gnome-initial-setup master - en to hu translation catalogue (127 entries)

en: Initial Setup
hu: Kiinduló beállítások

en: _Next
hu: _Következő

en: _Accept
hu: Elfog_adás

en: _Skip
hu: _Kihagyás

en: _Previous
hu: _Előző

en: _Cancel
hu: Mé_gse

en: Force existing user mode
hu: Létező felhasználói mód kényszerítése

en: — GNOME initial setup
hu: – GNOME kiinduló beállítások

en: Failed to cache account
hu: Nem sikerült a fiók gyorsítótárazása

en: Failed to register account
hu: Nem sikerült a fiók regisztrálása

en: No supported way to authenticate with this domain
hu: Nincs támogatott módszer a tartományban való hitelesítésre

en: Failed to join domain
hu: Nem sikerült a tartományhoz csatlakozni

en: Failed to log into domain
hu: Nem sikerült bejelentkezni a tartományba

en: Enterprise Login
hu: Vállalati bejelentkezés

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
hu: A vállalati bejelentkezés lehetővé teszi egy meglévő, központilag kezelt felhasználói fiók használatát ezen az eszközön. Ezt a fiókot arra is használhatja, hogy vállalati erőforrásokat érjen el az interneten.

en: _Domain
hu: _Tartomány

en: _Username
hu: _Felhasználónév

en: _Password
hu: _Jelszó

en: Enterprise domain or realm name
hu: Vállalati tartomány- vagy zónanév

en: Domain Administrator Login
hu: Tartományadminisztrátori bejelentkezés

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be enrolled in a domain. Please have your network administrator type the domain password here, and choose a unique computer name for your computer.
hu: A vállalati bejelentkezések használatához a számítógépet be kell jegyezni egy tartományba. Kérje meg a hálózati rendszergazdát, hogy írja be itt a tartományának jelszavát, és válasszon egyedi nevet a számítógépnek.

en: _Computer
hu: S_zámítógép

en: Administrator _Name
hu: Rendszergazda _neve

en: Administrator Password
hu: Rendszergazdai jelszó

en: C_ontinue
hu: _Folytatás

en: We need a few details to complete setup.
hu: Szükségünk van néhány részletre a beállítás befejezéséhez.

en: Administrator
hu: Rendszergazda

en: Failed to create user '%s':
hu: Nem sikerült a(z) „%s” felhasználó létrehozása:

en: Change Avatar
hu: Profilkép megváltoztatása

en: Remove Avatar
hu: Profilkép eltávolítása

en: About You
hu: Az Ön névjegye

en: Please provide a name and username. You can choose a picture too.
hu: Adjon meg egy nevet és felhasználónevet. Egy képet is választhat.

en: _Full Name
hu: _Teljes név

en: Set up _parental controls for this user
hu: Szülői _felügyeleti eszközök beállítása ehhez a felhasználóhoz

en: For use by a parent or supervisor, who must set up their own password.
hu: Szülőknek vagy csoportvezetőknek, akiknek saját jelszóval kell rendelkezniük.

en: _Enterprise Login
hu: _Vállalati bejelentkezés

en: Go online to set up Enterprise Login.
hu: A vállalati bejelentkezés beállításához csatlakozzon a hálózathoz.

en: Cannot automatically join this type of domain
hu: Ilyen típusú tartományhoz nem lehet automatikusan csatlakozni

en: No such domain or realm found
hu: Nem található ilyen tartomány vagy zóna

en: Cannot log in as %s at the %s domain
hu: Nem lehet bejelentkezni %s néven a(z) %s tartományba

en: Invalid password, please try again
hu: Érvénytelen jelszó, próbálja újra

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
hu: Nem lehet csatlakozni a(z) %s tartományhoz: %s

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
hu: Elnézést, ez a felhasználónév nem érhető el. Próbáljon egy másikat.

en: The username is too long.
hu: A felhasználónév túl hosszú.

en: The username must start with a lower case letter from a-z.
hu: A felhasználónévnek a-z közötti kisbetűvel kell kezdődnie.

en: That username isn’t available. Please try another.
hu: Ez a felhasználónév nem érhető el. Próbáljon egy másikat.

en: The username should only consist of lower case letters from a-z, digits, and the following characters: - _
hu: A felhasználónév csak a-z közötti kisbetűket, számjegyeket, és a következő karaktereket tartalmazhatja: - _

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
hu: Ez a saját mappájának elnevezésére lesz használva és nem lehet megváltoztatni.

en: Preview
hu: Előnézet

en: More…
hu: Több…

note: Translators: a search for input methods or keyboard layouts * did not yield any results
en: No inputs found
hu: Bemeneti források nem találhatók

en: Typing
hu: Gépelés

en: Select your keyboard layout or an input method.
hu: Válassza ki a billentyűzetkiosztását vagy egy beviteli módot.

en: Search keyboards and input methods
hu: Billentyűzetek és beviteli módok keresése

en: No languages found
hu: Nyelvek nem találhatók

en: Welcome
hu: Üdvözlet

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it.
en: Welcome!
hu: Üdvözöljük!

[ctx: Wireless access point]
en: Other…
hu: Egyéb…

en: Wireless networking is disabled
hu: Vezeték nélküli hálózatok letiltva

en: Checking for available wireless networks
hu: Elérhető vezeték nélküli hálózatok keresése

en: Network
hu: Hálózat

en: Connecting to the internet helps you get new apps, information, and other upgrades. It also helps set the time and your location automatically.
hu: Az internethez csatlakozás segít új alkalmazásokat, információkat és más frissítéseket beszerezni. Valamint segít az idő és a helyzetének automatikus beállításában is.

en: No wireless available
hu: Vezeték nélküli nem érhető el

en: Turn On
hu: Bekapcsolás

note: Translators: The placeholder is the user’s full name.
en: Parental Controls for %s
hu: %s szülői felügyeleti eszközei

en: Set restrictions on what this user can run or install.
hu: Állítson be korlátozásokat, hogy ez a felhasználó mit futtathat vagy telepíthet.

en: Parental Controls
hu: Szülői felügyeleti eszközök

note: Don’t break UI compatibility if parental controls are disabled.
en: Set a Password
hu: Jelszó beállítása

en: Be careful not to lose your password.
hu: Legyen óvatos, ne veszítse el a jelszavát.

note: Translators: The placeholder is for the user’s full name.
en: Set a Password for %s
hu: Jelszó beállítása %s számára

en: Set a Parent Password
hu: Szülői jelszó beállítása

note: Translators: The placeholder is the full name of the child user on the system.
en: This password will control access to the parental controls for %s.
hu: Ez a jelszó fogja vezérelni %s hozzáférését a szülői felügyeleti eszközökhöz.

en: The passwords do not match.
hu: A jelszavak nem egyeznek.

en: Password
hu: Jelszó

en: _Confirm Password
hu: Jelszó _megerősítése

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
hu: Az új jelszónak különböznie kell a régitől.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing some letters and numbers.
hu: Ez a jelszó nagyon hasonló a legutóbbihoz. Próbáljon meg kicserélni néhány betűt vagy számot.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing the password a bit more.
hu: Ez a jelszó nagyon hasonló a legutóbbihoz. Próbálja meg kicsit jobban megváltoztatni a jelszót.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. A password without your user name would be stronger.
hu: Ez egy gyenge jelszó. A jelszó a felhasználóneve nélkül erősebb lenne.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid using your name in the password.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbálja elkerülni a saját nevének használatát a jelszavában.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid some of the words included in the password.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbáljon elkerülni néhány szót, amely a jelszóban szerepel.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid common words.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbálja elkerülni a gyakori szavakat.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid reordering existing words.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbálja elkerülni a meglévő szavak átrendezését.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more numbers.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbáljon több számot használni.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more uppercase letters.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbáljon több nagybetűt használni.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more lowercase letters.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbáljon több kisbetűt használni.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more special characters, like punctuation.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbáljon több különleges karaktert használni, például írásjeleket.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbáljon betűket, számokat és írásjeleket vegyesen használni.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same character.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbálja elkerülni az azonos karakterek ismétlését.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbálja elkerülni az azonos típusú karakterek ismétlődését: használjon felváltva betűket, számokat és írásjeleket.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
hu: Ez egy gyenge jelszó.. Próbálja elkerülni az olyan sorozatokat, mint az 1234 vagy az abcd.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to add more letters, numbers and punctuation.
hu: Ez egy gyenge jelszó. Próbáljon betűket, számokat és írásjeleket vegyesen használni.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
hu: Használjon vegyesen kis- és nagybetűket, illetve egy-két számot.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
hu: További betűk, számok és írásjelek hozzáadása még erősebbé teheti a jelszót.

en: Privacy Policy
hu: Adatvédelmi irányelv

note: Translators: the first parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %1$s (<a href='%2$s'>privacy policy</a>).
hu: Műszaki jelentéseket küld, amelyek nem tartalmaznak személyes információkat. Az adatokat a(z) %1$s gyűjti (<a href='%2$s'>adatvédelmi irányelv</a>).

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %s.
hu: Műszaki jelentéseket küld, amelyek nem tartalmaznak személyes információkat. Az adatokat a(z) %s gyűjti.

en: Allows apps to determine your geographical location. Uses the Mozilla Location Service (<a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>privacy policy</a>).
hu: Lehetővé teszi az alkalmazások számára a földrajzi helyzetének meghatározását. A Mozilla helymeghatározó szolgáltatását használja (<a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>adatvédelmi irányelv</a>).

en: Allows apps to determine your geographical location. Uses the Mozilla Location Service.
hu: Lehetővé teszi az alkalmazások számára a földrajzi helyzetének meghatározását. A Mozilla helymeghatározó szolgáltatását használja.

en: Privacy
hu: Adatvédelem

en: Location Services
hu: Helymeghatározó szolgáltatások

en: Automatic Problem Reporting
hu: Automatikus hibajelentés

en: Privacy controls can be changed at any time from the Settings app.
hu: Az adatvédelem jellemzői bármikor megváltoztathatók a Beállítások alkalmazásban.

en: Third-Party Repositories
hu: Harmadik féltől származó tárolók

en: Third-party repositories provide access to additional software from selected external sources, including popular apps and drivers that are important for some devices. Some proprietary software is included.
hu: A harmadik féltől származó tárolók további szoftvereket biztosítanak a kiválasztott külső forrásokból. Szerepelnek köztük népszerű alkalmazások, valamint firmware-ek, amelyek egyes eszközök esetén fontosak. Tulajdonosi (zárt) szoftvereket is tartalmazhatnak.

en: _Disable Third-Party Repositories
hu: Harmadik féltől származó tárolók _letiltása

en: _Enable Third-Party Repositories
hu: Harmadik féltől származó tárolók _engedélyezése

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: _Start Using %s
hu: A(z) %s használatba _vétele

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: %s is ready to be used.
hu: A(z) %s használatra kész.

en: Setup Complete
hu: A beállítás befejeződött

en: All done!
hu: Minden készen van!

en: Search cities
hu: Városok keresése

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
hu: %H:%M

en: Time Zone
hu: Időzóna

en: The time zone will be set automatically if your location can be found. You can also search for a city to set it yourself.
hu: Az időzóna automatikusan beállításra kerül, ha a tartózkodási helye megtalálható. Kereshet is a beállítandó városra.

en: Please search for a nearby city
hu: Keressen egy közeli várost

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it. The space * before the exclamation mark in this string is a typographical thin * space (U200a) to improve t
en: Welcome to %s !
hu: Üdvözli a(z) %s !

en: Setup
hu: Beállítás

en: Setup will guide you through making an account and enabling some features. We’ll have you up and running in no time.
hu: A beállítás végigvezeti egy fiók létrehozásán és engedélyez egyes funkciókat. Segítünk, hogy pillanatok alatt elkészüljön.

en: _Start Setup
hu: Beállítás _indítása

en: Force live user mode
hu: Élő felhasználói mód kényszerítése

en: Force OEM mode
hu: OEM mód kényszerítése

en: Try or Install?
hu: Kipróbálás vagy telepítés?

en: You can try a temporary version of ${NAME} without making changes to the computer. If you decide to install later, just launch the installer from the Activities view.
    
            Alternatively, choose install to launch the installer.
hu: Kipróbálhatja a(z) ${NAME} ideiglenes verzióját anélkül, hogy változtatásokat végezne a számítógépen. Ha később úgy dönt, hogy telepítené, csak indítsa el a telepítőt a Tevékenységek nézetből.
    
            Ellenkező esetben válassza a telepítő indítását.

en: Install to Disk…
hu: Telepítés lemezre…

en: Try ${NAME}
hu: A(z) ${NAME} kipróbálása

en: Install ${PRETTY_NAME}
hu: A(z) ${PRETTY_NAME} telepítése
