gnome-initial-setup master - en to id translation catalogue (124 entries)

en: Initial Setup
id: Penyiapan Awal

en: _Next
id: Sela_njutnya

en: _Accept
id: Terim_a

en: _Skip
id: Lewa_ti

en: _Previous
id: Se_belumnya

en: _Cancel
id: _Batal

en: Force existing user mode
id: Paksakan mode pengguna yang ada

en: — GNOME initial setup
id: — GNOME penyiapan awal

en: Failed to cache account
id: Gagal menyimpan akun dalam singgahan

en: Failed to register account
id: Gagal mendaftar akun

en: No supported way to authenticate with this domain
id: Tak ada cara yang didukung untuk mengautentikasi dengan domain ini

en: Failed to join domain
id: Gagal bergabung domain

en: Failed to log into domain
id: Gagal log masuk ke domain

en: Enterprise Login
id: Log Masuk Enterprise

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
id: Log masuk enterprise memungkinkan akun pengguna yang telah ada dan dikelola secara terpusat dipakai pada perangkat ini. Anda juga dapat menggunakan akun ini untuk mengakses sumber daya perusahaan di internet.

en: _Username
id: Nama Pengg_una

en: _Password
id: Kata _Sandi

en: Enterprise domain or realm name
id: Nama realm atau domain enterprise

en: Domain Administrator Login
id: Log Masuk Administrator Domain

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be enrolled in a domain. Please have your network administrator type the domain password here, and choose a unique computer name for your computer.
id: Untuk memakai log masuk enterprise, komputer ini perlu didaftarkan ke dalam domain. Mintalah administrator jaringan Anda mengetikkan kata sandi domainnya di sini, dan pilih suatu nama komputer yang unik bagi komputer Anda.

en: _Computer
id: _Komputer

en: Administrator _Name
id: _Nama Administrator

en: Administrator Password
id: Kata Sandi Administrator

en: C_ontinue
id: L_anjutkan

en: We need a few details to complete setup.
id: Kami perlu beberapa rincian untuk melengkapi penyiapan.

en: Failed to create user '%s':
id: Gagal membuat pengguna '%s':

en: Change Avatar
id: Ubah Avatar

en: Remove Avatar
id: Hapus Avatar

en: About You
id: Tentang Anda

en: Please provide a name and username. You can choose a picture too.
id: Harap isi nama dan nama pengguna. Anda juga dapat memilih gambar.

en: _Full Name
id: Nama _Lengkap

en: Set up _parental controls for this user
id: Siapkan _pengawasan orang tua untuk pengguna ini

en: For use by a parent or supervisor, who must set up their own password.
id: Untuk digunakan oleh orang tua atau penyelia, yang harus mengatur kata sandi mereka sendiri.

en: _Enterprise Login
id: Log Masuk _Enterprise

en: Go online to set up Enterprise Login.
id: Pergi daring untuk mengatur Log Masuk Enterprise.

en: Cannot automatically join this type of domain
id: Tak bisa otomatis bergabung dengan domain tipe ini

en: No such domain or realm found
id: Domain atau realm tak ditemukan

en: Cannot log in as %s at the %s domain
id: Tak bisa log masuk sebagai %s pada domain %s

en: Invalid password, please try again
id: Kata sandi tak valid, harap coba lagi

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
id: Tak bisa menyambung ke domain %s: %s

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
id: Maaf, nama pengguna itu tidak tersedia. Silakan coba yang lain.

en: The username is too long.
id: Nama pengguna terlalu panjang.

en: The username must start with a lower case letter from a-z.
id: Nama pengguna harus dimulai dengan huruf kecil dari a-z.

en: That username isn’t available. Please try another.
id: Nama pengguna itu tidak tersedia. Silakan coba yang lain.

en: The username should only consist of lower case letters from a-z, digits, and the following characters: - _
id: Nama pengguna hanya boleh terdiri dari huruf kecil dari a-z, digit, dan karakter berikut: - _

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
id: Ini akan dipakai untuk menamai folder rumah Anda dan tak dapat diubah.

en: Preview
id: Pratinjau

en: More…
id: Lebih banyak…

note: Translators: a search for input methods or keyboard layouts * did not yield any results
en: No inputs found
id: Tak ditemukan masukan

en: Typing
id: Mengetik

en: Select your keyboard layout or an input method.
id: Pilih tata letak papan tik Anda atau metoda masukan.

en: Search keyboards and input methods
id: Cari metode masukan dan tata letak papan tik

en: No languages found
id: Tak ada bahasa yang ditemukan

en: Welcome
id: Selamat Datang

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it.
en: Welcome!
id: Selamat Datang!

[ctx: Wireless access point]
en: Other…
id: Lainnya…

en: Wireless networking is disabled
id: Jaringan nirkabel dinonaktifkan

en: Checking for available wireless networks
id: Memeriksa ketersediaan jaringan nirkabel

en: Network
id: Jaringan

en: Connecting to the internet helps you get new apps, information, and other upgrades. It also helps set the time and your location automatically.
id: Menghubungkan ke internet membantu Anda mendapatkan aplikasi baru, informasi, dan peningkatan lainnya. Hal ini juga membantu mengatur waktu dan lokasi Anda secara otomatis.

en: No wireless available
id: Tak ada jaringan nirkabel yang tersedia

en: Turn On
id: Nyalakan

note: Translators: The placeholder is the user’s full name.
en: Parental Controls for %s
id: Pengawasan Orang Tua untuk %s

en: Set restrictions on what this user can run or install.
id: Tetapkan batasan pada apa yang dapat dijalankan atau dipasang oleh pengguna ini.

en: Parental Controls
id: Pengawasan Orang Tua

note: Don’t break UI compatibility if parental controls are disabled.
en: Set a Password
id: Atur Kata Sandi

en: Be careful not to lose your password.
id: Berhati-hatilah jangan sampai kehilangan kata sandi Anda.

note: Translators: The placeholder is for the user’s full name.
en: Set a Password for %s
id: Atur Kata Sandi untuk %s

en: Set a Parent Password
id: Atur Kata Sandi Orang Tua

note: Translators: The placeholder is the full name of the child user on the system.
en: This password will control access to the parental controls for %s.
id: Kata sandi ini akan mengontrol akses ke pengawasan orang tua untuk %s.

en: The passwords do not match.
id: Kata sandi tak cocok.

en: Password
id: Kata Sandi

en: _Confirm Password
id: _Konfirmasi Kata Sandi

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
id: Kata sandi baru mesti berbeda dengan yang lama.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing some letters and numbers.
id: Kata sandi ini sangat mirip dengan yang terakhir. Cobalah mengubah beberapa huruf dan angka.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing the password a bit more.
id: Kata sandi ini sangat mirip dengan yang terakhir. Cobalah mengubah kata sandi sedikit lagi.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. A password without your user name would be stronger.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Kata sandi tanpa nama pengguna Anda akan lebih kuat.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid using your name in the password.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah untuk menghindari menggunakan nama Anda pada kata sandi.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid some of the words included in the password.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah menghindari beberapa kata yang disertakan dalam sandi.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid common words.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah menghindari kata-kata umum.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid reordering existing words.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah menghindari menata ulang kata yang ada.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more numbers.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah memakai lebih banyak angka.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more uppercase letters.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah memakai lebih banyak huruf besar.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more lowercase letters.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah memakai lebih banyak huruf kecil.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more special characters, like punctuation.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah memakai lebih banyak karakter khusus, seperti tanda seru.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah memakai campuran huruf, angka, dan tanda baca.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same character.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah menghindari pengulangan karakter yang sama.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah menghindari pengulangan tipe karakter yang sama: Anda perlu mencampur huruf, angka, dan tanda baca.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Cobalah menghindari urutan seperti 1234 atau abcd.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to add more letters, numbers and punctuation.
id: Ini adalah kata sandi yang lemah. Kata sandi harus lebih panjang. Cobalah memakai campuran huruf, angka, dan tanda baca.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
id: Campurkan huruf besar dan kecil dan pakailah satu atau dua angka.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
id: Menambah lebih banyak huruf, angka, dan tanda baca akan membuatnya lebih kuat.

en: Privacy Policy
id: Kebijakan Privasi

note: Translators: the first parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %1$s (<a href='%2$s'>privacy policy</a>).
id: Mengirimkan laporan teknis yang tidak mengandung informasi pribadi. Data dikumpulkan oleh %1$s (<a href='%2$s'>kebijakan privasi</a>).

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %s.
id: Mengirimkan laporan teknis yang tidak mengandung informasi pribadi. Data dikumpulkan oleh %s.

en: Allows apps to determine your geographical location. Uses the Mozilla Location Service (<a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>privacy policy</a>).
id: Mengizinkan aplikasi menentukan lokasi geografis Anda. Menggunakan Layanan Lokasi Mozilla (<a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>kebijakan privasi</a>).

en: Allows apps to determine your geographical location. Uses the Mozilla Location Service.
id: Mengizinkan aplikasi menentukan lokasi geografis Anda. Menggunakan Layanan Lokasi Mozilla.

en: Privacy
id: Privasi

en: Location Services
id: Layanan Lokasi

en: Automatic Problem Reporting
id: Pelaporan Masalah Otomatis

en: Privacy controls can be changed at any time from the Settings app.
id: Kendali privasi dapat diubah setiap saat dari aplikasi Pengaturan.

en: Third-Party Repositories
id: Repositori Pihak Ketiga

en: Third-party repositories provide access to additional software from selected external sources, including popular apps and drivers that are important for some devices. Some proprietary software is included.
id: Repositori pihak ketiga menyediakan akses ke perangkat lunak tambahan dari sumber eksternal yang dipilih, termasuk aplikasi dan driver populer yang penting untuk beberapa perangkat. Beberapa perangkat lunak berpemilik disertakan.

en: _Disable Third-Party Repositories
id: Non-Aktifkan _Repositori Pihak Ketiga

en: _Enable Third-Party Repositories
id: Aktifkan R_epositori Pihak Ketiga

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: _Start Using %s
id: _Mulai memakai %s

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: %s is ready to be used.
id: %s siap digunakan.

en: Setup Complete
id: Penyiapan Selesai

en: All done!
id: Semua selesai!

en: Search cities
id: Cari kota

en: Time Zone
id: Zona Waktu

en: The time zone will be set automatically if your location can be found. You can also search for a city to set it yourself.
id: Zona waktu akan ditata secara otomatis bila lokasi Anda dapat ditemukan. Anda juga dapat mencari sebuah kota untuk Anda tata sendiri.

en: Please search for a nearby city
id: Harap cari kota yang berdekatan

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it. The space * before the exclamation mark in this string is a typographical thin * space (U200a) to improve t
en: Welcome to %s !
id: Selamat datang di %s!

en: Setup
id: Penyiapan

en: Setup will guide you through making an account and enabling some features. We’ll have you up and running in no time.
id: Penyiapan akan memandu Anda dalam membuat akun dan mengaktifkan beberapa fitur. Kami akan membuat Anda siap dan bekerja dalam waktu singkat.

en: _Start Setup
id: _Mulai Penyiapan

en: Force live user mode
id: Paksa mode pengguna live

en: Force OEM mode
id: Paksa mode OEM

en: Try or Install?
id: Coba atau Pasang?

en: You can try a temporary version of ${NAME} without making changes to the computer. If you decide to install later, just launch the installer from the Activities view.
    
            Alternatively, choose install to launch the installer.
id: Anda dapat mencoba versi sementara ${NAME} tanpa melakukan perubahan pada komputer. Jika Anda memutuskan untuk memasang nanti, luncurkan saja pemasang dari tampilan Aktivitas.
    
             Alternatifnya, pilih pasang untuk meluncurkan pemasang.

en: Install to Disk…
id: Pasang ke Diska…

en: Try ${NAME}
id: Coba ${NAME}

en: Install ${PRETTY_NAME}
id: Pasang ${PRETTY_NAME}
