gnome-initial-setup master - en to vi translation catalogue (129 entries)

en: Initial Setup
vi: Cài đặt lần đầu dùng

en: _Next
vi: _Tiếp

en: _Accept
vi: _Chấp nhận

en: _Skip
vi: _Bỏ qua

en: _Previous
vi: T_rước

en: _Cancel
vi: T_hôi

en: Force existing user mode
vi: Ép buộc chế độ người dùng cũ

en: — GNOME initial setup
vi: — Cài đặt GNOME lần đầu dùng

en: Failed to register account
vi: Gặp lỗi khi đăng ký tài khoản

en: No supported way to authenticate with this domain
vi: Không có cách xác thực được hỗ trợ nào với miền này

en: Failed to join domain
vi: Gặp lỗi khi gia nhập vào miền

en: Failed to log into domain
vi: Gặp lỗi khi đăng nhập vào miền

en: Enterprise Login
vi: Đăng nhập kiểu công ty

en: Enterprise login allows an existing centrally managed user account to be used on this device. You can also use this account to access company resources on the internet.
vi: Đăng nhập theo kiểu công ty cho phép các tài khoản người dùng được quản lý theo kiểu tập trung để sử dụng trên thiết bị này. Bạn cũng còn có thể dùng tài khoản này để truy cập các tài nguyên công ty từ internet.

en: _Domain
vi: Tên _miền

en: _Username
vi: _Tài khoản

en: _Password
vi: Mật _khẩu

en: Enterprise domain or realm name
vi: Tên miền hay tên địa hạt kiểu công ty

en: Domain Administrator Login
vi: Đăng nhập quản trị miền

en: In order to use enterprise logins, this computer needs to be enrolled in a domain. Please have your network administrator type the domain password here, and choose a unique computer name for your computer.
vi: Để dùng kiểu đăng nhập kiểu công ty, máy tính này cần gia nhập vào một miền. Vui lòng điền kiểu quản trị mạng mật khẩu tên miền vào đây, và chọn một tên máy duy nhất cho máy tính của bạn.

en: _Computer
vi: Má_y tính

en: Administrator _Name
vi: Tên _quản trị viên

en: Administrator Password
vi: Mật khẩu quản trị

en: C_ontinue
vi: Tiế_p tục

en: Please check the name and username. You can choose a picture too.
vi: Vui lòng kiểm tra tên và tài khoản. Bạn còn có thể chọn một ảnh chụp.

en: We need a few details to complete setup.
vi: Chúng tôi cần một ít thông tin chi tiết để hoàn tất việc cài đặt.

en: Administrator
vi: Quản trị viên

en: Failed to create user '%s':
vi: Gặp lỗi khi người dùng '%s':

en: Edit avatar
vi: Sửa avatar

en: About You
vi: Vài nét về bạn

en: Please provide a name and username. You can choose a picture too.
vi: Vui lòng cung cấp tên và tài khoản. Bạn còn có thể chọn một ảnh chụp.

en: _Full Name
vi: _Họ tên

en: Set up _parental controls for this user
vi: Thiết lập điều khiển _cha mẹ cho người dùng này

en: For use by a parent or supervisor, who must set up their own password.
vi: Để sử dụng bởi cha mẹ hoặc người giám sát, người phải thiết lập mật khẩu của riêng họ.

en: _Enterprise Login
vi: Đăng nhập kiểu công t_y

en: Go online to set up Enterprise Login.
vi: Lên mạng để cài đặt Đăng nhập Doanh nghiệp.

en: Cannot automatically join this type of domain
vi: Không thể tự động gia nhập kiểu miền này

en: No such domain or realm found
vi: Không tìm thấy miền hay địa hạt

en: Cannot log in as %s at the %s domain
vi: Không thể đăng nhập làm %s vào miền %s

en: Invalid password, please try again
vi: Mật khẩu không hợp lệ, vui lòng thử lại

en: Couldn’t connect to the %s domain: %s
vi: Không thể kết nối đến miền %s: %s

en: Sorry, that user name isn’t available. Please try another.
vi: Rất tiếc rằng tài khoản không sẵn dùng. Vui lòng thử cái khác.

en: The username is too long.
vi: Tài khoản quá dài.

en: The username must start with a lower case letter from a-z.
vi: Tài khoản phải được bắt đầu bằng chữ thường từ a-z.

en: That username isn’t available. Please try another.
vi: Rất tiếc rằng tài khoản không sẵn dùng. Vui lòng thử cái khác.

en: The username should only consist of lower case letters from a-z, digits, and the following characters: - _
vi: Tài khoản người dùng chỉ được chứa chữ cái từ a-z thường, chữ số và các ký tự sau đây: “-” và “_”

en: This will be used to name your home folder and can’t be changed.
vi: Đây sẽ là tên thư mục cá nhân của bạn và không thể thay đổi.

en: Online Accounts
vi: Tài khoản trực tuyến

en: Connect Your Online Accounts
vi: Kết nối tài khoản trực tuyến của bạn

en: Connect your accounts to easily access your email, online calendar, contacts, documents and photos.
vi: Kết nối tài khoản của bạn sẽ cho phép bạn dễ dàng truy cập đến thư, lịch trực tuyến, liên lạc, tài liệu và ảnh.

en: Accounts can be added and removed at any time from the Settings app.
vi: Các tài khoản có thể được thêm hay gỡ bỏ bất kỳ lúc nào từ ứng dụng Cài đặt.

note: translators: This is the title of the "Show Account" dialog. The * %s is the name of the provider. e.g., 'Google'.
en: %s Account
vi: Tài khoản %s

en: Remove Account
vi: Xóa bỏ Tài khoản

en: Preview
vi: Xem trước

en: More…
vi: Còn nữa…

note: Translators: a search for input methods or keyboard layouts * did not yield any results
en: No inputs found
vi: Không tìm thấy phương thức nhập liệu nào

en: Typing
vi: Nhập liệu

en: Select your keyboard layout or an input method.
vi: Chọn bố cục bàn phím hay phương thức nhập liệu.

en: Search keyboards and input methods
vi: Tìm bàn phím hay phương thức nhập liệu

en: No languages found
vi: Không tìm thấy ngôn ngữ

en: Welcome
vi: Chào mừng bạn

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it.
en: Welcome!
vi: Chào mừng bạn!

[ctx: Wireless access point]
en: Other…
vi: Khác…

en: Wireless networking is disabled
vi: Mạng không dây bị tắt

en: Checking for available wireless networks
vi: Đang kiểm xem có mạng không dây nào dùng được không

en: Network
vi: Mạng

en: Connecting to the internet helps you get new apps, information, and other upgrades. It also helps set the time and your location automatically.
vi: Kết nối internet giúp bạn có được các ứng dụng, thông tin mới và các nâng cấp khác. Nó cũng giúp thiết lập thời gian và vị trí của bạn tự động.

en: No wireless available
vi: Không có mạng không dây dùng được

en: Turn On
vi: Bật lên

note: Translators: The placeholder is the user’s full name.
en: Parental Controls for %s
vi: Điều khiển cha mẹ cho %s

en: Set restrictions on what this user can run or install.
vi: Đặt giới hạn về những gì người dùng này có thể chạy hoặc cài đặt.

en: Parental Controls
vi: Điều khiển cha mẹ

note: Don’t break UI compatibility if parental controls are disabled.
en: Set a Password
vi: Đặt mật khẩu

en: Be careful not to lose your password.
vi: Hãy cẩn thận đừng quên mật khẩu của mình.

note: Translators: The placeholder is for the user’s full name.
en: Set a Password for %s
vi: Đặt mật khẩu cho %s

en: Set a Parent Password
vi: Đặt mật khẩu cho cha mẹ

note: Translators: The placeholder is the full name of the child user on the system.
en: This password will control access to the parental controls for %s.
vi: Mật khẩu này sẽ điều khiển truy cập của cha mẹ cho %s.

en: The passwords do not match.
vi: Mật khẩu không trùng khớp nhau.

en: Password
vi: Mật khẩu

en: _Confirm Password
vi: _Xác nhận Mật khẩu

[ctx: Password hint]
en: The new password needs to be different from the old one.
vi: Mật khẩu mới cần phải khác với mật khẩu cũ.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing some letters and numbers.
vi: Mật khẩu vẫn rất giống với cái bạn đã nhập lần trước. Hãy thay đổi một số chữ cái và chữ số.

[ctx: Password hint]
en: This password is very similar to your last one. Try changing the password a bit more.
vi: Mật khẩu vẫn rất giống với cái bạn đã nhập lần trước. Hãy thay đổi mật khẩu thêm một chút nữa.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. A password without your user name would be stronger.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Mật khẩu mạnh hơn nếu không chứa tên của bạn.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid using your name in the password.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Không nên dùng tên của bạn làm mật khẩu.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid some of the words included in the password.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Tránh sử dụng mật khẩu có chứa một số từ.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid common words.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Hãy tránh dùng các từ phổ biến.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid reordering existing words.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Tránh đảo ngược thứ tự chữ cái của một từ cụ thể.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more numbers.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Hãy dùng thêm một số chữ số.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more uppercase letters.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Hãy dùng thêm các chữ HOA.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more lowercase letters.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Nên dùng nhiều chữ cái thường hơn.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use more special characters, like punctuation.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Hãy dùng nhiều ký tự đặc biệt hơn nữa, như là dấu chấm câu chẳng hạn.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to use a mixture of letters, numbers and punctuation.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Hãy trộn lẫn chữ cái, chữ số và dấu chấm câu.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same character.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Tránh lặp lại cùng một ký tự.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid repeating the same type of character: you need to mix up letters, numbers and punctuation.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Không được lặp cùng một kiểu chữ: bạn cần trộn lẫn chữ cái, số và dấu chấm.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to avoid sequences like 1234 or abcd.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Hãy tránh sử dụng các chuỗi kế tiếp nhau như là 1234 hay abcd.

[ctx: Password hint]
en: This is a weak password. Try to add more letters, numbers and punctuation.
vi: Đây là mật khẩu yếu. Hãy thử thêm các chữ cái, chữ số và dấu chấm câu.

[ctx: Password hint]
en: Mix uppercase and lowercase and try to use a number or two.
vi: Trộn chữ cái HOA và thường cùng với một chữ số hoặc hai.

[ctx: Password hint]
en: Adding more letters, numbers and punctuation will make the password stronger.
vi: Thêm các chữ cái, chữ số và dấu chấm câu sẽ làm cho nó mạnh thêm.

note: Translators: the first parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %1$s (<a href='%2$s'>privacy policy</a>).
vi: Gửi các báo cáo kỹ thuật cái mà không chứa thông tin cá nhân. Dữ liệu được thu thập theo %1$s (<a href='%2$s'>chính sách riêng tư</a>).

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu".
en: Sends technical reports that do not contain personal information. Data is collected by %s.
vi: Gửi các báo cáo kỹ thuật cái mà không chứa thông tin cá nhân. Dữ liệu được thu thập theo %s.

en: Privacy Policy
vi: Chính sách riêng tư

en: Privacy
vi: Riêng tư

en: Location Services
vi: Dịch vụ vị trí

en: Allows apps to determine your geographical location. Uses the Mozilla Location Service (<a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>privacy policy</a>).
vi: Cho phép các ứng dụng dò tìm vị trí địa lý của bạn. Sử dụng Dịch vụ Vị trí Mozilla (<a href='https://location.services.mozilla.com/privacy'>chính sách riêng tư</a>).

en: Automatic Problem Reporting
vi: Tự động báo cáo trục trặc

en: Privacy controls can be changed at any time from the Settings app.
vi: Kiểm soát chính sách riêng tư được thay đổi bất cứ lúc nào từ ứng dụng Cài đặt.

en: Third-Party Repositories
vi: Kho Phần mềm Bên Thứ ba

en: Third-party repositories provide access to additional software from selected external sources, including popular apps and drivers that are important for some devices. Some proprietary software is included.
vi: Kho phần mềm của bên thứ ba cung cấp quyền truy cập vào phần mềm bổ sung từ các nguồn bên ngoài được chọn, bao gồm các ứng dụng phổ biến, và các trình điều khiển thứ mà quan trọng đối với một số thiết bị. Một số phần mềm độc quyền được bao gồm.

en: _Disable Third-Party Repositories
vi: _Tắt Kho Phần mềm Bên Thứ ba

en: _Enable Third-Party Repositories
vi: _Bật Kho Phần mềm Bên Thứ ba

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: _Start Using %s
vi: _Bắt đầu dùng %s

note: Translators: the parameter here is the name of a distribution, * like "Fedora" or "Ubuntu". It falls back to "GNOME" if we can't * detect any distribution.
en: %s is ready to be used. We hope that you love it!
vi: %s đã sẵn sàng cho bạn dùng. Chúng tôi hi vọng rằng bạn thích nó!

en: Setup Complete
vi: Cài đặt đã hoàn tất

en: All done!
vi: Đã xong!

en: Search cities
vi: Tìm thành phố

en: Time Zone
vi: Múi giờ

en: The time zone will be set automatically if your location can be found. You can also search for a city to set it yourself.
vi: Sẽ đặt múi giờ một cách tự động nếu không thể tìm thấy vị trí của bạn. Bạn còn có thể tìm thành phố để tự mình đặt nó.

en: Please search for a nearby city
vi: Vui lòng tìm thành phố gần đây

note: Translators: This is meant to be a warm, engaging welcome message, * like greeting somebody at the door. If the exclamation mark is not * suitable for this in your language you may replace it. The space * before the exclamation mark in this string is a typographical thin * space (U200a) to improve t
en: Welcome to %s !
vi: Chào mừng bạn dùng %s!

en: Setup
vi: Cài đặt

en: Setup will guide you through making an account and enabling some features. We’ll have you up and running in no time.
vi: Cài đặt sẽ hướng dẫn bạn thông qua việc tạo tài khoản và bật một số tính năng. Chúng tôi sẽ cho bạn chạy ngay lập tức.

en: _Start Setup
vi: _Bắt đầu cài đặt

en: Force live user mode
vi: Ép buộc chế độ người live

en: Force OEM mode
vi: Buộc chế độ OEM

en: Install or Try?
vi: Cài đặt hay Thử?

en: This live media can be used to install GNOME, or it can be used to try GNOME as a temporary system. Installation can be started at any time using the install icon in Activities.
vi: Đây là đĩa đa phương tiện sử dụng trực tiếp có thể được dùng để cài GNOME, hoặc nó có thể thử dùng GNOME như là một hệ thống tạm thời. Việc cài đặt có thể bắt đầu từ bất kỳ lúc nào bằng cách sử dụng biểu tượng cài đặt trong Tổng quan hoạt động.

en: Install…
vi: Cài đặt…

en: Try
vi: Thử
