gnome-initial-setup master - en to ja translation catalogue (127 entries)

en: Initial Setup
ja: 初期セットアップ

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: _Accept
ja: 適用(_A)

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: _Previous
ja: 前へ(_P)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Force existing user mode
ja: 強制的に既存ユーザーモードを使用する

en: — GNOME initial setup
ja: — GNOME 初期セットアップ

en: Take a Picture…
ja: 写真を撮る…

en: Failed to register account
ja: アカウントの登録に失敗しました

en: No supported way to authenticate with this domain
ja: このドメインで認証を行う方法はサポートされていません

en: Failed to join domain
ja: ドメインの参加に失敗しました

en: Failed to log into domain
ja: ドメインへのログインに失敗しました

en: Enterprise Login
ja: エンタープライズログイン

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
ja: エンタープライズログインを使用すると、すでに集中管理されているユーザーアカウントをこのデバイスで使用することができます。また、このアカウントを使用してインターネット上の会社のリソースにアクセスすることができます。

en: _Domain
ja: ドメイン(_D)

en: _Username
ja: ユーザー名(_U)

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: Enterprise domain or realm name
ja: エンタープライズドメイン名またはレルム名

en: C_ontinue
ja: 続行(_O)

en: Domain Administrator Login
ja: ドメイン管理者のログイン

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be enrolled in a domain. Please have your network administrator type the domain password here, and choose a unique computer name for your computer.
ja: エンタープライズログインを使用するには、このコンピューターをドメインに登録する必要があります。ネットワーク管理者に連絡を取って、ドメインのパスワードをここで入力してもらい、お使いのコンピューター用に一意となるコンピューター名を選択してください。

en: _Computer
ja: コンピューター(_C)

en: Administrator _Name
ja: 管理者名(_N)

en: Administrator Password
ja: 管理者のパスワード

en: Please check the name and username. You can choose a picture too.
ja: 名前とユーザーを確認してください。画像の選択もできます。

en: We need a few details to complete setup.
ja: ユーザーに関する情報を入力してください。

en: Administrator
ja: 管理者

en: Failed to create user '%s':
ja: ユーザー '%s' の作成に失敗しました:

en: Avatar image
ja: アバターの画像

en: About You
ja: ユーザー情報

en: Please provide a name and username. You can choose a picture too.
ja: 名前とユーザー名を入力してください。画像の選択もできます。

en: _Full Name
ja: フルネーム(_F)

en: Set up _parental controls for this user
ja: このユーザーのペアレンタルコントロールを設定する(_P)

en: For use by a parent or supervisor, who must set up their own password.
ja: 親や管理者のパスワードを設定する必要があります。

en: _Enterprise Login
ja: エンタープライズログイン(_E)

en: Go online to set up Enterprise Login.
ja: エンタープライズログインの準備のためにオンライン接続します。

en: Cannot automatically join this type of domain
ja: このタイプのドメインは自動で参加できません

en: No such domain or realm found
ja: そのようなドメインやレルムは見つかりませんでした

en: Cannot log in as %s at the %s domain
ja: %2$s ドメインに %1$s としてログインできません

en: Invalid password, please try again
ja: 無効なパスワードです、やり直してください

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
ja: %s ドメインに接続できませんでした: %s

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
ja: そのユーザー名は利用できません。他の名前を使用してください。

en: The username is too long.
ja: ユーザー名が長すぎます。

en: The username cannot start with a “-”.
ja: ユーザー名の先頭文字に“-”は使えません。

en: That username isn’t available. Please try another.
ja: そのユーザー名は利用できません。他の名前を使用してください。

en: The username should only consist of upper and lower case letters from a-z, digits and the following characters: . - _
ja: ユーザー名は、a-z の大文字小文字、数字、'.', '-', '_' の文字だけで構成してください。

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
ja: ユーザー名はホームフォルダーの名前に使用されます。これは変更できません。

en: Add Account
ja: アカウントの追加

en: Online Accounts
ja: オンラインアカウント

en: Connect Your Online Accounts
ja: オンラインアカウントへの接続

en: Connect your accounts to easily access your email, online calendar, contacts, documents and photos.
ja: オンラインアカウントに接続すると、メールやオンラインカレンダー、連絡先、文書、写真などに簡単にアクセスできるようになります。

en: Accounts can be added and removed at any time from the Settings application.
ja: オンラインアカウントの追加/削除は、設定メニューからいつでもできます。

en: Preview
ja: プレビュー

en: More…
ja: さらに…

note: Translators: a search for input methods or keyboard layouts * did not yield any results
en: No inputs found
ja: 入力が見つかりません

en: Typing
ja: 入力

en: Select your keyboard layout or an input method.
ja: キーボードレイアウトや入力メソッドの選択

en: No languages found
ja: 言語が見つかりません

en: Welcome
ja: ようこそ

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it.
en: Welcome!
ja: ようこそ!

[ctx: Wireless access point]
en: Other…
ja: その他…

en: Wireless networking is disabled
ja: 無線ネットワークが無効です

en: Checking for available wireless networks
ja: 利用可能な無線ネットワークを確認中

en: Network
ja: ネットワーク

en: Connecting to the internet helps you get new apps, information, and other upgrades. It also helps set the time and your location automatically.
ja: インターネットへ接続すると、新しいアプリ、情報、その他のアップグレードを入手できます。また、時刻と現在地を自動的に設定することもできます。

en: No wireless available
ja: 無線が利用できません

en: Turn On
ja: オンにする

note: Translators: The placeholder is the user’s full name.
en: Parental Controls for %s
ja: %s のペアレンタルコントロール

en: Set restrictions on what this user can run or install.
ja: このユーザーが何をインストールできるか、何を実行できるかの制限を設定します。

en: Parental Controls
ja: ペアレンタルコントロール

note: Don’t break UI compatibility if parental controls are disabled.
en: Set a Password
ja: パスワードを設定する

en: Be careful not to lose your password.
ja: パスワードを忘れないように注意してください。

note: Translators: The placeholder is for the user’s full name.
en: Set a Password for %s
ja: %s のパスワードを設定する

en: Set a Parent Password
ja: 親のパスワードを設定する

note: Translators: The placeholder is the full name of the child user on the system.
en: This password will control access to the parental controls for %s.
ja: このパスワードで %s のペアレンタルコントロールへのアクセスを制御します。

en: This is a weak password.
ja: 弱いパスワードです。

en: The passwords do not match.
ja: パスワードが一致しません。

en: Password
ja: パスワード

en: _Confirm
ja: 確認(_C)

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
ja: 新しいパスワードは古いパスワードと異なるものにする必要があります。

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing some letters and numbers.
ja: このパスワードは前のパスワードとよく似ています。文字や数字をもう少し変更してみてください。

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing the password a bit more.
ja: このパスワードは前のパスワードとよく似ています。パスワードをもう少し変更してみてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. A password without your user name would be stronger.
ja: 弱いパスワードです。パスワードからユーザー名を取り除くともっと強くなります。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid using your name in the password.
ja: 弱いパスワードです。パスワード中に名前を使わないようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid some of the words included in the password.
ja: 弱いパスワードです。パスワードに含まれる一部の単語を使わないようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid common words.
ja: 弱いパスワードです。一般的な単語を使わないようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid reordering existing words.
ja: 弱いパスワードです。既存の単語の文字を並べ替えたものは避けるようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more numbers.
ja: 弱いパスワードです。数字をもっと増やしてみてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more uppercase letters.
ja: 弱いパスワードです。大文字をもっと増やしてみてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more lowercase letters.
ja: 弱いパスワードです。小文字をもっと増やしてみてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more special characters, like punctuation.
ja: 弱いパスワードです。記号などの特殊文字をもっと増やしてみてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
ja: 弱いパスワードです。アルファベットや数字、記号を混ぜるようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same character.
ja: 弱いパスワードです。同一文字の繰り返しは避けるようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
ja: 弱いパスワードです。同じ種類の文字の繰り返しは避けるようにしてください。アルファベット、数字、記号を混ぜてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
ja: 弱いパスワードです。1234 や abcd などの連続する並びは避けるようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to add more letters, numbers and punctuation.
ja: 弱いパスワードです。文字や数字、記号をもっと増やしてみてください。

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
ja: 大文字、小文字を混ぜ、さらに数字を 1 つか 2 つは使用するようにしてください。

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
ja: 文字や数字、記号をもっと増やすとパスワードはもっと強くなります。

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: Sending reports of technical problems helps us to improve %s. Reports are sent anonymously and are scrubbed of personal data.
ja: 技術的な問題に遭遇した場合、問題に関するレポートを送信することで %s の改善に役立てることができます。レポートは匿名で送信され、個人データは取り除かれます。

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: Problem data will be collected by %s:
ja: 問題のデータは %s によって収集されます:

en: Privacy Policy
ja: プライバシーポリシー

en: Uses Mozilla Location Service:
ja: Mozilla Location Service を使用します:

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Location Services
ja: 位置情報サービス

en: Allows applications to determine your geographical location. An indication is shown when location services are in use.
ja: アプリケーションがあなたの地理的位置を特定できるようになります。位置情報サービスが有効になっている場合、インジケーターが表示されます。

en: Automatic Problem Reporting
ja: 自動問題報告

en: Privacy controls can be changed at any time from the Settings application.
ja: プライバシー設定は、設定メニューからいつでも変更できます。

en: Third-Party Repositories
ja: サードパーティーのリポジトリ

en: Third-party repositories provide access to additional software from selected external sources, including popular apps and drivers that are important for some devices. Some proprietary software is included.
ja: サードパーティーのリポジトリを利用すれば、人気のアプリや一部のデバイス向けの重要なドライバー、いくつかのプロプライエタリソフトウェアといった追加のソフトウェアを利用できるようになります。

en: _Disable Third-Party Repositories
ja: サードパーティーのリポジトリを無効にする(_D)

en: _Enable Third-Party Repositories
ja: サードパーティーのリポジトリを有効にする(_E)

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME 3" if we can't * detect any distribution.
en: _Start Using %s
ja: %s を使い始める(_S)

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME 3" if we can't * detect any distribution.
en: %s is ready to be used. We hope that you love it!
ja: %s を使用する準備ができました。気に入っていただければ幸いです。

en: Setup Complete
ja: セットアップ完了

en: All done!
ja: すべて終えました!

note: Recurse, adding the ADM1 name to the country name Translators: this is the name of a location followed by a region, for example: * 'London, United Kingdom' * You shouldn't need to translate this string unless the language has a different comma. <location> with no parent <city>
en: %s, %s
ja: %s、%s

en: Loading…
ja: 読み込み中…

[ctx: timezone loc]
note: Translators: "city, country"
en: %s, %s
ja: %s、%s

note: Translators: This is the time format used in 12-hour mode.
en: %l:%M %p
ja: %p%I:%M

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: The time zone will be set automatically if your location can be found. You can also search for a city to set it yourself.
ja: 現在地が特定できれば、タイムゾーンは自動で設定されます。都市を検索して手動でタイムゾーンを設定することもできます。

en: Please search for a nearby city
ja: 近くの都市を探してください

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it. The space * before the exclamation mark in this string is a typographical thin * space (U200a) to improve t
en: Welcome to %s !
ja: %s へようこそ!

en: Setup
ja: セットアップ

en: Setup will guide you through making an account and enabling some features. We’ll have you up and running in no time.
ja: アカウントを作成して、いくつかの機能を有効にします。すぐにお使いいただけるようになります。

en: _Start Setup
ja: セットアップ開始(_S)
