gnome-initial-setup master - en to da translation catalogue (124 entries)

en: Initial Setup
da: Førstegangsopsætning

en: _Next
da: _Næste

en: _Accept
da: _Acceptér

en: _Skip
da: _Spring over

en: _Previous
da: _Forrige

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Force existing user mode
da: Tving eksisterende bruger-tilstand

en: — GNOME initial setup
da: — Førstegangsopsætning af GNOME

en: Failed to cache account
da: Kunne ikke gemme konto i cache

en: Failed to register account
da: Kunne ikke registrere konto

en: No supported way to authenticate with this domain
da: Ingen understøttet måde at godkende med dette domæne

en: Failed to join domain
da: Kunne ikke tilslutte domæne

en: Failed to log into domain
da: Kunne ikke logge ind i domæne

en: Enterprise Login
da: Enterprise-login

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
da: Enterprise-login tillader at en eksisterende, centralt håndteret brugerkonto bruges på denne enhed. Du kan også bruge denne konto til at tilgå firmaressourcer på nettet.

en: _Domain
da: _Domæne

en: _Username
da: _Brugernavn

en: _Password
da: _Adgangskode

en: Enterprise domain or realm name
da: Enterprise-domæne eller realm-navn

en: Domain Administrator Login
da: Login for domæneadministrator

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be enrolled in a domain. Please have your network administrator type the domain password here, and choose a unique computer name for your computer.
da: For at kunne bruge enterprise-logins skal computeren tilknyttes et domæne. Bed venligst netværksadministratoren om at skrive domæneadgangskoden her og vælg et unikt navn til din computer.

en: Administrator _Name
da: Administrator_navn

en: Administrator Password
da: Adgangskode for administrator

en: C_ontinue
da: F_ortsæt

en: We need a few details to complete setup.
da: Vi har brug for et par detaljer for at færdiggøre opsætningen.

en: Failed to create user '%s':
da: Kunne ikke oprette brugeren “%s”:

en: Change Avatar
da: Ændr profilbillede

en: Remove Avatar
da: Fjern profilbillede

en: About You
da: Om dig

en: Please provide a name and username. You can choose a picture too.
da: Angiv venligst et navn og et brugernavn. Du kan også vælge et billede.

en: _Full Name
da: _Fulde navn

en: Set up _parental controls for this user
da: Indstil _forældrekontrol for denne bruger

en: For use by a parent or supervisor, who must set up their own password.
da: Til brug for en forælder eller værge som skal angive egen adgangskode.

en: _Enterprise Login
da: _Enterprise-login

en: Go online to set up Enterprise Login.
da: Gå online for at sætte enterprise-login op.

en: Cannot automatically join this type of domain
da: Kan ikke forbinde til denne type af domæne automatisk

en: No such domain or realm found
da: Intet sådant domæne eller realm fundet

en: Cannot log in as %s at the %s domain
da: Kan ikke logge ind som %s på domænet %s

en: Invalid password, please try again
da: Ugyldig adgangskode. Prøv venligst igen

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
da: Kunne ikke forbinde til %s-domænet: %s

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
da: Beklager, men brugernavnet er ikke tilgængeligt. Prøv venligst et andet.

en: The username is too long.
da: Brugernavnet er for langt.

en: The username must start with a lower case letter from a-z.
da: Brugernavnet skal starte med et lille bogstav fra a–z.

en: That username isn’t available. Please try another.
da: Brugernavnet er ikke tilgængeligt. Prøv venligst et andet.

en: The username should only consist of lower case letters from a-z, digits, and the following characters: - _
da: Brugernavnet må kun bestå af små bogstaver fra a–z, tal samt tegnene “-” og “_”

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
da: Dette vil blive brugt til at navngive din hjemmemappe, og kan ikke ændres.

en: Preview
da: Forhåndsvisning

en: More…
da: Flere …

note: Translators: a search for input methods or keyboard layouts * did not yield any results
en: No inputs found
da: Ingen input fundet

en: Typing
da: Indtastning

en: Select your keyboard layout or an input method.
da: Vælg dit tastaturlayout eller en indtastningsmetode.

en: Search keyboards and input methods
da: Søg efter tastaturer og indtastningsmetoder

en: No languages found
da: Ingen sprog fundet

en: Welcome
da: Velkommen

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it.
en: Welcome!
da: Velkommen!

[ctx: Wireless access point]
en: Other…
da: Andre …

en: Wireless networking is disabled
da: Trådløst netværk er deaktiveret

en: Checking for available wireless networks
da: Kontrollerér for tilgængelige trådløse netværk

en: Network
da: Netværk

en: Connecting to the internet helps you get new apps, information, and other upgrades. It also helps set the time and your location automatically.
da: Med forbindelse til internettet kan du få nye programmer, information og andre opgraderinger. Det kan også automatisk indstille tiden og din placering.

en: No wireless available
da: Ingen trådløs tilgængelig

en: Turn On
da: Aktivér

note: Translators: The placeholder is the user’s full name.
en: Parental Controls for %s
da: Forældrekontrol for %s

en: Set restrictions on what this user can run or install.
da: Angiv begrænsninger for, hvad denne bruger kan køre eller installere.

en: Parental Controls
da: Forældrekontrol

note: Don’t break UI compatibility if parental controls are disabled.
en: Set a Password
da: Angiv en adgangskode

en: Be careful not to lose your password.
da: Vær forsigtig at du ikke mister din adgangskode.

note: Translators: The placeholder is for the user’s full name.
en: Set a Password for %s
da: Angiv en adgangskode for %s

en: Set a Parent Password
da: Angiv en forældreadgangskode

note: Translators: The placeholder is the full name of the child user on the system.
en: This password will control access to the parental controls for %s.
da: Denne adgangskode vil kontrollere adgangen til forældrekontrol for %s.

en: The passwords do not match.
da: Adgangskoderne er ikke ens.

en: Password
da: Adgangskode

en: _Confirm Password
da: _Bekræft adgangskode

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
da: Den nye adgangskode skal være forskellig fra den gamle.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing some letters and numbers.
da: Adgangskoden er meget tæt på din forrige. Prøv at ændre nogle bogstaver og tal.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing the password a bit more.
da: Adgangskoden er meget tæt på din forrige. Prøv at ændre adgangskoden en smule mere.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. A password without your user name would be stronger.
da: Adgangskoden er svag. En adgangskode uden dit brugernavn i ville være stærkere.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid using your name in the password.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at undgå at bruge dit navn i adgangskoden.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid some of the words included in the password.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at undgå nogle af de ord, som er inkluderet i adgangskoden.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid common words.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at undgå almindelige ord.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid reordering existing words.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at undgå at flytte rundt på eksisterede ord.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more numbers.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at tilføje flere tal.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more uppercase letters.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at bruge flere store bogstaver.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more lowercase letters.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at bruge flere små bogstaver.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more special characters, like punctuation.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at bruge flere specialtegn, såsom specialtegn.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at bruge en blanding af bogstaver, tal og specialtegn.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same character.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at undgå gentagelser af det samme tegn.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at undgå gentagelser af den samme type tegn. Du bør blande bogstaver, tal og specialtegn.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at undgå sekvenser som 1234 og abcd.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to add more letters, numbers and punctuation.
da: Adgangskoden er svag. Prøv at tilføje flere bogstaver, tal og specialtegn.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
da: Bland store og små bogstaver, og prøv at bruge et tal eller to.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
da: Adgangskoden vil blive stærkere, hvis du tilføjer flere bogstaver, tal og andre tegn.

en: Privacy Policy
da: Privatlivspolitik

note: Translators: the first parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %1$s (<a href='%2$s'>privacy policy</a>).
da: Sender tekniske rapporter, som ikke indeholder personlige oplysninger. Data indsamles af %1$s (<a href='%2$s'>privatlivspolitik</a>).

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %s.
da: Sender tekniske rapporter, som ikke indeholder personlige oplysninger. Data indsamles af %s.

en: Allows apps to determine your geographical location. Uses the Mozilla Location Service (<a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>privacy policy</a>).
da: Tillader programmer at bestemme dit geografiske sted. Bruger Mozilla Location Service (<a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>privatlivspolitik</a>).

en: Allows apps to determine your geographical location. Uses the Mozilla Location Service.
da: Tillader programmer at bestemme dit geografiske sted. Bruger Mozilla Location Service.

en: Privacy
da: Privatliv

en: Location Services
da: Positionstjenester

en: Automatic Problem Reporting
da: Automatisk problemrapportering

en: Privacy controls can be changed at any time from the Settings app.
da: Styring af privatliv kan altid ændres i programmet Indstillinger.

en: Third-Party Repositories
da: Tredjepartsarkiver

en: Third-party repositories provide access to additional software from selected external sources, including popular apps and drivers that are important for some devices. Some proprietary software is included.
da: Tredjepartsarkiver giver adgang til flere programmer fra udvalgte eksterne kilder. De indeholder populære programmer og drivere, som er vigtige for visse enheder. Nogle proprietære programmer er med.

en: _Disable Third-Party Repositories
da: Slå tredjepartsarkiver _fra

en: _Enable Third-Party Repositories
da: Slå tredjepartsarkiver _til

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: _Start Using %s
da: _Kom i gang med %s

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: %s is ready to be used.
da: %s er klar til at køre.

en: Setup Complete
da: Opsætningen er færdig

en: All done!
da: Færdig!

en: Search cities
da: Søg efter byer

en: Time Zone
da: Tidszone

en: The time zone will be set automatically if your location can be found. You can also search for a city to set it yourself.
da: Tidszonen indstilles automatisk hvis din placering kan findes. Du kan også søge efter en by, for selv at indstille den.

en: Please search for a nearby city
da: Søg venligst efter en nærliggende by

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it. The space * before the exclamation mark in this string is a typographical thin * space (U200a) to improve t
en: Welcome to %s !
da: Velkommen til %s!

en: Setup
da: Opsætning

en: Setup will guide you through making an account and enabling some features. We’ll have you up and running in no time.
da: Opsætning vil guide dig gennem oprettelse af en konto og aktivering af nogle funktioner. Du er oppe at køre på ingen tid.

en: _Start Setup
da: _Start Opsætning

en: Force live user mode
da: Tving live-brugertilstand

en: Force OEM mode
da: Tving OEM-tilstand

en: Try or Install?
da: Prøv eller installér?

en: You can try a temporary version of ${NAME} without making changes to the computer. If you decide to install later, just launch the installer from the Activities view.
    
            Alternatively, choose install to launch the installer.
da: Du kan prøve en midlertidig udgave af ${NAME} uden at foretage ændringer på computeren. Hvis du beslutter at installere senere, kan du blot starte installationsprogrammet fra Aktiviteter.
    
            Vælg ellers installér for at starte installationsprogrammet.

en: Install to Disk…
da: Installér på disken …

en: Try ${NAME}
da: Prøv ${NAME}

en: Install ${PRETTY_NAME}
da: Installér ${PRETTY_NAME}
