>Automatisk Datum- &amp; tid</gui> är avstängt och klicka sedan på menyalternativet <gui>Datum- &amp; tid</gui> nedanför det öppna fönstret <gui>Datum- &amp; tid</gui>. Där kan du justera dina datum- och tidsinställningar genom att klicka på <gui>+</gui>- eller <gui>-</gui>-knapparna.

note: (itstool) path: item/p
en: Close the window to go back to the <gui>Date &amp; Time</gui> panel, and then close the panel.
sv: Stäng fönstret för att gå tillbaka till panelen <gui>Datum &amp; tid</gui>, och stäng sedan panelen.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Connect to online accounts
sv: Anslut till nätkonton

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on connecting to online accounts
sv: En handledning i att ansluta till nätkonton

note: (itstool) path: page/title
en: Connect to online accounts
sv: Ansluta till nätkonton

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Online Accounts</gui> panel, then click the online account service you want to use.
sv: Klicka på panelen <gui>Nätkonton</gui>, klicka sedan på nätkontotjänsten som du vill använda.

note: (itstool) path: item/p
en: This will open a new window where you can sign in to your online account.
sv: Detta kommer att öppna ett nytt fönster där du kan logga in på ditt nätkonto.

note: (itstool) path: item/p
en: In most cases, you will have to grant access to the online service after signing in to get started.
sv: I de flesta fall så kommer du att vara tvungen att bevilja åtkomst till nättjänsten efter inloggningen för att komma igång.

note: (itstool) path: item/p
en: For example, if you are connecting to your Google account, you will have to click the <gui>Grant Access</gui> button.
sv: Till exempel, om du kopplar upp dig mot ditt Google-konto, så måste du klicka på knappen <gui>Bevilja åtkomst</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Many online accounts let you choose the services you want to use with your online account. If you do not want to use a service, disable it by clicking the <gui>ON/OFF</gui> switch on the right-hand side of the window.
sv: Många nätkonton låter dig välja de tjänster du vill använda med ditt nätkonto. Om du inte vill använda en tjänst, inaktivera den genom att klicka på <gui>AV/PÅ</gui>-brytaren på högersidan av fönstret.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Date &amp; Time
sv: Datum &amp; tid

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Date &amp; Time
sv: Automatisk datum &amp; tid

note: (itstool) path: text/tspan
en: Requires internet access
sv: Kräver internetåtkomst

note: (itstool) path: text/tspan
en: Automatic Time Zone
sv: Automatisk tidszon

note: (itstool) path: text/tspan
en: September 1st 2015, 9:51 AM
sv: 1 september 2015, 09:51

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Zone
sv: Tidszon

note: (itstool) path: text/tspan
en: EDT (New York, United States)
sv: CEST (Stockholm, Sverige)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Time Format
sv: Tidsformat

note: (itstool) path: text/tspan
en: 24-hour
sv: 24-timmars

note: (itstool) path: text/tspan
en: Details
sv: Detaljer

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Get online
sv: Ansluta till nätet

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on getting online
sv: En handledning i att ansluta till nätet

note: (itstool) path: page/title
en: Get online
sv: Ansluta till nätet

note: (itstool) path: note/p
en: You can see the status of your network connection on the right-hand side of the top bar.
sv: Du kan se statusen för din nätverksuppkoppling på högersidan av systemraden.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a wired network
sv: Ansluta till ett trådbundet nätverk

note: (itstool) path: item/p
en: The network connection icon on the right-hand side of the top bar shows that you are offline.
sv: Nätverksikonen på högersidan av systemraden visar att du är nedkopplad.

note: (itstool) path: item/p
en: The offline status can be caused by a number of reasons: for example, a network cable has been unplugged, the computer has been set to run in <em>airplane mode</em>, or there are no available Wi-Fi networks in your area.
sv: Att vara nedkopplad kan ha flera orsaker: till exempel en nätverkskabel har kopplats ur, datorn har blivit inställd att köras i <em>flygplansläge</em>, eller så finns det inga tillgängliga trådlösa nätverk i ditt närområde.

note: (itstool) path: item/p
en: If you want to use a wired connection, just plug in a network cable to go online. The computer will try to set up the network connection for you automatically.
sv: Om du vill använda en trådbunden uppkoppling, koppla bara in en nätverkskabel för att ansluta till nätet. Datorn kommer att försöka ställa in nätverksuppkopplingen åt dig automatiskt.

note: (itstool) path: item/p
en: While the computer sets up a network connection for you, the network connection icon shows three dots.
sv: Medan datorn ställer in nätverksuppkopplingen åt dig så visar nätverksuppkopplingsikonen tre punkter.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the network connection has been successfully set up, the network connection icon changes to the networked computer symbol.
sv: När nätverksuppkopplingen har ställts in korrekt så ändras nätverksuppkopplingsikonen till symbolen för en nätverksansluten dator.

note: (itstool) path: section/title
en: Connect to a Wi-Fi network
sv: Ansluta till ett trådlöst nätverk

note: (itstool) path: steps/title
en: To connect to a Wi-Fi (wireless) network:
sv: För att ansluta till ett trådlöst nätverk:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <gui>Wi-Fi Not Connected</gui>. The Wi-Fi section of the menu will expand.
sv: Välj <gui>Trådlöst nätverk ej anslutet</gui>. Då kommer avdelningen om trådlösa nätverk att expanderas.

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Select Network</gui>.
sv: Klicka på <gui>Välj nätverk</gui>.

note: (itstool) path: note/p
en: You can only connect to a Wi-Fi network if your computer hardware supports it and you are in an area with Wi-Fi coverage.
sv: Du kan bara ansluta till ett trådlöst nätverk om din datorhårdvara har stöd för det och du befinner dig i ett område med täckning av minst ett trådlöst nätverk.

note: (itstool) path: item/p
en: From the list of available Wi-Fi networks, select the network you want to connect to, and click <gui>Connect</gui> to confirm.
sv: Från listan av tillgängliga trådlösa nätverk, välj det nätverk som du vill ansluta till och klicka <gui>Koppla upp</gui> för att bekräfta.

note: (itstool) path: item/p
en: Depending on the network configuration, you may be prompted for network credentials.
sv: Beroende på nätverkskonfigurationen, så kan du komma att bli ombedd att ange inloggningsuppgifter för nätverket.

note: (itstool) path: g/title
en: settings
sv: inställningar

note: (itstool) path: text/tspan
en: Online Accounts
sv: Nätkonton

note: (itstool) path: text/tspan
en: Add an account
sv: Lägg till ett konto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect to your data in the cloud
sv: Anslut till dina data i molnet

note: (itstool) path: text/tspan
en: Google account
sv: Google-konto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Cancel
sv: Avbryt

note: (itstool) path: text/tspan
en: SIGN UP
sv: REGISTRERA DIG

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign in
sv: Logga in

note: (itstool) path: text/tspan
en: Email
sv: E-post

note: (itstool) path: text/tspan
en: Password
sv: Lösenord

note: (itstool) path: text/tspan
en: Sign In
sv: Logga in

note: (itstool) path: text/tspan
en: john.doe@gmail.com
sv: maria.johansson@gmail.com

note: (itstool) path: text/tspan
en: Grant Access
sv: Bevilja åtkomst

note: (itstool) path: text/tspan
en: Deny Access
sv: Förbjud tillträde

note: (itstool) path: text/tspan
en: Enterprise Login (Kerberos)
sv: Företagsinloggning (Kerberos)

note: (itstool) path: text/tspan
en: Use for
sv: Använd för

note: (itstool) path: text/tspan
en: Mail
sv: E-post

note: (itstool) path: text/tspan
en: Calendar
sv: Kalender

note: (itstool) path: text/tspan
en: Contacts
sv: Kontakter

note: (itstool) path: text/tspan
en: Photos
sv: Foto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Files
sv: Filer

note: (itstool) path: text/tspan
en: Printers
sv: Skriv­ar­e

note: (itstool) path: text/tspan
en: Remove Account
sv: Ta bort konto

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi
sv: Trådlöst nätverk

note: (itstool) path: text/tspan
en: homenetwork
sv: hemmanätverk

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select Network
sv: Välj nätverk

note: (itstool) path: text/tspan
en: Turn Off
sv: Stäng av

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Settings
sv: Inställningar för trådlösa nätverk

note: (itstool) path: text/tspan
en: Wi-Fi Networks
sv: Trådlösa nätverk

note: (itstool) path: text/tspan
en: Connect
sv: Ansluta

note: (itstool) path: text/tspan
en: wireless
sv: trådlöst

note: (itstool) path: text/tspan
en: weak
sv: svagt

note: (itstool) path: text/tspan
en: private
sv: privat

note: (itstool) path: text/tspan
en: Select a network
sv: Välj ett nätverk

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Launch applications
sv: Starta program

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on launching applications
sv: En handledning i att starta program

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the mouse
sv: Starta program med musen

note: (itstool) path: item/p
en: Click the <gui>Show Applications</gui> icon that is shown at the bottom of the bar on the left-hand side of the screen.
sv: Klicka på ikonen <gui>Visa program</gui> som visas i botten av panelen i vänstersidan på skärmen.

note: (itstool) path: item/p
en: A list of applications is shown. Click the application you want to run, for example, Help.
sv: En lista av program visas. Klicka på programmet som du vill köra, till exempel Hjälp.

note: (itstool) path: section/title
en: Launch applications with the keyboard
sv: Starta program med tangentbordet

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities Overview</gui> by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key.
sv: Öppna <gui>Aktivitetsöversikt</gui> genom att trycka på <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>.

note: (itstool) path: item/p
en: Start typing the name of the application you want to launch. Searching for the application begins instantly.
sv: Börja skriv namnet på programmet som du vill starta. Sökningen efter programmet påbörjas omedelbart.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the icon of the application is shown and selected, press <key> Enter</key> to launch the application.
sv: När programmets ikon visas och är markerad, tryck på <key>Retur</key> för att starta programmet.

note: (itstool) path: p/link
en: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License
sv: Creative Commons Erkännande-DelaLika 3.0 Unported

note: (itstool) path: license/p
en: This work is licensed under a <_:link-1/>.
sv: Detta verk är licensierat under licensen <_:link-1/>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: just type
sv: bara skriv

note: (itstool) path: text/tspan
en: con
sv: kon

note: (itstool) path: text/tspan
en: Accounts
sv: Konton

note: (itstool) path: text/tspan
en: config
sv: konfiguration

note: (itstool) path: text/tspan
en: Icon guidelines
sv: Ikonriktlinjer

note: (itstool) path: text/tspan
en: Secure Linux Containers
sv: Säkra Linux-behållare

note: (itstool) path: text/tspan
en: Developer Conference 2012
sv: Utvecklarkonferens 2012

note: (itstool) path: text/tspan
en: Web
sv: Webb

note: (itstool) path: text/tspan
en: Search
sv: Sök

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Switch tasks
sv: Växla mellan uppgifter

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on switching tasks
sv: En handledning i att växla mellan uppgifter

note: (itstool) path: item/p
en: Move your mouse pointer to the <gui>Activities</gui> corner at the top left of the screen to show the <gui>Activities Overview</gui> where you can see the currently running tasks displayed as small windows.
sv: Flytta din musmarkör till <gui>Aktiviteter</gui>-hörnet längst upp till vänster på skärmen för att via <gui>Aktivitetsöversikt</gui> där du kan se alla de körande uppgifterna visas som små fönster.

note: (itstool) path: item/p
en: You can switch between tasks by using the <gui>window list</gui> at the bottom of the screen. Open tasks appear as buttons in the <gui>window list</gui>.
sv: Du kan växla mellan uppgifter genom att använda <gui>fönsterlistan</gui> i botten på skärmen. Öppna uppgifter visas som knappar i <gui>fönsterlistan</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Click a button in the <gui>window list</gui> to switch to that task.
sv: Klicka på en knapp i <gui>fönsterlistan</gui> för att växla till den uppgiften.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows
sv: Lägg fönster sida-vid-sida

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window along a side of the screen, grab the window’s titlebar and drag it to the left or right side of the screen.
sv: För att maximera ett fönster längs en sida av skärmen, fånga fönstrets namnlist och dra det till vänster eller höger sida av skärmen.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the selected side of the screen.
sv: När hälften av skärmen är markerad, släpp fönstret för att maximera det längs den valda sidan av skärmen.

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize two windows side-by-side, grab the titlebar of the second window and drag it to the opposite side of the screen.
sv: För att maximera två fönster sida-vid-sida, fånga namnlisten på det andra fönstret och dra det till den andra sidan av skärmen.

note: (itstool) path: item/p
en: When half of the screen is highlighted, release the window to maximize it along the opposite side of the screen.
sv: När hälften av skärmen är markerad, släpp fönstret för att maximera det längs den andra sidan av skärmen.

note: (itstool) path: section/title
en: Switch between windows
sv: Växla mellan fönster

note: (itstool) path: item/p
en: Press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tab</key></keyseq> to show the <gui>window switcher</gui>, which lists the currently open windows.
sv: Tryck på <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super </key><key>Tabb</key></keyseq> för att visa <gui>fönsterväxlaren</gui>, som listar alla öppna fönster.

note: (itstool) path: item/p
en: Release <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> to select the next highlighted window in the <gui>window switcher</gui>.
sv: Släpp <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> för att välja nästa markerade fönster i <gui>fönsterväxlaren</gui>.

note: (itstool) path: section/title
en: Use search to switch applications
sv: Använd sökning för att växla mellan program

note: (itstool) path: item/p
en: Press the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key to show the <gui>Activities Overview</gui>.
sv: Tryck på <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> för att visa <gui>Aktivitetsöversikt</gui>.

note: (itstool) path: item/p
en: Just start typing the name of the application you want to switch to. Applications matching what you have typed will appear as you type.
sv: Bara börja skriv namnet på det program du vill växla till. Program som matchar det du har skrivit kommer att visas medan du skriver.

note: (itstool) path: item/p
en: When the application that you want to switch to appears as the first result, press <key>Enter</key> to switch to it.
sv: När programmet som du vill växla till visas som det första resultatet, tryck på <key>Retur</key> för att växla till det.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use the system search
sv: Använd systemsökning

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using the system search
sv: En handledning i att använda systemsökning

note: (itstool) path: page/title
en: Use the system search
sv: Använd systemsökning

note: (itstool) path: item/p
en: Open the <gui>Activities</gui> overview by clicking <gui>Activities</gui> at the top left of the screen, or by pressing the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key. Start typing to search.
sv: Öppna översiktsvyn <gui>Aktiviteter</gui> genom att klicka på <gui>Aktiviteter</gui> högst upp till vänster på skärmen, eller genom att trycka ned knappen <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key>. Börja skriva för att söka.

note: (itstool) path: item/p
en: Results matching what you have typed will appear as you type. The first result is always highlighted and shown at the top.
sv: Resultat som matchar det du har skrivit kommer att visas medan du skriver. Det första resultatet är alltid markerat och visas i längst upp.

note: (itstool) path: item/p
en: Press <key>Enter</key> to switch to the first highlighted result.
sv: Tryck på <key>Retur</key> för att växla till det första, markerade resultatet.

note: (itstool) path: item/p
en: Items that may appear in the search results include:
sv: Alternativ som kan komma att visas bland sökresultaten inkluderar:

note: (itstool) path: item/p
en: matching applications, shown at the top of the search results,
sv: program som matchar, visas överst bland sökresultaten,

note: (itstool) path: item/p
en: matching settings,
sv: matchande inställningar,

note: (itstool) path: item/p
en: matching contacts,
sv: matchande kontakter,

note: (itstool) path: item/p
en: matching documents,
sv: matchande dokument,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calendar,
sv: matchande kalender,

note: (itstool) path: item/p
en: matching calculator,
sv: matchande kalkylator,

note: (itstool) path: item/p
en: matching software,
sv: matchande programvara,

note: (itstool) path: item/p
en: matching files,
sv: matchande filer,

note: (itstool) path: item/p
en: matching terminal,
sv: matchande terminal,

note: (itstool) path: item/p
en: matching passwords and keys.
sv: matchande lösenord och nycklar.

note: (itstool) path: item/p
en: In the search results, click the item to switch to it.
sv: Bland sökresultaten, klicka på alternativet för att växla till det.

note: (itstool) path: item/p
en: Alternatively, highlight an item using the arrow keys and press <key>Enter</key>.
sv: Alternativt, markera ett alternativ genom att använda piltangenterna och tryck på <key>Retur</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Search from inside applications
sv: Sök inifrån program

note: (itstool) path: section/p
en: The system search aggregates results from various applications. On the left-hand side of the search results, you can see icons of applications that provided the search results. Click one of the icons to restart the search from inside the application associated with that icon. Because only the best matches are shown in the <gui>Activities Overview</gui>, searching from inside the application may give you better search results.
sv: Systemsökningen samlar ihop resultat från olika program. Till vänster om sökresultaten kan du se ikoner för de program som tillhandahållit sökresultaten. Klicka på en av ikonerna för att starta om sökningen inifrån programmet som associerats med den ikonen. Eftersom endast de bästa matchningarna visas i <gui>Aktivitetsöversikt</gui>, så kan sökning inifrån programmet komma att ge dig bättre sökresultat.

note: (itstool) path: section/title
en: Customize search results
sv: Anpassa sökresultat

note: (itstool) path: note/p
en: Your computer lets you customize what you want to display in the search results in the <gui>Activities Overview</gui>. For example, you can choose whether you want to show results for websites, photos, or music.
sv: Din dator låter dig anpassa vad du vill ska visas bland sökresultaten i <gui>Aktivitetsöversikt</gui>. Till exempel så kan du välja om du vill visa resultat för webbplatser, foto eller musik.

note: (itstool) path: steps/title
en: To customize what is displayed in the search results:
sv: För att anpassa vad som ska visas bland sökresultaten:

note: (itstool) path: item/p
en: Click <gui>Search</gui> in the left panel.
sv: Klicka på <gui>Sök</gui> i den vänstra panelen.

note: (itstool) path: item/p
en: In the list of search locations, click the switch next to the search location you want to enable or disable.
sv: I listan över sökplatser, klicka på brytaren intill sökplatsen som du vill aktivera eller inaktivera.

[ctx: link:trail]
note: (itstool) path: info/title
en: Use windows and workspaces
sv: Använd fönster och arbetsytor

[ctx: link:seealso]
note: (itstool) path: info/title
en: A tutorial on using windows and workspaces
sv: En handledning i att använda fönster och arbetsytor

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows
sv: Maximera och avmaximera fönster

note: (itstool) path: item/p
en: To maximize a window so that it takes up all of the space on your desktop, grab the window’s titlebar and drag it to the top of the screen.
sv: För att maximera ett fönster så att det tar upp allt utrymme på ditt skrivbord, fånga fönstrets namnlist och dra det till toppen av skärmen.

note: (itstool) path: item/p
en: When the screen is highlighted, release the window to maximize it.
sv: När skärmen är markerad, släpp fönstret för att maximera det.

note: (itstool) path: item/p
en: To restore a window to its unmaximized size, grab the window’s titlebar and drag it away from the edges of the screen.
sv: För att återställa ett fönster till dess avmaximerade storlek, fånga fönstrets namnlist och dra det bort från skärmens kanter.

note: (itstool) path: section/title
en: Maximize and unmaximize windows using the keyboard
sv: Maximera och avmaximera fönster från tangentbordet

note: (itstool) path: item/p
en: To unmaximize a window using the keyboard, hold down the <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> key and press <key>↓</key>.
sv: För att avmaximera ett fönster genom att använda tangentbordet, håll ner <key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key> och tryck på <key>↓</key>.

note: (itstool) path: section/title
en: Tile windows using the keyboard
sv: Lägg fönster sida-vid-sida från tangentbordet

note: (itstool) path: section/title
en: Switch workspaces using the keyboard
sv: Växla arbetsytor från tangentbordet

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is below the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.
sv: För att flytta till en arbetsyta som är nedanför den aktuella arbetsytan, tryck på <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Down</key></keyseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: To move to a workspace which is above the current workspace, press <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.
sv: För att flytta till en arbetsyta som är ovanför den aktuella arbetsytan, tryck på <keyseq><key href="help:gnome-help/keyboard-key-super">Super</key><key>Page Up</key></keyseq>.

note: (itstool) path: text/tspan
en: Applications
sv: Program
