gnome-initial-setup master - en to mjw translation catalogue (54 entries)

en: Initial Setup
mjw: Aphrangsi pangchengsi ke-ot

en: _Next
mjw: Du_nthu

en: _Accept
mjw: Chok

en: _Skip
mjw: Arkan

en: _Previous
mjw: A_phi

en: — GNOME initial setup
mjw: — GNOME pangchengsi kethik

en: Take a Picture…
mjw: Arjan ke-en…

en: Administrator _Name
mjw: Administrator Me_n

en: About You
mjw: Nangli Puthak

en: _Full Name
mjw: Men keding

en: Invalid password, please try again
mjw: password pamesen tha saidu, lapen bor-e tha

en: The username is too long.
mjw: Username ding ong.

en: The username cannot start with a “-”.
mjw: Username “-” amek pen pangcheng un-eh.

en: The username should only consist of upper and lower case letters from a-z, digits and the following characters: . - _
mjw: Kopipi se ketok ret lo. Nangli korean chetin kok ma. la poreh aphi bor-e thu noi. || The username should only consist of upper and lower case letters from a-z, digits and the following characters: . - _

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
mjw: username henlo nangli home folder amen biji, mo aphi lar un eh.

en: Add Account
mjw: Account kethap

en: Connect Your Online Accounts
mjw: Nangli Online Accounts pachepho noi

en: More…
mjw: Dolang…

en: Typing
mjw: Ber bom

en: Select your keyboard layout or an input method.
mjw: Nangli keyboard mate ketok-eber chongvai ik noi.

en: No languages found
mjw: Lam longle

en: Welcome
mjw: Kardom

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it.
en: Welcome!
mjw: Kardom. Kurwangthu.

[ctx: Wireless access point]
en: Other…
mjw: Kaprek…

en: Wireless networking is disabled
mjw: Wireless networking inghap chek

en: Checking for available wireless networks
mjw: Wireless networks kiri kekat lok lo

en: No wireless available
mjw: Wireless isi ta longle

note: Don’t break UI compatibility if parental controls are disabled.
en: Set a Password
mjw: Password selam

en: Be careful not to lose your password.
mjw: Chere se keme password chepangbo ri

note: Translators: The placeholder is for the user’s full name.
en: Set a Password for %s
mjw: %s phan password selam

en: Set a Parent Password
mjw: Parent Password selam

en: This is a weak password.
mjw: Password joike

en: The passwords do not match.
mjw: Password homan me.

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
mjw: Kimi password a ban pen prek nanagji.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing some letters and numbers.
mjw: Aphrang password pen dun kei. Amek pen phai lar ik tha

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing the password a bit more.
mjw: Aphrang password pen dun kei. Ke lar bor-e rei tha

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. A password without your user name would be stronger.
mjw: Password joike. Password long username bi dunde lote sung po.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid using your name in the password.
mjw: Joike password. nangli men chetok te det si meji.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid some of the words included in the password.
mjw: Joike password.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid common words.
mjw: Password joike. lam chingki ver athe tok te det si keme

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid reordering existing words.
mjw: Joike password. Password amek terek re det si keme.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more numbers.
mjw: Joike password. Phai pa-ong tha.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more uppercase letters.
mjw: Joike password. Amek-the pa ong tha.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more lowercase letters.
mjw: Joike password. Amek-so pa ong tha.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more special characters, like punctuation.
mjw: Joike password. Special characters pa ong tha.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
mjw: Joike password. Amek, phai pen punctuation pangcheju se keme.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same character.
mjw: Joike password. Isi vet amek tok aret ri.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
mjw: Joike password. Isi vet amek aphong phong tok aret ri. Kardom.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
mjw: Joike password. Chekeng thor amek, phai, abcd mate 1234 bi be se keme.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to add more letters, numbers and punctuation.
mjw: Joike Password. Amek, phai lapen punctuation pa ong tha.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
mjw: Amek-the pen amek-so pa ong tha lapen phai isi hini thap dun tha.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
mjw: Amek, phai lapen punctuation pa ong lote password sung po.

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME 3" if we can't * detect any distribution.
en: _Start Using %s
mjw: _%s lang pangcheng

en: Please search for a nearby city
mjw: Tebok rongsopi chongvai
