gnome-initial-setup master - en to mr translation catalogue (103 entries)

en: Initial Setup
mr: प्रारंभिक सेटअप

en: _Next
mr: पुढे (_N)

en: _Accept
mr: स्वीकार करा (_A)

en: _Skip
mr: वगळा (_S)

en: _Previous
mr: मागील (_P)

en: _Cancel
mr: रद्द (_C)

en: Force existing user mode
mr: अस्तित्वातील वापरकर्ता मोड लागू करा

en: - GNOME initial setup
mr: - GNOME प्रारंभिक सेटअप

en: About You
mr: तुमच्या विषयी

en: Failed to register account
mr: खात्याची नोंदणी अपयशी

en: No supported way to authenticate with this domain
mr: ह्या डोमैनसह ओळख पटवण्यासाठी समर्थीत मार्ग नाही

en: Failed to join domain
mr: डोमेनशी जोडणी अपयशी

en: Failed to log into domain
mr: डोमेनमध्ये प्रवेश अपयशी

en: Enterprise Login
mr: एंटरप्राइज प्रवेश

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device.
mr: या साधनावर वापरकरिता एंटरप्राइज प्रवेश अस्तित्वातील केंद्रीय व्यवस्थापीत वापरकर्ता खात्यांकरिता परवानगी देते

en: _Domain
mr: डोमेन (_D)

en: _Username
mr: वापरकर्त्याचे नाव (_U)

en: _Password
mr: पासवर्ड (_P)

en: Enterprise domain or realm name
mr: एंटरप्राइज डोमेन किंवा रिअल्म नाव

en: C_ontinue
mr: सुरू ठेवा (_o)

en: Domain Administrator Login
mr: डोमैन प्रशासक प्रवेश

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be enrolled in a domain. Please have your network administrator type the domain password here, and choose a unique computer name for your computer.
mr: एंटरप्राइज प्रवेशचा वापर करण्यासाठी, या संगणकाला या डोमैन अंतर्गत असणे आवश्यक आहे. कृपया नेटवर्क प्रशासकाला डोमैन पासवर्ड येथे टाइप करू द्या, व संगणकाकरिता एकमेव संगणकीय नाव पसंत करा.

en: _Computer
mr: संगणक (_C)

en: Administrator _Name
mr: प्रशासक नाव (_N)

en: Administrator Password
mr: प्रशासक पासवर्ड

en: Are these the right details? You can change them if you want.
mr: हे योग्य तपशील आहेत? आवश्यकता असल्यास तुम्ही त्यास बदलवू शकता.

en: We need a few details to complete setup.
mr: सेटअप पूर्ण करण्यासाठी काही तपशील आवश्यक आहे.

en: Avatar image
mr: अवतार प्रतिमा

en: _Full Name
mr: पूर्ण नाव (_F)

en: Set Up _Enterprise Login
mr: एंटरप्राइज प्रवेश सेट करा (_E)

en: Disable image
mr: प्रतिमा बंद करा

en: Take a photo...
mr: फोटो काढा...

en: Cannot automatically join this type of domain
mr: या प्रकारच्या डोमेनमध्ये स्वयंचलित जोडणी अशक्य

en: No such domain or realm found
mr: असे डोमेन किंवा रिअल्म आढळले नाही

en: Cannot log in as %s at the %s domain
mr: %2$s डोमेनवर %1$s असे प्रवेश अशक्य

en: Invalid password, please try again
mr: अवैध पासवर्ड, कृपया पुन्हा प्रयत्न करा

en: Couldn't connect to the %s domain: %s
mr: %s डोमेन: %sसह जोडणी अशक्य

en: A user with the username '%s' already exists.
mr: वापरकर्तानाव '%s' असलेले वापरकर्ता आधीपासूनच अस्तित्वात आहे.

en: The username is too long.
mr: वापरकर्तानाव खूप मोठे आहे.

en: The username cannot start with a '-'.
mr: वापरकर्तानाव '-' सह सुरू होत नाही.

en: The username should only consist of lower and upper case letters from a-z, digits and any of characters '.', '-' and '_'.
mr: वापरकर्तानावमध्ये फक्त खालील लोवर आणि अप्परकेस अक्षरे a-z, अकं आणि '.', '-' व '_' पैकी कुठलेही अक्षरे समाविष्टीत असू शकतात.

en: This will be used to name your home folder and can't be changed.
mr: हे तुमच्या होम फोल्डरच्या नावाकरीता वापरले जाईल व ते बदलता येणार नाही.

en: License Agreements
mr: परवाना करार

en: I have _agreed to the terms and conditions in this end user license agreement.
mr: मला ह्या वापरकर्ता परवाना करारामधील अटि व शर्ती मान्य आहे (_a).

en: Add Account
mr: खाते समाविष्ट करा

en: Cancel
mr: रद्द करा

en: Online Accounts
mr: ऑनलाइन खाती

en: Connect Your Online Accounts
mr: ऑनलाइन खातींशी जोडणी करा

en: Connecting your accounts will allow you to easily access your email, online calendar, contacts, documents and photos.
mr: खातींशी जोडणी केल्याने मेल, ऑनलाइन दिनदर्शिका, संपर्क, दस्तऐवज आणि छायायचित्रांकरिता प्रवेश सहजपणे शक्य होईल.

en: You can review your online accounts (and add others) after setup.
mr: सेटअपनंतर ऑनलाइन खात्यांचे पूर्वावलकोन (आणि इतरांचे समावेष) शक्य आहे.

en: Preview
mr: पूर्वावलोकन

en: More…
mr: अधिक…

note: Translators: a search for input methods or keyboard layouts * did not yield any results
en: No inputs found
mr: इंपुट आढळले नाही

en: Typing
mr: टायपिंग

en: Select your keyboard layout or an input method.
mr: कळफलक मांडणी किंवा इंपुट पद्धत पसंत करा.

en: No languages found
mr: भाषा आढळले नाही

en: Welcome
mr: सुस्वागतम

en: Welcome!
mr: सुस्वागतम!

[ctx: Wireless access point]
en: Other…
mr: इतर...

en: Checking for available wireless networks
mr: उपलब्ध वायरलेस नेटवर्कची तपासणी सुरू आहे

en: Network
mr: नेटवर्क

en: Wi-Fi
mr: वाय-फाय

en: Connecting to the Internet will enable you to set the time, add your details, and enable you to access your email, calendar, and contacts. It is also necessary for enterprise login accounts.
mr: इंटरनेटशी जोडणीमुळे वेळ सेट करणे, तपशीलवार समाविष्ट करणे, आणि ईमेल, दिनदर्शिका, आणि संपर्कांकरिता प्रवेश शक्य होईल. ते एंटरप्राइज प्रवेश खातींकरिता देखील आवश्यक आहे.

en: No wireless available
mr: वायरलेस उपलब्ध नाही

en: The passwords do not match.
mr: पासवर्डज जुळत नाही.

en: Password
mr: पासवर्ड

en: Set a Password
mr: पासवर्ड ठरवा

en: Be careful not to lose your password.
mr: पासवर्ड गमवणार नाही याची काळजी घ्या.

en: _Verify
mr: वैध करा (_V)

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
mr: नवीन पासवर्ड जुण्यापेक्षा वेगळे पाहिजे.

[ctx: Password hint]
en: Try changing some letters and numbers.
mr: काही अक्षरे आणि संख्या बदलण्याचा प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try changing the password a bit more.
mr: पासवर्डला बदलण्याचा थोडा आणखी प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: A password without your user name would be stronger.
mr: वापरकर्ता नाव विना, पासवर्ड जास्त मजबूत असू शकते.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid using your name in the password.
mr: पासवर्डमध्ये नावाचा वापर करणे टाळा.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid some of the words included in the password.
mr: पासवर्डमध्ये समाविष्टीत काही शब्दांचा वापर टाळा.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid common words.
mr: काही वारंवार शब्दांचा वापर टाळा.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid reordering existing words.
mr: अस्तित्वातील शब्दांचे पुन्ह क्रमवारि टाळण्याचा प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more numbers.
mr: एकापेक्षा जास्त क्रमांकांच्या वापरकरिता प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more uppercase letters.
mr: एकापेक्षा जास्त अप्परकेस अक्षरांच्या वापरकरिता प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more lowercase letters.
mr: एकापेक्षा जास्त लोवरकेस अक्षरांच्या वापरकरिता प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to use more special characters, like punctuation.
mr: विशेष अक्षरे, जसे कि उच्चारण यांच्या वापरकरिता प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
mr: अक्षरे, संख्या आणि उच्चारण उच्चारण यांच्या वापरकरिता प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same character.
mr: समान अक्षरांचा पुन्हा वापर टाळण्याचा प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
mr: समान प्रकारचे अक्षर वारंवार टाळण्याचा प्रयत्न करा: तुम्हाला अक्षरे, क्रमांक आणि उच्चारण यांचा एकत्रीतपणे वापर करायची आवश्यकता आहे.

[ctx: Password hint]
en: Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
mr: 1234 किंवा abcd सारखे क्रम टाळा.

[ctx: Password hint]
en: Try to add more letters, numbers and symbols.
mr: जास्त अक्षरे, क्रमांक आणि चिन्ह समाविष्ट करण्याचा प्रयत्न करा.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and use a number or two.
mr: अप्पर व लोअर केसचे मिश्रण करा आणि एक किंवा दोन संख्या वापरून पहा.

[ctx: Password hint]
en: Good password! Adding more letters, numbers and punctuation will make it stronger.
mr: चांगला पासवर्ड! जास्त अक्षरे, क्रमांक आणि उच्चारण समाविष्ट करून जास्त मजबूत करेल.

[ctx: Password strength]
en: Strength: Weak
mr: मजबूती: कमजोर

[ctx: Password strength]
en: Strength: Low
mr: मजबूती: कमी

[ctx: Password strength]
en: Strength: Medium
mr: मजबूती: मध्यम

[ctx: Password strength]
en: Strength: Good
mr: मजबूती: चांगली

[ctx: Password strength]
en: Strength: High
mr: मजबूती: जास्त

en: No regions found
mr: क्षेत्र आढळले नाही

en: Region
mr: क्षेत्र

en: Choose your country or region.
mr: देश किंवा क्षेत्र पसंत करा.

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME 3" if we can't * detect any distribution.
en: _Start using %s
mr: %s चा वापर सुरू करा (_S)

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME 3" if we can't * detect any distribution.
en: Thank you for choosing %s.
    We hope that you love it.
mr: %s पसंत केल्याबदल धन्यवाद.
    तुम्हाला आवडेल अशी आमची खात्री आहे.

en: Ready to Go
mr: जाण्यास सज्ज आहात

en: You're all set!
mr: सज्ज आहात!

en: We think that your time zone is %s. Press Next to continue or search for a city to manually set the time zone.
mr: आपले वेळ क्षेत्र %s आहे, असे आम्हाला वाटते. कृपया पुढे जाण्याकरिता पुढे दाबा किंवा वेळक्षेत्र स्वहस्ते सेट करण्यासाठी शहर शोधा.

en: Time Zone
mr: वेळ क्षेत्र

en: Please search for a nearby city
mr: कृपया जवळपासचे शहर शोधा
